Autor Wątek: Strzały dalekiego zasięgu.  (Przeczytany 40208 razy)

kobusz

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Strzały dalekiego zasięgu.
« dnia: Maj 01, 2008, 06:17:06 pm »
Witam!
Chciałbym poruszyć temat łucznictwa "dalekiego" zasięgu. ;D
Uwielbiam dalekie dystanse - strzelałem maksymalnie na 100m z około 65 funtów i strzał Beman Energy.
Wiem, że niektórzy koledzy podzielają moją pasję.
Czy sprawdzaliście donośność całkowitą swoich łuków?
Na jakie dystanse strzelacie, z czego, jakie celowniki  itp., itd.?
Ciekaw również jestem Waszych wyników ;D
(Mnie udało się trafić sześć strzał w tarczę 40 cm na 100m. - a chciałbym w spodek od kawy :()
pozdrawiam
Grzegorz

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 01, 2008, 07:23:05 pm »
Witaj,
W lucznictwie sportowym strzela sie 4 dystanse 90m, 70m, 50, 30m w przypadku facetow.
Strzelanie na 90 metrow jest wiec zupelnie normalna dyscyplina.
Co do celnosci to roznie, generalnie czasami nawet tak wychodzi ale nie jest to regula niestety (hihi inaczej bylbym mistrzem swiata:) )



Fakt jest ze dopiero takie dystanse pokazuja jak kto luk obsluguje.

Marek
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2008, 07:25:37 pm wysłana przez cypher »
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 01, 2008, 09:01:47 pm »
Cie choroba...

Ładna seria Ci weszła. Jeszcze 5 takich i...
Ja, na 90m jeżeli mam 3 strzały w "żółtym" a pozostałe nie gorzej niż w "czerwonym", to jestem bardzo zadowolony. Mój max to (o ile pamiętam) 295 pkt.

Pozdrawiam
Maciek

Sprawdziłem. Niestety tylko 285...
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2008, 09:08:32 pm wysłana przez msl72 »

adamc1

  • Gość
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 01, 2008, 09:43:13 pm »
W ubiegłym roku strzelałem na 140 do pudełka o wymiarach B = 400mm H = 600mm
było tak, kilka serii po 12 strzał w celu a a kilka nie strzały "speed pro max" łuk Hoyt Trycon 29" 70# poza tym strzelałem czasem na donośność z rożnych łuków lecz to zupełnie inna bajka :).

kobusz

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 01, 2008, 11:00:24 pm »
.....poza tym strzelałem czasem na donośność z rożnych łuków lecz to zupełnie inna bajka :).
...może coś więcej ;D

wiedzmin

  • Gość
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 02, 2008, 10:28:38 pm »
szkoda że nie mam takiego pola przed  jak Adam :( tez bym postrzelał tak daleko

adamc1

  • Gość
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 03, 2008, 02:21:56 pm »
Witam na donośność strzelam na lotnisku ( muszę uzgadniać z nimi termin :) lecz jakoś się dogadujemy ) a strzelam na okolicznych łąkach i tutaj mam możliwość zabawy do 160m .
Jeżeli chodzi o donośność to jak na razie strzelałem z
Jennings - Stratus około 60# 340m
Mt sport ( bloczki versa cam ) 70# 370m
Hoyt Trycon 70#  420m
Hoyt Vectrix 60# 430m
Wind 60# strzały 32" 215m
Pozdrawiam Adam

kobusz

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2008, 09:15:17 pm »
 ...imponujące wyniki ... jaki rozrzut?  ;D ;D ;D
... gdzieś, kiedyś czytałem, że łucznicy strzelali na 400m ...bez bloczków...ciekawe kto pisał takie rzeczy?

kobusz

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 10, 2008, 10:11:11 am »
No cóż tężyzna fizyczna ostatnich pokoleń nie jest imponująca ( własne spostrzeżenia ) - dziwi mnie tylko, że techniczne możliwości łuku bloczkowego nie powodują większej donośności....

