Autor Wątek: Nowy łucznik - kilka pytań.  (Przeczytany 2457 razy)

kurczaczol

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Nowy łucznik - kilka pytań.
« dnia: Maj 05, 2016, 01:56:00 pm »
Witam!

Niedawno zakupiłem pierwszy łuk (Samick Lion 36#) i strzelam już parę dni.
Mam tylko parę pytań odnośnie tego czego już doświadczyłem i tego co jeszcze ewentualnie mogłoby się zdarzyć. :)

1. Na załączonym obrazku (http://postimg.org/image/6lvlktwht/ widać ślad, jaki zostawiła po sobie "naciągarka" cięciwy (Na pewno "naciągarka" bo użyłem jej [głupi ja] z drugiej strony, żeby to sprawdzić i też został podobny ślad.). Kiedy kupowałem łuk i naciągałem cięciwę w sklepie w towarzystwie sprzedawcy - wszystko było ok, jak i sam sprzedawca powiedział, że robię to dobrze [bez skojarzeń]. I teraz nasuwa się pytanie, czy jest to wina "naciągarki" czy moja? Czy te przetarcia będą miały wpływ na strukturę łuku czy raczej nie? i wszystkie inne pytania, które się w związku z tym mogą nasunąć.

2. Sam zdaję sobie sprawę z zagrożeń wynikających z tzw. pustych strzałów, jednak zapomniałem powiedzieć o tym mojemu bratu, który również jednego dnia strzelał z tego łuku i niestety oddał jeden pusty strzał, tak po prostu oglądając łuk... cięciwa nie była zbyt naciągnięta (nie wiem czy w ogóle użył siły przekraczającej 14#), obejrzałem łuk bardzo starannie oraz nie zauważyłem żadnej różnicy w strzelaniu po tym zajściu, pytanie czy możliwe, że jeszcze się to odezwie, czy raczej jeden taki wybryk nie powinien mieć znaczenia?

3. Mam zamiar sam sobie wytoczyć i zrobić strzały... strzały, które dostałem w sklepie ważą 24 gr. Jakiej minimalnej i maksymalnej wagi strzał powinienem używać w łuku z taką specyfikacją?

4. Przechowywanie. W jakich warunkach najlepiej przechowywać łuk? (Wiadomo, że nie na zewnątrz, bez pokrowca, narażonego na warunki atmosferyczne itd.) Chodzi mi o temperaturę w pokoju, wilgotność, itp. W jakich warunkach najlepiej łuk przechowywać? Dać mu powietrza do oddychania czy może być zamknięty na tzw. "cztery spusty"?

Być może będę miał jeszcze inne pytania, które wyniknął w trakcie dyskusji.
Pozdrawiam serdecznie.
I z góry dziękuję za rady. :)
Łukasz.

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: Nowy łucznik - kilka pytań.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 05, 2016, 03:01:09 pm »
http://www.bowhunting.pl/przechowywanie,-konserwacja-oraz-podstawowe-naprawy-luku-tradycyjnego/b/98
jak przy suchym strzale nic nie chrupnęło i nie ma śladów powinno być o.k :)
Z czego chcesz toczyć te strzały? Są odpowiednie tabele które zalecają jaka strzała do jakiego łuku.
Jaki Ci w sklepie spin strzały dobrali i jaką masz długość naciągu?

kurczaczol

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowy łucznik - kilka pytań.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 05, 2016, 03:10:17 pm »
Cytuj
Z czego chcesz toczyć te strzały?

drewna ma się rozumiem ;) mam również dostęp do tanich rurek z włókna węglowego (przy czym nie wiem czy nie będzie to za twardy materiał)

Cytuj
Jaki Ci w sklepie spin strzały dobrali i jaką masz długość naciągu?

Spin? :P
długość naciągu to 28 cali

Odnośnie linku do konserwacji łuku, zauważyłem w tym artykule, że trzeba dbać o laminat, którym pokryty jest łuk, a właśnie na zdjęciu widać, że jest trochę przytarty, czy może to mieć jakieś złe skutki?

Munin

  • Gość
Odp: Nowy łucznik - kilka pytań.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 05, 2016, 03:16:59 pm »
Dla laminatu lepiej za zimno niż za gorąco, z dala od pieców, kaloryferów, nagrzanych bagazników i innych gorących miejsc.

Jak zmierzyłeś swoją długość naciągu?

kurczaczol

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowy łucznik - kilka pytań.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 05, 2016, 03:22:44 pm »
(taki sposób znalazłem w internecie)
Zaciśniętą pięścią do ściany (lewą ręką), druga ręka która naciąga do wysokości ust

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: Nowy łucznik - kilka pytań.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2016, 06:19:33 pm »
http://www.lucznictwokonne.pl/traktat/rozdzialy/200_miary/miary.html
masz tutaj wszystko dosyć dokładnie opisane. spine, długości itp. Jak byś czegoś nie rozumiał, pytaj

kurczaczol

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowy łucznik - kilka pytań.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 08, 2016, 09:16:00 pm »
Okej, dziękuję za odpowiedzi. W razie czego będę pytał dalej.
Pozdrawiam. :)