Autor Wątek: Nasadki do strzał  (Przeczytany 4230 razy)

Mehu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Nasadki do strzał
« dnia: Kwiecień 15, 2011, 06:47:11 pm »
Strzelam z łuku od około 2 tygodni. Na początek kupiłem kilka dość tanich (17 czy 18 zł/szt.) strzał drewnianych. Dzisiaj niestety podczas strzelania pękły mi aż 3 nasadki (2 lekko, po prostu przy strzelaniu spadają, jedna totalnie połamana). Moje pytania brzmią następująco:
1. Czy powodem tego uszkodzenia może być niepoprawna technika strzelania?
2. Czy można te nasadki przykleić do strzały klejem (uniwersalny, polimerowy - tak jest napisane na tubce, podane jest że się nadaje do drewna)?

N

  • Gość
Odp: Nasadki do strzał
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2011, 10:53:00 am »
Dzisiaj niestety podczas strzelania pękły mi aż 3 nasadki (2 lekko, po prostu przy strzelaniu spadają, jedna totalnie połamana)

To odpadają w całości czy się wyłamują ? ;) cóż to za strzały drewniane i skąd ?
co do Twojej bardzo "świeżej" techniki ;) to też trudno powiedzieć nie widząc...
Może to być zarówno wina kiepskich nasadek, zbyt grubej cięciwy(choć w przypadku Diany to mało prawdopodobne), błędów strzelającego jak i wszystkiego po trochu...

Napisz coś więcej...bo ciężko cokolwiek powiedzieć...

PS
Prawdę mówiąc nasadki pękają/łamią się głównie w sytuacji trafienia w nią inna strzałą a czasem także w rezultacie uderzenia strzały w twardy cel ( np.nieszczęśliwie "wymacany" w gruncie kamień)
Wyłamanie zupełnie nowej,nieuszkodzonej nasadki w trakcie strzału przy odpowiedniej grubości cięciwy praktycznie nie powinno mieć miejsca...

W przypadku strzał drewnianych z osadami wypiłowanymi bezpośrednio w promieniu, wyłamanie w trakcie strzału może nastąpić wówczas gdy osada jest zrobiona niestarannie- np. wypiłowana skośnie(a nie równolegle do osi promienia) albo nacięta jest samym brzeszczotem bez obróbki iglakami...
Nasadki plastikowe są symetryczne, identyczne sztuka w sztukę i klejone na równie symetrycznie zatemperowany promień - stąd o jakiekolwiek odchyłki od osi "raczej" ;) trudno...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2011, 11:15:14 am wysłana przez N »

Mehu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Nasadki do strzał
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2011, 02:04:09 am »
No tak, trochę niedoprecyzowań pozostawiłem.

W 2 nasadkach (standardowe plastikowe) są lekkie ułamania w miejscu gdzie się spotykają z promieniem. Jedna natomiast pękła praktycznie na pół (pół tego "haczyka" po prostu odleciała).

Jak słusznie zauważyłeś mój łuk to Diana. O pochodzeniu strzał nie chciałem mówić żeby nie robić nikomu antyreklamy, ale niech będzie - kupiłem je w warszawskim Łuksporcie (osobiście, nie przez zamówienie). O dziwo tych strzał nie było nawet w katalogu internetowym więc nie powiem dokładnie co to za strzały.

Wnioskuję, że teoretycznie powodem mógł być owy wymacany kamień czy szkło, ale chyba wtedy zauważyłbym choćby minimalne spłaszczenie na grocie, a takowego nie ma.

Na dzień dzisiejszy podkleiłem 2 nasadki i już strzelałem tymi strzałami. Latają dobrze, nasadki się trzymają. Chyba pójdę kupić trochę zapasowych.