Autor Wątek: Rozszyfrować oznaczenia luku  (Przeczytany 8666 razy)

zgredzio

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Rozszyfrować oznaczenia luku
« dnia: Lipiec 27, 2010, 12:27:18 pm »
Witam. Zostałem posiadaczem luku. Chciałbym dobrać do niego strzały ale wpierw prosiłbym o pomoc w rozszyfrowaniu jego parametrów.
Z boku są oznaczenia 62'' 44# 20 i 28 w kole. Rozumiem ze 62''  to długość 44# i 20 to naciąg w funtach i kilogramach a 28 w kole? Szukam maksymalnego naciągu. Załączam zdjęcia. Luk refleksyjny chałupniczy (drewno + tworzywa sztuczne). Czy z tych zdjęć można rozpoznać rodzaj cięciwy? Byłbym wdzięczny. Link do galerii:
http://img16.imageshack.us/gal.php?g=15695265.jpg
Za pomoc z góry dziękuje.

mrsimson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Rozszyfrować oznaczenia luku
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 27, 2010, 02:50:17 pm »
Witam!
28 w kole oznacza w tym wypadku: siłę naciągu 44 funty przy długości naciągu 28 cali. Jeśli przeciągniesz o 1 cal to siła naciągu wzrośnie o mniej więcej 2 funty. Analogicznie jeśli twoja długość naciągu jest krótsza, siła z jaką wypuścisz strzałę będzie mniejsza.
Pozdrawiam

N

  • Gość
Odp: Rozszyfrować oznaczenia luku
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 27, 2010, 04:35:10 pm »
Witam!
28 w kole oznacza w tym wypadku: siłę naciągu 44 funty przy długości naciągu 28 cali. Jeśli przeciągniesz o 1 cal to siła naciągu wzrośnie o mniej więcej 2 funty. Analogicznie jeśli twoja długość naciągu jest krótsza, siła z jaką wypuścisz strzałę będzie mniejsza.
Pozdrawiam


Ok, ale warto jeszcze dodać, że w zależności od sprawności,dynamiki i twardości łuku oraz zastosowanych w jego konstrukcji materiałów, skok siły w przypadku przeciągnięcia poza standardową długość naciągu, może mieć czasem bardzo gwałtowny charakter i sięgać w ekstremalnych okolicznościach nawet różnicy 10-15# na każdy dodatkowy cal !

Co do cięciwy widocznej na zdjęciu: to wykonana jest z Dacronu-bardzo bezpiecznego dla łuku, choć i niezbyt "szybkiego"(w porównaniu z np.agresywniejszym  FF).
Cięciwy tego typu ze względu na sposób wykonania nazywa się "endless loop" czyli "pętla bez końca"...

Pozdr

ps
[...] Luk refleksyjny chałupniczy (drewno + tworzywa sztuczne).

Mógłbyś wyjaśnić dlaczego łuk będący dziełem jednego z dwóch najlepszych polskich wytwórców łuków laminatowych- Adama Bisoka- nazywasz "chałupniczym" ?
Jakość ich wykonania nie ustępuje produktom znanych zachodnich firm.

Chałupnicze są raczej te prętowo-szklane i inne podobne., karykatury łuków na allegro ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 08:25:08 pm wysłana przez N »

zgredzio

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Rozszyfrować oznaczenia luku
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 28, 2010, 09:06:40 am »
Dziękuję za pomoc.
Coz nie znalem dokładnego pochodzenie tego luku (wiem ze został kupiony na straganie na Wolinie - dzień Wikingów czy coś podobnego)
Chałupniczy - może nie najlepsze określenie, rzeczywiście luk prezentuje się okazale, sadziłem ze to po prostu dzieło rzemieślnika, amatora łucznictwa wykonany w przydomowym zakładzie
Jedno pytanie:
Jesteś pewien ze to luk wykonany przez  Adama Bisoka i po czym to poznałeś?, wydaje mi się ze widziałem wiele podobnych konstrukcji
Pozdrawiam.

ps
[...] Luk refleksyjny chałupniczy (drewno + tworzywa sztuczne).

Mógłbyś wyjaśnić dlaczego łuk będący dziełem jednego z dwóch najlepszych polskich wytwórców łuków laminatowych- Adama Bisoka- nazywasz "chałupniczym" ?
Jakość ich wykonania nie ustępuje produktom znanych zachodnich firm.

Chałupnicze są raczej te prętowo-szklane i inne podobne., karykatury łuków na allegro ;)

[/quote]

N

  • Gość
Odp: Rozszyfrować oznaczenia luku
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 28, 2010, 06:04:25 pm »
Jedno pytanie:
Jesteś pewien ze to luk wykonany przez  Adama Bisoka i po czym to poznałeś?, wydaje mi się ze widziałem wiele podobnych konstrukcji
Pozdrawiam.

Twoje zdjęcia przedstawiają tylko niewielkie fragmenty(są też koszmarnej jakości ;p) ale na 99,9 % jestem pewien że to ten model



Jakieś lepsze zdjęcie Twojego łuku-najlepiej "ogarniajace" całość i zogniskowane na nim a nie otoczeniu, rozwiało by(albo i nie) ten 0,1% niepewności...

Pozdr
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2010, 09:43:24 pm wysłana przez N »