Autor Wątek: Pytania o regulację bloczka  (Przeczytany 14093 razy)

zen

  • Gość
Pytania o regulację bloczka
« dnia: Styczeń 15, 2008, 09:17:10 am »
Witam wszystkich jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem łuku bloczkowego i oczywiście naczytałem się porad o obsłudze i mam prośbę do doświadczonych użytkowników o wyjaśnienie wątpliwości:

1. Jakie parametry łuku regulujemy cięgnami, a jakie cięciwą? Jedne wypowiedzi są że długość naciągu to tylko linkami (nie ruszć cięciwy), inne że przestawieniem cięciwy, a co z siłą łuku, przełożeniem i  ... ech  :o

2. Czy na obu bloczkach cięciwa i cięgna mają być w tych samych otworach (symetrycznie)? Dostałem łuk z ustawieniem fabrycznym cięciwy na jednym bloczku w pierwszym wycięciu, a na drugim w drugim. Cięgna są symetrycznie umieszczone. A też gdzieś wyczytałem o koniecznej symetrii  :-\

Mam łuk jennings z bloczkami okrągłymi i na każdej stronie jest po dwa wcięcia regulacyjne dla linek i cięciwy. Zanim sprawdzę wszystkie kombinacje to osiwieję ;)

ReAkToR

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2008, 04:57:55 pm »
proponuję skontaktować się z profesjonalistami. Jeśli nie masz zbyt daleko do Bielska to proponuję udać się do sklepu łuczniczego w Jaworzu koło Bielska (www.centrum-lucznicze.pl tu znajdziesz numer kontaktowy). Możesz spróbować dowiedzieć się czegoś przez telefon ale zajmie Ci to strasznie dużo czasu. Najlepiej przyjechać do nich z łukiem to Ci wszystko o jego regulacji powiedzą i wyregulują jeśli będzie trzeba. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do najbliższej sekcji łuczniczej i znalezienie jakiegoś bloczkowca...

zen

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2008, 08:35:33 pm »
Tak też jestem zdania  że regulację muszę opanować ;) Do proponowanego sklepu mam hmm pare kilometrów, a co do sekcji czy klubu to owszem należę, ale na bloczkowych łukach się nie znamy, jesteśmy "strzelający inaczej" :) Łuk bloczkowy kupiłem z ciekawości i dla rekreacji coby urozmaicić sobie trening strzelecki, wyniki robimy innym sprzętem ;D To tyle wyjaśnień, wracam do pytań:

-jeszcze prosiłbym o dokładniejsze wyjaśnienie roli regulacji cięciwy. Jakie parametry łuku zmienie zmieniając miejcse zaczepu cięciwy? Przyjrzałem się jak pracują bloczki, pomimo asymetrycznego mocowania cięciwy obrót bloczków jest symetryczny, dojeżdżają do takiego samego miejsca przy max naciąganięciu. Czyżby to nie miało znaczenia na którym zaczepie jest cięciwa?

Ostatnie czego nie wiem to czy mogę zmieniać osobno długość cięgien i cięciwy czy trzeba robić tą operację równocześnie?

ReAkToR

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2008, 08:25:37 am »
Z całym szacunkiem, drogi Kolego, ale namawianie kogoś do kontaktu ze sklepem łuczniczym nie oznacza jeszcze kontaktu z profesjonalistami.Na tym Forum jest kilka osób,które mogę nazwać profesjonalistami bo na łukach bloczkowych zjadły już zęby.Poza tym problem,jaki sygnalizuje zen jest dość prosty i każdy,kto chce strzelać z bloczka MUSI go sam umieć rozwiązać a nie biegać po Polsce i szukać "fachowców".
Pozdrawiam!

