Autor Wątek: Gdzie kupie miekka pilsnie?  (Przeczytany 42888 razy)

Marcin B.

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Gdzie kupie miekka pilsnie?
« dnia: Styczeń 17, 2008, 10:30:12 am »
Witam ponownie.

Zwracam sie do Was z kolejnym pytaniem a mianowicie w jakich sklepach/zakladach dostane miekka pilsnie na wykonanie strzalochwytu?? Przenosny strzalochwyt do strzelania w terenie juz mam (worek po kartoflach wypchany starymi poduszkami z foteli - wybiera idealnie :) ) łuk do plecaka, worek w łape, wskakuje na rower i jade w teren postrzelac. Jednak mam mozliwosc urzadzenia strzelnicy na ogrodzie i tutaj chcialbym zrobic cos solidniejszego. Myslalem ze tu u mnie we Wroclawiu nie bede mial problemow z zakupem jednak po odwiedzeniu castoramy, obi, oraz Kronopolu niczego podobnego nie znalazlem :( A moze taka plyta ma jakas specyficzna "nazwe techniczna"? Prosze o pomoc!

pozdrawiam
Marcin

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2008, 10:36:50 am »
Cześć,

Przeczytaj ten wątek: http://www.forumlucznicze.pl/wszystkie-inne-tematy-związane-z-łucznictwem/mata-z-tektury-falistej-t33.0.html

Pilśnia jest po pierwsze droga a po drugie wcale nie najbardziej trwała. Rozważ inne rozwiązania.

Pozdrawiam
Maciek

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2008, 10:42:00 am »
Myslalem nad tektura ale czy to na deszczu sie nie rozpadnie?

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2008, 11:42:15 am »
Hej,

Przecież można ją zabezpieczyć - np płachtą folii. Poza tym nawet pełnowymiarowa mata z tektury spokojnie może być przeniesiona przez jedną, dwie osoby.

Pozdrawiam
Maciek

Marcin B.

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2008, 09:07:08 pm »
hmmm... po lekturze (watek z matami łuczniczymi) i Waszych radach dochodzę do wniosku ze chyba zabiorę się za zrobienie takiego właśnie "tekturowego" strzałochwytu. (uhhh... chyba będzie to mój życiowy rekord pod względem czasu spędzonego z nożyczkami w rekach ;) ) czy ktoś może mi poradzić jakiej grubości tekturę najlepiej zastosować, czy raczej nie ma to większego znaczenia? czy śruby dociągające/ściskające pocięte pasy tektury należy dokręcić tak mocno jak to tylko możliwe (do momentu aż podkładki zaczną wrzynać sie w deski) oraz czy 25 cm grubości wystarczy aby zatrzymać strzały wystrzelone z łuku o sile ponad 70#?

z góry dziękuje za wszystkie wskazówki

Marcin

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 17, 2008, 09:16:12 pm »
Hej,

Każda tektura się nada. Jeśli znajdziesz grubą, to mniej będzie cięcia. I raczej nożyczkami Ci sie to nie uda - ostry nóż będzie lepszy.
pasy 25 cm w zupełności wystarczą. A co do ściśnięcia - zrób to mocno, ale bez przesady.

Pozdrawiam
Maciek

adamc1

  • Gość
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 18, 2008, 09:23:31 am »
Przez prawie dwa lata męczyłem taka matę w swoim ogródku i mogę niestety powiedzieć że jak najbardziej ma swoje zalety ale ma też wady.
1- woda ja używałem kawałka plandeki którą zakrywałem mate w czasie jej nieużytkowania
2- łapanie strzał czym cieńsza tektura oraz mocniej skręcona mata tym lepiej
3-70# łuk to raczej zbyt wiele dla takiej maty na dłuższą metę ja ją po dość krótkim czasie zmodyfikowałem i dokładając za tekturą 15cm warstwę szmat  a jeszcze za nimi 20mm sklejkę i dopiero wtedy byłem zadowolony. Tektura stanowiła tak naprawdę tylko prowadzenie dla strzały, energia gubiona była na poduszce ze szmat, tyle że mata była zupełnie nieprzenośna ale zatrzymywała wszystkie strzały przez wiele miesięcy intensywnego strzelania .
Pozdrawiam Adam

caro777

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Fan kijka, kółka i sznurka
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 19, 2008, 03:04:06 pm »
ja na drodze prób i błędów, strzelając na początku do wszystkiego i niszcząc pół kompletu strzał znalazłem tarczę idealną. Jedyną jej wadą jest waga, ponieważ waży ok 300kg :-\, jeśli jednak ktoś tak jak ja ma do tego warunki nie jest to problemem. Tarczą jest belka zafoliowana z kiszonką jaką używają rolnicy, prawdopodobnie równie dobra była by zwykła belka bez folii, gdyż jest tam równie mocno ściśnięta słoma lub siano. Ja również strzelam z łuku o mocy powyżej 70 funtów, strzała wbija się na ok. 30cm i bez problemu można ją wyjąć jedna ręką, belka ma wymiary ok 1.5x1.5 metra a na folii można namalować sobie tarczę lub zająca i wtedy to już chyba będzie 3D ;D
pozdro

payonk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 19, 2008, 10:20:12 pm »
to bedzie 2d :p 3d to stojące figury zwierząt, tarcze w ksztalcie zwierzat to 2d xD

