Autor Wątek: Spotkanie - Częstochowa  (Przeczytany 14752 razy)

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 10, 2011, 10:54:02 am »
Czytam i dostaję kręćka :-\ Chciałbym przyjechać z bratem na Mistrzostwa Polski lub na jeden z pucharów blisko Szczecina, postrzelać do prawdziwych figur poznać was, porozmawiać i nie wiem kiedy mam znaleźć czas ???
Eeee.... ten... tego.... nie wiem czy Cię dobrze rozumiem, ale...
1. Dywagacje PK i Mathewsa nie odnoszą się do żadnych z naszych tegorocznych zawodów.
2. Najbliższa runda to Potachy 9 lipca.

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 10, 2011, 11:11:30 am »
Eeee.... ten... tego.... nie wiem czy Cię dobrze rozumiem, ale...
1. Dywagacje PK i Mathewsa nie odnoszą się do żadnych z naszych tegorocznych zawodów.
2. Najbliższa runda to Potachy 9 lipca.
No sorry, doczytałem powoli i coś się mi rozjaśniło, czyli ja muszę szukać w kalendarzu imprez EAA z regulaminem z zeszłego roku?
Sage 35#

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 10, 2011, 12:09:46 pm »
No sorry, doczytałem powoli i coś się mi rozjaśniło, czyli ja muszę szukać w kalendarzu imprez EAA z regulaminem z zeszłego roku?
Ze sprzętem 60# pasują Ci dowolne zawody. Najbliżej Was są Potachy.

PK

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 10, 2011, 03:27:35 pm »
Ze sprzętem 60# pasują Ci dowolne zawody. Najbliżej Was są Potachy.
:)...nie ma lekko. W 3D FITA, należy mieć celownik tarczowy, bo wielopinowe są BE. Jednak w tym roku, mamy chyba tylko 1x - wg FITA.

...Użyjesz go w kategorii " Freestyle Unlimited ".
Zaś co do wyboru jakiegoś żelaznego regulaminu 3D na lata następne, to akurat przy strzelaniu do figurek zwierząt - bliższe mi są regulaminy "bardziej myśliwskie" niż "bardziej sportowe" (stąd organizacja I.B.O. - pod rozwagę).
Trochę drażniące są takie wyjątki jak w IFAA - czyli to czy piny są w poziomie, w pionie... czy po skosie(!?) Rozumiem podział na celowniki regulowane przed każdym strzałem i ze stałymi pinami,...rozumiem zakaz świecenia laserem "po oczach",...bo to ma jakieś uzasadnienie.
Jeśli już wybieramy coś na dłużej, to chciałbym móc startować w kategorii myśliwskiej, ...bo posiadam najnormalniejszy w świecie myśliwski sprzęt (bez satelitarnego wspomagania)...i nie bardzo mi się uśmiecha start w kategorii wyjątków, gdzie będzie 2-3 konkurentów  :)
Ale to jest moje subiektywne spojrzenie.
Pozdrawiam 
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2011, 06:36:20 pm wysłana przez PK »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 10, 2011, 03:48:27 pm »
A faktycznie, masz rację. Przyznaję się, że zawodami z limitem 60# zupełnie nie zaprzątam sobie głowy - stąd to przekłamanie :)

Swoją drogą - widziałem to rozporządzenie IFAA, że celownik z pinami w pionie jest "be". Ciekawe dlaczego...? No i jako ciekawostka wg. oficjalnych wypowiedzi IFAA dozwolone jest używanie promieni Axis. Jestem niezmiernie ciekaw jakież to są te kontrowersje wokół pionowych pinów oraz axisów.

PK

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 10, 2011, 05:57:59 pm »
... no i wg reguł IFAA... biada łucznikom których strzały są szybsze niż 300fps !

"Arrow speed shall not exceed 300 foot per second (fps) (91.5 m/s)."

słowem - ci z mocnymi i szybkimi łukami, będą musieli pokombinować odwrotnie niż do tej pory... ???
Także prawie na jedno wychodzi czy ograniczenie do 60# czy do 300 fps.

