Autor Wątek: kilka pytań początkującego  (Przeczytany 5888 razy)

urtrax

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
kilka pytań początkującego
« dnia: Październik 26, 2010, 12:28:21 am »
Witam wszystkich!

Już od dłuższego czasu interesuję się nomadami z Azji (z historycznego punktu widzenia), i postanowiłem, że moja fascynacja powinna iść o krok dalej, stąd zainteresowanie łucznictwem tradycyjnym.

Mam zamiar zakupić łuk refleksyjny, turecki bądź mongolski Grozera, o sile naciągu 45-50 funtów (wiem że na start to niby dużo ale mam silne plecy i barki, a szkoda mi wydawać pieniądze na słabszy do którego dość szybko się przyzwyczaję). Do tego 10 strzał drewnianych do łuków o ww sile naciągu (i tutaj mam dylemat, bo czy nie lepsze będą strzały karbonowe?). Jeśli chodzi o technikę strzelania, planuje zacząć od strzelania z kciuka z wykorzystaniem zekira, aczkolwiek z 3ch palców nie omieszkam spróbować.

Do tego wszystkiego 2 tarcze słomiane, które połączę w jedną (penetracja strzał nie powinna być tak duża żebym potrzebował 3ch prawda? mam zamiar strzelać na początku z odl 30 m).

Oprócz ochrony przedramienia ręki łucznej chyba nic więcej nie potrzebuję na start prawda?

Prosiłbym też o jakieś info jak należy dobierać strzały do łuku, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Więcej pytań nie przychodzi mi do głowy, ale jestem otwarty na wszelkie rady i sugestie.

Jestem z trójmiasta, czy ktoś z was orientuje się gdzie mogę tu znaleźć tory do strzelania (w hali bądź na zewnątrz, bez różnicy).

Bowhunter

  • Gość
Odp: kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2010, 05:56:10 am »
witaj! Co do strzal : Tradycyjny luk -tradycyjne czyli drewniane strzaly ;)
zacznij od 10 metrow czasami a szczegolnie w lucznictwie mniej(krocej) jest wiecej :)
Nie jestem z trojmiasta ale slyszalem o torze strzeleckim w Gd.Brzezno.
Zycze duzo zabawy z lukiem.
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2010, 05:29:57 pm wysłana przez Bowhunter »

bodzio-Bogdan Guminski

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • www.slowianscylucznicy.fora.pl
Odp: kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2010, 11:56:18 am »
http://relaz.pl/forum/viewforum.php?f=39

Witam.
wejdz sobie pod ten link to jest strona zalozona przez lucznikow z trojmiasta i napewno  tam kogos znajdziez co pomogą ,odnosnie slomianek po co kupowac dwie wystarczy jedna XXL

stronaproducenta  http://www.e-luk.pl/


http://bydgoscylucznicy.phorum.pl/viewforum.php?f=7&sid=b8d8b442834c3d78127b3f7a8de2be7e
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2010, 02:58:52 pm wysłana przez bodzio »
Samick Vision +Ramiona Fiber 38#, Basic 32#
Turek Styrczula 35#
Samick Sage 35#


Strzaly Cedrowe
Strzaly carbonowe Stepic 500
Strzaly carbonowe Beman Flasch 630
Strzaly carbonowe Black Max Elite 500

@(o.o)@

  • Gość
Odp: kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2010, 12:08:36 pm »
Ponoć ostatnimi czasy procedury reklamacyjne Grozerów potrafią się ciągnąć i pół roku...

urtrax

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2010, 05:34:32 pm »
dzięki za linki, faktycznie jest tam pomocne info :)

co do reklamacji u Grozera to nie wiem jak to wygląda, ale koresponduję z jego dystrybutorem na Polskę, i aktycznie realizacja zamówień trwa (ale tylko w przypadku jeśli czekamy aż zostanie wysłane jakieś większe zamówienie zbiorowe, kiedy to koszt wysyłki jest wliczany w cenę zakupu), ale można oczywiście dopłacić i wtedy towar jest wysyłany indywidualnie - brak zwłoki (tak przynajmniej ja to zrozumiałem.

