Autor Wątek: Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?  (Przeczytany 5593 razy)

cyna

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
    • cymkiewicz.eu - archery my love ;)
Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?
« dnia: Kwiecień 28, 2008, 03:43:13 pm »
Witam wszystkich. Jak w temacie, mam bloczek o stosunkowo słabej sile naciągu ok. 47#, obecnie strzelam z używanych X10 (450), ale ponieważ są już na wykończeniu zastanawiam się, co byłoby lepsze i trwalsze od X10 dla słabego bloczka?

Wielu doświadczonych łuczników mówi o A/C/E, są lżejsze i sztywniejsze a co za tym idzie nieco wytrzymalsze od X10, pojawiła się też opcja cienkich Red Line'ów Eastona o parametrze nie mniejszym niż 500.

Jakie są Wasze doświadczenia? Czy moglibyście mi coś polecić?
Hoyt Ultra Elite XT 3000   //   2008 xD


cymkiewicz.eu   //   marymont.waw.pl   //  3Darchery.pl

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2008, 07:29:06 pm »
Hej,

Przechodziłem przez ten dylemat dokładnie rok temu. X-10 wtedy było poza zasięgiem cenowym. Rozważałem wówczas:
A/C/E
A/C/C
Cartel Olympian Triple
Easton Navigator FMJ

Stanęło na A/C/C.

Przy spine 3-39 (440) ważą około 8,5 graina na cal. A/C/E miały podobną masę a były dwukrotnie droższe.
Myślałem jeszcze nad Carbon Express Nano-XR. Ale w Polsce nie były dostępne a kurs dolara nie był aż tak atrakcyjny jak dzisiaj.

Szczerze polecam A/C/C. I co prawda swoje chcę sprzedać, ale to tylko dlatego, że po ostatniej zmianie długości naciągu stały się za krótkie. No i poza tym mój komplet byłby dla Ciebie za sztywny (i tym samym za ciężki).

Odpowiednio dobrane parametrem sprawią Ci sporo satysfakcji.

Pozdrawiam
Maciek

cyna

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
    • cymkiewicz.eu - archery my love ;)
Odp: Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 28, 2008, 07:53:56 pm »
A przy założeniu że cena nie gra roli? (zawsze gra... ;) ) ale chodzi mi o taki wybór, który nie jest podyktowany ceną, ale jakością.
Hoyt Ultra Elite XT 3000   //   2008 xD


cymkiewicz.eu   //   marymont.waw.pl   //  3Darchery.pl

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 28, 2008, 08:00:27 pm »
Hmm,

Wtedy kolejność brzmiałaby: X-10, Nano-XR i A/C/E.

Te dwie ostatnie to około 1000 PLN/tuzin z grotami, pinami, nasadkami i lotkami.

Pozdrawiam
Maciek

P.S. Jeżeli X-10 to nie w wersji Pro Tour (niby specjalne do bloczków). Na ArcheryTalk jest sporo historii o tym, jak użytkownikom pękały te strzały, gdy strzelali z łuków około 60# do nowych, twardych mat.
Nie słyszałem, by ktoś w Polsce wyrażał taką opinię, ale licho nie śpi...

adamc1

  • Gość
Odp: Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 28, 2008, 08:03:13 pm »
To jest tak:
- ciężkie strzały powolny lot i łatwiejszy strzał za to spore przewyższenie czyli celownik mocno w dół i niewygodna pozycja 
- lekkie strzały szybszy lot i trudniejszy strzał z to mniejsze przewyższenie łatwiejsza pozycja
wybór należy do Ciebie :)

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 28, 2008, 08:36:44 pm »
Witaj
Napisales:
"Wtedy kolejność brzmiałaby: X-10, Nano-XR i A/C/E."

Czy porównanie Nano i Ace nie jest troche na wyrost?
Nano to jednak tylko czysty karbon , bez beczulkowatego ksztaltu, technologicznie chyba mniej zaawansowane?

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 28, 2008, 08:48:41 pm »
Hej!

Jak nawet rozmawialiśmy o tym w Krakowie; Prawda, że Nano są "tylko" karbonowe. Niemniej To właśnie nimi ustanowiono aktualny rekord świata. Używa ich sporo zawodników z czołówki światowej (wiem wiem... sponsorzy...).
Ale faktem jest, że firma Carbon Express postawiła sobie za zadanie przełamać supremację Eastona w produkcji i sprzedaży "profi"-strzał.
Do przełamania rynku jeszcze raczej daleko, ale dotychczas czytane opinie o Nano są bardzo pozytywne.
Dlatego sam chciałbym spróbować.
Odstrasza tylko fakt, że z powodu braku dystrybucji tych strzał w Polsce, po każdą "pierdołkę" musiałbym pisać do Stanów.

Pozdrawiam
Maciek

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 28, 2008, 09:05:19 pm »
Ja nie mowie ze Nano to szajs:) tylko bardziej sie skupiam na technicznej stronie wykonania. Latwiej chyba zrobic rurki z karbonu niz warstwowo AC.

A co do ceny to przy oststnim kursie $ to one okolo 600 zl za komplet wyjda, taniocha:)

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 30, 2008, 09:06:17 pm »
"P.S. Jeżeli X-10 to nie w wersji Pro Tour (niby specjalne do bloczków). Na ArcheryTalk jest sporo historii o tym, jak użytkownikom pękały te strzały, gdy strzelali z łuków około 60# do nowych, twardych mat.
Nie słyszałem, by ktoś w Polsce wyrażał taką opinię, ale licho nie śpi..."

A Jeżu właśnie zanabył ProTury i chyba coś jest na rzeczy. Na opakowaniu jest nalepka (nie widziałem ale Jeżu opowiedział), że strzelać tylko do mat, które daja się penetrować na głębokość 15 cm. Twardsze maty mogą strzały uszkodzić...
   
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 30, 2008, 10:56:44 pm »
Hej,

Więc trzymam kciuki za Jeża, by nasze kluby nie inwestowały w "nowe" maty... ;)
Każda pilśniowa będzie OK. Większość słomianych (prasowanych) może zapowiadać dramat  :-\ . Oby nie!

Pozdrawiam
Maciek

jeż

  • Stowarzyszenie
  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Jakie strzały na tarczę najlepsze do bloczka 47#?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2008, 08:19:55 pm »
Potwierdzam to co Pioter napisał. Jest jeszcze informacja, że jeśli dostępne są tylko twarde maty, to należy użyć zwykłych X10. Tylko że takie informacje powinny być zawarte w katalogu i na stronie producenta, a nie na pudełku jak już zamówiłeś i kupiłes. Dobrze, że w tym roku są przede wszystkim długie dystanse, więc może uda mi się nie zniszczyć wszystkich strzał.

Jeż