Autor Wątek: Pytania początkującego  (Przeczytany 3834 razy)

Johnny.Korba

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Pytania początkującego
« dnia: Luty 02, 2012, 09:04:28 pm »
Witam, mam kilka pytań jako początkujący :)
Chciałbym się dowiedzieć czy długość łuku boczkowego ma wpływ na jego celność, jaka podstawka pod strzałę będzie najlepsza do strzelania tarczowego i jakie strzały (chodzi mi strzelanie tarczowe w hali) co myślcie o celownikach Predator Micro .019 i TOXONICS KG55-MT 5-pin o trzy krotnym powiększeniu (?) (chodzi o waszą ocenę, sugestie ''za i przeciw'' ew lepsze propozycje cenowe. Zastanawiam się również nad dwoma łukami
1 Hoyt Rampage XT
2 Hoyt maxxis 35
Który lepszy pod względem celności, funkcjonalności (?) itd.
Podkreślam że jestem absolutnie zielony i proszę o wyrozumiałość i konkretne odpowiedzi.
Pozdrawiam.

estelo333

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 165
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2012, 09:47:20 pm »
nasz kolega na tym forumsonix ma hoyt'a rampage, więc sie go dopytaj
a o maxxis 35 mało słyszałem

ja zabardzo nie doradze bo też początkujący ;)
*Horizone Vulture camo 55#(/70#) 30"dł
*Hha optimizer lite 5019
*Nap Apache 8" camo
*Qad ultra rest hunter black
*Gamegetter 400 2117 32"
*BOOSTER Caliper Welcro

Adam Zygarlicki

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2012, 09:52:32 pm »
Johnny masz wiadomość na Priva ode mnie .
Jakiś tam łuczek jest .....

estelo333

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 165
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2012, 11:36:14 pm »
Adam- a mojo dalej jest produkowany ? bo go znaleść nie moge
*Horizone Vulture camo 55#(/70#) 30"dł
*Hha optimizer lite 5019
*Nap Apache 8" camo
*Qad ultra rest hunter black
*Gamegetter 400 2117 32"
*BOOSTER Caliper Welcro

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2012, 12:30:07 am »
Witam, mam kilka pytań jako początkujący :)
Chciałbym się dowiedzieć czy długość łuku boczkowego ma wpływ na jego celność, jaka podstawka pod strzałę będzie najlepsza do strzelania tarczowego i jakie strzały (chodzi mi strzelanie tarczowe w hali) co myślcie o celownikach Predator Micro .019 i TOXONICS KG55-MT 5-pin o trzy krotnym powiększeniu (?) (chodzi o waszą ocenę, sugestie ''za i przeciw'' ew lepsze propozycje cenowe. Zastanawiam się również nad dwoma łukami
1 Hoyt Rampage XT
2 Hoyt maxxis 35
Który lepszy pod względem celności, funkcjonalności (?) itd.
Podkreślam że jestem absolutnie zielony i proszę o wyrozumiałość i konkretne odpowiedzi.
Pozdrawiam.

W odpowiedzi na zapytanie:
- do strzelania tarczowego (Hala 18m) zdecydowanie polecam łuk MAXXIS-35 (zapytaj użytkownika Burykot o Maxxisa35, zna ten łuk w praktyce wyczynowej)
- dla osoby początkującej i zaawansowanej celniejszy będzie MAXXIS-35 (MX-35 jest wyższy (35") od RampageXT (32") o 8,5-9% // MX-35 jest wolniejszy minimalnie (318fps) od R-XT (323fps) o 1.5%) == czyli różnicy prędkości nie odczujesz (początkujesz) a wysokość 35" do tarczy będzie "jest bardziej powtarzalna w celności łuku"
- Najlepsza podstawka? (jak przetestujesz na sobie 5 różnych modeli to będziesz miał wstępne pojecie która z najlepszych Ci nie służy, a która ze średnich się sprawdza). Wyczynowi zawodnicy używają podstawki z "Blachą" jeżeli sobie poradzisz z utrzymaniem strzały na podpierającej blaszce przy naciąganiu cięciwy to polecam (Trophy Taker, Cavalier Pro Blade i inne). Mniejsze grono do tarczy stosuje podstawki opadające (popularne w huntingu, w terenie, w 3D, i wśród większości pasjonatów sprzętu. Ciekawym dla Ciebie modelem może być jedna z podstawek zawierająca: Blachę +Widełki (stalowe "rogi") bardzo łatwe w użytku dla każdego. Są to (NAP Quicktune, Hoyt Tec Rest, ew. Spott Hogg, Golden Key itd..)
- Celownik typowo tarczowy/sportowy powinien posiadać jeden punkt celowania (Lipko/Scope). Jeżeli nastawiasz się na celownik z kilkoma Pinami (terenowy/myśliwski) - to jest to sprawa dokładniejszego doboru "pod siebie/dla siebie" (czyli model z którym będziesz pracować celnie, korzystny w obsłudze i widoczny dla oka), powiększenie działa korzystnie.
- Strzały na Halę polecam Aluminiowe o rozmiarach (Easton) 2213, 2215, 2312, 2314, 2315 (w zależności od Twoich parametrów, długość naciągu.. użytkowana siła naciągu.. szybkość łuku.. waga strzały.. wygląd.. zadowolenie itd..) Są to strzały o średnicach w przedziale: 8.8mm-9.3mm. Ceny: od 18,00zł-42,00zł.
Z Easton'a tarczowe: X7 Eclipse, X7 Cobalt, XX75 Platinum,
myśliwskie (kwestia koloru) : seria XX78, XX75, T10

Napisz ILE masz wzrostu, jaki długi naciąg wybierasz i z jaka twardością "zamierzasz" trenować.

