Autor Wątek: Przesiadka z grozera na Take-down  (Przeczytany 13552 razy)

tomaszzt

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Przesiadka z grozera na Take-down
« dnia: Wrzesień 27, 2010, 09:20:49 pm »
Witam
Z forum już wiem, że składane łuki typu field samicka to będzie dobry wybór. Rzecz dotyczy szybkości zużywania się ramion w tego typu łuku. W Łuksporcie powiedzieli mi, że jest poważne ograniczenie długości naciągu (które podobno nie istnieje w jednoczęściowych łukach refleksyjnych) - jakie macie doświadczenie w tym względzie ? Czy łuk składany będzie dynamiczniejszy (a powinien być) od grozerowskiego refleksa ?

Saladyn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2010, 09:45:07 pm »
Mam Samicka SHT od 3 lat, strzelam dużo, ramiona nie mają żadnych widocznych śladów zużycia ale ja naciągam ten łuk tylko  na 26 cali. Miałem okazję kilka razy strzelac z róznych łuków Grozeran, SHT jest w mojej ocenie zdecydowanie lepszy.

tomaszzt

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 27, 2010, 09:47:56 pm »
Otóż to, ja mam 180 cm wzrostu i ramiona długie jak orangutan  :-\ Jakich strzał używacie przy "składakach" ?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2010, 09:53:06 pm wysłana przez tomaszzt »

Saladyn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 27, 2010, 10:03:25 pm »
Używam karbonowych Flash Beman, najtańsze ale zupełnie dobre

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 27, 2010, 10:35:02 pm »
Otóż to, ja mam 180 cm wzrostu i ramiona długie jak orangutan  :-\ Jakich strzał używacie przy "składakach" ?

Moja długość naciągu wynosi 30".Miałem dwa Devastatory(SAMICK  TD).W obydwu i to bardzo prędko pękły majdany,mimo że łuk ma 62" . SHT jest krótszy( 60") i widziałem popękane majdany SHT.Przy takich ramionach jak Twoje wybór jest dość ograniczony.
Z łuków długich polecam Vernę(SAMICK) 64"długości.Dynamiką dorównuje refleksom.
Możesz spróbować ze Stingray'em. Jak do tej pory mój wytrzymał 1.5roku.Pozostałe fieldy Samick'a w Twoich ramionach :) długo nie wytrzymają.

N

  • Gość
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2010, 11:14:44 pm »
Witaj

Dodam jeszcze od siebie, że na trwałość całego łuku wpływa jego odpowiednie wytłumienie i ustalenie odpowiedniego BH (wysokości cięciwy)...
Zwykle do swoich łuków Samick dołącza bardzo szybkie ale i agresywne cięciwy z Fastflight`u... drgania wywoływane przez taką niewytłumioną cięciwę podczas strzału i przenoszone na całą konstrukcję łuku powodują jego dość szybkie zuzycie- a w skrajnych przypadkach nawet  wspomniane przez Motka awarie...
Okres "przydatności do spożycia" znacznie się wydłuży(a łuk będzie pracował cicho i miękko) jeśli ustalisz odpowiednie dla swojego łuku BH, wymienisz cięciwę FF na Dacronową (założysz na niej choćby najprostsze wełniane lub gumowe tłumiki)...no i oczywiście będziesz używał strzał odpowiednich do siły naciągu...
Bardzo dobre są także Easton Powerflight albo Beman ICS Hunter...
Mam co prawda łuk jednoczęściowy(SHB) ale długość mojego naciągu to 29-29,5 cala...jednak ani z majdanem ani z ramionami jak dotąd nic złego się nie dzieje...

pozdr

ps
W Łuksporcie powiedzieli mi, że jest poważne ograniczenie długości naciągu (które podobno nie istnieje w jednoczęściowych łukach refleksyjnych)

Ograniczenie wynika z odmiennej konstrukcji i sposobu pracy obu typów...
Łuki Hunter/field(recurve) są zwykle przystosowane do długości naciągów nie przekraczających 30" w odróżnieniu od bardzo krótkich i dynamicznych łuków azjatyckich(reflex), które można bez obaw naciągać do 34"...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2010, 11:28:42 pm wysłana przez N »

