Autor Wątek: www.koerperwelten.de  (Przeczytany 5330 razy)

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
www.koerperwelten.de
« dnia: Kwiecień 12, 2012, 10:54:24 pm »
Wybieram sie na wystawe zeby popatrzec co może się zepsuć podczas strzelania ciekawe co o tym myślicie http://www.bodyworlds.com/en/prelude.html rodzaj sztuki poniekąd kontrowersyjny.

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: www.koerperwelten.de
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 12, 2012, 11:07:35 pm »
Marcin, mnie bardziej od eksponatów przeraża wygląd Gunthera von Hagens  8) ale to moja subiektywna opinia   :P
Jakoś mnie super nie oburza, ani nie zachwyca, ale chyba bym nie poszedł...

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: www.koerperwelten.de
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 12, 2012, 11:48:40 pm »
...ciekawe co o tym myślicie http://www.bodyworlds.com/en/prelude.html...

 :) Jestem starszej daty... i prezentuję pogląd - że prowokacja nie jest konieczną, a tym bardziej jedyną cechą... dzieła sztuki.
Dlatego...zwłoki, fekalia, perwersja - pokazywane publicznie pod szyldem sztuki - nadają się wg mnie do bojkotu,...w imię wartości na prawdę godnych poszanowania.
A wg mnie - tenże synalek SS-mana, ze swoim "talentem" - niech zarabia na szkoleniach studentów medycyny i weterynarii.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2012, 12:00:29 am wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: www.koerperwelten.de
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2012, 12:28:44 am »
Piotrze nie wiem ale ja nie widze w tym prowokacji, a osobiscie nie traktuje tego jako rodzaju sztuki a raczej możliwości poznania anatomii nie tylko ludzkiego ciala. Gdyby nie badania zwłok medycyna stała by w miejscu. Doktor von Hagens miał odwage żeby pokazać publicznie rzeczy, które są dokonywane na codzień na całym świecie wiec ...w imie wartości naprawdę godnych poszanowania... powinno sie rezygnować z pomocy medycznej i bojkotować lekarzy bo przecież oni też uczyli sie na zwłokach.
Dawid facjata doktora nie powinna Cię przerażać w awatarku masz podobną ;D

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: www.koerperwelten.de
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2012, 11:00:51 am »
...a osobiscie nie traktuje tego jako rodzaju sztuki a raczej możliwości poznania anatomii nie tylko ludzkiego ciala. Gdyby nie badania zwłok medycyna stała by w miejscu...

Tak, masz rację - to powinny być bez wątpienia wyłącznie eksponaty medyczne - które powinny uczyć pokolenia lekarzy - w podziemiach różnych akademii. Z tym się zgodzę i wyłącznie tu upatruję pożytku w tym co robi von Hagens.

W momencie, gdy nadaje się temu artystyczne aspiracje... a tak w przypadku tegoż jegomościa się dzieje... to pojawiają się następne pytania - charakterystyczne dla oceny sztuki.
Wg mnie - miarą dla sztuki - jest stopień ZACHWYTu - jaki ona wzbudza. Jest to miara bardzo subiektywna, toteż subiektywnie ją w tym wypadku określam. Inne silne doznania na skutek odbioru "dzieła", takie jak: ODRAZA, WSTRĘT, OBURZENIE,... dla mnie nie mają ze sztuką nic wspólnego...i są najczęściej przykrywką beztalencia lub braku świeżej, twórczej idei.
Patrząc na zabawy zwłokami ludzi czy nawet zwierząt... odczuwam niesmak i wstyd z braku poszanowania godności tych byłych istot.

Np we Wrocławiu istnieje Muzeum Medycyny Sądowej przy Akademii Medycznej,...z tysiącem różnych, spreparowanych potworności, zdecydowana większość zakonserwowanych zwłok i preparatów pochodzi jeszcze z czasów niemieckich. Większość odwiedzających przychodzi tu po wiedzę, by skonfrontować podręcznikowy zapis lub rycinę z rzeczywistością, oraz potrenować panowanie nad odruchami wymiotnymi... :). Preparaty są jednak potraktowane z naukową skromnością... "Twórcy" nie nadawali im oznak radości, dziwnych póz,...itp.