sluchajcie a w jaki sposób powinienem dobrać w sklepie internetowym strzały drewniane do łuku który będe posiadał? jak pisałem wyżej siła naciągu w granicach 45-50 funtów. jakiś konkretny przedział wagowy? specyficzna długość lotek? na pewno lotki piórowe, nie żadne gumoplastiki - tyle wiem ;)

wybaczcie że tak dużo pytam i piszę, ale chciałbym maksymalnie dużo się dowiedziećod osób bardziej doświadczonych zanim wydam pieniądze (a chcę to zrobić jeszcze w tym tygodniu :P)

bodzio-Bogdan Guminski

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • www.slowianscylucznicy.fora.pl
Odp: kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2010, 06:37:34 pm »
Witam.
Sprawdz sobie poczte wyslalem oferte strzal cedrowych
Samick Vision +Ramiona Fiber 38#, Basic 32#
Turek Styrczula 35#
Samick Sage 35#


Strzaly Cedrowe
Strzaly carbonowe Stepic 500
Strzaly carbonowe Beman Flasch 630
Strzaly carbonowe Black Max Elite 500

N

  • Gość
Odp: kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2010, 06:49:26 pm »
co do reklamacji u Grozera to nie wiem jak to wygląda, ale koresponduję z jego dystrybutorem na Polskę, i aktycznie realizacja zamówień trwa (ale tylko w przypadku jeśli czekamy aż zostanie wysłane jakieś większe zamówienie zbiorowe, kiedy to koszt wysyłki jest wliczany w cenę zakupu), ale można oczywiście dopłacić i wtedy towar jest wysyłany indywidualnie - brak zwłoki (tak przynajmniej ja to zrozumiałem.

sluchajcie a w jaki sposób powinienem dobrać w sklepie internetowym strzały drewniane do łuku który będe posiadał? jak pisałem wyżej siła naciągu w granicach 45-50 funtów. jakiś konkretny przedział wagowy? specyficzna długość lotek? na pewno lotki piórowe, nie żadne gumoplastiki - tyle wiem ;)

wybaczcie że tak dużo pytam i piszę, ale chciałbym maksymalnie dużo się dowiedziećod osób bardziej doświadczonych zanim wydam pieniądze (a chcę to zrobić jeszcze w tym tygodniu :P)

To ze łuki Csaby Grozera mają dystrybutora w Polsce nie zmienia faktu iż w razie ewentualnej reklamacji- a tych ostatnimi czasy było sporo(przypadki rozlatywania lub rozwarstwiania się łuku , przypadki braku liniowości obu ramion itp.)- musisz się przygotować Urtrax`ie na ewentualność nie przyjęcia reklamacji przez producenta(vide: zwalenia na Ciebie winyza awarię) albo w razie jej uwzględnienia na konieczność wysłania swojego łuku do Węgier i dłuuugie oczekiwanie.
Mam kolegę który na powrót swojego łuku czekał...dziewięć miesięcy !!! :o a słyszałem już o dłuższych chyba i nawet rocznych (sic!) przypadkach  :)
Zresztą łuki Grozera są moim zdaniem "lekko" przereklamowane no i do tanich nie należą  ;)
Za mniej więcej połowę ceny możesz kupić bardzo dobry a moim zdaniem lepszy i sprawniejszy od grozera łuk koreański w typie Windfightera albo Kaya...nawiasem mówiąc Koreańczycy nie brzydzą się używać innych strzał niż drewniane(bambusowe)- dla nich najbardziej liczą się umiejętności użytkownika...


Strzały drewniane w sklepie internetowym ? którym ?
Od razu zapomnij o allegro(99% oferowanych tam strzał drewnianych to...)
...Obecnie jedynymi wyspinowanymi promieniami drewnianymi dostępnymi w sprzedaży są promienie cedrowe...
Musisz znać długość swojego naciągu i siłę łuku-potem spoglądasz do odpowiedniej tabeli i...problem z głowy.

W tym wypadku jedynie lotki pierzaste-inne nie wchodzą w grę bo po prostu się nie nadają...
Długość lotek...zależy na jakie odległości i jaki typ strzelania zechcesz praktykować...


« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2010, 07:09:49 pm wysłana przez N »

urtrax

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2010, 07:10:49 pm »
cholera...teraz mnie wystraszyłeś tymi usterkami. bo ja nie mam szczęścia i zwykle trafiam trefny towar ;)

a typ strzelania.. nie mam pojęcia póki co zaczne od małego dystansu 15-20m, posiedzę trochę na 30m, później pewnie stopniowo do 50m i tam zabawię jakiś czas. zależy jak będzie mi szło.

póki co oglądałem (i wręz napaliłem się na) ofertę Grozera, bo słyszałem i czytałem na wielu forach że jgo łuki są uważane za te z górnej półki, a i odsetek trefnych produktów to jakieś 4-5% (wg mnie niewiele).

możliwe że jeszcze zmienię zdanie (kto wie?) ale na chwilę obecna, tu i teraz, na oku mam turecki łuk refleksyjny 50 funtów, lub mongolski 42 funty (nie wiem czy ten pierwszy nie jest za twardy na sam start). Co do tej tabeli do doboru parametrów strzał, mogłbyś wkleić link? ;>

czy ktoś z was preferuję technikęstrzelania z kciuka ponad tą z 3ch palców? wem że tak strzelano kiedyś na wschodzie z łuków refleksyjnych, ale może na początku lepiej stosować technike europejską (strzału sródziemnomorskiego bodajże cz jakos tak) ??

dzięki bodzio za wiadomość. strzały mi się podobają i jak już będę robił zakupy (a nie dostan korzystniejszej oferty) to na pewno będę o Tobie pamiętał ;)

Rosomak

  • Gość
Odp: kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 26, 2010, 07:45:58 pm »
Z górnej półki Grozery to kosztują ok 4 tys. ( naturale) .  A te tańsze to normalny laminat w skórze...A chociaż sam używam grozera TRH turka ( model już nie produkowany ) to potwierdzam to co pisali poprzednicy o ich awaryjności..
Kaya to bardzo dobry wybór :) Ale i poczciwy Bisok  też się sprawdza .
>>>---------> R.

N

  • Gość
Odp: kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2010, 07:58:15 pm »
Jeśli zdecydujesz się na strzały od Bodzia to jesteś już w dobrych rękach i tabela nie będzie Ci potrzebna...chyba że za jakiś czas zechcesz samemu wykonać strzały...

http://www.luksport.pl/sklepik/zdjecia/parametry_strzal_cedrowych.jpg

Łuki Grozera -te wytwarzane przez niego kilka lat temu były solidne i trwałe...niestety z biegiem czasu i ze wzrostem popularności stan ten uległ zmianie, niestety...

Co do techniki strzelania to w przypadku łuków azjatyckich charakteryzujących się dużymi długościami naciągu-powyżej 30 cali- wygodniejsza i jednocześnie najwłaściwsza będzie ta z użyciem pierścienia(zakira/zekiera)...możesz naciągać go trzema palcami(technika śródziemnomorska) ale nie będziesz wtedy w stanie wykorzystać możliwości swojego łuku a on sam będzie zaledwie pluł strzałami...
Łuki tureckie naciąga się krócej niż koreańskie...
Jako Ciekawostkę mogę Ci powiedzieć że łuki refleksyjne ujawniają swoją wyraźną przewagę nad łukami prostymi, dopiero powyżej 60# naciągu...

Jeśli chodzi o lotki i ich długość to myślę że uniwersalne będą 4-5 calowe;
Do strzelania dystansowego Flight lotki te musiałyby być krótsze o połowę i mieć trochę inny profil; promienie z kolei musiałyby mieć beczułkowaty kształt(przesunięty środek ciężkości)...

PS
Poczciwe Bisoki zawsze były, są i będą  tak trwałe i niezawodne jak AK-47 :)
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2010, 08:07:53 pm wysłana przez N »

sts

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 26, 2010, 09:46:16 pm »
Zgadzam się łuki BISOKA są jak AK-47 po prostu bierzesz i strzelasz!
Samick SKB 55#

lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 27, 2010, 04:38:00 pm »
nie polecam mongoła Grozera , strasznie zmulony łuk.Zacznie lepszy będzie wind albo z tańszych bisok