Autor Wątek: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash  (Przeczytany 14275 razy)

mrsimson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« dnia: Kwiecień 10, 2011, 07:39:40 pm »
Witam!
Jakiś czas temu kupiłem łuk Polaris i strzały Beman Flash. Moja długość naciągu to 28,5 cala, zmierzona siła łuku przy tym naciągu to 28,2 funta. Korzystając z Shaft Selectora Bemana wybrałem strzały o długości 30 cali i parametrze 570. Robiąc  test nieopierzonej strzały okazało się, że z odległości 15 m, strzała bez lotek trafia około 0,5 m z prawej strony grupy strzał opierzonych. Ponieważ strzelam z lewego łuku oznacza to, że strzały są za sztywne. Podobnie strzelając do tarczy strzałą nieopierzoną z odległości około 2 m strzała odchyla się w lewo.  Postanowiłem zmienić strzały na dłuższe 32 calowe. Okazało się, że strzały dalej są za sztywne. W tej chwili strzała goła z odległości  15 m trafia około 20 cm od grupy strzał opierzonych.  Postanowiłem zmienić ramiona na mocniejsze, ponieważ w Shaft Selector nie obejmuje już tych strzał, mam problem o jakiej sile ramiona kupić 30, 32, 34 czy 36 funtów. Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł jakie ramiona wybrać?
Pozdrawiam Piotr

Wookie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 10, 2011, 07:51:15 pm »
Witam!
Jakiś czas temu kupiłem łuk Polaris i strzały Beman Flash. Moja długość naciągu to 28,5 cala, zmierzona siła łuku przy tym naciągu to 28,2 funta. Korzystając z Shaft Selectora Bemana wybrałem strzały o długości 30 cali i parametrze 570. Robiąc  test nieopierzonej strzały okazało się, że z odległości 15 m, strzała bez lotek trafia około 0,5 m z prawej strony grupy strzał opierzonych. Ponieważ strzelam z lewego łuku oznacza to, że strzały są za sztywne. Podobnie strzelając do tarczy strzałą nieopierzoną z odległości około 2 m strzała odchyla się w lewo.  Postanowiłem zmienić strzały na dłuższe 32 calowe. Okazało się, że strzały dalej są za sztywne. W tej chwili strzała goła z odległości  15 m trafia około 20 cm od grupy strzał opierzonych.  Postanowiłem zmienić ramiona na mocniejsze, ponieważ w Shaft Selector nie obejmuje już tych strzał, mam problem o jakiej sile ramiona kupić 30, 32, 34 czy 36 funtów. Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł jakie ramiona wybrać?
Pozdrawiam Piotr

Nie ten dział. Admin pewnie przeniesie niedługo do działu łucznictwo klasyczne.

Ale odpowiem ;) Trzeba było kupić bemanki o parametrze 630. Ja np. przy 32# takich używam, choć naciągam Polarisa na 27", więc pasują. A jeżeli tak bardzo chcesz kupić mocniejsze ramiona to przy twoim naciągu 32/34# powinny pasować.

Pozdro

mrsimson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 10, 2011, 08:13:16 pm »

Nie ten dział. Admin pewnie przeniesie niedługo do działu łucznictwo klasyczne.

Ale odpowiem ;) Trzeba było kupić bemanki o parametrze 630. Ja np. przy 32# takich używam, choć naciągam Polarisa na 27", więc pasują. A jeżeli tak bardzo chcesz kupić mocniejsze ramiona to przy twoim naciągu 32/34# powinny pasować.

Pozdro
Dzięki za  za odpowiedź.
Dział dobry bo strzelam bez przyrządów i z półki, więc ewidentnie łucznictwo tradycyjne.
Piotr

Wookie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2011, 08:19:12 pm »

Nie ten dział. Admin pewnie przeniesie niedługo do działu łucznictwo klasyczne.

Ale odpowiem ;) Trzeba było kupić bemanki o parametrze 630. Ja np. przy 32# takich używam, choć naciągam Polarisa na 27", więc pasują. A jeżeli tak bardzo chcesz kupić mocniejsze ramiona to przy twoim naciągu 32/34# powinny pasować.

