Autor Wątek: Początkujący szuka łuku  (Przeczytany 11972 razy)

krzychu4P

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Początkujący szuka łuku
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 18, 2011, 03:50:10 pm »
Cześć,
wyczerpany udzielaniem odpowiedzi - Obywatel N - regeneruje siły przed kolejnym wejściem na forum  ;D
Pomimo, że to nie mnie wywołano do odpowiedzi - postaram się pomóc koledze w rekonwalescencji - a Tobie udzielić odpowiedzi ...
Po rozpakowaniu łuku należy:
- sprawdzić zawartość przesyłki - czy przyszło to co zamawiałaś, dla kobiet szczególnie ważny jest kolor ramion ....
- dokonać przeglądu każdej części organoleptycznie - czy nie ma podejrzanych rys, pęknięć, wygięć, odbarwień ...
- jeżeli wszystko jest ok - trzeba zmontować łuk, zgodnie z załączoną instrukcją obrazkową ...
- po sprawdzeniu stanu cięciwy - trzeba ją założyć we właściwy sposób - pewnie już wiesz jak to się robi ...
- jeżeli już wykonałas wszystkie powyższe czynności - możesz spróbować go napiąć  ::)

UWAGA: nie wolno nigdy puszczać pustej cięciwy!!! Tak zwany "suchy strzał" - może zniszczyć łuk a Tobie wyrządzić krzywdę!!!
Naciągasz powoli cięciwę i spokojnym ruchem ręki "odprowadzasz" ją do stanu spoczynku.
Teraz mozesz sprawdzić czy cięciwa układa się równo i nie grozi jej zsunięcie się z ramion.


krzychu4P

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Początkujący szuka łuku
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 18, 2011, 04:05:14 pm »
Pewnie już nie możesz wytrzymać i musisz sobie strzelić?
Do strzelania z łuku potrzebne są strzały ... N jako specjalista udzielił Ci chyba wyczerpujących wyjaśnień a Ty nabyłaś już je zgodnie ze wskazówkami.
Strzela się do celu typu słomianka, karton ze szmatami, karton z foliami, karton z kartonami, grube tarcze piankowe itp - chodzi o to, żeby cel zatrzymywał (w żargonie łuczniczym - "wyłapywał") strzały
Bardzo ważne jest takie ustawienie celu, żeby za nim był albo naturalny strzałochwyt, albo sztuczny - strzała, która nie utkwi w Twoim celu znajdzie sobie inny  :o
W najlepszym wypadku zagubi się albo złamie - w najgorszym zrobi komuś krzywdę!!!

Akcesoria pomocnicze to karwasz chroniący przedramię i skórka na palce.
Kołczan na strzały, pasek do spodni, czapka na głowę  ;D

Nie napisałaś skąd jesteś.

Najprościej spotkać się na własnym terenie z innymi łucznikami i powielać ich błędy ... wtedy unikniesz popełniania własnych ... :P

Jakby co to pisz i pytaj !!!!

Pozdrawiam

N

  • Gość
Odp: Początkujący szuka łuku
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 18, 2011, 05:09:58 pm »
 ;D
Dzięki Krzychu za Twoją troskę o moje nadpalone synapsy ;D

@Kyuu
Zrób tak jak wyczerpująco napisał Kolega wyżej...
A TU jeszcze kilka rzeczy o których warto pamiętać :) :

Po każdym strzelaniu trzeba zdjąć cięciwę, przetrzeć sprzęt miękką,bawełnianą szmatką(podczas tej czynności przejrzeć łuk i strzały pod kątem ew.uszkodzeń, pęknięć, rys itd.); wszelkie uszkodzone części trzeba naprawić lub wymienić... będziesz mieć wtedy pewność że Twój sprzęt jest w 100% sprawny, bezpieczny i gotowy do użycia ( :P) ...

PS
Co do poradników to w Polsce raczej nie ma zbyt wielkiego wyboru(zdecydowanie więcej jest publikacji angielskojęzycznych)

http://www.luksport.pl/index.php/luczniczy-sklep-internetowy?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1299&category_id=107

http://www.luksport.pl/index.php/luczniczy-sklep-internetowy?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1298&category_id=107

Zresztą sama teoria nie wystarczy-
Najprościej spotkać się na własnym terenie z innymi łucznikami i powielać ich błędy ... wtedy unikniesz popełniania własnych ... :P
w innym przypadku pozostaje polegać głównie na sobie i... koleżankach/kolegach ze znajomego forum ;p ...tak też się da...

Warto tez od czasu do czasu pojeździć po różnego rodzaju imprezach łuczniczych(niekoniecznie sportowych) by osobiście zasięgnąć języka, podpatrzeć to i owo... i nie tylko :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2011, 05:15:21 pm wysłana przez N »

Kyuu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Początkujący szuka łuku
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 18, 2011, 05:14:28 pm »
Hah, dzięki za tak szybką odpowiedź ^^ Cieszę się, że też włączyłeś się
do tematu ^^

Co do rutynowych czynności typu sprawdzenie przesyłki to wiem jak to zrobić  ;)
Zakładanie cięciwy? Niestety pudło, nie mam bladego pojęcia jak się do tego zabrać,
ale mam nadzieję, że instrukcja też będzie obejmowała ten temat ^^

Z akcesoriów kupiłam tylko kołczan, pasek i czapkę mam ^^
Karwasz i skórka nie są niezbędne, prawda?

