Autor Wątek: Parametry strzał  (Przeczytany 39518 razy)

kissielec

  • Gość
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 10, 2008, 03:05:45 pm »
W sporcie tak można, jest wręcz lepiej, bo strzała krótsza, lżejsza, szybsza (o ile już nie za sztywna), grocik tyci. W bowhuntingu już nie zawsze...
Promień musi licować z tyłem łuku, by ostrza grotu wystawały poza łuk - i nie było ryzyka, że będą ocierać majdan lub grot przy pełnym naciągu, będzie dotykał podstawki.
 :)
Parametry się nie mieszaja, bo norma dł. naciagu AMO ma zastosowanie w łowiectwie i wg niej są konfigurowane łuki i strzały myśliwskie, a prawdziwa długość naciągu - to po prostu prawdziawa długość i już.
Pozdrawiam   

Coyot22

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 10, 2008, 05:09:53 pm »
Dł. naciągu (AMO) = prawdziwa długość naciągu + 1,75".

Naciąg wg AMO mierzy się od dołka nasadki strzały do tyłu łuku,
a prawdziwy naciąg to odległość od dołka nasadki strzały, do punktu jej podparcia.

Jeśli masz dł. naciągu wg AMO 30" i strzałę 30", to znaczy że strzała w pełnym naciągu wystaje (nie licząc grota) 1,75" poza widełki podstawki, a promień kończy się równo z tyłem łuku.
Taki pomiar dł. naciągu ułatwia dobór dł. strzały bo wymiar w calach jest ten sam.
Stosując pomiar tzw. prawdziwego naciągu, należy w zależności od przeznaczenia strzały i zastosowanego grotu a także doświadczenia łucznika, dodawać promieniowi strzały odpowiednią długość.


Witam.
Już wiem! Mam długośc naciągu 30" , a długośc strzały 29" wg AMO Czyli strzała przy 30" naciągu wystaje mi około 0.75' poza podstawke :-)

Pozdrawiam
Michał
Reflex Charger 70# @ 30"  284fps
Podstawka:Spot Hogg Whammy
Celownik:King Cobra 1 w 2x/mag
Stabilizator:Black sheep carbon
Spust: Tru fire Judge
Strzały: EASTON Lightspeed 392gr

tomek.44

  • Gość
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 15, 2008, 08:35:00 pm »
Absolutne minimum, na granicy niebezpieczeństwa zepsucia łuku - to 5 granów na każdy 1# siły naciągu.
Przykładowo dla łuku 60# min. waga strzały to 300 granów.

czyli te z dekathlona nie powinny zniszczyc luku wazylem je w sklepie na wadze i wyszlo 0.025 kg czyli 25 gram +/-5 a to jest okolo 350-400 grain.
a luki mamy od 50 do 60 funtow

ja sie tak tych strzal dekathlona uczepilem bo sa tanie i szybkie

« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2008, 10:04:50 am wysłana przez tomek.44 »

kissielec

  • Gość
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 19, 2008, 09:23:14 pm »
Nie podejmuję się oceniać decathlonowskich strzał (Geologic 300C), chociaż też z nich strzelałem przez b. krótki czas na początku zabawy z łukiem. Są to strzały adresowane do łuków klasycznych, b. cieńkie, z maleńkimi lotkami i rzeczywiście szybkie, tanie i łatwo dostępne oraz łatwo naprawialne. W trakcie strzelania nimi miałem stresujący przypadek - otóż wypadła mi śrubka z krzywki, nowego łuku (Browning kupiony w Łuksporcie). Było trochę kłopotu, bo nigdzie takiej śruby znaleźć nie mogłem, w końcu Łuksport mi pomógł i przysłał. Do dzisiaj nie wiem, czy była to kwestia tego, że nie sprawdziłem przed strzelaniem dokręcenia śrub, czy jak twierdził Łuksport - strzelania właśnie takimi strzałami. Łuk się co prawda trwale nie popsuł i po drobiazgowej regulacji i tuningu mam z niego dużo pociechy, ale po tym doświadczeniu używam wyłacznie strzał przeznaczonych do compounda.
A co do wagi strzał to przykładowo, w instrukcji do mojego nowego bloczka min. waga strzały została określona na 6 grns/1#.   

adamc1

  • Gość
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 20, 2008, 03:36:27 pm »
Ja może powiem o kilku moich doświadczeniach :
- strzała o zbyta małej masie niekorzystnie wpływa na łuk ( pęknięcia ramion cięciwy uszkodzenia bloczków ) ponieważ energia odebrana przez strzałę jest zbyt mała. Widać to na wykresach i tabelkach które przedstawiłem na stronie www.3darchery.pl 
Strzała zbyt delikatna może się rozlecieć podczas wychodzenia z "okna łuku"
chociaż mnie rozleciała się strzała odpowiednio dobrana w sensie sztywności i masy ( była prawdopodobnie uderzona  na treningu przed zawodami inną strzałą strzeloną pod kątem ) dążenie do płaskiego lotu i sporych prędkości powinno mieć jakiś umiar. Znana na rynku firma HCA produkująca najlżejsze strzały o wysokiej sztywności zaprzestała ich produkcji z końcem ubiegłego roku z powodu ... .
Pozdarwiam

kissielec

  • Gość
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 20, 2008, 06:23:27 pm »
Wnioskuję, że norma 5grs/1# wyznaczająca oficjalnie granicę rozsądku w ustaleniu cięzaru strzały (potwierdzona zresztą regulaminami EEA i IBO dla zawodów 3D) nie sprawdza się w praktyce i prowadzi do zniszczenia łuku.
 
