Autor Wątek: Strzelanie intuicyjne  (Przeczytany 132837 razy)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 25, 2012, 02:20:44 am »
...kotwicząc broda nos na bliskich odległościach zazwyczaj celujesz grotem w ziemię przed tarczą co daje mierną skuteczność i musisz się oprzeć tu na intuicji...

Tu bym polemizował, ostatnio miałem okazję strzelać na korespondencie, kotwiczę sportowo. Z łukiem bez celownika miałem 1 kontakt od chyba 3-4 lat, nigdy nie strzelałem intuicyjnie. I wyniki nie były wcale najgorsze jak na tą przerwę.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 25, 2012, 12:11:27 pm »
Widać masz sporą wprawę w strzelaniu, czyli pamięć mięśniową. Znam jedną osobę która strzela sportowo z tradycyjnego i osiąga bardzo dobre wyniki ale jest to wg mnie trudniejsze niż jeśli kotwiczymy przy ustach czy jak niektórzy do oka. Techniką sportową można się wstrzelić w tarczę za 2,3 strzałem ale już np w 3D gdzie mamy jeden strzał i odległośc nieznaną będzie to trudne. Ja nie strzelam intuicyjnie, staram się orientować po strzale i używam 2 punktów kotwiczenia na bliskie dystanse do ust a powyżej 40 metrów sportowo. Próbowałem tez pełnego facewalkingu i jest to też bardzo dobra precycyjna metoda.

N

  • Gość
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 30, 2012, 08:08:59 am »
Widać masz sporą wprawę w strzelaniu, czyli pamięć mięśniową.

To nie jest to samo ;) wprawa może być "rzeczą" całkowicie kontrolowaną a tzw. pamięć mięśniowa to praktycznie bezwarunkowy odruch...

Znam jedną osobę która strzela sportowo z tradycyjnego i osiąga bardzo dobre wyniki ale jest to wg mnie trudniejsze niż jeśli kotwiczymy przy ustach czy jak niektórzy do oka. Techniką sportową można się wstrzelić w tarczę za 2,3 strzałem ale już np w 3D gdzie mamy jeden strzał i odległośc nieznaną będzie to trudne.

A nie panie kolego- tak się składa że jest dokładnie na odwrót ;) Nie zastanowiło Cię dlaczego sportowcy używają tej "trudniejszej" metody z "rozcinaniem twarzy na pół" ? ;)
Odpowiem:

Ponieważ jest ona jak najbardziej zoptymalizowana pod strzelanie z celownikiem- zarówno cięciwa, strzała, jak i szpilka w lipku leżą w jednej linii...łucznik ma więc idealny widok gdy złoży się do strzału; bez celownika strzelanie tą metodą może być zresztą niemal tak samo skuteczne...wystarczy trzymać się "osi" i zakodować sobie poprawki na wysokość. :o niesamowite prawda ?  ;D


Zdecydowanie trudniejsze jest strzelanie gdy widzimy strzałę pod kątem zarówno w pionie jak i w poziomie; przy niewielkich odległościach rzędu 10-20 metrów nie ma jeszcze specjalnego problemu, sytuacja komplikuje się gdy odejdziemy kolejne kilkadziesiąt metrów; o ile poprawki na wysokość idzie jeszcze jakoś "ogarnąć", to często zdarza się że rozjeżdżają się te "kierunkowe"... ;)


PS
Próbowałem tez pełnego facewalkingu i jest to też bardzo dobra precycyjna metoda.

Z historycznego longbowa ?

peacemaker

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 10, 2016, 09:26:48 am »
Cześć.
Co byście powiedzieli nowemu adeptowi (aczkolwiek niekoniecznie młodemu  ;) ), który skłania się te strzelania intuicyjnego.
Adept chce wybrać ku temu odpowiedni sprzęt.
Z wyrobioną techniką intuicyjną nikt się nie rodzi, wszystko zależy od treningu, fokusowania się na celu, ilości strzałów, stopniowego zwiększania dystansu do celu itd. Następuje koordynacja - ciało i mózg uczą się i zapamiętują. Wiecie o co mi chodzi.
Chcę zacząć od łuku TD, załóżmy, że wybiorę ramiona 35#, albo jeszcze lepiej, jak radzą doświadczeni kumotrowie 28# i jeszcze mniej. Wyrobię nawyki, strzelanie będzie coraz skuteczniejsze, celniejsze. Mięśnie się wzmocnią, ciało i mózg zapamiętają.
Ale w końcu pomyślę, no dobra koleś, te 28# czas odłożyć i dać mojej dziewczynie, czas zmienić ramiona na 40#.
I tu pojawia się moje pytanie, co stanie się wtedy z wyrobioną celnością, składnością itd. czyli moim strzelaniem intuicyjnym ?
Czy nie spowoduje to tego, że cały proces trzeba będzie zacząć od początku ?
Pozdrawiam.
Touchwood Lynx 60" 30#, Samick Lightning 40#, Longbow d/r Nawalny 64" 40#