We współczesnej mentalności - poszukiwanie adrenaliny, nowych wrażeń i zysku...daleko poza dotychczasowymi ramami - usprawiedliwia już zdecydowaną większość działań...nie tylko w sztuce. Wg mnie to nic innego tylko charakterystyczny objaw schyłku cywilizacji...gdzie normalność - to odrażająca NUDA. Ludzkość przerabiała to już w swoich dziejach... :).  
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2012, 02:19:57 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: www.koerperwelten.de
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 13, 2012, 01:45:41 pm »
Ja rowniez nie traktuje von Hagensa jako artysty i geniusza bardziej jako czlowieka z raczej chorym umyslem bo moim skromnym zdaniem normalny czlowiek raczej nie wpadl by na taki pomysl. A w sumie sledzac jego historie i informacje na temat to ciekaw jestem co jest bardziej chore jego "twory" czy sposob pozyskiwania cial.

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: www.koerperwelten.de
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 13, 2012, 02:05:37 pm »
Sposób pozyskiwania ciał...może być mrocznym biznesem na skraju prawa i raczej poza etyką. Kluczowy jest tu jednak wg mnie - cel ich pozyskiwania.
Zgoda człowieka na pośmiertne korzystanie z jego organów dla ratowania życia innego człowieka, lub z jego ciała dla postępu medycyny... jest szlachetna.
Von Hagens zapewne nie dysponuje sygnowanymi oświadczeniami osób, które po śmierci spreparował...na korzystanie z ich ciał w celach ekspozycyjno-"artystycznych"...i to wg dowolnego zamysłu "twórcy".

Być może niedługo pomników figuralnych - nie trzeba będzie odkuwać w marmurze lub odlewać z metalu... Po prostu czcigodny bohater pojawi się na postumencie osobiście - "jak żywy"  ;). Rosjanie ze swoim Leninem z I-poł. ubiegłego wieku - wyprzedzili epokę...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2012, 02:21:41 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: www.koerperwelten.de
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 13, 2012, 02:34:47 pm »
Rosjanie ze swoim Leninem z I-poł. ubiegłego wieku - wyprzedzili epokę...

Tak bo Lenin miał być wiecznie żywy jak jego idea :D
Sage 35#

Tomek "Czarny"

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 64
Odp: www.koerperwelten.de
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 14, 2012, 08:41:42 am »
Panowie, wszyscy macie rację.
Sztuka z jednej strony powinna powodować zachwyt i wrażenie odkrycie czegoś ... ach i och... z drugiej strony sztuka ma też szokować.

Nie podoba mi się ekspozycja, która powinna być raczej prezentowana studentom medycyny i zapaleńcom jednak pamiętajmy o myśli starożytnych: ... o gustach i kolorach się nie dyskutuje....

Ja np lubię dzieła Grottgera, Kossaków i Beksińskiego

VERO

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 306
Odp: www.koerperwelten.de
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 14, 2012, 08:58:18 am »
Kiedy po studiach trafiłem do pracowni projektowej Jean Nouvel'a uważałem że, to co robi i jego projekty są futurologiczne i szokujące. Niestety czas pokazał że się myliłem !

Koledzy anatomia żywych i umarłych już dawno nie jest tabu. Żyje własnym rytmem w mediach, filmach, komputerach i galeriach. Czas zarabiania pieniędzy na czym się da i gdzie się da, jest wszechogarniający. Nie zatrzymamy tego !

Oczywiście zakładam że, każdy z nas posiada  "niebo gwiaździste nad sobą , a prawo moralne w sobie".

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2012, 09:33:55 am wysłana przez VERO »
Wolny strzelec wolnością zaniepokojony.