Autor Wątek: kilka pytań co do sprzętu  (Przeczytany 5985 razy)

Dragon

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
kilka pytań co do sprzętu
« dnia: Kwiecień 18, 2010, 08:21:22 pm »
Jako początkujący mam kilka pytań i prosiłbym o radę, bo chce kupić łuk i zacząć strzelać. Samo łucznictwo szczerze mówiąc trochę mnie to zainteresowało jakiś czas temu i stąd się wział mój pomysł ;P Trochę czytałem i jako pierwszy łuk myślę żeby kupić Samicka Polarisa i kilka rzeczy do niego na początek. Oto co chce kupić:

- http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=258&category_id=93&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31&vmcchk=1&Itemid=31
- http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=663&category_id=64&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
- http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=689&category_id=65&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
- http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1242&category_id=94&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
 
Co myślicie o tych rzeczach czy coś warto zamienić na coś innego ? Hmm poza tym to nie mogłem zbytnio znaleść według czego dobiera się długość łuku, bo siłę naciągu to myślę o ok. 10kg bo nie uważam sie za zbytnio silnego (hmm jakby co to mam 18 lat) i trochę boje sie na początek kupić za silny łuk aby nie robić aż tylu błędów. I jest jeszcze jedna kwestia a mianowicie strzały. Co do długość to znalazłem tabelkę, według której na rozpiętość ramion (od palców do palców) równą 179 cm powinienem wybrać strzały 28". Jakie strzały warto wybrać na początek i jak przedstawiają się pozostałe parametry strzał ? I ewentualnie na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
Odp: kilka pytań co do sprzętu
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 18, 2010, 08:33:31 pm »
Samick Polaris to doskonały wybór!
Ja używam strzał beman'a Carbon Flash o parametrach 900-13. Spisują się nienagannie.
łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

mariusz_wroblewski

  • Gość
Odp: kilka pytań co do sprzętu
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2010, 04:31:19 pm »
Cześć,

Polaris którego przedstawiłeś to doskonały łuk na pierwsze strzelanie i jeżeli będziesz używał go tak jak należy, to posłuży ci długo.
Jeśli masz 18 lat to spokojnie bierz 22 funty, krzywdy sobie przy tym raczej nie zrobisz a nie będziesz miał wrażenia, że strzelasz z zabawki.

Zestawik który tutaj prezentujesz jak najbardziej nadaje się do strzelania na początek, jednak proponuję zainwestować w "poważniejszą" skórkę z usztywnieniem np http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=649&category_id=64&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31 - nie będziesz żałował, a i dłużej posłuży.

Jeżeli o strzałki chodzi, to Bemany jak najbardziej też się sprawdzą. Zmierz sobie centymetrem odległość, trzymając wyciągniętą rękę łuczną i mierząc od kciuka zaciśniętej dłoni do środka brody głowy skręconej w jej kierunku i dodaj np. 10 cm, a potem zamów w Łuksporcie strzałki podając tę odległość i oni ci już powinni parametr dobrać :)

Powodzenia

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: kilka pytań co do sprzętu
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2010, 10:24:14 am »
Mam pytanie do Pana Wróblewskiego:

Pisał Pan w innym wątku, by nigdy nie zakładać cięciwy używając nóg jako dźwigni.
A to czemu?
Jednorazowe drobne skręcenie łuku chyba nie wypaczy, a by zapobiec zwichrowaniu ramion przez wielokrotne skręcanie (gdy ktoś się bardzo boi) wystarczy zakładać cięciwę opierając ramię łuku np. zawsze o lewą nogę, a zdejmować opierając o prawą. Kolejne skręcenia będą się równoważyły.
Szczerze mówiąc dowiedziałem się o podobno szkodliwym dla łuku sposobie zakładania cięciwy opierając o nogę dopiero w tym roku. Mój łuk chyba się jeszcze o tym nie dowiedział, bo jakoś przez ponad 20 lat takiego zakładania cięciwy do dziś zapomniał się zwichrować  :)

lucznikruda

  • Gość
Odp: kilka pytań co do sprzętu
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2010, 10:15:31 pm »
Każdy sobie zakłada cięciwe tak jak mu jest wygodniej. Ale to prawda, że polarisy i inne łuki tej samej klasy, a szczególnie "orliki" mają bardzo delikatne ramiona i zakładanie cięciwy w ten sposób może doprowadzić do skręcenia.

