Autor Wątek: Prędkość i zasięg strzały.  (Przeczytany 22985 razy)

Boss

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Prędkość i zasięg strzały.
« dnia: Wrzesień 04, 2012, 05:56:30 pm »
Na dniach dotarł do mnie refleks.
64" długość naciągu 28" 55 lbs.

Ogólnie z broni jestem b. zadowolony.
Strzelając z półki trafiam w pudło 30/50 cm bez większych problemów z ok 30 metrów. Strzały lecą stabilnie i równo przez cały odcinek.

Zawiodłem się bo:
-Zasięg strzał po "paraboli" to ok 200 metrów max.
-Strzelając na odległość, tor lotu nie był parabolą, strzała po osiągnięciu  
 odpowiedniego pułapu miała tendencję do opadania pionowo w dół, tzn. długi  
 okres czasu lot jej był w miarę równy, po czym następowała faza nagłego  
 mocnego opadania.
-Mam wrażenie, że strzały szybko wytracają prędkość.
-Ostatecznie w wał ziemny wbijają się do max 1/4 długości.
-Mam wrażenie, że polować z łuku o takiej mocy, tego typu strzałami, można na   
 max 10 metrów, później penetracja nie powala.
-Nie ma większych problemów z naciągiem.

Nastawiałem się na większe wyzwanie i osiągi.
Podejrzewam, że wina może leżeć po stronie strzał.
Były to easton powerflight. 8.4 gpi 28" pióra 5" groty 100 grain.

Były bo już prosi się o nowe strzały. Jak na prawdziwego polskiego "bowhuntera" przystało urządziłem sobie polowanie. Na początek ustrzeliłem kilka pasących się na polnych kwiatkach motyli. Po tym występku jedna strzała po dziś dzień ma statut zaginionej w akcji. Następnie przyszedł czas na grubego zwierza. W zasięgu wzroku pojawiła się połyskująca sylwetka żubra puszkowego, umieściłem wiec ją na czubku strzały wbitej w ziemię, tym oto sposobem po efektownym bocznym robin hoodzie bujałem się po dziś dzień z jednym pociskiem.
Ostatnia strzała zdematerializowała się dzisiaj po zwolnieniu cięciwy. Ogólnie nie narzekam, (pocisk przetrwał zwycięsko kilka twardych spotkań min. z betonem, płytą chodnikową, żeliwnym grzejnikiem, drzewem, czy kamieniami. Koloryzując grot wyglądał jak główka od gwoździa a lotki jak ogon łysiejącego psa, strzała zaczynała myszkować, jednak się trzymała). Jakościowo był ok. Właściwości lotne na krótkich i średnich dystansach przyzwoite, nie to jednak sprawia mi radość.

Po "mocnym" łuku spodziewałem się większych:
- prędkości strzał,
- siły penetrującej,
- zasięgu
- problemu z naciągnięciem

Przymierzam się do zakupu czegoś co będzie wolniej wytracało prędkość i miało większą siłę penetracji. Ogólnie będzie miało inną charakterystykę lotu. Nie wiem z której strony ugryźć problem. Nie chcę ryzykować ze zbyt lekkimi strzałami. Z drugiej strony nie wiem czy zmieni coś kupno strzał o cienkim promieniu. Ew. cięższych strzał, z małymi lotkami.
Mogę liczyć na jakieś konkretne propozycje? 200 metrów 330 grainową strzałą, przy 25 kilowym naciągu nie jest zbyt imponujące. Przeciętna samoróbka z pcv o tej sile nosi niewiele bliżej.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2012, 06:09:54 pm wysłana przez Boss »

N

  • Gość
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2012, 06:28:13 pm »
A co to za łuk ?

Strzelanie na odległość(flight) wymaga diametralnie innego przygotowania sprzętu(a zwłaszcza odpowiedniego wyważenia strzał o najlepiej baryłkowatym kształcie...i jak najmniejszym oporze)tu wszystko ma znaczenie od gładkości powierzchni strzały po właściwości cięciwy...