Powodzenia!
aszop
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2012, 12:39:13 am wysłana przez aszop »
Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

Johnny.Korba

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2012, 01:04:46 am »
Bardzo Ci dziękuję aszop za wyczerpującą odpowiedź, piałem na ten temat przez priv z pewnym użytkownikiem który mi bardzo pomógł, nieco bardziej wytłumaczyłem to na privie więc tutaj też to napiszę co ułatwi sprawę (w sumie przepraszam że wcześniej tego nie napisałem) nie będę chodzić na halę przeznaczoną typowo do strzelania... Mam możliwość strzelania w magazynie gdzie pracuję (daje możliwość strzelania na około 150m) chce kupić sprzęt do bowhuntingu ponieważ w przyszłości (raczej dalekiej) chciałbym wybrać się na legalne polowanie. Więc z tego powodu nie chcę trenować na typowo sportowym sprzęcie (są jeszcze inne mniej znaczące powody) Zanim kupię łuk minie jeszcze trochę czasu więc wolę posłuchać opinii na temat sprzętu od kogoś z doświadczeniem by uniknąć ''pomyłek'' itd. Mam 174cm wzrostu, myślę że zdecyduje się na maxxis'a 35 (na goły łuk jestem w stanie przeznaczyć 3,5 tyś zł więc jeżeli są jakieś lepsze propozycje w tej cenie to bardzo proszę o opinie) Wiem że do polowań strzały mają inne parametry (?) ale póki mam możliwość strzelania w warunkach bezwietrznych i na taką odległość to proszę o pomoc w doborze HUNTERSKIEGO sprzętu. Na sprzęt z łukiem mogę dać max 7 tyś więc w tym przedziale cenowym proszę o podanie jakiś dobrych rozwiązań. Łuk będzie przeznaczony na użytek przez kilka dobrych lat więc dobrze gdybyście koledzy polecili jak najlepszy sprzęt na moje możliwości finansowe. Wracając do samego łuku, najprawdopodobniej zdecyduję się na maxxisa 35 o sile naciągu 80 ibs (zapewniam że nie będzie problemy z kondycją aby go okiełznać ) ale nie mam pojęcia jaka długość będzie dla mnie najlepsza (przypominam że mam 174cm wzrostu) za wszystkie rady i poświęcony czas bardzo serdecznie dziękuję !
Pozdrawiam gorącą ! 

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 03, 2012, 10:53:14 pm »
Że też Ci się chce samemu z sobą pisać? A wiesz czy weźmiesz RH czy spróbujesz LH?
Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

Johnny.Korba

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2012, 10:03:56 pm »
Witam wszystkich, na wszystkie nurtujące mnie pytania dostałem bardzo rzetelne i konkretne odpowiedzi na pw. Bardzo dziękuję wszystkim  tym którzy do mnie pisali z pomocą. tomo cały sprzęt jest już zamówiony,  również pozdrawiam ;)

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2012, 08:50:38 am »
johnny.korba tak z ciekawości jaką długość naciągu zamówiłeś czy wzroście 174??
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Monster

  • Gość
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2012, 09:18:00 am »
Mam możliwość strzelania w magazynie gdzie pracuję (daje możliwość strzelania na około 150m) chce kupić sprzęt do bowhuntingu ponieważ w przyszłości (raczej dalekiej) chciałbym wybrać się na legalne polowanie. Więc z tego powodu nie chcę trenować na typowo sportowym sprzęcie (są jeszcze inne mniej znaczące powody) (...) Wracając do samego łuku, najprawdopodobniej zdecyduję się na maxxisa 35 o sile naciągu 80 ibs (zapewniam że nie będzie problemy z kondycją aby go okiełznać )

Witaj!
Skoro łuk już zamówiłeś, to pewnie mój wpis będzie już spóźniony...
Dobierając łuk docelowo myśliwski musisz mieć pewność, że będziesz w stanie go naciągnąć zawsze, w każdych warunkach. Przykład: byłem na polowaniu. Kolega ćwiczący wcześniej na łuku 65 funtów, przed samym polowaniem ustawił go na 70 funtów. W czasie próbnego strzelania do pianki naciągał bez problemu. Lecz po wymarznięciu na mrozie w czasie polowania już miał problemy z naciągnięciem, musiał po powrocie znów spuścić siłę naciągu na śrubach mocujących ramiona do majdanu. Dobrze, że jeszcze miał z czego opuszczać.

Maxxis jest łukiem wystarczającym do większości polowań przy sile naciągu niższej niż 80, a nawet 70 funtów. A im niższa siła naciągu - tym będzie cichszy, co w czasie polowania ma ogromne znaczenie. Dlatego zastanów się, czy na pewno potrzebujesz Maxxisa 80-funtowego i ewentualnie gdy możesz jeszcze zmienić swoje zamówienie - rozważ to co napisałem

pozdrawiam
Robert

Marek Tessarzik

  • Gość
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2012, 10:29:30 am »
 Mam pytanie : Z jaka predkoscie musi (powinien )strzelac luk (Obojetnie czy to Hoyt bear,Pse) Zeby byc pewnym ze po trafieniu(oczywiscie celnym )
 zwieze bedzie  tot.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 06:41:07 am wysłana przez Marek Mazur z Pisza »

gerard36856

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 86
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2012, 10:43:37 am »
zwierze.

chyba predkosc obojetna - przytrafieniu celnym  ::)


Marek Tessarzik

  • Gość
Odp: Pytania początkującego
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2012, 02:08:50 pm »
 Przy trafieniu  ;). Przepraszam  za zwierze ;).
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2012, 04:58:43 pm wysłana przez Marek Mazur z Pisza »