Z całym szacunkiem, drogi kolego, ale mówienie o wielokrotnym mistrzu polski, który z bloczka strzela już kilkanaście lat i swoją wiedzę na ten temat nie sprzedaje tylko dzieli się nią bez pobierania opłat (podobnie jak cała reszta łuczników bloczkowych z X-10), że nie jest profesjonalistą to już lekka przesada. Podobnie mówienie o kimś, kto ustawia łuki bloczkowe już od ładnych paru lat i robi to perfekcyjnie.
Jeszcze nie zdarzyło mi się żeby w tym "sklepie łuczniczym" jak go, drogi kolego nazwałeś, zażądano ode mnie jakiejkolwiek opłaty za ustawienie łuku czy za wskazówki jak to robić najlepiej. Wysyłam do nich wszystkich, i jeszcze się nie zdarzyło żeby ktokolwiek wyszedł z od nich niezadowolony.
Biegałem po południu Polski, żeby uzyskać jakiekolwiek informacje i znalazłem dwa miejsca, które mogę polecić: klub X-10Jaworze i "centrum łucznicze" (w Jaworzu koło Bielska) , "czarna strzała" (klub w Bytomiu)

Powiedz mi, drogi kolego Mathews ilu łuczników musi strzelać w jednym klubie z łuku bloczkowego żeby można było powiedzieć że jest to klub typowo bloczkowy. Powiedz mi jeszcze jlu średnio łuczników bloczkowych jest w przeciętnej sekcji bloczkowej w polsce??

A jeśli każdy musi rozwiązywać swoje problemy sam to po co jest to forum???

ReAkToR

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2008, 04:39:56 pm »
Drogi kolego, sprzęt z którym do nich przyjechałem nie był zakupiony u nich a mimo to poświęcili mi pół dnia na nauczenie mnie co do czego służy i jak mam się z tym że sprzętem obchodzić aby niczego nie popsuć i aby siebie i innych nie uszkodzić. Tenże sprzęt zakupiłem u pana Lacha w żywcu. Miał być wyregulowany tak żeby można było z niego strzelać; a tu ZONK : ramiona były tak dokręcone że mieliśmy problem Z Pawłem K. (Czarna Strzała Bytom) żeby je odkręcić i parę funtów z niego ściągnąć, siodełko na cięciwie było zamocowane o 2cm za wysoko, strzały były o 3cale za długie z czego 2 oklejone były jak do klasyka. W Żywcu sknocili więc chyba wszystko co przy nowym łuku można sknocić...
A jak czytam na tym forum, że ktoś poleca sklep łuczniczy w Żywcu to mnie krew zalewa.

zen

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2008, 05:08:43 pm »
Witajcie koledzy nie ma się o co spierać bo do Żywca jak i do Bielska mam daleko, a nie mam zamiaru być bardzo ambitnym strzelcem z bloczka. Dlatego pax, pax panowie wkońcu gdybym miał bliżej to pewnie skorzystałbym z pomocy. A jeśli uda mi się zrozumieć dzięki pomocy kolegów z forum działanie bloczka i sensownie go ustawić to bedę z siebie dumny :)

Mathews zrozumiałem że zarówno linkami jak i cięciwą reguluję długość naciagu! To mam pytania uściślające;)
-czy jest obojętne czym bedę regulował długośc naciagu? I czy jeżeli przestawię równocześnie linki i cięciwę to uzyskam "podwójne" zwiększenie długości? Bo skoro tak to czym lepiej to robić linkami czy cięciwą?

zen

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2008, 09:35:42 am »
Dzięki Mathews, tak zrobiłem: poprawiłem ustawienie cięciwy coby było symetryczne i na razie zostawiłem łuk w spokoju :) Długość naciągu jaki chciałbym mieć jest mi znana, bo naciąg swoich ramion znam 29" (zmierzyłem wcześniej) i jak będę miał w lutym trochę wolnego to się dłużej z ustawieniami pobawię. Jeszcze raz dzięki za pomoc pozdrawiam.