A jestem z okolic Wrocławia, niestety nie znalazłam ani w internecie, ani wśród
znajomych nikogo kto parałby się tym zajęciem, więc będę zmuszona doszukać
się teorii w internecie i przełożyć ją na praktykę, metodą prób i błędów ;)


N

  • Gość
Odp: Początkujący szuka łuku
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 18, 2011, 05:21:48 pm »
Zakładanie cięciwy? Niestety pudło, nie mam bladego pojęcia jak się do tego zabrać,
ale mam nadzieję, że instrukcja też będzie obejmowała ten temat ^^

http://www.forumlucznicze.pl/tematy-zwi%C4%85zane-ze-sprz%C4%99tem/pierwszy-%C5%82uk-180cm-wzrostu-90kg-wagi-t1865.15.html


A jestem z okolic Wrocławia, niestety nie znalazłam ani w internecie, ani wśród
znajomych nikogo kto parałby się tym zajęciem, więc będę zmuszona doszukać
się teorii w internecie i przełożyć ją na praktykę, metodą prób i błędów ;)

http://www.ukstalent.pl/taxonomy/term/2

"Rozejrzyj się" po forum z pewnością znajdzie się ktoś z Wrocławia lub okolic  ;)

Karwasz możesz sobie odpuścić ale palce Ci tego nie wybaczą  ;)
zamiast skórki/łatki możesz użyć zwykłej skórzanej rękawiczki...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2011, 05:23:40 pm wysłana przez N »

mwait

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Początkujący szuka łuku
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 18, 2011, 07:54:27 pm »
Karwasz i skórka nie są niezbędne, prawda?

Też tak myślałam o skórce na początku - po czterech tygodniach od pierwszego intensywnego treningu jeszcze nie odzyskałam pełnego czucia w środkowym palcu  ;D Także bez skórki ani rusz!

Jarecki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Arcus nimium tensus rumpitur!
Odp: Początkujący szuka łuku
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 23, 2011, 01:00:19 am »
Cytuj
...jeszcze nie odzyskałam pełnego czucia w środkowym palcu  ;D Także bez skórki ani rusz!

Jeśli nie masz gdzieś fabrycznej, to ochronną skórkę można sobie w kilka minut wyciąć z kawałka odpadowego materiału - na przykład stary szeroki pasek, torba, itp. Na początek zupełnie wystarczy!

Kyuu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Początkujący szuka łuku
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 25, 2011, 11:26:19 am »
Jest łuk!
Ale nie ma instrukcji... ;_____;

Kyuu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Początkujący szuka łuku
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 25, 2011, 12:30:58 pm »
Woo-hoo! Udało mi się! Nawet założyłam cięciwę! ^^
Nie miałam żadnego napinacza, więc wzięłam kawałek skakanki ^^",
zawiązałam dookoła majdana, noga w pętlę, a jedno ramię o ziemię.
Ciągnę, ciągnę i udało mi się założyć samej =^^=

N

  • Gość
Odp: Początkujący szuka łuku
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 25, 2011, 04:42:22 pm »
Cześć

No to super że łuk( i nie tylko) już dotarł;
Jest łuk!
Ale nie ma instrukcji... ;_____;
Samick nie dołącza instrukcji do większości swoich łuków...bo nie ma takiej potrzeby...a nawet jeśli ktoś ma wątpliwości to materiałów "pomocniczych" jest wszędzie pod dostatkiem; zaś sam sprzęt jest wybitnie prosty w obsłudze i przyjazny w eksploatacji (lub na odwrót) ;)

Nie miałam żadnego napinacza, więc wzięłam kawałek skakanki ^^",
zawiązałam dookoła majdana, noga w pętlę, a jedno ramię o ziemię.
Ciągnę, ciągnę i udało mi się założyć samej =^^=

Lepiej i bezpieczniej oprzeć to ramię o coś miękkiego np. rulon zwinięty z ręcznika lub koca,poduszkę lub wierzch drugiej stopy; opierając ramię o ziemię ryzykujesz jego uszkodzenie...

Tu znajdziesz kilka metod zakładania cięciwy
http://docs7.chomikuj.pl/24990099,0,0,roz04.pdf

Metoda "wejścia" jest tu jednak nie do końca właściwie narysowana- dolne ramię, podczas zakładania cięciwy powinno całą swoją szerokością(grzbietem) stykać się z golenią albo udem(w zależności od tego jak długi jest łuk)a nie opierać się o but jak przedstawia ilustracja...

« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2011, 05:29:37 pm wysłana przez N »

Brov

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Początkujący szuka łuku
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 31, 2011, 02:21:26 pm »
Cześć.
 Podczepiam się do tematu, bo nie chciałem zakładać kolejnego o Polarisie.
 Do rzeczy, mam 182 cm wzrostu, od mostka do końca palców mam ~71.5 cm, czyli zakładam 28" naciągu. Jestem praworęczny, z dominującym okiem lewym, ale w liceum bylem 2 lata w kółku strzeleckim i pykałem z prawego, więc nie sprawia mi to większych problemów. Rozważam taki zestaw:
 - Polaris 68" 36lbs
 - RH
 - Beman Carbon Flash 29" 570

 Dobrze kombinuje, czy powinienem jednak założyć 29" naciągu, większy łuk i dłuższe strzały?

Pozdrawiam.