Autor Wątek: Kupno łuku  (Przeczytany 19540 razy)

karvatex1

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
Kupno łuku
« dnia: Czerwiec 20, 2010, 05:30:53 pm »
Witam. Mam zamiar kupić swój pierwszy łuk. Zastanawiam się nad tym łukiem:

http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1261&category_id=94&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31


Jakie wybrać parametry tego łuku? Mam 175 cm wzrostu ważę 65 kg jestem chudy, rozpiętość ramion od palca wskazującego lewej ręki do palca drugiej wynosi 177 cm.
Czy wybrać długość łuku 66 cali i siłę ramion 40 funtów? Dam radę tym strzelać?


Na początku zastanawiałem się nad łukiem bloczkowym Cobra ale opinie o tym łuku są negatywne.

Bowhunter

  • Gość
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2010, 08:19:53 pm »
68 cali i najlepiej na poczatek ponizej 30 funtow.

helix

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 24, 2010, 07:09:04 pm »
A nie lepiej polarisa? tańszy jest...

Rotor

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Kupno łuku dla początkującego -Polaris
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 30, 2010, 08:54:12 am »
Czołem!
Podłączam się do wątku, bo pytań o dobór pierwszego łuku widzę już tu sporo :)

Myślę o zakupie Polarisa do zdecydowanie rekreacyjnego strzelania, żadnych zawodów, klubów, polowań ani też chodzenia w średniowiecznych ciuchach. Nie to żebym tym gardził -wręcz przeciwnie ale znam swoje możliwości czasowe.
Proszę szanowne koleżanki o kolegów o zaproponowanie orientacyjnych parametrów łuku dla mej skromnej osoby co ma 183cm/82kg. Na siłownię nigdy nie chodziłem, co najwyżej pływałem sporo kajakiem.

Jaka długość ramion, jaki naciąg, jaką do tego cięciwę, jakie strzały?
No i co jeszcze niezbędne a o czym nie wiem -jakiś ochraniacz karwasz, taka "trzymaczka" na prawą rękę do cięciwy, "wyciągaczka" do strzał żeby je wyrywać z tarczy lub drzwi gospody?...

Arracht

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 30, 2010, 01:13:34 pm »
Witam
Ja również przymierzam sie do zakupu łuku.

Zastanawiałem się nad

POLARIS zestaw (celownik CARTEL Alu Midi)
68" 32#
Do tego Beman Flash 570 (29#)

oraz

Samick SHT
??# - (o tym dalej :))


Nurtuje mnie tylko jedno pytanie. Dlaczego wszystkim, niezależnie od deklarowanego poziomu sprawności fizycznej poleca sie łuki 30-32#?

Strzelałem do tej pory z łuków tradycyjnych o wiekszej twardości. Było to kilka lat temu co prawda ale nadal pamiętam, że problem z komfortowym naciągnięciem miałem dopiero przy 50# (ok, przyznaje, coś mi w plecach strzeliło i więcej tego monstrum nie dotykałem - ciężki warbow z jesionowego drewna, większy ode mnie o jakies 20cm :)), ale 30# longbow nawet wtedy był, jak chyba się to tu określa, "gumą od majtek" - strzeliłem raz i nie ruszyłem więcej. Nie pamiętam tylko jakie dokładnie były łuki, z których strzelaliśmy najwięcej - zakładam, że między 40# a 45# (angielskie z refleksem).

Nie wiem czy i na ile wciągnie mnie ten sport ale nie chciałbym zniechęcić się, gdy okaże się, że nie będę mógł dostrzelić na drugi koniec ogrodu. Poza tym skłaniałbym się ku Field i 3D archery...

Oczywiście, rozumiem wagę wyrobienia dobrej postawy etc ale przestaje to być specjalnie ekscytujace gdy pomyślę, że by robić cokolwiek innego będę musiał wyłożyć kolejne 500zl (sprzedawcy z Łuksportu mówili, że mimo iż można kupić twardsze ramiona do Polarisa to nie polecają bo majdan nie wytrzymuje).

Jakiego 'skutecznego zasięgu' można spodziewać się po 32# naciągniętych na 28-29" przy użyciu strzał carbonowych? (zakładam, że gdzieś w necie są do tego kalkulatory ale niestety nie jestem w stanie ich znaleźć  ::) )
(z łuków tradycyjnych strzelaliśmy do celu tylko na bardzo krótkie dystanse; bardziej bawiło nas wtedy coś takiego http://en.wikipedia.org/wiki/Clout_archery :))

Czy może lepiej wyłożyć nieco więcej na Mind 10 lub Samick SHT i ewentualnie później zmienić ramiona na twardsze? (btw jakie ramiona do SHT? w Łuksporcie nic nie widzę...)