piter

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2008, 05:58:09 pm »
Witam.
W związku ze strzelaniem na dalekie odległości miałbym pytanie, jak sobie radzicie z ustawieniem celownika? Sam próbuję już strzelać z 70 i 90 metrów (trykon ustawiony na 65#) i jest tak, że przy 70m z celownikiem jeszcze nie mam żadnych problemów, ale już przy 90m lipko jest już tak nisko, że trochę obawiam się kolizji lipka ze strzałą. Zdaję sobie sprawę, że używam do tych odległości trochę nieodpowiednich strzał (aluminiowe, - czasem trafiają  :)), które są ciut "przyciężkie", lipko też spore (cartel na celowniku shibuya) i pewnie po zmianie strzał na lżejsze to nie byłoby problemu, ale już przy wspomnianej parę postów wyżej odległości 140 m to zastanawiam się, czy można mieć jeszcze cel w celowniku, czy szukać sobie trzeba jakiegoś innego punktu odniesienia (ewentualnie na wyczucie?) - czy może jest jakiś inny sprytny sposób (poza mocniejszym łukiem i super lekkimi strzałami) ?
Pozdrawiam
Piotr
hoyt trykon xl

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 14, 2008, 07:32:05 pm »
Hej,

Przesuń nieco peepa do góry. Oczywiście będziesz musiał na nowo ustawiać celownik. Ale dzięki tej operacji twoje aktualne ustawienie na 70m może "wskoczyć" właśnie na 90m.

Pozdrawiam
Maciek

adamc1

  • Gość
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 14, 2008, 08:24:08 pm »
Piter jako że strzelasz z łuku który znam dość dobrze to nieco się dziwię - między innymi z trycona właśnie z tego który jest u Ciebie strzelałem wspomniane odległości :)
Pozdrawiam

piter

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 14, 2008, 10:08:16 pm »
msl72 - na kartce rozrysowywałem sobie różne możliwości prostych, krzywych itp., ale brałem pod uwagę tylko przesunięcie lipka (góra-dół, przód-tył) - w ogóle na myśl mi nie przyszło przesunięcie peepa, a to przecież takie logiczne! Ech..
adamc1 - podejrzewam, że właśnie miałeś inne ustawienie tych punktów (no i poza tym trykona skręconego na maxa - 73#/zmierzone/ <- do tej wartości brakuje mi jeszcze parę miesięcy)
Dzięki
Pzdr. Piotr
hoyt trykon xl

Ulf

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 23, 2008, 04:02:05 pm »
Witam,

wczoraj na 5 strzalow trafilem 3 w cel 40x80 cm ze 100 metrów.

na 80 metrow czasem trafiam serie 3 strzal w cel 10 cm.

nie jest to wynik godny sportowca, ale ja mam łuk w wersji myśliwskiej, a celownik typu stock dog, na 100m biore 20 cm przewyzszenia celując, uwaga, kropką narysowaną na pierścieniu obramowującym piny. Peep zgrany, ale patrzę poniżej niego. Oczywiscie mam jeszcze mozliwość obniżenia celownika na szynie ale nie chce tego robic bo mam gorny pin ustawiony na 7 metrow. Wiec mam zakres od 7 do 80 m przy celowaniu pinami, potem trzeba rzeźbic i tym wieksza radosc czasem.

Ta chwila między umilknięciem odgłosu strzalu a odglosem trafienia w tarcze jest niesamowita.

Strzelam z luku bloczkowego od poltora miesiaca wiec postanowilem coś od siebie napisac, jako ze zaczyna sie pojawiac powtarzalnosc. Tyle ze strzelam 5 dni w tygodniu dwa razy dziennie, aktualnie 1500 strzalow.
Martin Bengal 70lbs

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Strzały dalekiego zasięgu.
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 04, 2008, 09:12:33 pm »
Drake Harry
Amerykanin, który 2.10.1980 r. strzelił z łuku typu recurve o naciągu zaledwie 25 kg (55,1 lb) na odległość 949 m (1.038 jardów, 1 stopa i 11 cali), a w kategorii unlimited footbow osiągnął w dniu 24.10.1979 r. najdłuższy odnotowany strzał z łuku: 1.854 m 40 cm (2.028 jardów), a 31.06.1988 r. najdłuższy odnotowany strzał z kuszy: 1.871 m 84 cm (2.047 jardów, 0 stóp i 2 cale).
Z wyprodukowanych przez Harry Drake łuków Don Brown w 1995 r. strzelił na odległość 566 m (w kategorii: primitive complex composite bow) i w 1987 r. na odległość 1.222 m (w kategorii: unlimited modern flight bow).

jak można strzelić tak daleko z łuku?? jaki tp łuk?? jaka siłą naciągu?? jestem naprawde zaskoczony ponieważ nie przypuszczałem że najodleglejszy strzał z łuku ma więcej niż 500 600 metrów:/
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???