Z kolei trudno się dziwić tendencjom w 3D - do zmniejszania odległości między pinami w celownikach, bo albo ma się dalmierz w oku, albo piny blisko, a z tym pierwszym dużo trudniej.
Gdzie zatem jest ta realna granica rozsądku ?
:)
bardzo mnie to ciekawi, bo sam używam nienajlżejszych myśliwskich karbonów (462grs/60#) a teoretycznie mógłbym obniżyć wagę strzały do 300-360grs, przy zachowaniu oczywiście odpowiedniej sztywności.

Coyot22

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 20, 2008, 06:36:29 pm »
Ja używam strzałek "sportowawych" ;D Lightspeedy Eastona ważących 392gr, czyli wychodzi 5,6gr na funt siły naciągu. Strzałki latają świetnie, a mam nadzieję że spece z huntersfriend`a wiedzą co robią ;D i łuk nie rozpadnie mi się po paru miesiącach strzelania.

Pozdrawiam.
Michał
Reflex Charger 70# @ 30"  284fps
Podstawka:Spot Hogg Whammy
Celownik:King Cobra 1 w 2x/mag
Stabilizator:Black sheep carbon
Spust: Tru fire Judge
Strzały: EASTON Lightspeed 392gr

DDT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 192
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 21, 2008, 11:38:22 am »
U mnie wychodzi 5,4grana na funt i wyglada na to, ze jest ok :)
Reflex GROWLER 70#
Podstawka - QAD Ultra LD Pro Rest
Celownik - Trophy Ridge Micro Alpha V5
Peep - G5 META MAGNESIUM
Stabilizator - LimbSaver Sims S-Coil
Spust - TRUBall LOOP MASTER
Strzaly - BEMAN ICS BowHunter 400 (385gr)
oraz kołczan - Treelimb

kissielec

  • Gość
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 21, 2008, 12:51:51 pm »
Z nowym łukiem dostałem od Hunter's Friend 6 strzałek w komplecie, których waga jednostkowa wynosi 6,01grs/1#. Może po prostu nowe łuki są już projektowane tak by sprostać normie wagowej IBO ?

adamc1

  • Gość
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 21, 2008, 12:52:55 pm »
mniej więcej wygląda to tak czym bardziej wysilony łuk tym bardziej narażony na uszkodzenia wynikające ze zbyt małego odbioru energii przez strzałę.
Jaki łuk jest wysilony np.ten powyżej.

kissielec

  • Gość
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 23, 2008, 09:35:29 pm »
Czy mógłbyś Adamie, bardziej opisowo przybliżyć termin "wysilony" ?

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 24, 2008, 09:00:32 am »
Ja też poproszę! ten "wysilony" łuk mnie zaintrygował...
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

adamc1

  • Gość
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 24, 2008, 09:09:36 am »
Tak. Producent dla zwiększenia prędkości początkowej obniżył masę ramion oraz bloczków a jednocześnie napięcie wstępne sprężyny jaką są ramiona podniósł do wysokiej wartości, następnie obniżył wysokość cięciwy i uzyskał imponującą szybkość. Patrząc na to dalej, obniżenie masy ramion oraz ich wysokie wstępne napięcie osłabia konstrukcję, zapasy wytrzymałości dość znacznie zostają ograniczone, a właśnie te zapasy decydują o żywotności urządzenia. Szczególnie przy współpracy ze strzałami które nie odbierają odpowiedniej ilości energii od ramion.
Pozdrawiam Adam

kissielec

  • Gość
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 24, 2008, 10:56:24 am »
Noo...to teraz rozumiem ten termin. Inżynierskie wyjaśnienie jest klarowne. Natomiast nasuwa mi się wątpliwość, czy wobec tego nie jest to zamknięte koło technologiczne i czy pogoń za szybkością łuku ma w ogóle jakiś sens.
Chyba, że wszystkie współczesne zabawki, należy podobnie jak samochody używać krótko i szybko wymieniać na nowe. Zresztą jak długo może wytrzymać z tym samym sprzętem człowiek faszerowany reklamami nowości, nowymi cudownymi osiągami czy stylistycznymi "fajerwerkami"  ;) .
Pozdrawiam.

adamc1

  • Gość
Odp: Parametry strzał
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 24, 2008, 11:33:01 am »
Na zawodach Norbert strzelał z łuku który  był chyba moim rówieśnikiem (wiek), piękny przedmiot z niezmienionymi walorami użytkowymi przez tyle lat, jestem pełen podziwu dla estetyki jak i żywotności. Łuki bloczkowe  nie mają szans być po tylu latach piękne i funkcjonalne.