tomaszzt

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 28, 2010, 01:02:05 pm »
Cytuj
Możesz spróbować ze Stingray'em. Jak do tej pory mój wytrzymał 1.5roku.Pozostałe fieldy Samick'a w Twoich ramionach Uśmiech długo nie wytrzymają.
- I to samo powiedzieli mi w łuksporcie  :(
Cytuj
Łuki Hunter/field(recurve) są zwykle przystosowane do długości naciągów nie przekraczających 30" w odróżnieniu od bardzo krótkich i dynamicznych łuków azjatyckich(reflex), które można bez obaw naciągać do 34"...
- Zastanawiam się, w takim razie, czy nie będę wybierał między Stingrayem a SKB50 lub innym Windfighterem. Miałem chęć na składany łuk, ale cóż..
Cytuj
Okres "przydatności do spożycia" znacznie się wydłuży(a łuk będzie pracował cicho i miękko) jeśli ustalisz odpowiednie dla swojego łuku BH, wymienisz cięciwę FF na Dacronową (założysz na niej choćby najprostsze wełniane lub gumowe tłumiki)...
- Będę musiał się poduczyć, do tej pory był Baszkir Grozera, strzały od Jurka Jankowskiego drewniane. Czy są dostępne "kalkulatory" na których można obliczyć wspomniane BH (o programach kalkulacyjnych dla strzał wiem) i co to jest tłumik na cięciwę  ???
Dzięki za porady i pozdrawiam

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 28, 2010, 03:36:58 pm »
Miałem SKB 50, mam Stingraya..Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego drugiego ze względu na dynamikę ,większa długość łuku,praktycznie brak "ściany".W SKB przy dłuższych naciągach cięciwa zgniata palce co jest dość bolesne.Jedyne rozwiązanie na tą przypadłość to strzelanie z zekiera .Jeżeli startujesz w turniejach łucznictwa tradycyjnego to SKB50, bo Stingray ma półkę.

BH - odległość między cięciwą a wcięciem na dłoń w majdanie.
Z BH jest tak że producent łuku podaje jego wartość w określonych granicach, np. dla Stingraya wynosi 7 1/16" - 8 4/16". Znaczy to tyle że nie wolno ustawiać BH poniżęj i powyżej tej wartości bo grozi to przyspieszonym zużyciem łuku lub jego awarią. W podanych granicach regulujesz łuk "pod siebie". Każdy łucznik będzie miał  inne BH ustawione na takim samym  łuku. Nie wnikając w teoretyczne rozważania, BH możesz ustawiać na kilka sposobów:                 

1-przy dacronowej cięciwie wystarczy skręcać lub rozkręcać cięciwę                     ( zwiększając lub zmniejszając BH) słuchając jaki wydaję dżwięk w czasie strzału. Kiedy jest najciszej  BH jest właściwie ustawione.
2-z cięciwą wykonaną z FF jest trudniej, bo ona zawsze hałasuje. Możesz wziąć do pomocy kogoś drugiego kto  stojąc z boku będzie słuchał jaki wydaje dżwięk cięciwa i w ten sposób łatwiej jest określić kiedy mniej hałasuje. Innym sposobem, wymagającym już niezłych umiejętności łuczniczych jest strzelanie z odległości~20m celując w jeden punkt przy zmiennym BH. Przy właściwym BH strzały będą wbijały się najwyżej.                                                                      Na początek najlepiej ustawić BH na "środek".
Dla Stingraya będzie to ~7 1/2". Można też zmieniając BH zestrajać łuk ze strzałami.
Co do tłumików to kolega "N"   jest specjalistą i mam nadzieję że opisze Ci dokładnie co i jak.

tomaszzt

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 28, 2010, 05:01:11 pm »
Noo !!! To forum, to jest dobre forum  :) Rzetelne i fachowe porady, bez uwag typu "użyj googli". Czyli jednak Stingray wysuwa się na czołową pozycję. Od "historyczności" i turniejów łucznictwa stricte tradycyjnego mam Grozera. Jeżeli chodzi o TKD to miałem na oku Leoparda Samicka, tylko, że chyba nie na moje "parametry" :(
Cytuj
7 1/16" - 8 4/16"
- proszę o wyrozumiałość i podanie co jest czym ?
Aha długość mojego naciągu to 87 cm  :o
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2010, 05:10:58 pm wysłana przez tomaszzt »

N

  • Gość
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 28, 2010, 05:04:56 pm »
:)
W kwestii SKB- to niezbyt dobrze znosi on długie naciągi-po przekroczeniu 30" staje się niemal tak sztywny jak deska- czy też jak napisał Motek "ściana".
Jeśli chodzi o zgniatanie palców napiętą pod kątem cięciwą to jest na to pewien prosty sposób(nie zekier)- który może niedługo opiszę :p