Pozdro
Dzięki za  za odpowiedź.
Dział dobry bo strzelam bez przyrządów i z półki, więc ewidentnie łucznictwo tradycyjne.
Piotr

Okej. A jaką długość lotek pierzastych masz na bemankach? Jak Ci się strzela z piór? Zrobiłem sobie trzy na piórach naturalnych ale jeszcze ich nie przestrzelałem.

mrsimson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 11, 2011, 01:14:01 pm »
Mając mniej dynamiczny sprzęt trzeba brać poprawkę i dobierac strzały o wyższym spinie, niż wskazują selektory.
Od jakiegoś czasu już to wiem (niestety już po zakupie strzał), ale nie chcę zmieniać na razie strzał tylko zwiększyć siłę łuku.
Pozdrawiam

mrsimson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2011, 01:21:56 pm »

Okej. A jaką długość lotek pierzastych masz na bemankach? Jak Ci się strzela z piór? Zrobiłem sobie trzy na piórach naturalnych ale jeszcze ich nie przestrzelałem.
Witam.
Lotki mam 4 calowe. Przy moim źle dobranym spinie strzały szybciej się stabilizują po wyjściu z łuku, ale wynika to raczej z długości lotek niż z materiału z którego są wykonane. Oczywiście teraz jak strzelam z półki, to nie da się wykorzystać lotek z gumo-plastiku, choć przyznam, że tor lotu strzały po odbiciu się lotki gumo-plastikowej od majdanu bywa ciekawy ;)
Pozdrawiam

N

  • Gość
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 11, 2011, 06:39:36 pm »

Jakim sposobem mogłeś skorzystac z tego selektora, skoro on nie przewiduje strzał dla łuków klasycznych? Kategoria "recurve" oznacza tam łuki myśliwskie typu hunter. A poza tym zauważyłem, że często gęsto selektory są przystosowane do drogich i szybkich łuków, a nie do tego co najczęściej się używa w Polsce. Mając mniej dynamiczny sprzęt trzeba brać poprawkę i dobierac strzały o wyższym spinie, niż wskazują selektory.


A takim że Recurve określa PRZEDE WSZYSTKIM łuki sportowe a w selektorze Bemana jest hasłem zbiorczym obejmującym wszystkie łuki niebloczkowe(pod tym względem selektor Eastona jest bardziej rozbudowany-więcej kategorii, np. wagi grotów i podziały na strzały typowo tarczowe, do polowań jak i początkującej młodzieży ;) );

Poza tym strzały Beman carbon Flash NIE SĄ przeznaczone do polowań a właśnie do łuków rekreacyjno-sportowych o niewielkich siłach naciągu w typie Samick`a Polarisa/ Ragim`a Victory i podobnych...

Description

Take advantage of strength and low wind-drift with small diameter Carbon Flash. A great value-priced carbon target shaft from Beman.


Także opcje sił naciągów w selektorze Bemana rozpoczynają się od wartości 22# czyli grubo poniżej "normy" myśliwskiej...


Selektor nie jest doskonały(opiera się bowiem o pewne nieuniknione uogólnienia i uśrednienia) ale trafność jego "propozycji" i tak jest bardzo wysoka...zwłaszcza że opcje sił naciągu są przedziałami "od-do" a nie pojedynczymi wartościami;
Trzeba pamiętać że sam selektor nie zastąpi rzeczywistych prób...

W teorii idealnie dobrana na długość strzała jest wówczas, gdy przed majdan wystaje tylko jej grot ;) w praktyce  dodaje się jeszcze pewien (0.5-max.2")margines zapewniający bezpieczeństwo(np. likwiduje on możliwość nieszczęśliwego wciągnięcia strzały "do środka").
Jeśli więc Twoja długość naciągu to 28"(selektor dopuszcza półcalowy margines w dół i w górę) to taką podstawiasz bez uwzględniania dodatkowego marginesu(ponieważ tylko tyle z łuku "wyciągasz" a dodatkowy nawet 2-calowy "bufor"nie wpływa na realną siłę naciągu i zmianę parametru)...Polaris nie jest demonem prędkości(z tego względu przypisywanie mu w tej sytuacji silniejszego parametru nie jest potrzebne)

O ile w przypadku Flash`ów nie ma możliwości doboru grotów o różnej wadze(dla parametrów 570,630 i 750 standardowo klejone groty ważą 70 gr ) o tyle w wypadku innych strzał istnieją całkiem spore możliwości "tuningu" w zależności od łuku, jego dynamiki i sprawności...minimalnie za sztywne strzały można np. "zmiękczyć" cięższym grotem, krótszymi lotkami(lub cięższymi niepierzastymi tylko wtedy już nie półka), zmniejszeniem BH(przyspiesza łuk ale zmniejsza tolerancję na błędy)...można również pokombinować z różnymi materiałami na cięciwy- chociaż akurat tego rozwiązania ze względów wytrzymałościowych  nie polecam do łuków drewniano-laminatowych; ostatecznie zmieniając łuk lub ramiona na silniejsze ;
minimalnie za miękkie: lżejszy grot, dłuższe/ lub/i większe lotki lub naklejone z offsetem albo spiralnie, zwiększenie BH(spowalnia łuk ale również sprawia że staje się on bardziej wybaczalny),ostatecznie słabszy łuk lub ramiona...itp, itd,etc...
Wbrew pozorom takie "zabawy" w zestrajanie łuku ze strzałami są bardzo cenne i dają wiele satysfakcji... ;)

Przy podanych przez Ciebie danych(28,2# @28,5"), odpowiedni parametr to 630...