Eremita

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 19, 2008, 08:42:22 pm »
 :) Obserwuje fora łucznicze od sporego czasu strzelam z bloczka już 10 lat i bawi mnie fakt że zawsze najwięcej mają do napisania " podwórkowi fachowcy".
Do Reaktora odpuść sobie ARGON koledzy z X10 nie potrzebują reklamy bo rzeczywiście mają warsztat i wiedzę. Nie składają łuków bloczkowych na strychu na podłodze jak zachwalana przez  Mathewsa-a ?Załataja strieła?. Naprawiony przez ?żywczan? łuk musiałem rozebrać i ponownie poprawnie poskładać. Ale musisz wybaczyć UKS ?Korona? jest mocno uzależniona od ?żywczan?. X10 się od nich urwała stąd ataki nawet na byłego Mistrza Polski
kolegę Tomka (a swoją stroną uważałbym z pensją nauczycielską by nie znaleźć się w sądzie, słyszałem że ?Tommi? się co nieco wk?ł tym postem).  >:( Co do możliwości serwisowych i informacji fachowych to raczej odesłałbym początkujących kolegów do Adama Pazdyki z Warszawy tam są i części i warsztat a wieloletniemu trenerowi ?Marymontu? chyba nie odmówicie wiedzy. Zresztą jak mają ustawione łuki zawodowcy z Wrocławia i Warszawy było widać na Mistrzostwach Polski przy strzelaniu w ciężkich warunkach na 90m. Fachowcy z Rudy strzelają tylko na 45m na taką odległość wystarczy dobry orlik. Z tego co wiem opuściło ten klubik ?czterech muszkieterów?  ciekawe czego im brakło że poszli do ?Czarnej Strzały? musze zapytać przy okazji następnych zawodów, może konkretnej fachowej wiedzy trenera?. Zwróć uwagę Argon że zawodnicy strzelający po 1200 i więcej w fitowskich zawodach raczej nie wypowiadają się i nie polemizują z takimi ?nowościami? jak porady dla leworęcznych łuczników kolegi Mathewsa, które przeszły już do anegdot łuczniczych rodem z forum. :P Do kolegi ZEN zaczepy mają bardzo istotne znaczenie nieprawidłowe skręcenie kabli i ich założenie spowoduje inne naprężenia w ramionach niż założył producent, chyba  że masz kasę na nowe ramiona. Działać będzie, ciekawe jednak czy ma wymagane parametry pracy? 8)

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 19, 2008, 10:37:14 pm »
Witam,

Niechętnie włączę się w tą część dyskusji - mam nadzieję, że nie będzie kontynuowana w takim tonie.
Jestem jednym z czterech łuczników, którzy przeszli do Czarnej Strzały i mam coś do powiedzenia (to do Eremity).
Powody, (bo więcej niż jeden):
- Ruda Śl. stanowczo skupia się na strzelaniu 3D - my chcieliśmy także celować "do żółtego". Tor w Rudzie nie daje takich możliwości (tylko 50m) a ewentualne przejście na tereny okupowane przez piłkarzy zawsze było kłopotliwe. Dla mnie osobiście 3D to dodatek do FITY (nie ukrywam, że miły).
- Wspólne wyjazdy na zawody w ramach kalendarza PZŁ. Z racji wcześniejszego punktu, brak treningu w formule FITA stanowczo tu nie pomagał. W Rudzie takowych wyjazdów nie planowaliśmy. Poza tym kwestia licencji także była istotna.
- Trener: Ani w Rudzie ani w Bytomiu nie mamy trenera dla bloczków. Owszem, korzystamy z wiedzy trenera z Bytomia, ale często widać, że klasyk to nie bloczek i nie wszystko przedkłada się 1:1. Cała nasza wiedza to wynik samodzielnego eksperymentowania i dzielenie się własnymi doświadczeniami, także "przywiezionymi" z różnych startów. Daleki byłbym od opinii, że jest to stanowczo złe podejście. Na bezrybiu i meduza będzie rakiem...
- Prywatne animozje nie wpłynęły na naszą decyzję (a jeśli takowe były, to koledzy skutecznie zatrzymali je dla siebie).

Nie poprę próby zdyskredytowania wiedzy fachowej Mathewsa. Do dziś korzystam z jego doświadczenia i śmiem twierdzić, że źle na tym nie wychodzę. Publikowane na tym forum porady to nie dogmaty. Można z nich korzystać, bądź nie. Nikt nie testuje tutaj na innych swoich wymyślonych teorii. Jeżeli jednak pojawiają się kwestie kontrowersyjne - to PO TO JEST TO FORUM!.
Nie sądzę, by ktokolwiek z nas uzurpowałby sobie prawo by być łuczniczą wyrocznią. Jeśli piszemy, to wtedy, gdy mamy coś do powiedzenia.