Zarówno Devastator jak i SKB, Grozer, Kaya, Windfighter itp. są tradycyjne
Jedne wyglądają na bardziej historycznie "koszerne" ;p a inne mniej :p (mimo iż technologia i materiały konstrukcyjne w obu typach są praktycznie te same)
I dlatego na "zbójcerskich" turniejach nie mógłbyś wystartować z łukiem Hunter...organizatorzy i współuczestnicy mogliby wtedy doznać specyficznej odmiany wstrząsu anafilaktycznego tudzież innej gwałtownej reakcji alergicznej na widok okna w Twoim majdanie  ;D

Jeśli jednak zechcesz sprawić sobie łuk wschodni-koreański to polecam Kaya; Windfighter też byłby dobrym wyborem ale z jakością jego wykonania bywa ostatnio bardzo różnie.

O BH,  Motek napisał Ci już właściwie wszystko...wykaz zakresów BH dla wszystkich łuków polowych Samick`a znajdziesz w oddzielnym wątku o nich.

@Motek
:) Dzięki za miłe słowa ale nie jestem "specjalistą"...może tylko jednym z niewielu użytkowników tego praktycznego "wynalazku" w Polsce ;)

Co do samych "tłumików"- jak już napisałem- wygaszają znaczną część drgań cięciwy(przy okazji także i jej brzęk)co wpływa również pozytywnie na trwałość sprzętu...lot strzały z racji słabszych wibracji zwolnionej cięciwy jest spokojniejszy i umożliwia uzyskanie lepszego skupienia w tarczy(przy zachowaniu stałej techniki)...ceną za to wszystko jest drobne zmniejszenie prędkości ale moim zdaniem warto ją "zapłacić"  :)

Pozdrawiam

Cytuj
7 1/16" - 8 4/16"
- proszę o wyrozumiałość i podanie co jest czym ?

Pierwsza wartość to dolny zakres, druga to górny- w jego obrębie musisz się zmieścić dostrajając łuk do siebie...

7 cali i 1/16 = ~18cm
8 cali i 4/16 = ~ 21 cm
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2010, 05:14:51 pm wysłana przez N »

N

  • Gość
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 28, 2010, 05:18:15 pm »
Aha długość mojego naciągu to 87 cm  :o

Oj chyba coś nie tak zmierzyłeś ;) 87 cm to przecież 34"
Jestem od Ciebie niewiele niższy a moje strzały mają nie więcej niż 30"
Łuków hunter "nie ciągnie się" aż za ucho ;)

Zmierz jeszcze raz metodą bez łuku widoczną na tym filmie

http://www.youtube.com/watch?v=RdV8suofTsM
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2010, 05:24:33 pm wysłana przez N »

tomaszzt

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 28, 2010, 05:23:40 pm »
Wg. rozmaitych instrukcji i filmików, odległość od dłoni trzymającej majdan do boku twarzy to w moim przypadku ok. 85 cm - chyba, że coś "krzaczę"
Ok. - nie zauważyłem linka do filmiku - po zmierzeniu sposobem bez łuku nie chce wyjść inaczej niż równe 80 cm
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2010, 05:28:23 pm wysłana przez tomaszzt »

N

  • Gość
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 28, 2010, 05:36:22 pm »
Hmmm...no to faktycznie masz...długie ręce  :) bo rozumiem że te 80 cm to promień bez choćby calowego marginesu ?
W takim razie z łukiem Field/Hunter - a raczej z jego wytrzymałością-możesz (choć nie musisz) mieć problem...bezpieczniejszą opcją byłyby więc dla Ciebie wspomniane wyżej łuki w typie azjatyckim a bardziej ekstremalnie japoński Yumi  ;)

Pozdr

tomaszzt

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 28, 2010, 05:49:25 pm »
Smutne to trochę  :-[ :-[ :-[
Ale Stingray jest podobno rekomendowany dla takich "mutantów" jak ja (jeżeli chodzi o długość naciągu) - to jest opinia ludzi z luksportu i sklepu łuczniczego.
Pozdrawiam

N

  • Gość
Odp: Przesiadka z grozera na Take-down
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 28, 2010, 05:58:45 pm »
Jeśli chcesz to spróbuj postrzelać ze Stingray`a ;)- przecież nikt Ci tego nie zabrania- musisz mieć jednak świadomość że możliwość wystąpienia "awarii" - przy tak długim naciągu jest bardziej prawdopodobna :)
Dlatego "jakby co" to cięciwa jedynie z Dacronu i obowiązkowo wytłumiona...  :)

Pozdr
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2010, 06:08:16 pm wysłana przez N »