Powiększenie
sądzę że przy Twojej długości naciągu te 570 które masz byłyby dobre dla łuku dopiero "w okolicach" 40# ...

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2011, 07:04:03 pm wysłana przez N »

mrsimson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 11, 2011, 07:17:46 pm »
Jeśli więc Twoja długość naciągu to 28"(selektor dopuszcza półcalowy margines w dół i w górę) to taką podstawiasz bez uwzględniania dodatkowego marginesu(ponieważ tylko tyle z łuku "wyciągasz" a dodatkowy nawet 2-calowy "bufor"nie wpływa na realną siłę naciągu i zmianę parametru)
Witam!
Dzięki za dokładne wyjaśnienia. Dokładnie taki błąd popełniłem niepotrzebnie dodając 1,5 cala do długości naciągu. Zmienię ramiona na mocniejsze i poeksperymentuję.
Pozdrawiam Piotr


N

  • Gość
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 12, 2011, 12:54:50 am »
Sęk w tym, że te "bufory" realnie wpływają na rzeczywistą wielkość poszukiwanego parametru, jakim jest wartość ugięcia się konkretnej strzały podczas wystrzału z konkretnego łuku. Czyli spin rzeczywisty dla konkretnej strzały, a nie ten nominalny, zmierzony zawsze dla tego samego odcinka hipotetycznego promienia.

Strzała A długości 28,5 cala naciągana na 28 cali będzie się uginała mniej, niż strzała B z tym samym promieniem długości 30 cali też naciągana na 28 cali (w tym samym łuku). Kto nie wierzy - niech sprawdzi, który pręt wygnie się bardziej: długości 10 cm, czy długości 100 cm, gdy oba będą z tego samego materiału, tej samej grubości i szerokości, zginane z tą samą siłą. Do tego tak naprawdę długość naciągu nie ma żadnego znaczenia dla stopnia ugięcia się strzały podczas wystrzału! Jedynie może byc przydatna jako określenie miejsca majdanu do ominięcia przez strzałę. Bardziej liczą się (poza wagą grotu, rodzajem opierzenia i długością oraz sztywnością promienia oraz masą całego pocisku) wartości przyspieszenia na poszczególnych odcinkach wyrzucania strzały oraz długość odcinka na którym strzała jest przyspieszana (power stroke). Oraz efekt tych dwóch czynników uwzględniający wagę pocisku - prędkość wylotowa strzały.   

Z pewnością dłuższy o 0,5-2" promień gnie się bardziej, tylko że jest to tak niewielka wartość(tym mniejsza im mniejsza dynamika ramion oraz krótszy ten dodatkowy margines i/lub lżejszy grot)iż przy strzelaniu tradycyjnym - intuicyjnie tudzież na mniejsze lub większe wyczucie, różnica ta jest w zasadzie pomijalna a poprzez podane w poprzednim poście sposoby, ewentualne odchyłki są całkowicie możliwe do zniwelowania i "wyprostowania" ;) (z powodzeniem eksperymentowałem już z różnymi długościami "marginesów"strzał o tym samym parametrze)

Oczywiście może się zdarzyć łuk wyjątkowo sprawny i tak szybki że "przeskakuje" teoretycznie odpowiedni parametr, jednak w przypadku łuków niebloczkowych -a zwłaszcza tradycyjnych- to prawdziwa rzadkość...

Co do sprawności i dynamiki Polarisa- to jest ona zupełnie dobra (jak na łuk rekreacyjny w tak niewygórowanej cenie)...chociaż z typowym łukiem wyczynowym po prostu nie można go porównywać...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2011, 01:34:43 am wysłana przez N »

N

  • Gość
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 12, 2011, 04:57:40 pm »
Ok, ale idąc tym tropem można wkrótce dojść do etapu w którym zacznie się porównywać sprawność łuku wyczynowego z trzonkiem do łopaty...
Z tego względu "łuku" panów Smolińskich nie ma sensu brać tu pod uwagę bo to wyrób z drugiego że tak powiem końca... skali ;)

Kondor i uzyskany z niego wynik (o którym wciąż i wszędzie wspominasz) nie jest ani "zjawiskiem" nowym ani nadzwyczajnym-zwłaszcza że dokonanym w warunkach solidnego przeciągnięcia zresztą "niespecjalnie" zdrowego na dłuższą metę dla jakiegokolwiek niewschodniego łuku* i do tego przy wykorzystaniu bardzo lekkiej strzały.
___________________________________________________________
*łuk wschodni dla odmiany określany jest jako Reflex a nie Recurve; niestety w języku polskim jeden i drugi z uwagi na ubogą terminologię jest wrzucany do jednego wora i zwie się tak samo-choć nieprecyzyjnie(bo to nie jest to samo): "refleksyjny"...
___________________________________________________________