A ci co będą chcieli postrzelać w myśliwskim stylu sprzętowym, i mają nawet celownik z poziomymi pinami...to będą musieli usunąć zeń poziomnicę... bo jest niedozwolona!
(ciekawi mnie bardzo, kto i po co wymyśla takie wymagania >:(...i jakie to może mieć uzasadnienie).


Sama organizacja (IFAA) jest bardziej prestiżowa niż EAA czy IAA...i tylko tyle  :-\. To taki odpowiednik FITA w łucznictwie terenowym, z tym, że jak sama nazwa wskazuje (International Field Archery Association) chodzi tam o strzelania tarczowe typu field,...a 3D pasuje tam wg mnie jak pięść do nosa :(.
 
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2011, 06:51:15 pm wysłana przez PK »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 10, 2011, 07:06:16 pm »
A no proszę, to sprawa "patronatu" nie jest tak prosta jakby się wydawało. Przyznam, że przeglądałem regulamin IFAA ale nie pod kątem kategorii łuczniczych tylko kryteriów, które trzeba spełnić aby do tej organizacji przynależeć.

W całej dyskusji - żebyśmy się teraz nie rozmieniali na drobne musimy wziąć - moim zdaniem - następujące rzeczy pod uwagę (lista niekoniecznie w kolejności wagi priorytetów):

- Dbałość o przepisy (przepisy czytelne, niesprzeczne wzajemnie, precyzyjne, udzielanie interpretacji dot. zapisów regulaminowych). Tego w EAA3D za bardzo nie było. Np. parę razy monitowałem o ewidentnie błędnym zapisie w regulaminie (było napisane "kategoria minis od 12lat" zamiast "do"), bez echa. Organizacja nastawiona na szybki szmal.

- Co z naszą obecną kadrą sędziowską?

- Jeżeli chcemy organizować wspólnie jakieś międzynarodowe zawody z naszymi sąsiadami, to najlepiej byłoby utrzymać jednolity patronat i te same reguły zawodów w każdym kraju. No, bo np. jak w zeszłym roku był organizowany Puchar Europy EAA3D to przy obecnym układzie, gdzie w ex-EAA3D zrzeszyły się trzy czy cztery kraje robienie P.E. wygląda śmiesznie.

- Moim zdaniem dużym błędem byłoby przyjęcie regulaminów narzucających drakońskie ograniczenia (np. celowniki, libelki, siły naciągu) na sprzęt biorących udział w zawodach. Być może część osób zechciałaby i mogłaby dostosować swój sprzęt do wymogów regulaminowych ale na pewno będą też tacy, którzy tego nie zrobią. Nie jesteśmy na tyle dużą grupą, żeby stać nas było na takie podziały. Zatem - jeżeli strzelanie 3D ma być treningiem łowieckim - to interesują nas organizacje typowo promujące bowhunting a nie strzelanie gumą od białych portek do żółto-czerwono-niebiesko-czarnych kółek.

@PK
Skoro Francja jest w polowaniu z łukiem druga po USA to myślę, że warto rozejrzeć się, jak to rozwiązali u siebie. Pisali coś w "Charc"?

PK

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 10, 2011, 07:55:30 pm »
...Skoro Francja jest w polowaniu z łukiem druga po USA to myślę, że warto rozejrzeć się, jak to rozwiązali u siebie.
Francuzi mają w użyciu 3 regulaminy 3D (trudno powiedzieć który kochają najbardziej): IFAA, FITA,...i FFTA (swój własny - bardzo krótki, prosty, gdzie nie definiują wymagań dla sprzętu i wyposażenia, poza podziałem na typy łuków i stwierdzeniami, że nie wolno używać dalmierzy :). Określają w nim w zasadzie tylko wymagania dot. organizacji zawodów, trasy, punktacji na figurach...i to wszystko).

