Autor Wątek: Parę pytań odnośnie techniki ;)  (Przeczytany 8458 razy)

Szczepenson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Parę pytań odnośnie techniki ;)
« dnia: Sierpień 19, 2012, 05:58:58 pm »
Witam!
Na początku podam link do filmiku. Niech się buforuje (jest jakość HD), a w tym czasie przeczytacie posta ;)
http://www.youtube.com/watch?v=tbZsgw5M7Zo
Do rzeczy:
Problem nr 1: Odkąd nabyłem łuk (Samick Polaris 20# lub 22#) wydawał on dźwięk jakby gitary. Ostatnio odkryłem że przy zakładaniu strzały (Beman Flash 630) osada wciska sie na siodełko, i nawet podczas mocnego szarpania łukiem strzała nie spadała. Zdjąłem więc siodełko i zrobiłem awaryjne - ze zwykłych nici - tak, aby osada wchodziła lekko a przy szarpnięciu łukiem spadała. W teorii wszystko idealnie, ale dźwięk nadal pozostał dziwny. Dlaczego tak się dzieje? Ja podejrzewam napięcie cięciwy albo twardy spust (chociaż zwalniałem cięciwę w różny sposób i za każdym razem było podobnie).
Problem nr 2: Czy strzelam zgodnie z postawą łuczniczą? Jeżeli nie to byłbym niezmiernie wdzięczny gdybyście wskazali błędy oraz udzielili praktycznych wskazówek ;)

Pozdrawiam!

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Parę pytań odnośnie techniki ;)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 19, 2012, 07:11:34 pm »
Co do dźwięku to tak jak napisałeś nic nie słychać więc ciężko ocenić co to może być. Jeżeli chodzi o technikę, to na pewno nie powinieneś okładać prawej ręki tak jak na filmiku tylko pod brodą. Cięciwa ma być "wbita" w brodę i dotykać czubka nosa. To porada dotycząca oczywiście łuków klasycznych (olimpijskich) czy jak kto woli. Po za tym ciężko opisać Twoje błędy oglądając tak krótki filmik. Proponuję udać się do klubu, po co samemu powielać błędy jak można pod okiem kogoś kto się zna odryć u siebie nowy talent?

Na marginesie spytam jeszcze, skąd jesteś?

No i pamiętaj, że nasadka nie może za lekko siedzieć w siodełku, to może się źle skończyć dla Twojej ręki przy większym naciągu.
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<

N

  • Gość
Odp: Parę pytań odnośnie techniki ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 19, 2012, 07:32:21 pm »
;)

Precyzja Twojego pomiaru "sięga gdzieś dotąd" , "mniej więcej tyle" rozbrajająca ;)

Cięciwę z dakronu można skręcić max. o ok. 1 obrót /4" ogólnej jej długości... a nie tyle ile się chce;) jeśli jest za długa to skręcanie nie tylko nic nie da ale w skrajnych przypadkach przyniesie odwrotny efekt- zrobi się z niej coś na kształt gumy...

Wysokość cięciwy(BH) mierzy się "trochę" inaczej niż pokazujesz to na filmie

;)

Poza tym cóż to za "czarodziejski" sposób zakładania cięciwy ? toż to bardziej urazogenne dla ramion łuku niż metoda "wejścia"  :o

Strzała nie powinna trzymać się cięciwy zbyt ściśle ani też zbyt luźno; w jednym i drugim przypadku może to się skończyć źle dla łuku, np. wywołać częściowy lub pełny suchy strzał...

Jeśli chodzi o technikę to mówi się że jest ich tyle ilu łuczników i niekoniecznie musi "rzezać" twarz na pół ;) ważne by pracowały odpowiednie mięśnie a wszystkie czynności były maksymalnie powtarzalne...

ale, ale

Oto BH(w calach) dla Polarisów o różnych długościach...

48"- 6 1/2 ~ 7 2/7
54"- 6 1/2 ~ 7 2/7
58"- 6 2/3 ~ 7 1/2
62"- 7       ~ 7 7/8
64"- 7 2/7 ~ 8 1/14
66"- 8 2/3 ~ 9 4/9
68"- 7 7/8 ~ 8 2/3
70"- 8 1/2 ~ 9 1/4

Wybierz swój wariant Polarisa i spróbuj ustawić go sobie do wartości mieszczącej się w podanym zakresie... w pewnym momencie brzęczenie powinno wyraźnie się zmniejszyć ale wątpię by zniknęło całkowicie bo to normalny objaw spowodowany uderzeniami drgającej cięciwy...można ostatecznie nakleić na ramiona wąskie paski cienkiego filcu w miejscu ich styku z cięciwą...


Szczepenson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Parę pytań odnośnie techniki ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 19, 2012, 08:05:21 pm »
Ok, dzięki za wszystkie odpowiedzi, postaram się do nich zastosować. ;)

Na marginesie spytam jeszcze, skąd jesteś?
Jestem z miejscowości Żytno, dalekie okolice Częstochowy ;)

Proponuję udać się do klubu, po co samemu powielać błędy jak można pod okiem kogoś kto się zna odryć u siebie nowy talent?
No własnie klubu łuczniczego tu gdzie mieszkam ani w okolicach raczej nie uświadczę, ale od października będę pomieszkiwał w Łodzi, może tam się coś znajdzie ;)
Oto BH(w calach) dla Polarisów o różnych długościach...