DeK

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 10, 2016, 12:32:46 pm »
Cześć,
nie od nowa. Będziesz potrzebował tylko nieco czasu na dostosowanie się do nowej trajektorii/zasięgu itd. Jeśli będziesz często strzelał, to bardzo szybko się będziesz adaptował do nowego sprzętu. Chociaż przeskok z 28# od razu na 40# może być trochę za duży (ponad 10# można już poczuć, przynajmniej ja odczuwam). Naciąg wolę zwiększać stopniowo: profilaktycznie, żeby nie nabawić się kontuzji, ale i dlatego, że łatwiej się dostosować do nowych parametrów łuku i utrzymać przyzwoite skupienie na celu.
Pozdrawiam

peacemaker

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 10, 2016, 12:56:12 pm »
Te 40# rzuciłem dla przykładu, chodzi mi o sama ideę. To co piszesz brzmi rozsądnie. Wolałbym żeby adept nie katował się na początku silnym naciągiem, a skupiał na celu i strzelał im więcej, częściej tym lepiej.

P.S. Ten adept to ja  :)

« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2016, 01:57:10 pm wysłana przez peacemaker »
Touchwood Lynx 60" 30#, Samick Lightning 40#, Longbow d/r Nawalny 64" 40#

robin

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
    • doradca
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 29, 2017, 09:27:43 pm »
Czy osobie o silniejszej ręce łatwiej trafić w cel? Wydaje mi się, że osoba słabsza, wkładając w naciąg taką samą siłę, jakby rozprasza się bardziej od silniejszej osoby wykonującej taki sam naciąg.

sebo434

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 18, 2018, 05:34:18 pm »
Hej nie mam jak przeczytać wszystkich wiadomości do wątku ale czy ktoś zna jakieś dobre ćwiczenia do łucznictwa intuicyjnego lub jakąś książkę?

Krystian

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 104
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 19, 2018, 07:06:36 am »
ćwiczenie wygląda następująco: wystrzelić parę strzał starając się trafić cel, a później tylko:
 REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT

Następnie:
REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT

I na koniec
: REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT REPEAT

Munin

  • Gość
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #84 dnia: Marzec 19, 2018, 02:12:46 pm »
Dobra do łucznictwa intuicyjnego książka to duża i gruba książka, taka żeby łatwo było trafić i trudno przestrzelić. Książka telefoniczna powinna być dobra, panorama firm, katalog quelle i wiele podobnych.

mrsimson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #85 dnia: Marzec 23, 2018, 11:57:02 pm »
Hej nie mam jak przeczytać wszystkich wiadomości do wątku ale czy ktoś zna jakieś dobre ćwiczenia do łucznictwa intuicyjnego lub jakąś książkę?
Polecam "Beginer's Guide to Traditional Archery" autor Brian J. Sorrells

Masud

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: Strzelanie intuicyjne
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 11, 2020, 10:01:51 am »
Przeskok z 28# na 40# to jak zmiana przyjaciółki z 28 letniej na 40 letnią. Może cie zamęczyć temperamentem. Poza tym, już na poważnie, czym dalej tym każdy funt cięższy. Ja tego próbowałem rok temu i wróciłem na 35. I chyba dalej nie będę szedł.
Bloczek: Bear Approach HC (2019) 60#
Konny: Nomad Black Shadow 48" 35#
Wschodni: Oak Ridge Sado Bamboo 52" 35#
Longbow: Buck Trail Metis 60" 30#
Barebow: Winners Explore DX + KAP Winstorm 2 Carbon Foam Limbs.