Myślę, że musimy się zdecydować co chcemy strzelać i w jakim stylu,...jeśli tylko sport - to nie ma co deliberować - regulaminy FITA czy IFAA - wsio ryba! są bardzo do siebie zbliżone i w sam raz dla koszulek polo, kolorowych łuków i udeptanych ścieżek.

Natomiast jeśli chcemy mieć również możliwość strzelania w stylu myśliwskim (mnie bardziej pasuje do figur 3D...) to warto byłoby dopuścić sprzęt taki jak stosowany w bowhuntingu...bez irracjonalnych ograniczeń - tak by można po wymianie broadhead'ów na groty treningowe - pojechać na zawody. I z tych wszystkich gotowych propozycji - najlepiej przedstawia się regulamin IBO.

Inne równie ważne aspekty - to to, jakie kraje będą mogły z nami rywalizować i gdzie będziemy jeździć na międzynarodowe zawody... pod tym względem International Bowhunting Organization - jako de facto organizacja amerykańska - jest dla nas mniej atrakcyjna.

Myślę, że w wypadku wyboru patronatu IFAA czy FITA,...po czasie powstanie również i u nas - nasz polski regulamin 3D - wg którego myśliwski duch leśnego strzelania do figur zwierząt - będzie bardziej czytelny...i myślę, że znajdą się chętni do rywalizacji w tym stylu...nie wykluczone, że również z zagranicy. 
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2011, 11:30:05 pm wysłana przez PK »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 10, 2011, 09:46:21 pm »
Myślę, że musimy się zdecydować co chcemy strzelać i w jakim stylu,...jeśli tylko sport - to nie ma co deliberować - regulaminy FITA czy IFAA - wsio ryba! są bardzo do siebie zbliżone i w sam raz dla koszulek polo, kolorowych łuków i udeptanych ścieżek.

Natomiast jeśli chcemy mieć również możliwość strzelania w stylu myśliwskim (mnie bardziej pasuje do figur 3D...) to warto byłoby dopuścić sprzęt taki jak stosowany w bowhuntingu...bez irracjonalnych ograniczeń - tak by można po wymianie broadhead'ów na groty treningowe - pojechać na zawody. I z tych wszystkich gotowych propozycji - najlepiej przedstawia się regulamin IBO.
To dosyć ważna kwestia, o czym piszesz. Faktycznie mamy tutaj dwa zagadnienia.

Pierwsze dotyczy strzelania ze sprzętu sportowego zawodów w terenie.
Regulaminy FITA, IFAA czy IAA najogólniej rzecz ujmując dotyczą sprzętu wyłącznie sportowego. Mi stosowanie przepisów typowo sportowych do strzelania terenowego wyglądają na usilne tworzenie dziwnego, bezpodstawnego konsensusu czy mariażu pomiędzy dwoma zupełnie skrajnymi sposobami użytkowania łuku.

Krzewieniem strzelania z łuków sportowych, w koszulkach polo z regulaminem FITA zajmuje się u nas PZŁ. I niech tak zostanie. Być może - po jesiennych zawodach 3D FITA - PZŁ zechce się otworzyć na tą nową dla niego dyscyplinę łuczniczą. Wymagałoby to od niego odejścia od szablonowego  "wyczynowcy cacy" a "bloczki i tradycyjne be" jednocześnie przy aktywnym lobbowaniu członków. Czas pokaże, co z tego wyjdzie - na razie możemy się tylko domyślać.

Drugie zagadnienie to strzelanie zawodów terenowych ze sprzętu typowo myśliwskiego.
Różni się to od powyższego tym, że nie ma tutaj nałożonych dziwnych ograniczeń dotyczących sprzętu. Dziwnych - bo czemu ograniczać łuk do 60#? Jesteś bardziej wysportowany to naciągasz 70# i masz szansę na lepszy wynik niż inni!

Myślę, że znakomicie sprawdziłby się taki właśnie prosty regulamin, z jakiego korzystają Francuzi czy wspomniane I.B.O.

