Autor Wątek: Strzały  (Przeczytany 22356 razy)

Puszek1225

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Strzały
« dnia: Sierpień 16, 2011, 10:22:59 pm »
Cześć kupiłem o takie strzały - http://www.centrum-lucznicze.pl/product_info.php?cPath=2_36&products_id=15 mój naciąg w łuku to 14 KG, pierwsze pytanie to takie czy dobre strzały dobrałem - łuk angielski 173 cm długości.
Drugie pytanie to czy do łuku tradycyjnego nadają się strzały z tworzywa sztucznego ? Karbonowe etc.

Bowhunter

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 17, 2011, 06:32:46 am »
Ok to strzaly do luku od 8 do 18 kg ,twoj ma 14 czyli pasuje.jeszcze tylko jaki masz rozciag ? z tego co widac  mozna je dostac do 32 cali czyli tez musi pasowac .
Luk Agielski i karbonowe nowoczesne strzaly to juz ze wzgledow stylowych nie pasuje (Dla mnie ;)) ale ty jestes tym ktory decyduje z czego chce strzelac  ;).

Z karbonowy tez mozna ,trzebatylko zachowac pare zasad
1.Musza miec lotki naturalne
2.musza miec odpowiedni ciezar minimalny ( Za lekie strzely zniszcza luk :'( ) jaki to ciezar powinien wiedziec ten kto sprzedal luk

wesolej zabawy z lukiem
MT


Puszek1225

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Strzały
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 23, 2011, 05:47:09 pm »
A jakim prawem lekkie strzały mogą zniszczyć łuk ?: ???

Wookie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: Strzały
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2011, 08:30:30 pm »
A jakim prawem lekkie strzały mogą zniszczyć łuk ?: ???


Tym samym prawem co suchy strzał.

Kupując strzały karbonowe upewnij się że mają odpowiednio ciężkie groty. (100 grain) choć do 14 kilowego łuku nawet 70 grain powinno wystarczyć.

Pozdro


Puszek1225

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Strzały
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 24, 2011, 08:37:14 pm »
Czyli w jaki sposób może zniszczyć łuk bo czego tutaj nie rozumiem - jak strzała może zniszczyć łuk?

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 24, 2011, 08:45:52 pm »
Tak niezbyt precyzyjne sformułowanie ale oprócz Ciebie inni je rozumieją.

Zwolnienie cięciwy uwalnia energie.
Energię odbiera strzała.
Im mniej energii odbierze ( tzn czym jest lżejsza tym mniej odbierze ) tym więcej zostanie przekazane na łuk.
Rezultat jest oczywisty.

Strzały maja określoną  minimalna masę w stosunku do łuku z którym są używane.

Pozdrawiam Adam

N

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 24, 2011, 10:06:05 pm »
Producenci łuków tradycyjnych na ogół określają absolutną dolną granicę wagi strzały na 7 grainów na każdy funt siły naciągu. Użycie lżejszej grozi z dużym prawdopodobieństwem  uszkodzeniem łuku.

Producenci na ogól określają ze ta krytyczna,absolutnie nieprzekraczalna 'granica'(także dla luków tradycyjnych)wynosi 5gr/lbs... ;) (np. w tych warunkach dokonuje się pomiarów prędkości wg. wyżyłowanej normy IBO, które jak wiadomo maja mało wspólnego z rzeczywistymi osiągami danego sprzętu przy użyciu odpowiednio ciężkiej amunicji)

Gdyby było tak jak napisałeś, mój luk np. przestałby istnieć już po kilku strzałach a jak dotąd- tzn. od trzech lat dość intensywnego użytkowania- trzyma się dzielnie(wsp.masy strzały do siły naciągu 6,5-7 gr/lb)...

pzdr
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2011, 10:15:09 pm wysłana przez N »

N

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 24, 2011, 11:20:38 pm »

Wartość 5 gpp ustalają producenci łuków bloczkowych - a i tu są wyjątki, np. Liberty Bow ma dolną granicę 4 grs/lbs