A propos SHT - jak dokładnie krótsza długość łuku odbija sie na strzelaniu? (szczerze mówiąc skłaniałbym się ku SHT nawet ze wzgędów estetycznych ;)).

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2010, 01:18:35 pm wysłana przez Arracht »

SiD

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 54
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 30, 2010, 01:51:46 pm »
Witam
ja równiez bede miał polarisa
zamówiłem już co prawda Łuk ale spytać nie zawadzi
podobnie jak poprzednik chciałbym sie dowiedzieć o długośc łuku jak ona sie ma do poprawności strzelania
i proponujecie do naciągu 32#strzały beman 900
w kalkulatorach wychodzi koło 670 max, dł na oko 29"
to jak z  tym w końcu jest?
jak przyjdzie łuk pomierze jaka długość będzie dobra i zamówie strzały
tylko brać 670..900 czy 750-taka średnia ;)

Wookie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 30, 2010, 01:54:53 pm »
@Arracht

1. Strzelanie klasyczne (załóżmy w Polarisie) różni się od strzelania tradycyjnego tym że w pierwszym z przypadków dociąga się cięciwę do podbródka potem się celuje a jeszcze trzeba trochę przeciągnąć aby oddać prawidłowy strzał (pracują mięśnie pleców), wzięcie na początek twardego łuku może poważnie przeszkodzić w wyrobieniu prawidłowej techniki, a nawet zaszkodzić.

2. Polaris 32# + Strzał Carbonowe + Celownik = dla upartych max 70m (z celownikiem), polecam jeszcze stabilizator centralny wraz z tłumikiem to sprawi iż łuk lżej się naciąga.


P.S. Ja jestem tym upartym co na 70m spróbował choć w zółtko ciężko trafić ;D

Pozdrawiam Adam

Arracht

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 30, 2010, 02:53:29 pm »
Jakiego kąta podniesienia wymagają te 70m strzały?

Dopiero teraz zacząłem przeszukiwać forum pod kątem SHT i znajduje właśnie odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Tymniemniej dzieki ;)

Będzie mnie interesowało raczej strzelanie bez całego tego 'złomu' ;) i intuicyjnie (jak do tej pory z tradycyjnych) choć może kiedyś zmienię zdanie i będę chciał do łuku doś dokręcić, więc chyba zdecyduję się na SHT 40# zestrzałami BEMAN ICS BOWHUNTER 500.

No i zdaje sie to być wyborem bardziej... przyszłościowym. Twardsze ramiona to tylko +200zł, a do naciągu 28-29" pasuje, zdaje się, ten sam parametr strzał.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2010, 03:05:01 pm wysłana przez Arracht »

Rotor

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 30, 2010, 03:17:52 pm »
A co z moim pytaniem?...
;)

Arracht

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3

N

  • Gość
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 30, 2010, 04:21:57 pm »
[...] A propos SHT - jak dokładnie krótsza długość łuku odbija sie na strzelaniu? (szczerze mówiąc skłaniałbym się ku SHT nawet ze wzgędów estetycznych ;)).

...podobnie jak poprzednik chciałbym sie dowiedzieć o długośc łuku jak ona sie ma do poprawności strzelania...

Cześć
Im łuk dłuższy tym stabilniejszy i łatwiejszy do opanowania-co zazwyczaj jest na plus w przypadku strzelania tarczowego ale już nie zawsze w terenie(gdzie krótszy łuk sprawdza się lepiej)

Co do parametru strzał...ja również zastanawiam się dlaczego spora część uzytkowników Polarisów i MIND`ów kupuje tak wiotkie strzały(bo w to że mają ręce jak skrzat nie uwierzę)...w końcu selektory stworzono nie dla jaj ;)
Tak więc bezpieczniej i pewniej będzie nabyć strzały o wskazanym parametrze...a wcześniej aby ustalić odpowiednią ich długość(co już wielokrotnie tu opisywano, łącznie z odpowiednimi linkami),zmierzyć swoją własną długość naciągu (+ 1-2 cali dla bezpieczeństwa)

Kwestia Polarisa
Łuk ten, jest (nie licząc bardzo prostego "Apacza")pierwszym, "prawdziwym" łukiem dla początkującego, który poza różnego rodzaju samoróbkami w zamierzchłej przeszłości albo pojedynczym strzałem na jakimś odpuście nie miał z łucznictwem nic wspólnego...
Łuk jest przy tym dość sprawny i całkiem dynamiczny, a uniwersalność jego konstrukcji,  daje możliwość wypróbowania-w zależności od chwili- kilku różnych sposobów strzelania.

