Autor Wątek: Pomoc w wyborze łuku  (Przeczytany 15629 razy)


Grzegorz Gierek

  • PBA
  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 11, 2012, 03:45:43 pm »
Zgadzam się z przedmówcą :)
Kolega napisał że:
- nie jest mocarzem
- strzelanie tarczowe maksymalnie 50 m
- strzelanie rekreacyjne w tym zapewne terenowe: Field, 3D

Moje wnioski są takie że nie ma co przesadzać z mocą łuku. Im większa siła łuku tym sztywniejsze (cięższe) strzały trzeba dobrać  i aby utrzymać FOC na odpowiednim poziomie (ja preferuje do 15%) tym cięższe groty należy dopasować. Efekt jest taki że mocny łuk + ciężka strzała daje takie same prędkości jak słabszy łuk + lżejsza (odpowiednio dopasowana) strzała. To w odniesieniu do tego że łucznikowi może zależeć na szybkości strzały co ma znaczenie głównie przy strzelaniu w terenie na nieoznaczone dystanse. Przy strzelaniu tarczowym halowym prędkość strzały jest pomijalna i tam liczy się precyzja. Trudno mówić o precyzji i o NAUCZENIU SIĘ TECHNIKI jeśli łuk jest zbyt silny. Można kontuzji się nabawić, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa a nie techniki. Na każdym poważnym treningu powinno oddać się 100 strzałów. To już jest siłownia. Pamiętajmy o tym że łucznictwo jest sportem asymetrycznym. Reasumując najlepsi zawodnicy tarczowi strzelają z siłami naciągu rzędu 45-55 funtów. Strzelanie ma być przyjemnością a nie mordęgą.
Koledze polecam łuk o długim ATA, BH na poziomie 7 lub 8 i sile naciągu albo z przedziału 40-50 albo 50-60 lub też 45-55 (takie modele też się zdarzają). Czy będzie to Hoyt, Mathews, PSE, Bowtech, Merlin, Elite, Maitland, HCA, Obession itd. nie ma już takiego znaczenia. Są modele bardziej udane i mniej. Np taki mega odlotowy, drogi, reklamowany,  model tarczowego łuku firmy Mathews sprzed 2 lat się nie przyjął i został wycofany ze sprzedaży a łuki serii Conquest Apex wciąż są produkowane od lat choć nawet na tym forum nazywane się przestarzałymi ;).
Co ważne przed wyborem łuku należy sprawdzić lateralizację czyli czy strzelec jest prawo oczny czy lewo oczny. To może mieć większe znaczenie niż się wydaje.

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 11, 2012, 09:14:45 pm »
Powiem Wam że nie bardzo rozumiem skąd w tym kraju takie parcie na trzy marki. Tylko mathews hoyt i pse. Jak by już nikt inny na świecie nie potrafił bloczków składać.
W domu mam w tej chwili dwa bowtechy, apa i merlina exscalibura 40, za chwilę mam nadzieję stajnia powiększy się o kolejnego bowtecha tym razem specjaliste.
Monika strzela terenówki z sentinela w aktualnej nastawie 43-44. Wcześniej miała  odpuszczony łuk do poziomy 38-37 bo "podobno" nie dawała rady. I jakoś ramiona nie popękały camy się nie spaczyły a łuczek wczoraj mierzony wyciska na redline 670  264 stopy. Dodam że łuczek bardzo gładko pracuje jest stabilny przy czym oferuje pełen zakres regulacji długości
Aktualnie do kupienia funkel nówka nie śmigany w e-łuku za chyba 1990 złotych polskich

Pewnie min. dlatego, że te marki (PSE i Mathews) proponują modele lekko powyżej 1000 Pln. Pewnie z BTami to reklama pękających z ostatnich kilku lat zrobiła im antyrenomę, może że nie ma w Polsce przedstawicieli tych kilku pozostałych marek poza Bearem i tą trójką...
Choć nie jestem Sprzętofetyszystą to ostatnio zrobiły na mnie wrażenie EA z28 i droższe modele, nad którymi się zastanawiałem i Apa Darka.
A tak powracając do wątku możesz spokojnie zainwestować te 1200 pln w Stingera, nie kopie mocno, jest ustawialny, tani i dobry jak wino polskie, a jak się znudzisz to nie bedziesz płakał, że wydałeś 2 razy więcej.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2012, 09:16:19 pm wysłana przez dany »
Sage 35#

Cerb

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 13, 2012, 12:00:08 pm »
Po długich przemysleniach, przejzeniu ofert na allegro i tu na forum wybor padl na PSE... Rally lub Stinger. Niby blizniacze modele i bardziej przekonuje mnie Rally ze wzgledu na wiekszy zakres regulacji, wy z drugiej strony polecacie Stingera ktory tez jest fajnym lukiem i mysle, ze te 50# naciagne.

Na pewno ktorys wybiore, ktoras z ofert na allegro z tym, ze zmodyfikuje troche osprzet do nich dodawany na lepszy.
Dzieki wszystkim za porady:)

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 13, 2012, 03:08:05 pm »
stinger to single cam więc jest troszkę łatwiejszy w regulacji. Co do allegro... sam korzystam ale łuk wziął bym bezpośrednio ze sklepu łuczniczego gdzie CI łuk napewno wyregulują i z doborem osprzetu doradzą więc przemyśl sprawę:)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 13, 2012, 05:44:51 pm »
Między tym, a tym.. w Stingerze masz praktycznie regulację taką samą jak w Rally, o ile się nie mylę ten sam majdan i te same kieszenie ramion, a dostajesz dodatkowo (stringstop, gumki na ramiona i odciąg kabli), one cam łatwiej się tuninguje niż 4 yoki w Rally. Przy wymianie cięciwy i kabli, chyba że nie będziesz tego sam robił.