Marzeniem moim jest, aby nasz zarząd PŁT3D zaopiekował się patronowaniem nam w tej drugiej kwestii. Ja w każdym razie będę za takim rozwiązaniem lobbował w zarządzie. Chyba najczarniejszym scenariuszem jaki mógłby się zrealizować byłoby całkowite oddanie spraw łucznictwa terenowego 3D w ręce PZŁ.

Baila

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 10, 2011, 10:00:26 pm »
Z tym oddaniem łucznictwa terenowego w ręce PZŁucz to nie tak szybko. Na tę chwilę jeszcze nic nie wiadomo co może ten związek zaproponować i czy wogóle nam coś zaproponuje na poważnie?
Wracając do przepisów. Dziwne jest to, że cała zrzeszona w 3D Europa, podporządkowała się bez mrugnięcia okiem przepisom FITA. Przecież nie tylko w Polsce zawodnicy strzelają z twardych, ponad 60# łuków, z kilkoma poziomymi pinami. Jakoś łatwo to przeszło.
Nikt nam nie zabroni stosowania regulaminu byłej EAA, więc korzystajmy z niego. Myślę, że jeszcze nie jeden łucznik 3D siedzi w domu i ze złością zgrzyta zębami, że tak fajna forma rekreacji, sportu i turystyki wpadła w tryby machiny, która ją wypierze z tego co najfajniejsze, ubierze w kolejne niepotrzebne przepisy-falbanki i wystawi na widok tych, których to wogóle nie interesuje. Do czego to zmierza???

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 10, 2011, 10:09:36 pm »
Nikt nie mówi, że decyzję mamy podjąć do końca miesiąca :) Jest na to dość dużo czasu, ale temat wymaga gruntownego przeanalizowania wielu czynników i ... dlaczego by nie zacząć już teraz? :)

Ja sobie przejrzałem regulamin I.B.O. i na pierwszy rzut oka wygląda:
a) krótko, bo w 18tu stronach można zmieścić regulacje, na które IFAA potrzebowała setkę stron. Ergo - jest prosty i czytelny. Dodatkowo do złudzenia przypomina regulamin EAA3D.

b) wygląda na osadzony w rzeczywistości, np:

B. Maximum Draw Weight
1. The maximum draw weight for each class shall be as follows: 
a. Cub: 40 pounds 
b. All Female and Youth Classes: 60 pounds
c. LB: 90 pounds
d. All other classes: 80 pounds (excluding crossbows)


Natomiast nic jeszcze nie wpadło w tryby machiny dzięki Wam i tego trzeba pilnować za wszelką cenę :) Do czego zmierza? Ustalamy kurs i jedziemy w odpowiednim kierunku!
A ostatecznie wyszło na to, że "kraje stowarzyszone" w EAA3D a obecnym IAA to wcale nie cała Europa.

eM

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Towarzystwo Łucznicze 3D w Rudzie Śląskiej
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 10, 2011, 11:03:32 pm »
Dobrze, ze dalej jest w naszych zawodnikach pasja do strzelania niezaleznie od tego, co narzucaja nam wszelkie regulaminy i ograniczenia z nimi zwiazane.
Ja pomimo kolorowego luku chcialbym zeby lucznictwo, to mysliwskie, bylo ograniczone glownie do tego jaki kto potrafi luk "ujazmic" jak juz bylow czesniej tez wspominane.
A mysle, ze zaden szanujacy sie lucznik nie bedzie np. katowal swojego [silnego] luku zbyt lekkimi strzalami, tylko po to, zeby szybciej lecialy... Kazdy z nas wie, ze glownie licza sie umiejetnosci i doswiadczenie lucznika w strzelaniu 3D i nie wystarczy tylko dobry sprzet, wiec te ograniczenia sa calkowicie niezrozumiale dla mnie.