mariusz_wroblewski

  • Gość
Odp: kilka pytań co do sprzętu
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 09, 2010, 09:58:24 pm »
Pisał Pan w innym wątku, by nigdy nie zakładać cięciwy używając nóg jako dźwigni.
A to czemu?
Jednorazowe drobne skręcenie łuku chyba nie wypaczy, a by zapobiec zwichrowaniu ramion przez wielokrotne skręcanie (gdy ktoś się bardzo boi) wystarczy zakładać cięciwę opierając ramię łuku np. zawsze o lewą nogę, a zdejmować opierając o prawą. Kolejne skręcenia będą się równoważyły.
Szczerze mówiąc dowiedziałem się o podobno szkodliwym dla łuku sposobie zakładania cięciwy opierając o nogę dopiero w tym roku. Mój łuk chyba się jeszcze o tym nie dowiedział, bo jakoś przez ponad 20 lat takiego zakładania cięciwy do dziś zapomniał się zwichrować  :)

To zależy od łuku jaki się posiada i materiałów z jakich jest wykonany. Mocne łuki będą się wichrowały mniej, ale słabe bardzo łatwo jest w ten sposób uszkodzić. Mamy w sekcji kilkanaście sztuk polarisów, które mają już przynajmniej ze 3 lata i zawsze zakładamy łuk na "pociągo-pchnięcie" i nie obserwuję problemów ze skręconymi ramionami. Natomiast wiele dzieciaków, którzy zaczynają strzelać u nas rekreacyjnie już pod koniec sezonu ma problem z cięciwą wychodzącą z rowka bo tak właśnie zakładają cięciwę. Obawiam się, że w większości przypadków zdejmowanie raz z góry raz z dołu może być nieskuteczne, można zapomnieć. A poza tym - po co w ogóle wichrować ramiona, skoro miękkie łuki można obsłużyć inaczej? Nie będę tu się upierał co do preferencji przygotowania łuku, wszak zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary (i moc ramion :) ), natomiast ja zakładania na wchodzonego nie polecam i uważam, że przy odrobinie wprawy - i ćwieczeń - każdy jest w stanie łuk napiąć w sposób opisany przeze mnie.

Pozdrawiam


majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
Odp: kilka pytań co do sprzętu
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 09, 2010, 10:04:37 pm »
a jaki to sposób ten "pociągo-pchnięcie" ?
Czy Polaris 32# jest podatny na krzywienie się ramion metodą na wchodzonego?

łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

marek2510

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: kilka pytań co do sprzętu zwichrowanie ramion
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 23, 2011, 08:25:41 pm »
A jeśli już się zwichrowało ramiona (troszeczkę ) to jest jakaś rada? czy strzelanie ze zwichrowanymi ramionami jest niebezpieczne czy tylko niecelne???

Bowhunter

  • Gość
Odp: kilka pytań co do sprzętu
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 23, 2011, 09:04:18 pm »
jestes pewny
 ze sa zwichrowane?

marek2510

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: kilka pytań co do sprzętu
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 23, 2011, 10:38:37 pm »
NIestety chyba tak - syn z mamą zabrali się za zakładanie cięciwy (bo tata akurat musiał wyjechać - a syn to wsiąkł i strzela i strzela) i się im lekko wygło  ???
jak się patrzy wzdłuż ppłaszczyzny wewnętrznej górnego ramienia to dolne jest skoszone o kilka stopni ...
Wiem że będę musiał zamówić nowe ramionka - ale dopóki nie zamówię - może syn strzelać czy nie?

marek2510

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: kilka pytań co do sprzętu
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 23, 2011, 10:59:00 pm »
A nawiązując do napinania cięciwy...

W tym opracowaniu http://luksport.pl/images/stories/ksiazki/pzlucz_zaaw/roz04.pdf natrafiłem na dość ciekawe rozwiązanie - Napinacz ścienny

Czy toto nadaje się do łuku klasy Polaris ? Czy któryś z forumowiczów korzysta z takiego urządzenia i mógłby przedstawić kilka szczegółow - średnice rolek czy obrotowe, materiał odległości pomiędzy nimi itp.

Mam możliwość montażu takiego urządzenia - podejrzewam iż redukuje do minimum możliwość skręcenia łuku a dodanie małej dźwigni z niesymetryczną rolką mogłoby zredukować siłe potrzebną do napięcia łuku z np - 26# od 8-10# a z tym i 10-latek sobie poradzi
Thanks za dotychczasową pomoc