Autor Wątek: długość strzał  (Przeczytany 9698 razy)

@(o.o)@

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 26, 2010, 07:59:18 pm »
Hm, ja nie piszę o parametrach strzały w tuningu (no tak odbiegłem od tematu ;) ) bo to dobiera się odpowiednio do jego parametrów. Wiadomo, że nie ma tak, że do łuku o danej nazwie używa się takich a takich strzał.
Skoro jesteśmy przy temacie, to stosunek masy do średnicy wpływa znacząco na excesive drag :P

Piszesz o używaniu szybkich strzał w łowiectwie. Szybkich to ile to jest konkretnie wg. Ciebie? Według mnie 250FPS jest wystarczająco celne, żeby polować na zwierzynę (vide łuki myśliwskie nie-bloczkowe). Chyba nie mamy się co czarować, bo obaj wiemy, że na odległości do 30m (na taką odległość się oddaje strzał)  trajektoria strzały z przeciętnego bloczka jest w miarę płaska. To łatwo można sprawdzić - strzelając strzałą 350gn i 450gn. Celując w ten sam punkt bez przestawiania celownika różnica w wysokości pomiędzy strzałami wyniesie gdzieś około 10-15cm.

Za to masę strzały można spożytkować na zwiększenie penetracji, co jest ważne gdy np. używa się grotów mechanicznych a strzała wbija się pod kątem.

3D to strzelanka do celów - kto celniej trafi w 10 czy 11. Wiadomo, że sporo uczestników wybierze strzały blisko granicy 5gn/funt o dużej średnicy. W tej zabawie trafianie co do centymetra ma znaczenie. Natomiast w polowaniu etyczne jest spowodować szybką śmierć zwierzęcia do czego potrzebna jest strzała o dużej penetracji - na przykład, żeby była w stanie przebić się przez łopatkę jelenia.

PK

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 27, 2010, 12:08:00 am »
...Piszesz o używaniu szybkich strzał w łowiectwie. Szybkich to ile to jest konkretnie wg. Ciebie?
(...)
3D to strzelanka do celów - kto celniej trafi w 10 czy 11. Wiadomo, że sporo uczestników wybierze strzały blisko granicy 5gn/funt o dużej średnicy. W tej zabawie trafianie co do centymetra ma znaczenie...

W łowiectwie najważniejsza jest skuteczność, więc nie ma normy na szybkość strzały. Każdy ma swoją osobistą skuteczność - która jest wypadkową osobistej, skutecznej odległości, poziomu opanowania sprzętu oraz parametrów strzały takich jak szybkość czy energia. Wszystkie te aspekty są od siebie zależne, więc nie można ich ujednolicić dla ogółu myśliwych.

Ja mogę jedynie mówić za siebie. Osobiście czułbym się jak człowiek nieodpowiedzialny, idąc do lasu ze strzałami które uzyskują prędkość początkową mniejszą niż 280fps. Nie ma dla bowhuntera większego stresu - jak ryzyko zranienia zwierzęcia, a posiadając ślamazarne strzały, niezależnie od ich penetracyjnych zdolności - ryzyko zranienia wzrasta. Z dwu aspektów: celność czy penetracja - ważnych w bowhuntingu jednakowo,...gdybym miał postawić tylko na jeden - wybrałbym bez namysłu - celność trafienia:


A strzałą 5grs/1# też można przeszyć na wylot niedźwiedzia - bo jej waga jednostkowa nie świadczy o wartości energii - którą ta strzała niesie - a jedynie o tym, że może być mało bezpieczna dla mechanizmów i ramion łuku....i prawdopodobnie będzie żądać od łucznika wyższych umiejętności strzeleckich :).

3D - jak słusznie zauważyłeś - to sport, ...który jedni traktują jak miły spacer po lesie inni gonią za punktami... I w związku z tym, niezależnie od bowhunter'skich smaczków, łowcy punktów, będą konfigurować sprzęt tak by ich upolować jak najwięcej.
 
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2010, 08:25:50 am wysłana przez PK »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 27, 2010, 01:34:22 am »
Ja mogę jedynie mówić za siebie. Osobiście czułbym się jak nieodpowiedzialny chłystek, idąc do lasu ze strzałami które uzyskują prędkość początkową mniejszą niż 280fps. Nie ma dla bowhuntera większego stresu - jak ryzyko zranienia zwierzęcia, a posiadając ślamazarne strzały, niezależnie od ich penetracyjnych zdolności - ryzyko zranienia wzrasta. Z dwu aspektów: celność czy penetracja - ważnych w bowhuntingu jednakowo,...gdybym miał postawić tylko na jeden - wybrałbym bez namysłu - celność trafienia.
A strzałą 5grs/1# też można przeszyć na wylot niedźwiedzia - bo jej waga jednostkowa nie świadczy o wartości energii - którą ta strzała niesie - a jedynie o tym, że może być mało bezpieczna dla mechanizmów i ramion łuku....i prawdopodobnie będzie żądać od łucznika wyższych umiejętności strzeleckich :).