Poza tym łuk to łuk i niech tak zostanie ;)


Przymierzam się do zakupu czegoś co będzie wolniej wytracało prędkość i miało większą siłę penetracji. Ogólnie będzie miało inną charakterystykę lotu. Nie wiem z której strony ugryźć problem. Nie chcę ryzykować ze zbyt lekkimi strzałami. Z drugiej strony nie wiem czy zmieni coś kupno strzał o cienkim promieniu. Ew. cięższych strzał, z małymi lotkami.
Mogę liczyć na jakieś konkretne propozycje? 200 metrów 330 grainową strzałą, przy 25 kilowym naciągu nie jest zbyt imponujące. Przeciętna samoróbka z pcv o tej sile nosi niewiele bliżej.

Pytanie : a ta "siła penetracji" ;) to z jakiego dystansu miałaby być ?
Łuki hunter zwłaszcza te silniejsze mają całkiem sporą moc obalającą ale w zależności od modelu i siły max. odległość "rażenia" to 50-70 m a nie kilometr ;) to przecież nie karabin...
Typowe łuki hunter przeznaczone są do zastosowania na niezbyt dużych (bo jak najbardziej etycznych z myśliwskiego punktu widzenia) odległościach zwykle do 30 metrów lub bliżej...

Wolniej wytracać będą prędkość cięższe ale i jednocześnie wolniejsze strzały...

Nie ma rozwiązania uniwersalnego- stąd taka różnorodność typów łuków i strzał ...jedne sprawdzają się w sytuacjach w których nie sprawdzają inne i na odwrót... są oczywiście sposoby na zwiększenie zasięgu i siły rażenia ale wymagają one dużego doświadczenia, perfekcyjnej techniki i opanowania sprzętu przez łucznika gdyż zwykle sposoby te nie są zbyt bezpieczne... dlatego też nie będę ich tu opisywał ...

200 metrów z 5-calowymi chorągiewkami to i tak sporo... a 55# to naprawdę nie jest jakaś  ogromna siła ;)64 cale to spora długość- łuk jest dość stabilny ale krótszy o tej samej sile byłby prawdopodobnie trochę szybszy...chociaż to zależy jeszcze od paru innych czynników...

PS


Zawiodłem się bo:
-Strzelając na odległość, tor lotu nie był parabolą, strzała po osiągnięciu  
 odpowiedniego pułapu miała tendencję do opadania pionowo w dół, tzn. długi  
 okres czasu lot jej był w miarę równy, po czym następowała faza nagłego  
 mocnego opadania.
-Mam wrażenie, że strzały szybko wytracają prędkość.

Parabola nigdy nie będzie symetryczna w warunkach przyciągania ziemskiego i oporu powietrza ;) to zupełnie normalna "reakcja" strzały czy jakiegokolwiek innego pocisku...
Im dłuższe/większe lotki tym większa i szybsza utrata prędkości- cena lepszej i szybszej stabilizacji- coś za coś...


-Ostatecznie w wał ziemny wbijają się do max 1/4 długości.
-Mam wrażenie, że polować z łuku o takiej mocy, tego typu strzałami, można na  
 max 10 metrów, później penetracja nie powala.

ciągle tylko penetracja i penetracja ;)
? nie powala ? w jakim sensie ?..to do czego chcesz strzelać...do T-34 ? ;) do tego celu zdecydowanie  lepszy byłby RPG-7 a nie łuk ;D
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2012, 07:30:18 pm wysłana przez N »

Boss

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 04, 2012, 09:13:38 pm »
Jest to martin saber. Założona jest cięciwa dakronowa. Wygląda "solidnie". Wytłumiłem ją i narazie nic więcej nie będę kombinował, ze względów bezpieczeństwa. Notabene zastanawia mnie ile fps  orientacyjnie mają refleksy o naciągu 55 lbs, z odpowiednio dobranymi strzałami. (jakiś luźny przedział, granice)

