Autor Wątek: jaka odmiana cisa na luk?  (Przeczytany 5091 razy)

trufl

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
jaka odmiana cisa na luk?
« dnia: Maj 09, 2011, 11:06:22 pm »
witam,
Amatorskim lucznictwem zajmuje sie od kilku lat, zrobilem okolo 30 lukow z wisni, jesionu, brzozy i wiazu ale do rzeczy: teraz majac dostep do internetu zarazilem sie ;) od innych uzytkownikow niemal boskimi wlasciwosciami cisa!
Chcialbym nabyc sadzonki tego bardzo cenionego drzewa ze wzgledu na jego wlasciwosci.
Wklepalem w allegro haslo "cis" ale wyskoczylo mi ponad 10 gatownkow i nie mam pojecia ktory nadaje sie najlepiej na luk. Wiem ze cis rosnie wolno i raczej to jest inwestycja dla moich wnoków, niemniej chcialbym miec przy domu klika takich drzewek ;)
Jaki dokladnie gatunek Panstwo polecacie na ten cel?
Z gory dziekuje za informacjie.

kolo43

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: jaka odmiana cisa na luk?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 09, 2011, 11:54:33 pm »
Inwestycja raczej dla prawnuków  ;D Cis przyrasta naprawdę wolno (chodzi o grubość )!!! Pozatym większość materiału sadzeniowego dostępnego w handlu to "Taxus x media" czyli cis pośredni- mieszaniec który w zamyśle ma być ozdobą ogrodu. Na łuki może się nadawać Taxus baccata w czystej formie ale odpowiednio stary - czytaj gruby!
PS. Jeśli już kupisz materiał sadzeniowy uważaj na dzieci (jeśli takowe posiadasz) osobniki żeńskie tej rośliny (jest to roślina dwupienna) wykształcają piękne nasiona w jasnoczerwonej osnówce, które to są trujące (jak zresztą cała roślina z wyjątkiem w.w osnówki  ;D ) Pozdrawiam
Stingray 45#
Hoyt CRX 35 70# 30"

kolo43

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: jaka odmiana cisa na luk?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2011, 04:49:26 pm »
Zgadzam się z przedmówcą aczkolwiek sugerując że odmiany kultywarowe nie do końca nadają się na łuk nie miałem na myśli właściwości samego drewna, lecz pokrój rośliny. Niewiele gatunków wykorzystywanych w celach ozdobnych wykształca porządne konary, że o konkretnym pniu nie wspomnę. Najlepiej te kryteria spełniają moim zdaniem kultywary Taxus baccata 'Fastigiata', Taxus baccata 'Fastigiata Robusta', nasz rodzimy kultywar - Taxus baccata (media) 'Wojtek'. Co do cisa japońskiego to Taxus cuspidata 'Robusta'. Natomiast jeśli chodzi o cis pacyficzny to w europie spotyka się go raczej sporadycznie i z materiałem sadzeniowym się nie spotkałem.
                                                                    Pozdrawiam
Ps. I co do zakupu roślin na "alledrogo" to raczej odradzam, moim skromnym zdaniem o wiele lepszym rozwiązaniem jest jakaś pobliska szkółka drzew ozdobnych, w ostateczności market ogrodniczy.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2011, 06:11:54 pm wysłana przez kolo43 »
Stingray 45#
Hoyt CRX 35 70# 30"

kolo43

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: jaka odmiana cisa na luk?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2011, 09:11:41 pm »
Niestety cis występuje już częściej w ogródkach przydomowych niż w ostępach borów - gdzie miał czas i możliwości oczyszczać pień rosnąc w zwarciu. Okazy soliterowe są właśnie albo koszmarnie usęcznione, albo niemiłosiernie krzywe. A co do palenia cisem to nie ryzykowałbym (przynajmniej w kominku) nie chcę sprawdzać jak działa taksyna w połączeniu z ogniem  ;D W końcu starożytni uważali nawet cień cisa za szkodliwy dla zdrowia, a dym z cisowego drewna miał uśmiercać koty ;D
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2011, 09:22:31 pm wysłana przez kolo43 »
Stingray 45#
Hoyt CRX 35 70# 30"

Piotr Knapczyk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: jaka odmiana cisa na luk?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 15, 2011, 03:27:22 pm »
joopsa.
Jest jeszcze rezerwat cisów w ndl. Herby.
Jaka jest minimalna grubość konaru który może się przydać na łuk ?
Bear Carnage 70#
Mathews Monster 6 70#

yorgus_2007

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: jaka odmiana cisa na luk?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 13, 2011, 10:00:14 pm »
joopsa.
Jest jeszcze rezerwat cisów w ndl. Herby.
Jaka jest minimalna grubość konaru który może się przydać na łuk ?
Witam. To moje pierwsze słowa na forum i może nie ostatnie. Od dłuższego czasu poszukiwałem legalnego cisa i znalazłem... ,,Camelot,, już nie jest ,,jedynym,, producentem łuków cisowych. Konar, a raczej pień na łuk powinien mieć około 10cm średnicy( oczywiście im więcej tym lepiej). Robota żmudna i trzeba uważać gdyż cis jest trujący, ale jeśli wykona się łuk, który strzela na odległość ponad 150m to ... Właśnie taki łuk udało mi się wykonać z cisa pospolitego.