Stinger parę stóp szybszy też jest ;)
zapalony łucznik

Cerb

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 17, 2012, 09:30:29 am »
Chcialem jeszcze zadac pytanie o wyposazenie jakie znajduje sie w zestawach sprzedawanych na allegro. Konkretnie chodzi mi o te dwa zestawy :

http://allegro.pl/luk-mysliwski-kompletny-pse-stinger-3g-70-lbs-i2605893584.html

http://allegro.pl/luk-mysliwski-komplet-pse-stinger-3g-70-lbs-tanio-i2628476878.html

Luk bralbym w zestawie i zastanawiam sie czy czegos nie zmieniac. O podstawce TROPHY RIDGE WHISKER BISCUIT troche czytalem i chyba wolabym jednak widelkowa. Nie wiem tez jak z celownikiem, 3 pinowy wystarczy mi na pewno ale czy wymieniac na lepszy niz te w zestawach? No i czy wymienic cos jeszcze? Strzal na pewno dokupie bo 5 to troche malo. Mysle tez nad kolczanem przyczepianym do paska.

A moze doradzicie co na poczatku bedzie mi niezbedne a co mozna dokupic pozniej?

Tak jak pisalem w pierwszym poscie strzela bede na starej strzelnicy w lesie, osloniety od wiatru, odlegosc maksymalnie 50 metrow. Tarcze zrobie z kartonu (z przodu ze 2-3 warstwy), w srodku szmaty a na zewnatrz folia strecz i na to tarcze.

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 17, 2012, 10:40:08 am »
Więcej strzał, bardzo dobre posunięcie..  ;)

Celownik zamień na coś takiego:



3 piny starczą do 50 metrów przy niemożliwej rakiecie. (raczej do bowhuntingu)
Tobie polecałbym 5 pinów i poziomiczkę

stabilizator zamień na chociaż to:
http://sklepluczniczy.pl/stabilizatory-hunting/1390-doinker-df11.html



dokup szybko-złączkę koniecznie



to na stabilizator dodatkowo:


Znajdziesz wszystko w sklepiełuczniczym lub innych.
zapalony łucznik

Jan

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 142
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 17, 2012, 06:18:34 pm »

Dariusz Gi

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 17, 2012, 08:07:01 pm »
ripcord jak najbardziej tak:) sam żałuje ze pożydziłem i kupiłem tańszą wyrzutnie...
Co Ci po tytule jak pusto w szkatule ...

Mathews maniac XD

Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 17, 2012, 08:30:40 pm »
możesz także pomyśleć o maszynce do lotek, parę kompletów lotek (na początek polecam arizony bo nie duży wydatek a z doświadczenia wiem że za pierwszym razem nie wychodzi najlepiej) i co najmniej tuzin nocków. Wosk do cięciwy.
Linka do robienia pętelek - gdy będziesz zmieniał sobie długość naciągu to chyba przesuwa się miejsce siodełka, a nie zawsze udaje się odzyskać.
Spust chyba jest w komplecie, ale ochraniacza na przedramię nie ma a może być przydatny (ja miałem farta chyba bo tylko raz cięciwa mnie posmyrała ale mogło być gorzej)

Co prawda z wyborem łuku mało wspólnego ale myślę że warto mieć trochę tego w zapasie, żeby nie zamawiać po 2 dniach strzelania :P
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

Dariusz Gi

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 17, 2012, 09:17:03 pm »
Cytuj
ochraniacza na przedramię nie ma a może być przydatny (ja miałem farta chyba bo tylko raz cięciwa mnie posmyrała ale mogło być gorzej)
ochraniacz zbędny wystarczy dobrze luk chwycić i nie ma prawa uderzyć ;) no chyba że masz mega odstający rękaw, to wtedy może się przydać :P
Co Ci po tytule jak pusto w szkatule ...

Mathews maniac XD

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 21, 2012, 02:04:03 pm »
jeśli jeszcze sie zastanawiasz nad kupnem to na forum w dziale kupie/sprzedam pojawiła się ciekawa opcja:
http://www.forumlucznicze.pl/kupi%C4%99-sprzedam-zamieni%C4%99/s-pse-stinger-3g-prawie-nowy-na-gwarancji-t3758.0.html
warto moim zdaniem pomyśleć nad tym.
pozdrawiam
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Cerb

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 21, 2012, 08:17:22 pm »
Rozmawialem juz wczesniej z wlascielem i jak nie kupie Hoyta Prohawka (trafila mi sie niezla oferta) to wezme tego Stingera.

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Pomoc w wyborze łuku
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 21, 2012, 08:29:19 pm »
Rozmawialem juz wczesniej z wlascielem i jak nie kupie Hoyta Prohawka (trafila mi sie niezla oferta) to wezme tego Stingera.

Ja już mam swojego Bowtecha :) tak więc Stinger do wzięcia od ręki.
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One