Nie żeby od razu polować na pojazdy opancerzone. Interesuje mnie skuteczność jak piszesz w granicach 50 m. 20 - 30 jest spoko, ale to mniejsze wyzwanie. Faktycznie miałem wrażenie, że te 5 calówki to lekka przesada, stabilizowały solidnie, ale trajektoria lotu na dłuższą metę przypominała coś wzór zachowania lotki w badmintonie, nie rzuconego kamienia, czy pocisku z karabinu. Przy 70m ciężko było by oszacować korektę celowania. Strzelałem kiedyś z longbowa znajomego 18 kg, strzały aluminiowe, z mniejszymi lotkami, lobbował pięknie, aż przyjemnie było strzelać. Po przesiadce na własny sprzęt byłem dość zaskoczony, tak różnym zachowaniem wystrzelonego pocisku. Nie jestem mega doświadczony, zastanawia mnie więc jak mogła by wyglądać potencjalna różnica w zachowaniu takich konfiguracji:
1)Ciężki grot (125 grain) + promien o obniżonej masie + lotki 2"
2)Lekki grot (75 grain) + ciężki promień + lotki  2"

Jeszcze jedna konkluzja. Na zdrowy rozsądek promienie o wąskim profilu, powinny tłuc mocniej, oraz stawiać mniejsze opory w trakcie lotu. Kwestia, czy różnica jest zauważalna, na tyle by inwestować kilka zł. więcej w tego typu strzały.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2012, 09:39:59 pm wysłana przez Boss »

N

  • Gość
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2012, 09:41:30 pm »
Założona jest cięciwa dakronowa.

Do strzelania nierekordowego ;) jest bardzo dobra, cicha i bezpieczna dla sprzętu-zwłaszcza "starszej daty"...  do żyłowania prędkości już nie

w porównaniu np. z zabójczym FF rozciąga się ona o  1,6% bardziej...FF jest bardzo agresywny i b. szybki ale błyskawicznie dożyna łuki o drewnianej konstrukcji...jeśli wiec Twój łuk jest drewnolaminatem to w trosce o niego nie warto próbować...


Miałem wrażenie, że te 5 calówki to lekka przesada ponieważ trajektoria lotu przypominała coś wzór zachowania lotki w badmintonie, a nie pocisku, czy rzuconego kamienia.

Dziwne, ja mam lotki prawie 6 calowe a strzały lecą niezwykle płasko(fakt że i łuk ma 10# więcej)...punkt "zero" tzn. miejsce  w którym punkt trafienia pokrywa się z punktem"celowania"(grotem) wypada u mnie w ok. 70 metrów.
Więc albo masz wyjątkowo duże lotki albo niewielką długość naciągu, ew. niezbyt dynamiczny łuk... spróbuj może delikatnie przystrzyc pióra...

Nie jestem mega doświadczony, ale zastanawia mnie jak mogła by wyglądać potencjalna różnica w zachowaniu takich konfiguracji:
Ciężki grot (125 grain) + promien o obniżonej masie + lotki 2"
Lekki grot (75 grain) + ciężki promień + lotki  2"

Musisz dążyć do tego by w każdej z konfiguracji właściwie zgrać strzałę z łukiem...ciężki grot w połączeniu z małymi lotkami może bardzo zmiękczyć strzałę tak jak lekki grot z dużymi lotkami mógłby zbyt ją usztywnić...

druga wersja teoretycznie mogłaby okazać się lepsza ale teoria jedno a praktyka co innego ;) musisz poeksperymentować... a możliwości jest naprawdę sporo, nie tylko ciężarem grotów,sztywnością , długością promienia czy wielkością lub rodzajem  lotek ale także np. kątem ich natarcia ;)
Wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać...

 
Jeszcze jedna konkluzja. Na zdrowy rozsądek promienie o wąskim profilu, powinny tłuc mocniej, oraz stawiać mniejsze opory w trakcie lotu. Kwestia, czy różnica jest jakoś mocniej odczuwalna.

