Autor Wątek: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?  (Przeczytany 26220 razy)

PK

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #90 dnia: Październik 31, 2010, 10:25:47 pm »
Test papierowy - to zaledwie odpowiedź - czy sztywność skomponowanej strzały i ustawiona siła łuku - są we wzorcowej relacji. Bo tylko to jesteśmy w stanie wyznaczyć dokładnie testem papierowym. Poza aspektami sztywności strzały i siły łuku - do tego by uzyskać czystą przestrzelinę - wystarczą sumiennie przeprowadzone ustawienia wstępne (w przypadku podstawki - metoda zagiętego druta lub jak kto ma - laser).

O reszcie regulacji decydują testy dokładne - czyli strzeleckie - bo łuk służy do strzelania a nie do dziurawienia papieru z odl. 3-9m  ;). Niekiedy usytuowanie poziome podstawki a i siodełka na cięciwie - dobre dla testu papierowego, okazują się niewystarczająco dokładne dla testów strzeleckich - i muszą ulec korektom.

 

« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2010, 10:41:25 pm wysłana przez PK »

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #91 dnia: Listopad 01, 2010, 12:04:09 am »
Wiem Michale  ;) Ale coś mi tu nie gra... W pewnym momencie zostawiłem laser i zacząłem przesuwać podstawkę. Ku mojemu zdziwieniu widełki doszły, aż do majdanu a krecha poprzeczna nadal była duża.

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #92 dnia: Listopad 01, 2010, 12:14:44 am »
i tu się kłania tuning wstępny(czyli wszystkie pomiary geometrii łuku, oraz prawidłowy spin strzał względem siły łuku) bez którego możesz wychylać podstawkę po pół metra w prawo i lewo i nigdy nie będzie dobrze. coś masz skopane na wstępie. ja obstawiam sztywność strzał.
dobrej nocy :) 
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #93 dnia: Listopad 01, 2010, 12:16:48 am »
Test papierowy - to zaledwie odpowiedź - czy sztywność skomponowanej strzały i ustawiona siła łuku - są we wzorcowej relacji.Bo tylko to jesteśmy w stanie wyznaczyć dokładnie testem papierowym. Poza aspektami sztywności strzały i siły łuku - do tego by uzyskać czystą przestrzelinę - wystarczą sumiennie przeprowadzone ustawienia wstępne (w przypadku podstawki - metoda zagiętego druta lub jak kto ma - laser).
Nie twierdziłem, że z testu papierowego dowiesz się wszystkiego - wymieniłem go wespół w parze z walk back/testem strzały opierzonej i nieopierzonej/testem grotów tarczowych i myśliwskich z którymi stanowi całość. Te testy wespół są bardziej miarodajne niż laserowe latające kropki bo odnoszą się do rzeczywistego lotu strzały a nie układu statycznego.

Natomiast zajrzałem sobie do Easton tuning guide czy aby gdzieś czegoś nie poplątałem... I przed przystąpieniem do testu papierowego należy ustawić podstawkę tak, aby strzała pokrywała się z osią łuku:

Archers using mechanical release aids (CR) should review the following reminder notes before starting the Paper Tuning Test.
1. Align the arrow down the center of the bowstring with the tip of the arrow point correctly positioned as indicated in Fig. 7, page 3.


Łuczniczy używający spustów mechanicznych (CR) powinni przejrzeć następujące noty przypominające przed rozpoczęciem Tuningowego Testu Papierowego.
1. Ustawić strzałę zgodnie z osią cięciwy, tak, aby grot strzały był właściwie wypozycjonowany jak pokazano na rysunku 7, strona 3


Powyższa operacja to jest ta nasza kalibracja laserkiem EZE-EYE. Następnie przy nieprawidłowej przestrzelinie- na przykład lotki z lewej a grot z prawej mamy:

Mechanical Release Aid (CR)  To correct:
1. Move the arrow rest to the right. Continue to move the rest to the right in small increments until the left tear is eliminated.


