Autor Wątek: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek  (Przeczytany 16249 razy)

Marcin B.

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« dnia: Styczeń 08, 2008, 09:00:36 pm »
Witam,

strzały jak wiadomo podczas intensywnego strzelania dostaja niezle w kosc, a to nie zawsze trafi tam gdzie trzeba (jak juz reka nieco sie zmeczy) albo wrecz przeciwnie trafiaja dokladnie gdzie chcemy i to w ilosci kilku sztuk w "jedno miejsce". przy tym wszystkim moze nie sama strzala co lotki najbardziej narazone sa na uszkodzenia w  przypadku gdy np. zbyt gleboko wbije sie w słomianke albo wrecz przebije ja na wylot, lub gdy w ich skupisko w tarczy posyłamy kolejna. Pomimo ze dopiero zaczynam zabawe w lucznictwo zauwazylem ze wymiana uszkodzonych (naderwanych, pomiętych) lotek lub doklejanie brakujacych to chyba codziennosc po dniu intensywnego treningu. I tutaj mam pytanie, w jaki sposob czyscicie swoje strzaly z pozostalosci po starych lotkach, oraz kleju ktorymi byly klejone? Z tego co udalo mi sie doczytac niektorzy klejac lotki stosuja zwykly super glue/ kropelke ktora nie tak latwo da sie usunac z promienia. czy sa  do tego przeznaczone jakies specjalne kleje, ktore bez problemu da sie zmyc np rozpuszczalnikiem czy benzyna? domyslam sie ze czesc z Was stosuje do tego papier scierny lub nozyk ale czy po takich kilku zabiegach wymiany lotek, promien w miejscu klejenia nie bedzie sie stopniowo wycieral?

pozdrawiam
Marcin

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2008, 10:21:39 pm »
Witam!

Chyba jednak najskuteczniejszy jest nożyk nawet specjalnie "zdzieraki" działają na takiej zasadzie.
http://www.sausa.com/1141_+.jpg
Ewentualnie odpowiedni do danego kleju rozpuszczalnik, ale tutaj może być różnie z powierzchnią strzały później...

Pozdrawiam
Dawid

Marcin B.

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2008, 11:17:24 pm »
a jak juz kleic to jakim klejem najlepiej?

pozdrowki
Marcin

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2008, 07:53:18 am »
Hej,

Najlepszy jest klej cyjanoakrylowy.
"Kropelka" czy "Cyjanopan" jest takim klejem, ale akurat tych bym nie polecał. Lepsze produkuje Patex, bo mają konsystencję żelu dzięki temu można go dokładniej rozprowadzić.
Oczywiście polecam kleje dedykowane. Jednak ich cena... hm, jest taka jak to bywa zwykle ze "specjalnymi produktami"...
A rzeczony Patex? 1,99 PLN za tubkę 3 gr. Wystarcza na 6 strzał.

Pozdrawiam
Maciek

P.S. Promienie czyczczę mechanicznie i tylko odtłuszczam powierzchnię przed klejeniem.

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2008, 08:32:47 am »
Zdecydowanie Saunders. Kosztuje 12 zl ale wystarczyl mi na oklejenie kulkudziesieciu strzal i dalej jeszcze mam troche w tubce.
Dosyc latwo sie go usuwa.
Ze strzal aluminiowych usuwam klej zyletka, z karbonowych delikatnie papierem sciernym.
Karbonowe sa zdecydowanie gorsze dlatego proponuje i uzywam oklejek.
Jak chce zmienic lotki to zrywam oklejke razem ze starymi lotkami i klejem i potem juz jest latwo:)

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

tomasz.k

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 211
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2008, 06:33:58 pm »
Witam !!!
Ja osobiście też czyszczę mechanicznie nożykiem do tapet i chyba to jest najskuteczniejsze i najszybsze :)
A kleje FLETCH-TITE . Klej do lotek i nasadek za około 14 zł.
Już tyle nim nakleiłem i jeszcze jest trochę. Jest bardzo dobry polecam!!!! ;D
POZDRAWIAM !!!
Tomasz Kobuszewski