Nie będę się wypowiadał na temat Żywca i Jaworza - a szczególnie w kategoriach porównawczych. To powinno być samodzielną opinią każdego z nas. Wystarczy "posmakować" jednego i drugiego by wyrobić sobie swoje zdanie. W naszym małym łuczniczym światku, prędzej czy później każdy będzie miał taką okazję.

Apeluję zatem o rozwagę, zanim zaczniemy obrzucać się błotem. Internet to ostatnie miejsce do tego. Jesteśmy na tyle dorośli, by odpuścić sobie zachowania rodem "dzieci Neostrady".

Pozdrawiam
Maciek
 

adamc1

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 20, 2008, 10:13:26 am »
Witam wszystkich.
Również niechętnie dołączam  swoje kilka słów do tej dyskusji lecz nie mogę jej pominąć milczeniem.
Grono łuczników bloczkowych w naszym kraju jest małe, jednak nie aż tak małe jak mogło by się wydawać.
Składa się ono w większości z indywidualistów którzy zarazili się się właśnie takim specyficznym bakcylem i jakoś nie mogą się od niego uwolnić.
Wszystkie indywidualności na całym świecie to raczej trudne charaktery dążące do upatrzonych celi rożnymi drogami.
Każdy z nas ( czytaj indywidualistów ) ma swoje zalety i wady, wrogów i przyjaciół nie liczmy na to że każdy jest taki sam.
Jak na razie nie udało mi się wśród łuczników spotkać osoby której nie cenie lub która z racji swojego charakteru byłaby nie do zaakceptowania.
Czasem mam do kogoś żal lecz są to przejściowe drobne sprawy które szybko idą w niepamięć.
W zawiązku z tym powyżej PROSZĘ jak macie coś do siebie załatwiajcie problemy pomiędzy sobą forum nie jest miejscem do wylewania personalnych żali - mężczyźni załatwiają takie sprawy nieco inaczej .
Generalnie poza tym opinia msl72 jest jak najbardziej zgodna z moją .
Pozdrawiam

Tomasz Pomorski

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 20, 2008, 10:41:02 am »
Witam Wszystkich!
  Szkoda Zen, że nie Podajesz z którego rejonu Polski Jesteś. W całej Polsce mamy Kolegów którzy nieodpłatnie Ci pomogą. Regulacje o które Pytasz jak najbardziej można robić samemu, ale przy małym doświadczeniu w regulacji łuku, można doprowadzić do skręcenia osiek bloczków (  bądź niezgrać prawidłowego skręcenia linek w stosunku do cięciwy).

Niezależnie do którego sklepu łuczniczego z serwisem  Pójdziesz napewno ustawią Ci linki we właściwe
(dla Twojej długości) rowki! Proszę się nie zrażać PRYWATNYMI WYCIECZKAMI NIEKTÓRYCH!!!! Jesteśmy pasjonatami i czasem popuszczają wodze fantazji  ;)

Panowie zgadzam się ze Zdaniem Administratora AdamC1, i dodam żeby nie robić krypto-reklamy Dla JAworza ponieważ zupełnie to jest nie potrzebne :)

Co do jakości usług w innych sklepach nie moją rzeczą jest komentowanie tego!
Życzę każdemu aby był zadowolony z jakości usług które dostarcza mu jego sklep partnerski!

INFORMACJA DLA WSZYSTKICH!

Proszę o nie prowadzenie "Prywatnych wycieczek" na forum bo zrazicie naszych Potencjajnie nowych pozytywnie zakręconych Kolegów!

Z poważaniem
Pomorski Tomasz

P.S.  Życzę wszystkim żeby ten 2008 rok nie był gorszy od 2007  ;)

ReAkToR

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 20, 2008, 09:18:29 pm »
Ale się porobiło...