Mechniczny spust (CR) Poprawki:
1. Przesunąć podstawkę w prawo. Kontynuować przesuwanie podsatwki w prawo małymi krokami dopóki rozdarcie nie zostanie wyeliminowane.


Z tego wynika, że można przestawiać podstawkę po poprzednim jej ustawieniu idealnie w osi.

W kwestii wysokości siodełek i dokładnych ustawień - nie wiem, czy próbowałeś robić test polegający na strzelaniu zamiennie broadheadem i grotem tarczowym. To ostatni z testów w Easton Tuning Guide. Pomimo, że przestrzelina wyszła mi cacy w teście papierowym, to przy strzelaniu grotem o stałych ostrzach ewidentnie wyszła ta "niewystarczająca dokładność" testu papierowego.

Generalnie przyjęte jest przez "indian" zza wielkiej wody, że jeżeli przy strzelaniu broadheadami oraz strzałami z grotami tarczowymi strzały grupują się w tym samym miejscu to łuk jest ustawiony idealnie i nie należy już absolutnie nic kombinować.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #94 dnia: Listopad 01, 2010, 12:20:50 am »
Wiem Michale  ;) Ale coś mi tu nie gra... W pewnym momencie zostawiłem laser i zacząłem przesuwać podstawkę. Ku mojemu zdziwieniu widełki doszły, aż do majdanu a krecha poprzeczna nadal była duża.
To może być akurat niepoprawne trzymanie majdanu, o którym pisze Piotr. Jeżeli skręcasz go w ręku to tak się może dziać. Dłoń luźno, nie zaciskaj palców. Łuk ma sam "wpaść na ścianę" u góry pomiędzy kciuk a palec wskazujący a u dołu na środek dłoni. Absolutnie nie wolno go naciskać w innych (bocznych) płaszczyznach. :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2010, 12:43:23 am wysłana przez @(o.o)@ »

PK

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #95 dnia: Listopad 01, 2010, 12:32:15 am »
...Z tego wynika, że można przestawiać podstawkę po poprzednim jej ustawieniu idealnie w osi.

Oczywiście, że można. Twój łuk...to kto Ci zabroni... ;)

Ale tak na poważnie - to ja uważam, że nie powinno się. To moja subiektywna opinia. Jeśli promień był dobierany przez shaft-selector, to poziome rozdarcia można stosunkowo łatwo zniwelować obniżaniem lub zwiększaniem siły łuku, lub w mniejszym stopniu zmianą elementów składowych strzały (grot, lotki, oklejka, dł.promienia,...). A na precyzyjne doregulowanie pozycji podstawki od ustawienia idealnie w osi, polecam "walk back".
Inaczej z reguły w czasie strzelania przez papier dzieje się tak jak to przed chwilą opisał Suahttam. Pozycja podstawki jeździ od ucha do ucha, a rozdarcia po staremu.

@Suahttam
Twoje strzały i jedne i drugie - są mooocno za sztywne w odniesieniu do ustawień łuku. Obawiam, się, że nie obejdzie się bez wymiany promieni, bo grot masz już i tak b. ciężki, siła łuku też max a promienia się nie wydłuży. Można jedynie wydłużyć dł. naciągu, ale to ściśle zależy od Twojej fizjonomii.
W każdym bądź razie zacznij od doprowadzenia do zgodności - ustawień dł. naciągu w krzywkach i wg pomiaru. I zdecyduj czy dł. naciagu jest dla Ciebie odpowiednia. Potem drobiazgowo reszta ustawień wstępnych... i dopiero test papierowy. Najlepiej gdybyś robił to z kimś, kto ma już niejedną regulację łuku za sobą.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2010, 08:23:10 pm wysłana przez PK »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #96 dnia: Listopad 01, 2010, 12:41:55 am »
Cóż, z Twoją subiektywną opinią nie wypada mi polemizować :) Ja w tym względzie jestem mniej ortodoksyjny- i jeżeli byłaby możliwość skorygowania takimi metodami o jakich piszesz - zapewne bym się nimi posłużył w pierwszej kolejności... Ale to z kolei moje subiektywne odczucie.