Znaczący wpływ na osiągane prędkości(a przez to również na odpowiedni spin strzał) ma także użycie nierozciągliwych, agresywnych materiałów do wytwarzania cięciw...
Ten sam łuk tradycyjny z cięciwą Dakronową albo FF czy Dyna97 zachowuje się zupełnie inaczej; przy użyciu FF lub D97 jest wyraźnie szybszy ale też głośniejszy i mniej przyjemny w użytkowaniu a jeśli jeszcze się go systematycznie przeciąga to okres jego trwałości również ulega bardzo drastycznemu skróceniu (przeciągany Kondor z taką cięciwą mimo niesamowitej prędkości i sporej "siły gięcia" wywieranej na strzały z pewnością nie "pociągnąłby" zbyt długo ;) )

Może więc zdarzyć się sytuacja w której strzały dobrze dobrane pod łuk z "przyjazną"(wolniejszą) cięciwą nagle stają się zbyt miękkie przy zmianie cięciwy na bardziej "agresywną"(szybszą) mimo że zarówno łuk jak i strzały nadal są te same...
 
Odpowiednie zestrojenie ze sobą łuku i strzał jest tak indywidualnym procesem(choć nie aż tak złożonym i skomplikowanym jak operacja na otwartym mózgu  ;) ), że zwyczajnie nie da się wielu kwestii ustalić "zaocznie" bez pewnej dozy eksperymentowania -stąd żadne selektory aczkolwiek bardzo pomocne i pożyteczne (operujące wartościami uśrednionymi a przez to nie uwzględniającymi skrajnych przypadków) nigdy całkowicie nie wyeliminują realnych prób...

Z uwagi na niewielkie siły naciągu, Polaris pracuje najlepiej ze strzałami klasy Beman Carbon Flash albo aluminiowymi Easton Jazz/Blues; wiadomo że przy zastosowaniu cięższych strzał(bo 9gr/# w przeciwieństwie do granicy krytycznej 5gr/# to bardzo duży margines)prędkości nie będą oszałamiające...a właśnie w  takich warunkach (przy użyciu drewnianej strzały)dokonano tamtego pomiaru(tak na marginesie przeprowadzonego błędnie w odniesieniu do łuków azjatyckich); z cienkim i lepiej dopasowanym do możliwości łuku Bemanem, wynik byłby z pewnością dużo lepszy...

Niezależnie od tego jaką dokładnie Polaris ma sprawność, bardzo dobrze spełnia swoje zadanie; jest łatwy do opanowania dla początkującego, nie szarpie i nie kopie a w doświadczonych rękach pozwala uzyskiwać bardzo dobre wyniki na zawodach...

A co do pomijania pewnych faktów w opisach swoich łuków, to Samick nie jest w tym względzie wyjątkiem odosobnionym ;)

Tak czy siak nie zamierzam dalej rozwijać i dzielić pobocznych wątków jak "włosa" na czworo zaś kol. mrsimson z pewnością da już sobie teraz radę...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2011, 06:19:41 pm wysłana przez N »

preddy

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Walk Softly... And Carry A Big Gun
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 12, 2011, 08:40:18 pm »
Jako świeży (i niewywiązujący się z obietnic zamieszczenia opisu i zdjęć nowej "zabawki"...) posiadacz bądź co bądź recurve'a śmiem stwierdzić, że całkiem przyjemnie czyta się Wasze fachowe, poparte doświadczeniem i pozbawione różnych "perwersji słownych" wypowiedzi.
Pozdrawiam,
preddy
Taki recurve w liście...

Mam też czapkę Hoyt'a camo...:)

N

  • Gość
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 12, 2011, 09:04:56 pm »
@ jopsa

Mam nadzieję że Kondor będzie trzymał się tak dzielnie jeszcze przez wiele lat...jeśli będziesz wymieniał cięciwę to tylko na kolejną dakronową  ;)

@ Preddy
Galeria nie zając - nie ucieknie ;)

Pozdr

mrsimson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Łuk Samick Polaris i strzały Beman Flash
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 12, 2011, 09:54:12 pm »
Tak czy siak nie zamierzam dalej rozwijać i dzielić pobocznych wątków jak "włosa" na czworo
To dzielenie nie jest takie złe. Myślę, że nie tylko ja czerpię z tej wymiany postów sporo ciekawych informacji.
Jak zmienię ramiona i poeksperymentuję ze strzałami to napiszę co z tego wynikło.
Pozdrawiam
P.