Ahroun

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2008, 11:16:53 pm »
Jezeli uzywasz promieni alu to nozyk jest najprostrza metoda :D a jezeli carbonów to polecam spin-wingi. szybko sie je wymienia w razie potrzeby no i strzała duzo lepiej lata. Z klejem nie ma problemów poniewaz przyklejane sa na paski z klejem i owijane tasiemkami. Uzywam ich od conajmniej 6 lat i nie zamieniłbym na inne. Pozdrawiam

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 14, 2008, 10:05:01 am »
Do czyszczenia promieni bardzo dobrze nadaje się nożyk do skrobania ziemniaków, zdecydowanie tańszy niż ZipStrip polecam  :)

kobusz

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2008, 07:37:13 pm »
Karbonowe sa zdecydowanie gorsze dlatego proponuje i uzywam oklejek.

...co to są oklejki  ???

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 09, 2008, 09:40:22 am »
hihi oklejki to moja wersja tlumaczenia slowa "wraps" ktore oznacza kawalki folii samoprzylepnej, jednokolorowej albo  z nadrukiem jakie umieszcza sie na strzale a dopiero pozniej nakleja lotki.
Ja przez dlugi okres czasu uzywalem bialej folii i bialych lotek, teraz zrobilem na niej nadruk. Nie sa to takie profesjonalne oklejki bo filia jest troche grubsza ale ujdzie:)
Moje wygladaja tak:




Zas oryginalne fabryczne zobaczysz np na tej stronie:
http://eze-eye.com/wrapsmain.htm

Zaleta ogromna, nie trzeba skrobac, gdy chcesz wymienic lotki po prostu zrywasz naklejke ze starym klejem i piorami, wada- troszke usztywniaja strzale ale to minimalnie.

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

Feraina

  • Gość
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 12, 2008, 09:52:58 am »
Gdzie można kupić taką folie samoprzylepną i w jaki sposób robisz na niej nadruki? ???

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 14, 2008, 10:52:06 am »
Folie samoprzylepną jednokolorową kupuję w papierniczym, to taka folia do wycinania liter reklamowych. Zwroć uwagę, żeby była jak najcieńsza bo różne są.
Natomiast jesli chodzi o nadruki to inaczej to załatwilem. Z gotowym projektem ( dzieki Cyna:)) udałem sie do drukarni/agencji reklamowej gdzie drukuja wielkoformatowo naklejki reklamowe. Za kilkadziesiąt naklejek ( okolo 1 m2 materialu) koleś skasował mnie około 20 zl pozostalo mi tylko je powycinać.


Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

PK

  • Gość
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 22, 2010, 12:18:04 am »
Czy ktoś z Was dysponuje danymi dot. wagi (w grs.) oklejek f-my Socx, o średnicy 5.5mm ?
(Dla pozostałych zmierzyłem: 8mm - 3.2grs, 10.3mm - 8.2grs).
do oklejki 5.5mm nie mam dostępu.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2010, 12:21:43 am wysłana przez PK »

painkiller84

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 24, 2010, 10:46:57 am »
na jakie wymiary drodzy Panowie przycinacie oklejkę ? po jednym strzelaniu biorąc pod uwagę że wydaje mi się iż podstawkę ustawiłem dobrze tracenie lotek jest normalne ? dodam że rzadko kiedy trafiałem...

PK

  • Gość
Odp: Czyszczenie promieni przed wymiana lotek
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 24, 2010, 11:07:54 am »
Tracenie lotek może być spowodowane:
- ocieraniem lotek przy wyjściu z łuku (o podstawkę, majdan, kable,...),
- wzajemnym ocieraniem strzał grupujących się w macie,
- złym klejem lub złym naklejeniem,
- konfliktem kleju z oklejką (firmowe oklejki są winylowe - i np. kleje typu "kropelka" nie wiążą dobrze z winylem).

Długość oklejki-samoróbki to sprawa upodobania (zwykle trochę dłuższa niż zastosowane lotki),
a dla wnikliwych -  również wyważenia strzały i jej sztywności.
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2010, 11:12:27 am wysłana przez PK »