Jeśli będą również cięższe to tak, jeśli lekkie to na większym dystansie dość szybko stracą "moc" ...
 
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2012, 10:00:15 pm wysłana przez N »

Boss

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2012, 10:19:44 pm »
Strzały 28 cali. Ciągnę je w całości, z wystającym grotem na początku półki.
Fakt faktem kombinowałem trochę ze skręcaniem cięciwy. Kompletnie prosta założona na świeży łuk miała 12 cm BH a i tak był na niej supeł. ::) Wg. producenta min to 6.75" Przeturlałem ją do ok 18 cm BH. Łuk zesztywniał, stracił lekko na dynamice i mocy, ale pracował znacznie kulturalniej. Być może to jest przyczyną, a być może słabo skalibrowana miarka w oku szacująca prędkość strzały na ok 40 m/s  ;)

Cytuj
spróbuj może delikatnie przystrzyc pióra...
Pióra przystrzygły się same o półkę po kilkudziesięciu strzałach. 
Dziwne, że najbardziej lotka prowadząca, która teoretycznie nie jest narażona na kontakt z majdanem.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2012, 10:35:59 pm wysłana przez Boss »

N

  • Gość
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 04, 2012, 10:34:05 pm »
Wygląda na to że sam sobie odpowiedziałeś ;)..a co to za łuk ?

Boss

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 04, 2012, 10:53:09 pm »
Martin saber takedown.
http://postimage.org/image/p3bdniych/

Wychodzi na to, że cięciwa jest współwinna... jakieś sugestie?

N

  • Gość
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 04, 2012, 11:02:11 pm »
jeśli jest za długa...a "chyba";) jest to...wymienić...

Tak z ciekawości zmierz ile ma "oryginalna", teoretycznie przy 64" właściwa powinna mieć jakieś 4-cale mniej...

Boss

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 04, 2012, 11:27:01 pm »
Od czubka pętli do czubka pętli 155 cm nie rozplątując supła.
Brace Height bez skręcania. 15cm. Na opakowaniu nalepiony jest papier "Dacron bowstring 64" AMO 14 standard" więc mniej więcej (więcej niż mniej) gra gitara.

http://postimage.org/image/t1g3t5oiv/
Mierzone przy C jak na zdjęciu. (zastanawiające czy w przypadku takiego majdanu to właściwy sposób?) Te 12 być może było wynikiem mierzenia jak przy "B".
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2012, 11:38:53 pm wysłana przez Boss »

N

  • Gość
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 05, 2012, 06:59:40 pm »
Od czubka pętli do czubka pętli 155 cm nie rozplątując supła.
Brace Height bez skręcania. 15cm. Na opakowaniu nalepiony jest papier "Dacron bowstring 64" AMO 14 standard" więc mniej więcej (więcej niż mniej) gra gitara.

Czyli wychodzi że długość jest jednak ok ... w miarę (61")
Wg norm AMO , cięciwę oznacza/opisuje się długością łuku do którego jest przeznaczona...a nie jej rzeczywistymi wymiarami co moze niektórych wprowadzić w błąd...

http://postimage.org/image/t1g3t5oiv/
Mierzone przy C jak na zdjęciu. (zastanawiające czy w przypadku takiego majdanu to właściwy sposób?

To jedyny, właściwy sposób mierzenia BH w przypadku każdego majdanu.
W przypadku idealnie dobranej do długości naciągu strzały, koniec promienia powinien równać się z przednią krawędzią majdanu a przed nią wystawać jedynie sam grot...

