Autor Wątek: Pytania o regulację bloczka  (Przeczytany 14094 razy)

kissielec

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 24, 2009, 11:46:50 pm »
tu link do instruktażu Easton'a dot. tuningu łuków:
http://www.oregonsportsmans.com/forum/viewtopic.php?t=133

moim zdaniem warto to ściągnąć.

adamc1

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 25, 2009, 08:33:00 am »
Ja z kolei polecam polskojęzyczna instrukcję http://www.plaszowianka.fc.pl/articles.php?id=3

Hungry

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 26, 2009, 10:38:52 am »
Panowie,

proponuję, dla dobra pytających się nowicjuszy, by każdy z nas odpowiadających na takie posty posiadał w podpisie następujący zestaw informacji:
1. od kiedy strzela z bloczka.
2. dyscypliny w których sie udziela (łucznictwo terczowe, 3D, ...).
3. jest wyczynowcem czy amatorem
4. z jakiego sprżetu strzela.
5. ewentualne osiagnięcia  ;D

i każdy będzie mógł na tej podstawie ocenić czy warto skorzystać z porady, bo wypowiadać się ma prawo każdy ...  :)

pozdrawiam
dg

ps. na kieniec dobra rada dla wszystkich poczatkujących = nikt tak dobrze nie zrobi tuningu łuku i nie doradzi, jak koledzy w trakcie zawodów! A czasu zwykle jest na to mnustwo ...

kissielec

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 26, 2009, 12:13:51 pm »
Co do tuningu, to osobiście znam takich, którzy na każdych poważnych zawodach FITA lokują się w ścisłej czołówce, a łuki mają ustawione na oko, strzały dobrane na czuja, lotki zawadzające o majdan,...itd. a na słowo tuning reagują tylko machnięciem ręki i przymrużeniem oka.
To kwestia podejścia. Są wśród nas "zegarmistrze" ale są również i żywiołowcy z wielkim doświadczeniem i talentem, którzy trafią w dziesiątkę zawsze...i po ciemku.
Moim skromnym zdaniem aptekarski tuning łuku jest szczególnie ważny na początku drogi - by praktycznie poznać prawa rządzące pracą łuku i strzały oraz wiedzieć, że błędy są nasze a nie sprzętowe.

A co do gradacji wiedzy i doświadczenia, to może jakieś stopnie wojskowe ? ;)

kissielec

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 16, 2009, 12:10:57 am »
Rozwijając temat regulacji łuku bloczkowego, miałem zawsze problem z tym, że z mojego łuku do 3D - wraz ze wzrostem odległości do celu, mimo dobrze ustawionego na odległość celownika - strzała uderzała poziomo w bok - od celu. Musiałem brać odpowiednie poprawki, pamiętając, że powiedzmy do 30m mogę celować w cel, a później muszę kombinować z poprawkami. Działo się tak mimo drobiazgowego wstępnego tuningu, zakończonego dobrymi próbami papierowymi (3m) i dobrym testem nieopierzonej strzały (18m).

Gdzieś w informacjach firmowanych przez PSE, znalazlem jeszcze jeden ciekawy test, który pomógł mi zminimalizowac opisany wyżej efekt.
Strzela się 3 strzały z odległości 20m, mierząc w ten sam punkt (uwaga na Robin Hoody  :)). Następnie tym samym pinem z odległości 30m - kolejne 3 strzały, celując cały czas w ten sam punkt co na początku. Jest idealnie gdy grupa strzał wystrzelona z 30m układa się pionowo pod grupą strzał wystrzelonych z 20m. W praktyce zwykle układa się oczywiście pod, ale lekko na prawo lub na lewo. Regulując podstawką lewo-prawo doprowadzamy grupę na dole do ułożenia pionowo pod grupą wyżej. Zdumiewjąco silny efekt na macie widać już przy mikro-przesunięciu podstawki.


Po w/w regulacji podstawki można dopiero doregulować celownik i dla sprawdzenia pobawić się w strzelanie do pionowo zawieszonej sznurówki, z 15m.


Starzy wyjadacze pewnie roześmieją się na takie oczywistości, ale ja to odkryłem dopiero niedawno i to działa, a mierząc z 40tu czy 50ciu metrów nie muszę już brać bocznych poprawek, tylko mierzyć prosto w cel ;D.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2009, 01:16:43 pm wysłana przez kissielec »

Stinger

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 16, 2009, 09:38:39 am »
Ja mam dokładnie to samo! W zależności od odległości strzały schodzą trochę w bok. Już sprawdzałem czy piny może nie są w 1 linii ale są. Zastanawiałem się czy jakoś inaczej celuję z innych odleglości... dość irytująe zjawisko. Ale z drugiej strony uznałem, że skoro test papierowy wychodzi "podręcznikowo" no to nie ma co ruszać podstawki. Dzięki za info. Podreguluję przy najbliższej okazji :)
PSE Stinger 60# @30"
QAD Hunter Ultra Rest
Viper Predator H1000 0.019

kissielec

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 16, 2009, 09:56:37 am »
Piny w trakcie ustawienia wstępnego, powinny wg mnie wszystkie "leżeć na cięciwie". W single-camach, gdzie z założenia nie wszystkie leżą (bo cięciwa przebiega skośnie do osi majdanu - do którego mocowany jest celownik), powinno się mieć celownik który umożliwia ustawienie słupka pinów równolegle do cięciwy.

Po założeniu prostopadłej poziomicy na cięciwę, powinna pokazywać to samo co poziomica celownika.
Ja zrobiłem to przez blaszaną podkładkę pod górną śrubę mocującą celownik do majdanu, bo mój Toxonics K955T jest regulowany tylko w pionie i w poziomie.
 :)
Potem w trakcie strzelania i regulacji celownika - celownik wędruje w lewo-prawo, bądź góra-dół, ale wszystkie oczka pinów tworzą słupek który jest idealnie równoległy do cięciwy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2009, 03:41:47 pm wysłana przez kissielec »

DDT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 192
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 18, 2009, 11:40:44 am »
kissielec super, ze o tym piszesz! :)
Mysle, ze sporo osob (ze mna na czele) nie wiedzialo o tym problemie i potrzebie dodatkowego tuningu.
Bylem przekonany, ze jest to zwiazane z zaczepianiem cieciwy o elementy ubrania (co tez daje taki efekt).
Chyba czeka mnie tuning ;D
Reflex GROWLER 70#
Podstawka - QAD Ultra LD Pro Rest
Celownik - Trophy Ridge Micro Alpha V5
Peep - G5 META MAGNESIUM
Stabilizator - LimbSaver Sims S-Coil
Spust - TRUBall LOOP MASTER
Strzaly - BEMAN ICS BowHunter 400 (385gr)
oraz kołczan - Treelimb