W kwestii walk-back zgadzam się z Tobą całkowicie. Tutaj zmiana dwóch milimetrów od pozycji "zero" jest już dobrze widoczna.

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #97 dnia: Listopad 01, 2010, 02:32:40 am »
Przed chwilą ustaliłem położenie podstawki za pomocą lasera przy naciągniętym łuku. Podstawka wylądowała tak blisko majdanu, że prawie ocierała przy opadaniu. Niestety nic nie zmieniło na papierze:/

Za sztywne? To możliwe... Przy spinie 340 rozdarcie było dużo mniejsze niż przy 300.  Zakupię po dwie strzałki o sztywności 400 i 500 i zobaczymy co się będzie działo.
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2010, 02:50:41 am wysłana przez SUAHTTAM »

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #98 dnia: Listopad 01, 2010, 09:11:01 am »
Nie wiem jaki masz rodzaj lasera do ustawienie podstawki jeżeli taki przykręcany do majdanu w miejscu celownika to proponuje taki teścik.
Ustaw podstawkę na nienaciągniętym łuku następnie skieruj laser pionowo w dół i naciągnij łuk obserwując plamkę światła poruszającą się po strzale.
W większości luków ( piszę o tych które ustawiałem ) plamka powinna wędrować wzdłuż strzały chyba że skręcasz łuk a to wymaga korekt nie podstawki a Twojej ręki łucznej ( podparcia łuku dłonią ).
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2010, 12:27:30 pm wysłana przez Adam Cymkiewicz »

aro1569 - Arkadiusz Kania

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 249
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #99 dnia: Listopad 01, 2010, 11:00:43 am »
Test papierowy - to zaledwie odpowiedź - czy sztywność skomponowanej strzały i ustawiona siła łuku - są we wzorcowej relacji. Bo tylko to jesteśmy w stanie wyznaczyć dokładnie testem papierowym. Poza aspektami sztywności strzały i siły łuku - do tego by uzyskać czystą przestrzelinę - wystarczą sumiennie przeprowadzone ustawienia wstępne (w przypadku podstawki - metoda zagiętego druta lub jak kto ma - laser).

O reszcie regulacji decydują testy dokładne - czyli strzeleckie - bo łuk służy do strzelania a nie do dziurawienia papieru z odl. 3-9m  ;). Niekiedy usytuowanie poziome podstawki a i siodełka na cięciwie - dobre dla testu papierowego, okazują się niewystarczająco dokładne dla testów strzeleckich - i muszą ulec korektom.

 




Stad wniosek , ze jesli po pomyslnym przeprowadzeniu testow strzeleckich wykonamy test papierowy, to moze sie okazac ,ze przestrzelina idealna nie bedzie. I nie powinno to dziwic. Kiedys mialem taki przypadek - strzala dobrana do łuku teoretycznie dobrze. Przeprowadzam test papierowy-wychodza poziome rozdarcia. Nie reguluje nic podstawka zgodnie z tym co pisze Piotrek tylko samymi komponetami , wynik - bez zmian. Zmiana promienia , wynik - niemal bez zmian. Wreszcie kolega , ktory mi pomagal twierdzi ,ze to nie mozliwe.Mowie mu , masz strzelaj ty.Strzela , wynik- prawie ideal. Okazalo sie ,ze cos nie tak robie z reka łuczna. Moze wiec czasem warto poszukac przyczyny tam gdzie wydaje sie nam ,ze wszystko jest w najlepszym porzadku?