48"- 6 1/2 ~ 7 2/7
54"- 6 1/2 ~ 7 2/7
58"- 6 2/3 ~ 7 1/2
62"- 7       ~ 7 7/8
64"- 7 2/7 ~ 8 1/14
66"- 8 2/3 ~ 9 4/9
68"- 7 7/8 ~ 8 2/3
70"- 8 1/2 ~ 9 1/4

Wybierz swój wariant Polarisa i spróbuj ustawić go sobie do wartości mieszczącej się w podanym zakresie...
OK, dzięki! Mam Polarisa 66", ustawiłem wartość prawie że idealnie pomiędzy tymi krańcowymi, mierząc oczywiście w sposób poprawny ;). Jutro zobaczę jak zmienił się dźwięk.
Pozdrawiam!

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Parę pytań odnośnie techniki ;)
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 19, 2012, 08:19:08 pm »
No własnie klubu łuczniczego tu gdzie mieszkam ani w okolicach raczej nie uświadczę, ale od października będę pomieszkiwał w Łodzi, może tam się coś znajdzie ;)

W Łodzi funkcjonuje KS Społem Łódź, porządny klub, którego zawodnicy mają imponujące sukcesy, ogólnie fajni ludzie tam są, także polecam :)

Łodzianie nie muszą mi dziękować za reklamę hehe ;)
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<

Szczepenson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Parę pytań odnośnie techniki ;)
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 19, 2012, 10:19:52 pm »
W Łodzi funkcjonuje KS Społem Łódź, porządny klub, którego zawodnicy mają imponujące sukcesy, ogólnie fajni ludzie tam są, także polecam :)
O, no to świetnie ;) Na pewno tam zawitam.

A wracając do głównego tematu, to czy zachowanie cięciwy z filmiku jest normalne? Chodzi mi o to że po wypuszczeniu strzały bardzo mocno faluje. Zdaję sobie sprawę że w jakiś sposób musi tą energię wytracić - co można zaobserwować na wielu filmikach, ale nigdy nie widziałem żeby cięciwa falowała AŻ TAK. Czy to przez stosunkowo mały naciąg łuku?

N

  • Gość
Odp: Parę pytań odnośnie techniki ;)
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 19, 2012, 10:42:28 pm »
A wracając do głównego tematu, to czy zachowanie cięciwy z filmiku jest normalne? Chodzi mi o to że po wypuszczeniu strzały bardzo mocno faluje. Zdaję sobie sprawę że w jakiś sposób musi tą energię wytracić - co można zaobserwować na wielu filmikach, ale nigdy nie widziałem żeby cięciwa falowała AŻ TAK. Czy to przez stosunkowo mały naciąg łuku?

http://www.forumlucznicze.pl/tematy-zwi%C4%85zane-z-technik%C4%85-strzelania/co-si%C4%99-dzieje-z-ci%C4%99ciw%C4%85-t448.0.html

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Parę pytań odnośnie techniki ;)
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 19, 2012, 10:55:56 pm »
Szczepanson, a czy "na żywo" też tak się cięciwa zachowuje? Pytanie może być uznane za retoryczne, ponieważ moim zdaniem kolega wyżej linkiem wyjaśnił sprawę :)
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<

Szczepenson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Parę pytań odnośnie techniki ;)
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 20, 2012, 05:22:39 pm »
Szczepanson
Szczepenson ;) (większość się myli, nawet nie wiem czemu :D)
[a czy "na żywo" też tak się cięciwa zachowuje? Pytanie może być uznane za retoryczne, ponieważ moim zdaniem kolega wyżej linkiem wyjaśnił sprawę :)
Racja, pytanie retoryczne, poprzedni temat faktycznie wszystko wyjaśnia. Rzecz na filmiku to tylko złudzenie ;)

Strzelałem także z poprawioną wysokością cięciwy, dźwięk zmniejszył się (nieznacznie). Ale podczas jednego strzału udało się wypuścić strzałę z czymś co brzmiało o wiele bardziej jak świst niż brzdęk. Czyli wszystko jest chyba spowodowane zbyt gwałtownym wypuszczeniem cięciwy z ręki.

Dzięki wszystkim za pomoc! :)

veilen

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Parę pytań odnośnie techniki ;)
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 20, 2012, 08:48:04 pm »
A jaką długość powinna mieć cięciwa w polarisie 68?

N

  • Gość
Odp: Parę pytań odnośnie techniki ;)
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 20, 2012, 09:01:21 pm »
A jaką długość powinna mieć cięciwa w polarisie 68?

Proporcjonalnie taką samą jak przy pozostałych wariantach ;)
Ogólna zasada jest taka, że cięciwa łuku refleksyjnego jest od niego o 4 cale krótsza...ale to teoretyczna średnia ogólna ;) która nie musi się zgodzić(i czasem "złośliwie" nie zgadza się) z rzeczywistością... istotny jest m in. materiał z którego zrobiona jest cięciwa, siła naciągu łuku i zalecany przez producenta zakres BH...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2012, 09:03:02 pm wysłana przez N »

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Parę pytań odnośnie techniki ;)
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 20, 2012, 10:42:32 pm »
Szczepanson
Szczepenson ;) (większość się myli, nawet nie wiem czemu :D)

Szczepenson

Przepraszam za pomyłkę, na pierwszy rzut oka nick sprawia inne wrażenie ;)
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<