Autor Wątek: cięcie promieni a/c  (Przeczytany 4741 razy)

piotr el

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 40
cięcie promieni a/c
« dnia: Sierpień 06, 2010, 08:58:54 am »
Witam!
Czy ktoś grona forumowiczów przecinaŁ tego typu promienie metodą nie profesjonalną. A może lepiej oddać je do zaprzyjaźnionego sklepu ze sprzętem. Pytam bo wszędzie bardzo daleko a może mogę zrobić to samemu - nie chcę ich uszkodzić . Pozdrawiam!

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2010, 09:51:05 am »
Ciąć można normalnie. Sugeruję zakupić piłkę ( małą:P) do cięcia metalu z cienkim brzeszczotem i spokojnie obciać. Póżniej oszlifować delikatnie krawędzie. Do tego świetnie nadaje się pilniczek do paznokci taki gruby papierowy- nie wiem jak to się fachowo nazywa bo małzonce podebrałem:P

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

Bowhunter

  • Gość
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2010, 03:04:41 pm »
Ja robilem to mala szlifierka katowa z cienka tarcza do metalu (1,cos mm)
Maszynke w imadlo ,maly podescik przed tarcza i juz mozna ciac 8)
Acha ! Przy cieciu trzeba promien obracac! :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2010, 04:08:21 pm wysłana przez Bowhunter »

piotr el

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2010, 07:47:59 am »
Witam!
Nie jest to takie straszne więc się przymierzę do tematu. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

konstruktor

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2010, 08:03:12 am »
 Jest taki nóż do cięcia rurek z miedzi i metalu http://allegro.pl/item1172769742_miedz_noz_do_ciecia_rur_miedzianych_8_28mm.html w każdym sklepie z akcesoriami hydraulicznymi  dostępny

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2010, 10:06:56 am »
Promienie węglowe nie powinny być cięte obcinakiem do rurek, natomiast aluminiowe da się tak obciąć. Należy mieć świadomość że obcinak hydrauliczny przewalcowuje rurkę, trzeba ją przywrócić do właściwej średnicy przed wklejaniem insertu.

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 09, 2010, 07:35:43 am »
Promienie węglowe nie powinny być cięte obcinakiem do rurek, natomiast aluminiowe da się tak obciąć.
Ja tnę awaryjnie tylko tak, alu da się uciąć dość fajnie pod warunkiem, że jest ostry nóż.
Odnośnie węglowych to (próbowałem na Powerflightach) to da się dość prymitywnie (pod warunkiem, że np. o 1 cal) jeśli włozyć do środka luźno grot i na nim maszynkę obracać, by się promień nie porozczepiał lub lekko "przewalcował" z 6 promieni węglowych tak ciętych tylko z 2 byłem zadowolony. Z flexem nie próbowałem, a strzały a/c nie mam ;)
Należy mieć świadomość że obcinak hydrauliczny przewalcowuje rurkę, trzeba ją przywrócić do właściwej średnicy przed wklejaniem insertu.
 
Tak jest w 100%.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2010, 07:38:20 am wysłana przez dany »
Sage 35#

@(o.o)@

  • Gość
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 10, 2010, 10:30:10 pm »
Dremel + cut off wheels. Ustawienie na 3000 - 4000 obrotów (przy wyższych zaczyna przypalać się karbon).

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 26, 2010, 07:54:59 pm »
Dremel?
Jaki model?
Przeglądałem różne ale prędkości zaczynały się od 5 000/min.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 26, 2010, 08:25:07 pm »
I słusznie piszesz, walnąłem babola.
Model MultiPro - od 10'000 obrotów do 30'000. Zmyliła mnie podziałka przy przełączniku obrotów od 1...10. To ją ustawiałem na pozycję 2-3. Reasumując - obroty około 16-18k na minutę.

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 26, 2010, 10:35:21 pm »
Całe szczęście, bo już myślałem, że w Polsce tego nie ma  :)
A masz jakiś patent żeby strzała była ucięta pod kątem prostym?

@(o.o)@

  • Gość
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 26, 2010, 11:08:14 pm »
Tak, patent mam.
Strzały wychodzą idealnie docięte, pod kątem prostym, ale... będziecie się ze mnie śmiać :P

Kątownik stosownej długości. Na jednym z końców znajduje się płaszczyzna prostopadła, o którą opiera się nasadka strzały. Wygląda to mniej więcej tak:



Tak między nami zrobiłem to z nogi od metalowej półki. :P

Następnie mocowanie dremela. Wstępnie ustawiamy w rowku i mocujemy taśmą izolacyjną. Bierzemy dowolną, starą strzałę o odpowiedniej długości. Luzujemy w uchwycie dremela tarczę tnącą i ustawiamy ją na odległość przymierzając starą strzałę. Dokręcamy tarczę i voila, można ciąć.

Nowo docinaną strzałę opieramy o tylnią ściankę. Następnie dosuwamy do tarczy tnącej, obracamy w palcach wokół osi i otrzymujemy dociętą strzałę. Pomimo prostoty - rozwiązanie naprawdę bardzo precyzyjne. Jedynie, jak wspomniałem, trzeba uważać na obroty, żeby nie przypalać włókien węglowych. To zawsze można wypróbować sobie na zbędnym odcinku, skracając strzałę mniej niż potrzeba....

SUAHTTAM

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 28, 2010, 10:43:18 am »
Aj tam zaraz śmiać. Chodzi przecież o to żeby działało. Niestety nie mogę sobie wyobrazić jak to wygląda w praktyce.

A tak przy okazji- znalazłem taka piłę:
http://cgi.ebay.pl/Apple-Archery-Pro-Arrow-Saw-Lowest-Price-on-Internet-/370427382878?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item563f314c5e

Zachęcająca cena.

jeż

  • Stowarzyszenie
  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 28, 2010, 12:18:09 pm »
Musisz tylko pamiętać że to działa na 110 V >:(

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: cięcie promieni a/c
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 28, 2010, 12:35:04 pm »
Z tego co wiem nowe modele pracują także 230V - więc adapter wtyczki lub jej wymiana.
Jeżeli wersja tylko 110 to transformator.
Z przesyłką 175,25$ + cło czyli wychodzi mniej więcej tyle co w Polsce można kupić maszynkę ACO (650zł)
http://www.aco-archery.com/chinese/picture/DSC01951.jpg