Bowtech Invasion CPX 70#, Mathews Drenalin 70#,
TR Micro Alpha v5, Sure- Loc QC,
Ripcord Code Red, Mathews HD II,
Cartel Midas Max ,
Octane 11'' , Bee stinger pro hunter max 8"
CE Maxima 250

PK

  • Gość
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #100 dnia: Listopad 01, 2010, 01:25:31 pm »
Stad wniosek , ze jesli po pomyslnym przeprowadzeniu testow strzeleckich wykonamy test papierowy, to moze sie okazac ,ze przestrzelina idealna nie bedzie.

Tak może być.
Przestrzelina ma być idealna w wyniku dokładnie przeprowadzonych ustawień wstępnych i idealnego stosunku sztywność strzały/siła łuku, a ten milimetr w lewo czy w prawo podstawką - to znakomicie wyjdzie później - w trakcie testu na odchodzenie. Wtedy regulacje podstawką są już na prawdę nieznaczne.
I te testy przeprowadzane strzelaniem należy uznać za docelowe i kończące regulację. Nieuzasadnione jest wracanie po nich do testu papierowego, o ile nie zmieniliśmy żadnych ustawień.

A poważne i nieuświadomione błędy w technice strzeleckiej, psują skutecznie każdy test, więc ich uniknięcie jest absolutnie warunkiem koniecznym przy regulacji łuku. Wiem po sobie  :D, że branie się za testy regulacyjne, zaraz po zakupie pierwszego łuku...to nieporozumienie, które często kończy się zniechęceniem do tuningu.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2010, 05:14:02 pm wysłana przez PK »

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #101 dnia: Listopad 01, 2010, 05:05:12 pm »
Udało się! Chodziło o ułożenie ręki łucznej... Taki szczegół a tu tyle zabawy :o Przykręciłem laserek, naciągnąłem łuk a strzała rzeczywiście szła w bok. Po nieznacznych modyfikacjach oparcia dłoni przestrzelina natychmiast stała się  idealna  ;D Obędzie się więc bez zmiany promieni. Sam nigdy bym na to nie wpadł. Dzięki chłopaki!  :) W przyszły weekend czekają mnie testy strzeleckie.

aro1569 - Arkadiusz Kania

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 249
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #102 dnia: Listopad 01, 2010, 06:53:47 pm »
Udało się! Chodziło o ułożenie ręki łucznej... Taki szczegół a tu tyle zabawy :o Przykręciłem laserek, naciągnąłem łuk a strzała rzeczywiście szła w bok. Po nieznacznych modyfikacjach oparcia dłoni przestrzelina natychmiast stała się  idealna  ;D Obędzie się więc bez zmiany promieni. Sam nigdy bym na to nie wpadł. Dzięki chłopaki!  :) W przyszły weekend czekają mnie testy strzeleckie.

A jednak reka...super ,ze sie udalo  :)
Bowtech Invasion CPX 70#, Mathews Drenalin 70#,
TR Micro Alpha v5, Sure- Loc QC,
Ripcord Code Red, Mathews HD II,
Cartel Midas Max ,
Octane 11'' , Bee stinger pro hunter max 8"
CE Maxima 250

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #103 dnia: Listopad 02, 2010, 12:00:50 am »
u mnie to nie ręka:( zostaje tylko łuk...
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

lotus55

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Mathews REEZEN 6.5 i 7.0 - który lepszy dla początkującego?
« Odpowiedź #104 dnia: Grudzień 11, 2010, 01:15:06 am »
wybor zrobiles dobry ale jak dla poczotkujocego solo cam lest latwiejszy w ustawieniach n owe mathews typu z7  i wszystkie kture wyszly w 2010 typu z so rewelacyje  osobiscie posiadam reezen 6.5 ktury jest bardzo dobry ale  nowe luki to rewelacja oczywiscie jesli chodzi o polowanialub 3d natomiast do strzelania sportowego  polecam hoyta i tylko one posiadajo klase  pozdrowienia z usa