Autor Wątek: Strzała śpiewająca  (Przeczytany 5055 razy)

Mateuszk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Strzała śpiewająca
« dnia: Czerwiec 28, 2010, 08:28:52 pm »
Otóż często w książkach historycznych/fantasy można znaleźć takie określenie: "Zaśpiewała strzała". Słyszałem, że śpiewające strzałki miały specjalny grot i  że służyły do straszenia wrogów. Czy ktoś wie skąd zdobyć podobną strzałę lub grot i czy  ktoś takie strzały produkuje?

N

  • Gość
Odp: Strzała śpiewająca
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2010, 09:02:10 pm »
Whistling arrow czyli gwiżdżące strzały

Strzała poza specjalnej konstrukcji grotem-gwizdkiem niczym nie różni się od innych.
Grot zwykle ma większą średnicę(komora)i otwory wlotowe zwykle trzy lub więcej...
Co do funkcji..używano ich m in. do płoszenia koni, w celach ostrzegawczych lub sygnalizacyjnych a w Japonii do celów ceremonialnych..



 ...

Swego czasu piękne gwiżdżące strzały robił Hoblik(mam nadzieję że czkawka go nie wykończy...podobnie jak Karibu  ;) )

PS
Bardzo ciekawy artykuł o takich strzałach tutaj
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2010, 10:10:23 pm wysłana przez N »

Mateuszk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Strzała śpiewająca
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 28, 2010, 09:13:25 pm »
Super, a czy jest w Polsce możliwość nabycia takowych? Acha, i czy takie strzały mogły służyć też jak zwyczajna strzała(mieć ostry grot) czy tylko straszak?

Rosomak

  • Gość
Odp: Strzała śpiewająca
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 28, 2010, 10:06:27 pm »
Mi udało sie zrobic gwiżdżący grot ze zwykłego tarczowego  wystarczyło zrobic otwór na wysokosci drugiego stozka i skrócic promień we wnętrzu grotu tak zeby powstała komora .Gwizdał dość słabo ale zauwazalnie i zwracal uwagę , wada było to że szybko przestawal bo zapychał sie szczatkami tarczy bądź ziemi. :D

Świstak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 229
Odp: Strzała śpiewająca
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 29, 2010, 07:50:52 pm »
popytaj w łuksporcie ,kiedyś można było kupić,do tego konstrukcja pozwalała na szybkie wyczyszczenie nabitej ziemi lub szczątków maty,najlepiej osobiście lub telefonicznie bo w ofercie internetowej tych grotów nie ma,ale to nie znaczy że ich nie ma;)
Samick Woodsman 50#