Łuki tradycyjne mają dolną granicę ustaloną wyżej, np. :
The minimum weights vary depending on the bowyer. Black Widow's minimum is 8 gpp. Robertson, Dalaa, Dakota minimums are down in the 7 gpp range.
http://tradgang.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=print_topic;f=1;t=105281

Tak wysokie progi związane są z tym że najnowsze konstrukcje wykorzystują już z reguły nie dakron a inne(np.FF, D75 lub Formula 8125) ,znacznie agresywniejsze i zmniejszające do minimum wszelkie tolerancje cięciwy które w mgnieniu oka zarżnęłyby każdy łuk gdyby strzała okazała się zbyt lekka...w przypadku dakronu(stosowanego już od lat 40-tych XX w. aż do chwili obecnej w większości drewniano-laminatowych łuków) bezpieczny zakres gr/lb jest zdecydowanie szerszy...jednak nie bardziej niż do wspomnianej granicy 5gr/#...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2011, 11:38:20 pm wysłana przez N »

Puszek1225

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Strzały
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 27, 2011, 06:08:33 am »
Dobra już wszystko wiem. Mam ostatnie pytanie - powiesiłem łuk na ścianie - na cięciwie, nic się jej nie stanie? I czy łuk może być ciągle napięty przez cięciwę?

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Strzały
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 27, 2011, 09:24:43 am »
NIE MOŻNE!!! ...jeśli to nie bloczek..:P w łukach tradycyjnych i klasycznych trzeba cięciwy ściągać po strzelaniu.. bo łuk nie potrzebnie się "męczy".. innymi słowy dłużej będzie służył trzymając swoje parametry , tyczy się to głównie czysto drewnianych historycznych łuków.. poważny łucznik nie powinien wieszać na cięciwie łuku, możesz go kłaść na szafce, lub pod łóżkiem jeśli jest bezpieczne :D uszyj albo kup futerał najlepiej lniany do łuku angielskiego :]
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2011, 09:28:24 am wysłana przez piter87 »
zapalony łucznik

Puszek1225

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Strzały
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 27, 2011, 04:34:28 pm »
Okej - dzięki teraz naprawdę ostatnie pytanie  ;D Jak mogę zwiększyć lub zmniejszyć naciąg w łuku?

N

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 27, 2011, 07:17:58 pm »
Okej - dzięki teraz naprawdę ostatnie pytanie  ;D Jak mogę zwiększyć lub zmniejszyć naciąg w łuku?

Jak zwiększyć siłę naciągu w łuku tradycyjnym lub klasycznym(sportowym) ? W banalnie prosty sposób - Kupując silniejszy łuk...albo jeśli to TD to silniejsze ramiona  ;D co oczywiście w zależności od wielkości tej siły pociąga za sobą także zmianę strzał na sztywniejsze...i cięższe...
Jak łatwo się domyśleć zmniejszenie siły naciągu odbywa się w "drugą stronę"...

PS
Kolega to taki trochę(a może i bardziej) puszek choć leniwiec co nie ? ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2011, 07:56:24 pm wysłana przez N »

Puszek1225

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Strzały
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 28, 2011, 01:35:18 pm »
Dokładnie :-)

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Strzały
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 09, 2011, 11:56:12 am »

Czyli w jaki sposób może zniszczyć łuk bo czego tutaj nie rozumiem - jak strzała może zniszczyć                                                                                                                                           Byłem świadkiem jak luk zniszczył strzałę za czym to osiągnęła cel  W locie siła odśrodkowa  na środku strzały na słojach rozdzieliła ją na dwie części tył wyprzedził przód   :'(
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

BARUL

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: Strzały
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 28, 2012, 08:49:21 pm »
Podłącze sie tu , macie namiar na strzały mogące słuzyc do strzelania do celow drewnianych?
longbow 70#
krym 48#
PSE xforce 70#