Autor Wątek: Nazwy elementów łuku  (Przeczytany 4573 razy)

Karkasonne

  • PBA
  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 35
Nazwy elementów łuku
« dnia: Listopad 07, 2011, 11:31:30 am »
Witam szanownych kolegów,

Za sprawą kolegi Ziemowita tłumaczę obecnie artykuł dla znanego i lubianego serwisu Bowhunting.pl. Tłumaczenie jest już właściwie gotowe, ale mam problemy z tłumaczeniem kilku elementów, które, całkiem możliwe, nie zostały jeszcze przetłumaczone na język polski w ogóle. Rzeczy w tym, że pewne elementy nie wymagają tłumaczenia w sytuacji, kiedy nazwa angielska weszła już do powszechnego użycia. Muszę więc zrobić wywiad środowiskowy i gdzie znalazłbym więcej ekspertów niż tutaj  ;) Są to słowa takie jak:

treestand - podczas warsztatów słowo słyszane dość często, chyba nie ma polskiego odpowiednika i nie jest on potrzebny?
fall-away rest - to podstawka opadająca?
string suppressor - nie mam pomysłu, czy jest jakiś polski odpowiednik? Chodzi o taką część: http://www.savebigoutdoors.com/images/Bear%20Archery/adv-string-suppressor.jpg
Strand count - definicji nie ma nawet co szukać... Jest to coś, co ma wpływ na prędkość i to, jak bardzo cięciwa rozciągnie się po danym czasie :)
serving separation - to z kolei coś związanego z kablami lub cięciwą, prawdopodobnie jakieś rozwarstwienie albo sytuacja gdy kable się odsuwają od siebie odrobinę po jakimś czasie.. Coś takiego ma miejsce?
tubing - wiem o tym tyle, że jeśli cięciwa jest wysokiej jakości, tubing nie jest potrzebny :))

Gdyby ktokolwiek miał pomysły i podzielił się nimi, niech wie, że dołożył swoją cegiełkę  ;)



Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Nazwy elementów łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2011, 12:08:00 pm »

tubing - wiem o tym tyle, że jeśli cięciwa jest wysokiej jakości, tubing nie jest potrzebny :))



W Polsce przyjęło się dosyć dobrze gumka do peep sight.

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Nazwy elementów łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2011, 12:12:09 pm »

Strand count - definicji nie ma nawet co szukać... Jest to coś, co ma wpływ na prędkość i to, jak bardzo cięciwa rozciągnie się po danym czasie :)




Ilość nitek w cięciwie. Przeważnie dla łuków bloczkowych 18-24 aczkolwiek są odstępstwa

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Nazwy elementów łuku
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2011, 12:15:35 pm »

serving separation - to z kolei coś związanego z kablami lub cięciwą, prawdopodobnie jakieś rozwarstwienie albo sytuacja gdy kable się odsuwają od siebie odrobinę po jakimś czasie.. Coś takiego ma miejsce?




Chodzi o owijkę (owijki) zarówno na kablach jak i cięciwach, a dokładniej o ich "rozjeżdżanie" się to znaczy zluzowanie się ich silnego zwoju.

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Nazwy elementów łuku
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2011, 12:19:35 pm »

string suppressor - nie mam pomysłu, czy jest jakiś polski odpowiednik? Chodzi o taką część: http://www.savebigoutdoors.com/images/Bear%20Archery/adv-string-suppressor.jpg


Tą część popularnie nazywa się także STS od jednego z pierwszych tego produktów firmy FUSE. Aczkolwiek każda firma nazwa je inaczej.
Zależność podobna jak z butami: adidasy Nike  ;D

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Nazwy elementów łuku
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2011, 12:22:15 pm »
Co do podstawki to Mathews powyżej już potwierdził.

Treestand - spotkałem się kilka razy z określeniem "ambona samowłaz" na Allegro.

Karkasonne

  • PBA
  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Nazwy elementów łuku
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2011, 04:41:12 pm »
Bardzo pomocne odpowiedzi, serdecznie dziękuję. Jeśli ktoś jeszcze z kolegów mógłbym potwierdzić te tłumaczenia, byłbym niesamowicie wdzięczny. Nie chodzi oczywiście o to że wątpię w czyjąkolwiek prawdomówność, ale tłumaczeń nie powinno się opierać na jednym tylko źródle generalnie :)

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: Nazwy elementów łuku
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2011, 11:12:32 am »
według definicji z obecnego regulaminu polowań: treestand to ambona !

można by się pokusić o rozwinięcia typu przenośna, samobieżna ambona nadrzewna :)

Karkasonne

  • PBA
  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Nazwy elementów łuku
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2011, 11:17:14 am »
Oczywiście można by, ale tylko w sytuacji, kiedy nazwa ta będzie rozpoznawalna wśród bowhunterskiej braci. Tymczasem nie słyszałem dotąd by ktoś powiedział kiedykolwiek o samobieżnej ambonie, a słowo 'treestand' jest dość powszechne i rozpoznawalne. Chodzi o to, by było wiadomo, o co chodzi  :)