Przepraszam jeśli kogokolwiek uraziłem, moje doświadczenie w dziedzinie bloczków jest faktycznie małe, nie jestem utytułowanym zawodnikiem, nie mam osiągnięć ani w 3D ani w żadnym innym rodzaju łucznictwa. Strzelam dopiero od czerwca zeszłego roku. Czynnie pracuję nad tym aby owo doświadczenie zdobyć i nie zamierzam się więcej z nikim pojedynkować na słowa. Jeszcze raz za to przepraszam.



Do początkujących Bloczków:

Jeśli już wyłożyliście kasę na takie "coś" zwane bloczkiem, to proponuję nie szczędzić kasy na wyjazdy i po prostu pojeździć po Polsce. Na www.archery.pl znajdziecie kalendarz imprez, kolejny kalendarz znajdziecie na www.sekcjalucznicza.pl . Samemu można się sporo nauczyć, najłatwiej jednak skorzystać z wiedzy nabytej już przez innych. Osobiście staram się to robić i mogę z całą stanowczością stwierdzić, że to wszystko jest jakieś takie popie...one ale daje pozytywne efekty; jedni mówią tak inni inaczej. Jak już wydaje Ci się że czegoś się dowiedziałeś to kolejny Bloczek mówi Ci że to bzdura, a jeszcze inny twierdzi że można i tak i inaczej. Nie jest to sport ani tani ani łatwy ale strasznie wciągający, jak już raz w to wejdziecie to będziecie chcieli być coraz lepsi i wiedzieć coraz więcej. Z całym szacunkiem dla tego forum, nie uda wam się to jeśli będziecie tylko czytać i klepać w klawiaturę. Musicie zacząć jeździć po kraju i sami szukać pasjonatów bloczkowych czy to w klubach czy na zawodach. Jak napisał Tomek: "W całej Polsce mamy Kolegów którzy nieodpłatnie Ci pomogą." Trzeba tylko do nich wyjść!!! bo sami do nas nie przyjdą...


Eremita

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 21, 2008, 04:02:49 pm »
 ;) To prawda, i ja nie mam nic przeciwko komukolwiek dlatego nie wypisuję bajek  :P a zapomnieliście obaj już o wypowiedziach "M" na temat organizowanych przez Was wspólnie zawodów 3D razem z "jaworzakoami".
 :-\

Tomasz Pomorski

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 21, 2008, 09:06:11 pm »
Witojcies Pieruny!

Reaktor mnie napewno nie uraziłeś i chylę czapki przed Twoim dużym doświadczeniem zdobytym samemu w krótkim czasie. Astroleo ma racje ( zawsze nawiasem mówiąc) odnośnie wspólnie odniesionych sukcesów! bez znaczenia kto był przeciw ważne że idziemy do przodu.

Panowie w kupie może przyjemnie nie jest  ;D .... ale napewno raźniej!
hi hi

Tak na poważnie: szykować się na imprezy zagraniczne 3D!
Ostrzyć groty i heya banana na zawody!

Obserwujcie sytuacje z Polskim Związkiem Łuczniczym... tylko patrzeć jak napiszą że są organizatorami 3D w Polsce i gdyby nie oni to byśmy na dzrewie siedzieli...
Coś sie obawiam że będą się starali odebrać nam głosy ( jakiekolwiek ) w sprawie 3D

astroleo

  • Gość
Odp: Pytania o regulację bloczka
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2008, 04:54:33 pm »
 

Obserwujcie sytuacje z Polskim Związkiem Łuczniczym... tylko patrzeć jak napiszą że są organizatorami 3D w Polsce i gdyby nie oni to byśmy na dzrewie siedzieli...
Coś sie obawiam że będą się starali odebrać nam głosy ( jakiekolwiek ) w sprawie 3D
[/quote]

Słyszałem już o tym, dali mi cynk że PZł ma zorganizować 1 w kraju mistrzostwa 3D??? tak jak by ubiegłorocznych nie było. Zapomnieli tylko że mieliśmy międzynarodową obsadę zawodników i jest to już wszędzie zapisane. Nie przejmowałbym się nimi za bardzo , mieli robić a Wiśle zawody już w 2006r i brakło im na zwierzaki o organizacyjnym doświadczeniu nie wspominając. ;D nawet uprawnionych do tego typu zawodów brak im sędziów :P