Autor Wątek: Niezbędny osprzęt do Samicka SHT.  (Przeczytany 3146 razy)

Boss

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Niezbędny osprzęt do Samicka SHT.
« dnia: Czerwiec 02, 2012, 09:19:28 am »
Mieszkam w pobliżu starej policyjnej strzelnicy terenowej. Trzeba to konstruktywnie wykorzystać. Mam dostęp do 13 kg polarisa, na własny użytek chciał bym coś mocniejszego. Nie mam zamiaru brać udziału w zawodach, interesuje mnie strzelanie czysto rekreacyjne, intuicyjne, ew. drobne polowanie, (na makiety rzecz jasna   ;) ) z czasem bowfishing. Od dłuższego czasu mam fazę na Samicka SHT, naciąg 50#.
Wiek 24, Wzrost 170, waga 75kg. Aktywnie uprawiane sporty siłowe, naciąganie 22 kg nie sprawia większego problemu (taki naciąg został już ostrzelany kilkukrotnie i wydaje się być w sam raz), z drugiej strony nie mam zamiaru oddawać 100 strzałów na sesję. Długość naciągu ok 70-75 cm. Interesuje mnie dobór wszelakich niezbędnych akcesoriów, w szczególności odpowiednich strzał do tej siły i naciągu, niezbędnych tłumików i konserwantów i ogólnie zwrócenie uwagi na wszystko o czym nie wspomniałem, a okazuje się być konieczne w użytkowaniu własnego łuku. Brak celownika i stabilizatora mógł bym sobie ew. darować. Liczę na fachową pomoc i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2012, 09:27:06 am wysłana przez Boss »

N

  • Gość
Odp: Niezbędny osprzęt do Samicka SHT.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2012, 03:33:27 pm »
Pierwsze pytanie : z czego wzięła się u Ciebie ta aż dwucalowa różnica w długości ?
Osoba Twojego wzrostu teoretycznie "dysponuje" właśnie 27- calowym naciągiem(69-70 cm) ;) jak wspomniałem jest to założenie teoretyczne bowiem proporcje w budowie ciała mogą być różne...

Żeby dobrać odpowiedni parametr strzał musisz trochę "zawęzić" ten "zakres" do max.1 cala

Jednak:

Zakładając teoretycznie że 70 cm(±1/2") jest dla Ciebie tą właściwą wartością, odpowiednie strzały z grotem o wadze 100 grain, do łuku 50#@28" to te o parametrze : 500 (przy 27" siła naciągu będzie odrobina niższa niż i wyniesie jakieś 48#)

Przy długości naciągu 28" (±1/2")siła naciągu wyniesie 50# a odpowiedni parametr dla strzały z grotem 100 grain to : 500 lub 400

Przy 29"(±1/2") siła naciągu wzrośnie o jakieś 2# w związku z tym zmianie
ulegnie też parametr(waga grotu 100 grain) :  na 400

Dobrymi, godnymi polecenia i jednocześnie stosunkowo niedrogimi modelami są np. Easton Powerflight, bliźniacze Beman ICS Bowhunter lub odrobinę od nich droższe ICS Hunter.

O sile naciągu i jej doborze nie wypowiem się bo jest to kwestia wybitnie indywidualna a poza tym była tu już wielokrotnie  poruszana... ;)
Co do niezbędnych "akcesoriów"- w zasadzie potrzebujesz jedynie podstawki-może być uchylna lub klejona bezpośrednio do półki;

Osobiście jestem zwolennikiem tej drugiej ze względu na prostotę,trwałość, niezawodność i...ciszę :) )
W kwestii podstawek uchylnych- nie polecam tych zrobionych z plastiku- wycierają się dość szybko,zostawiają ślady na promieniach czasem zaburzają także lot samej strzały; zdecydowanie lepsze są metalowe, np. magnetyczne, bardzo trwałe i wytrzymałe; niektóre wymagają jednak użycia buttonu(nie jest to co prawda zbyt tradycyjne podejście do tematu ;) ale umożliwia precyzyjne zgranie ze sobą łuku i strzał a w efekcie przy powtarzalnej technice bardzo precyzyjne strzelanie)...odpowiednie gniazdo buttonu znajduje się w majdanie-tzw. gniazdo Bergera.

***

Cięciwa wyłącznie DAKRONOWA(polecam skręcane typu flamandzkiego z plecionymi uszami- cichsze, trwalsze i mocniejsze od typowych "pętli bez końca")
Przy wykorzystaniu 100% siły naciągu (50# @28") powinna mieć 12-14 nitek , być wytłumiona(i jednocześnie wyciszona)poprzez choćby najprostsze(ale bardzo efektywne) tłumiki z wełny(syntetycznej lub naturalnej) albo gumy,skóry itp,itd.
Oczywiście można też pokusić się o kupno specjalnych gumowych "grzybków" klejonych do ramion ale równie dobrze można je też sobie podarować...

Do konserwacji potrzebujesz jedynie wosku do cięciw- moim zdaniem syntetyczny jest lepszy od naturalnego- lepiej wnika pomiędzy włókna, jest trwalszy i mniej się klei.

Od czasu do czasu można też wyczyścić i przesmarować gwinty śrub(nie gniazd !) mocujących ramiona; do tego celu wystarczy najzwyklejszy olej maszynowy ale w żadnym wypadku WD-40 !!

Miłego dnia

PS
Odpowiednia długość strzały to długość naciągu(mierzona od dna nasadki do przedniej krawędzi majdanu-grot nie jest uwzględniany w pomiarze) + ew. 1-max.2" marginesu bezpieczeństwa.
Do oklejenia strzał gorąco polecam lotki pierzaste nie tylko ze względu na wygląd ale i lepsze charakterystyki lotne.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2012, 04:23:25 pm wysłana przez N »

ninr0d

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Niezbędny osprzęt do Samicka SHT.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2012, 08:31:34 pm »
jeśli przeciągasz naciąg poza te 71 cm (28 cali ) musisz liczyć się z tym że siła naciągu SHT będzie rosła szybciej niż nominalne 2# na cal. Ja mam nominalny 40#28@ (tego nie sprawdzałem,) natomiast przy 29,37 calach naciągu siła mojego SHT wynosi 49,82 funtów. Takie rozbieżności przy Twoim naciągu (70-75) będą bardzo zauważalne i mogą wynieść 10 funtów (~ 4,5 kg) różnicy w sile naciągu. To spora różnica i warto się nad tym zastanowić przed zakupem SHT.
P.S. SHT to świetny łuk i zdecydowanie polecam.