Pozdrawiam! :)
HOYT Katera XL
TruBall Stinger, Cascade 10 Double
NAP Apache
Tru Glo Micro Bright DDP
Elite Hunter Stabilizer
Easton Bloodline


http://lts3d.private.pl/

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 11, 2011, 12:50:53 am »
Czy ktoś spotkał się z ideą robienia grup rówieśniczych (z ang. peer group) na zawodach? Nie do końca rozumiem po co to jest, a w sieci jakoś nie mogę trafić jaka temu przyświeca idea. Jest to między innymi wymieniane w regulaminie I.B.O.

PK

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 11, 2011, 08:20:53 am »
Chodzi pewnie o to, by w danej grupie wyruszającej na trasę, były osoby zbliżone wiekiem...celem lepszej, towarzyskiej komunikacji  :).
Nie konieczne...ale i nie głupie.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2011, 08:28:10 am wysłana przez PK »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Spotkanie - Częstochowa
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 11, 2011, 09:50:47 pm »
Robię tłumaczenie regulaminu I.B.O., bo aż tak mi się spodobał, że chciałbym go przedstawić w naszej dyskusji. Tematu grup rówieśniczych nie mogę przetłumaczyć, bo nie do końca wiem o co w tym chodzi. Takie
bardzo nieudolne wstępne tłumaczenie brzmi:

1. Grupa rówieśnicza może zostać utworzona na podstawie 10 najlepszych wyników z poprzednich zawodów w danej klasie. Wyniki te nie będą obejmowały miejsca ex-equo. Wszyscy remisowo punktowani strzelcy będą ??tutaj chyba chodzi o rozstrzygnięcie w formie dogrywki??

2. I.B.O. lub organizator  (na państwowym, regionalnym lub krajowym turnieju) może wymagać, aby łucznik strzelał w grupie rówieśniczej w danym przypadku. Jeżeli łucznik jest zarejestrowany przez IBO lub organizatora  w grupie rówieśniczej, a mimo tego nie strzela w tej grupie, to jego wynik nie zostanie zakwalifikowany do żadnego rodzaju nagrody National.

Ewidentnie jest coś z nagrodami i rywalizacją najlepszych z najlepszych. Natomiast swego czasu Lutek - skądinąd bardzo trafnie - zauważył, że wzajemne konkurowanie tych najlepszych powinno być takie, że puszcza się ich w jednej grupie. Np. cele strzelanie o dziesiątej rano wyglądają zupełnie inaczej o piętnastej...

W każdym razie jak nikt nic nie wie, to trzeba uruchomić googla... Ale to już jak wrócę do domu z podróży.

EDIT:
O, znalazłem kolejny fragmencik układanki:

Traditional World Championship Format: 1. In order to shoot as a competitor, you must shoot 20 targets Friday or Saturday and have your score cards signed off at the check in station by 4:00 pm either day. Must finish all twenty targets the day you start with the group you are assigned. Under special circumstances an IBO Tournament official can reassign you if warranted. 2. Final 20 targets will be shot Sunday morning in assigned peer groups. Peer groups will be posted Saturday afternoon as soon as possible after 5:00 pm. 3. Awards: 1st place Champions buckle, 2nd & 3rd place plaques

Hunter Challenge Format: 1. 25 targets can be shot Friday, Saturday or Sunday, can be shot as many times as you wish. Sunday you can shoot till noon. 2. All 25 targets must be shot and score cards turned in before new round can be shot. 3. Awards to Class champion and runner up plaques.

3-Rivers Archery Champion?s Showcase Shoot down: $1,000.00 cash and or prizes Saturday 5:00 pm To qualify you will need to shoot the hunter challenge with your final scorecard turned in by 4:00 pm Saturday. 1. The top 32 scores from all adult classes will be used to determine contestants. (not 32 scores in EACH class) 2. Competition will be head to head from random drawing with five target total score format. Ties will be broken with one arrow closest to center of 11ring.

Tutaj widać, że zawody można strzelać albo w sobotę albo w niedzielę. Chodzi o to, że najlepsi mają strzelać razem w ten sam dzień - być może np. ze względu na pogodę...?
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2011, 10:14:07 pm wysłana przez @(o.o)@ »