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 29, 2008, 09:33:53 am »
Z zającem to faktycznie 2D. Ale jakby całą belkę pomalować na zielono i ustalić, że jest to GIGANTYCZNY UKWIAŁ, to już chyba będzie 3D...
Pozdrawiam Koleżanki i Kolegów
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

Ulf

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2008, 10:01:27 pm »
To się uśmiałem z postu powyżej odnośnie 3D :)

Mam taką belę i potwierdzam, tzn bez folii bo taka kiszonka jak skiśnie to zapach nie jest chyba miły, tyle że póki co strzelam z Halnego 48# do pilśni i daje radę więc bela czeka na bloczek. Zamiast pręta ścisnąłem pilśnię sznurem skręconym z obu stron, też działa.
Martin Bengal 70lbs

Marcin B.

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2008, 01:27:06 pm »
a gdzie udało CI się dostać tą pilśnie?

pozdrawiam

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2008, 03:44:25 pm »
Hej!

Pomimo rad a'propos alternatywy do pilśni cieszy się ona jednak dużym zainteresowaniem. Gdzie jej szukać? Otóż w detalu można ją kupić (bądź zamówić w hurtowniach budowlanych, mających w swojej ofercie drewno (ogólnie mówiąc - surowe) np. materiał na podłogi (nie panele) elementy więźby dachowej itp...
W moim mieście taka hurtownia/skład jest i pilśnia o grubości 10mm kosztuje 2,75 PLN m2. Sprzedawana jest w postaci płyt 1500mmx3000mm. zakładając głębokość strzałochwytu 250mm daje to 12 pasów. Zatem 10 płyt zapewni matę 150x120cm. Niestety waży to około 60-80kg, czyli taka mata nie jest do przeniesienia przez jedną osobę. Stąd sugerowane alternatywy.
Ostatnio - wymieniając doświadczenia zwrócono mi uwagą na: uwaga! "czyściwo bawełniane". Co to jest? Otóż są to pocięte i sprasowane szmaty uformowane w kształt kostki o boku 50-60cm i głębokości 15-20cm. Zatrzyma to nawet strzały ze stufuntowego bloczka. Koszt, to od 6-do 10 PLN za kg, czyli około 30 PLN za "kostkę". Do nabycia w sklepach/hurtowniach z art. BHP. Szmaty te są używane najczęściej tam,gdzie ma się do czynienia s koniecznością wchłaniania "nietypowej" wilgoci. np. oleje i smary w warsztatach samochodowych. Oczywiście dla potrzeb strzelania taka paczka nie byłaby rozdrabniana. W wersji oryginalnej (sprasowanej) jest gotowym strzałochwytem.

Pozdrawiam
Maciek
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2008, 04:15:02 pm wysłana przez msl72 »

Marcin B.

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2008, 07:30:32 pm »
hmmm płyta mowisz ma wymiar 1,5 x 3 x 0,1 m. to do zrobienia strzalochwytu o wymiarach 1 x 0,9 x 0,3 m potrzeba by było tylko 6 płyt a koszt wykonania zamknal by sie w 80 zł razem z deskami :) ja ostatnio wykonalem sobie strzalochwyt z tektury falistej - wymiary 96 x 89 x 28,5 cm waga ok 28 kg. jako ze jestem leniwy i nie chcialo mi sie szukac po sklepach zbednych kartonow ;P - kupilem gotowe bryty tektury falistej do jej zrobienia. koszt wykonania ok 90 zł, Strzaly wystrzelone z odleglosci 25 metrow wbijaja sie do polowy, jednak jezeli strzala trafi ponownie w to samo miejsce to zatrzymuje sie praktycznie na lotkach (pomimo mocnego skrecenia śrub) . Dlatego tez mysle wykonac podobny strzalochwyt wlasnie z pilsni, to ze bedzie ciezka w niczym mi nie przeszkadza bo będzie stała w ogrodku i nigdzie nie bede jej nie ruszal :) po weekendzie udam sie na poszukiwania pilsni u siebie we Wrocławiu.

pozdrawiam wszystkich
Marcin


ReAkToR

  • Gość
Odp: Gdzie kupie miekka pilsnie?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 03, 2008, 07:48:31 pm »
od jednego z okolicznych rolników udało mi się dostać sporo agrowłókniny nie nadaje się ona na tarczę bezpośrednio, gdyż po strzale z bloczka 80# na strzale zostaje cienka stopiona warstwa tworzywa. Szczególnie uciążliwa przy carbonowych strzałach. Zastosowałem ją jako materiał wytłumiający pomiędzy warstwą szmat ze szmateksu a płytą wiórową. Tarcza ma około 30cm grubości (2cm kartonu, 18cm szmat, 10 cm agrowłókniny+ płyta wiórowa) 70/70cm wysokość/szerokość i waży jakieś 25 kg. całkowity koszt to: (15zł za szmaty + 1 piwo za agrowłókninę). Jedynym problemem jest karton z przodu bo się zużywa ale kartonu mam sporo więc mi to nie przeszkadza... Zatetą takiej tarczy jest to że strzałę z 80# bloczka można wyciągnąć przy użyciu 2 palców  i nie trzeba się z nią szarpać jak przy pilśni, no i oczywiście nie zostawia na carbonowych strzałach żadnych śladów...