Dodatkowym atutem-a w wielu przypadkach wręcz decydującym-jest jego cena...niewiele wyższa od ceny sporo słabszych i mniej dynamicznych łuków historyczno-podobnych, np. skądinąd również bardzo dobrej i popularnej Diany...

Jasna sprawa że kogoś kto ma już jakieś pojęcie o tym co robi, posiada wypracowaną odpowiednią,stałą i powtarzalną technikę- oraz trochę większy budżet, Polaris nie będzie interesował...I tak jak to już kolega Wookie napisał : z siłą naciągu nie należy na początku przesadzać, bo może się to odbić przeciągłym beknięciem na zdrowiu...

SHT- podobnie jak i pozostałe łuki polowe firmy Samick- jest bardzo dobrym łukiem do tradycyjnego strzelania w terenie, jest szybki i dynamiczny a przy tym przyjazny dla łucznika...a jak ktoś się uprze to może sobie do niego dokręcić praktycznie cały olimpijski osprzęt ;)
Chociaż by wygodnie korzystać z celownika musiałby mieć trochę wyższe okno...no ale cóż SHT stworzono do trochę innego niż FITA strzelania...


1. Strzelanie klasyczne (załóżmy w Polarisie) różni się od strzelania tradycyjnego tym że w pierwszym z przypadków dociąga się cięciwę do podbródka potem się celuje a jeszcze trzeba trochę przeciągnąć aby oddać prawidłowy strzał (pracują mięśnie pleców)...



Zarówno strzelanie techniką sportową-z "dzieleniem twarzy na pół" jak i technikami tradycyjnymi wymaga pracy głównie mięśniami grzbietu.

[...]polecam jeszcze stabilizator centralny wraz z tłumikiem to sprawi iż łuk lżej się naciąga...

Stabilizatory i tłumiki nie sprawiają że łuk się lżej naciąga, ich funkcją jest wygaszanie drgań powstałych w trakcie strzału  i ustabilizowanie łuku(stąd taka a nie inna nazwa)

A co z moim pytaniem?...
;)

http://www.forumlucznicze.pl/tematy-zwi%C4%85zane-ze-sprz%C4%99tem/odp-pierwszy-%C5%82uk-bloczkowy-t1599.0.html;msg14555#msg14555

Dokładnie-a nie tylko pobieżnie  :) - przejrzyj tematy tego forum, a z pewnością znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje.

Pozdr
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2010, 04:29:06 pm wysłana przez N »

Hassar

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 30, 2010, 08:56:24 pm »
Witam, na dniach mam zamiar zamówić łuk samick polaris, sprzęt chcę kupić w sklepie http://www.e-luk.pl/ czy to sprawdzony sklep? i tak na marginesie czy 32ibs na początek to nie za dużo?
(Mam 181 cm wzrostu ok. 65 kg wagi lat 18)
Chciałbym również zapytać czy jest ktoś w okolicy powiatu piskiego który strzela, w kilku zawsze człowiek lepiej się czuje,
pytanie głównie kieruje do Pana Bowhunter ponieważ identyfikuje się Pan herbem Pisza.

paczek46

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Taki stary koń a łukami się bawi.
    • strona warmińskich łuczników i nie tylko..
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 01, 2010, 07:12:36 am »
Ja zawsze kupuję w www.sklepluczniczy.pl .
Ale jeśli chcesz kupić lekko używanego polarisa 68"30# (strzelany przez 2 tyg) to daj znać na priv. Kupiłem go koledze no i załapał bakcyla ,tylko chce coś mocniejszego z innej półki.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2010, 07:14:40 am wysłana przez paczek46 »
DZIDOWNICE:Bowtech Specjalist#60;29"
Bowtech CPX Insanity vel rzeźnik
Celownik ;jeden do lasu drugi FITA
Dzidy: ostre kawałki carbonu.

Rotor

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 01, 2010, 08:55:03 am »
Dzięki. Według tego linku: http://www.merlinarcherycentre.co.uk/resource/resource_beginners/beg_archery_first_bow.htm z pomiaru wyszło mi 28 cali plus jeden  który zalecają dodać to daje 29 cali. Tylko nie wiem czy to długość naciągu czy zalecana długość strzały?

Powinienem kupić Polarisa 70cali, tak? O sile naciągu napisano tu w różnych miejscach dużo ale nadal nie jestem pewien ile to będzie w moim przypadku owo "nie za duży na początek" -28 lbs? Znamionowy naciąg 28'' rozciągnięty do 29 da wtedy ok 30lbs.

Hassar

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Kupno łuku
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 01, 2010, 11:01:32 am »
Dzięki ale chyba wolę nowego lepiej się wtedy czuję :) A co do prywatnych listów to ja albo ślepy jestem albo nie wiem o co z nimi chodzi nic takiego znaleźć nie mogę na tym forum  :-\