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2012, 07:06:06 pm wysłana przez N »

Boss

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 05, 2012, 08:30:55 pm »
Czyli teoretycznie wszystko gra. Pokombinuje z innymi strzałami.
Zastanawiam się nad:
-cięższe easton axis FMJ
-A/C super slim.


ew. jakieś inne dobre sprawdzone propozycje?

lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 07, 2012, 07:42:36 pm »
Jeżeli chcesz się bawić w strzelanie flajtowe na odległość niezbędne są flajtowe strzały. Dobrym flajtem strzeliłem z 16 kg refleksa naturalnego 240 metrów , prędkość strzały przekraczała 210 fps. Faktem jest że 200 m to szału nie ma , ale to zapewne nie jest łuk do strzelania na odległość tylko do celu

Boss

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 12, 2012, 07:48:35 pm »
Pokombinowałem z dwoma rodzajami strzał:

1) Gold Tip Velocity.
Długość: 29",
Waga: 7.4 grain/cal.
Lotki: pióra 4"
Grot: 85 grain.

Strzała b. lekka. Przeciągnąłem ją do ok 30". Po oddaniu strzału rozczarowanie. Zasięg ok 150m. Przyciąłem lotki do 3" zasięg ok 180m. Strzała wbijała się w ziemię pionowo.

2) A/C/C Pro Hunter
Długość: 28"
Waga: ponad 9 grain/cal
Lotki: gumowe Easton Diamond 2.5".
Grot: 125 grain.

Ciągnięta do 28" znikła mi z pola widzenia. Szukałem jej za blisko. Okazało się, że przestrzeliła ok 250m strzelnicę. Zamontowałem na niej grot 85 grainowy ...przesadziłem z kątem strzału, ale i tak poszła pięknym lobem na ok 270m. Wbiła się pod kątem. Myślę, że dobrze celując z lotkami 1.5" ok 300m było by realne.


Ostrzelałem cel na wale ziemnym z ok 40 m.

GT Velocity, z piórami, bez względu na grot, śmigały szybko, równo i b. stabilnie.

A/C/C Pro Hunter. Przy gumowych lotkach 2/5" z grotami 125 grain były nieco wolniejsze, mocno myszkowały, ale o dziwo były b. celne grzmocąc w cel donośnie. Stabilność zdecydowanie poprawiła się z lżejszymi grotami.

Nie kombinowałem nic z kątami natarcia lotek, w każdym razie wyczułem już mnw. mechanikę lotu strzały i znalazłem odpowiadające mi ustawienie.  Wydaje się, że dość istotne jest tworzywo lotek. Pióra są dobre do strzelania stricte tarczowego, (w mojej opinii na mniejsze dystanse). Nadają strzale stabilną ale specyficzną "suchą" charakterystykę lotu. Lotki gumowe, gorzej radzą sobie z ciężkimi grotami, strzała leci jednak bardziej miękko i przewidywalnie na długim dystansie.  

Spostrzeżenia jeżeli chodzi o donośność:

1) Najistotniejsze są lotki. Jak najmniejsze, byle nie pióra.
2) Waga strzały powinna skupiać się w promieniu nie w grocie.
3) Promień możliwie krótki i możliwie cienki.
4) Im większy ciężar pocisku, tym więcej energii kinetycznej przekazywanej z ramion przez cięciwę na strzałę, w efekcie mimo nieznacznie mniejszej prędkości, wynosi ją na większe wysokości.

Ktoś ma może inne wnioski/sugestie/spostrzeżenia?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2012, 08:05:31 pm wysłana przez Boss »

N

  • Gość
Odp: Prędkość i zasięg strzały.
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 12, 2012, 08:02:57 pm »
Spostrzeżenia jeżeli chodzi o donośność:

1) Najistotniejsze są lotki. Jak najmniejsze, byle nie pióra.
2) Waga strzały powinna skupiać się w promieniu nie w grocie.
3) Promień możliwie krótki i możliwie cienki.
4) Im większy ciężar pocisku, tym więcej energii kinetycznej przekazywanej z ramion przez cięciwę na strzałę, w efekcie mimo nieznacznie mniejszej prędkości, wynosi ją na większe wysokości.

Ktoś ma może inne wnioski/sugestie/spostrzeżenia?

drugi raz wynalazłeś koło tudzież wyważyłeś od dawna otwarte drzwi ;)