3D - jak słusznie zauważyłeś - to sport, ...który jedni traktują jak miły spacer po lesie inni gonią za punktami... I w związku z tym, niezależnie od bowhunter'skich smaczków, łowcy punktów, będą konfigurować sprzęt tak by ich upolować jak najwięcej.
 
No tak, Twoich personalnych upodobań kwestionować już nie dam rady ;D

Jednak 280 FPS to całkiem spora granica - z takim limitem pozostałoby już bodaj tylko polowanie jedynie z bloczków. Przyzwoite refleksy wyciągają coś około 260FPS maksymalnie... Dla 280FPS strzała docierałaby do celu strzelanego etycznie na 30m w około 0.32s Dla 230FPS strzała dotarłaby w 0.4s, czyli jakieś 0,08s później. Sekunda różnicy - to dużo. Ale to nawet nie jest pół sekundy czy ćwierć - tylko 80 milisekund.

Kto ma czas i ochotę - polecam zapoznanie się z:
Momentum, Kinetic Energy, and Arrow Penetration (And What They Mean for the Bowhunter) By Dr. Ed Ashby (Pęd, energia kinetyczna i penetracja strzały w praktyce bowhunterskiej)

http://tradgang.com/ashby/Momentum%20Kinetic%20Energy%20and%20Arrow%20Penetration.htm

P.S. Zdjęcia, które wrzuciłeś - owszem, grają na emocjach, ale w moim przekonaniu nie potwierdzają w żaden sposób Twojej teorii. Równie dobrze można odczytać je jako strzałę o zbyt małej masie w stosunku do przekroju bocznego, którą poniosło na wietrze. Powiem więcej, gdyby posiadały większą penetrację to przeszłyby na wylot tych zwierząt zamiast utkwić w ich ciele a rany by się zagoiły.
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2010, 02:18:20 am wysłana przez @(o.o)@ »

PK

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 27, 2010, 02:28:15 am »
Jednak 280 FPS to całkiem spora granica - z takim limitem pozostałoby już bodaj tylko polowanie jedynie z bloczków.

Dlaczego ?
...tradycjonaliści po prostu mają w repertuarze mniejsze zakresy dystansu... co ma swój łowiecki urok - bo jest jeszcze trudniejszym zadaniem, zanim wypracują sytuację strzelecką.

...a polowanie z łukiem - dla mnie - to nie łucznictwo czy test broadhead'a na bloku żelatyny, tylko gra z żywym zwierzęciem, które nie może cierpieć dlatego, że zrobiło ćwierć kroku zanim strzała doleciała do celu, lub słysząc stuk cięciwy - przysiadło do odskoku - i zamiast w komorę zostało uderzone pod kręgosłup - na puste. Albo strzała wydatną parabolą lotu - trąciła zwisającą od góry gałązkę, o której zpomnieliśmy w ekscytacji...i rykoszetowała w bok - raniąc zwierzę w brzuch, lub głowę.

Dlatego użyłbym na wszelki wypadek możliwie najszybszej strzały, która zapewniłaby mi wystarczającą zdolność penetracyjną na mojej skutecznej odległości. Dlatego, że ryzyko nie przebicia obu płuc, dobrze ustawionego zwierzęcia jest w przypadku łuku myśliwskiego i ostrego broadhead'a bardzo małe, natomiast ryzyko, że powolna strzała doleci nie w to miejsce w które była wysłana...jest stosunkowo duże - w przypadku żywego, nie gumowego zwierzaka.

Z łukiem refleksyjnym na polowanie bym nie poszedł, bo nie umiem z niego strzelać z dostateczną powtarzalnością, ale są tacy co robią to doskonale. A operując parametrami siły i dystansu - mogą osiagnąć skuteczność tę samą co łucznicy bloczkowi.

Podsumowując subiektywną opinię, uważam, że szybkość strzały - to w łowiectwie wielki atut, redukujący ryzyko nieetycznego strzału w wielu sytuacjach. Jest to oczywiście atut wymagający - bo sprzęt o wyższych osiągach jest trudniejszy, z tym, że warto ćwiczyć - by ten atut mieć po swojej stronie. 
     
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2010, 10:45:00 am wysłana przez PK »

lansky

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 27, 2010, 05:59:01 pm »
Czy są jakieś programy typu OnTarget2 pod Linuksa.

N

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 27, 2010, 06:32:25 pm »
[...]Przyzwoite refleksy wyciągają coś około 260FPS maksymalnie...

Witam

A mógłbyś napisać skąd wziąłeś tę kosmiczną wartość ? Czyżby z linku zamieszczonego przez.... ? ;)

Osiągnięcie tych 260 fps jest w przypadku łuków niebloczkowych możliwe JEDYNIE przy strzelaniu według normy IBO, która daje co prawda wyższe wartości prędkości, ale wpływa dewastująco na konstrukcję łuku(5gr/lbs naciągu)...wiadomo  że podczas normalnego użytkowania prędkość dobrze dobranych do siły naciągu- bezpiecznych-strzał wystrzelonych z takiego łuku jest dużo niższa od tej którą chwali się jego producent...

pozdr

 
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2010, 06:52:30 pm wysłana przez N »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 27, 2010, 06:38:03 pm »
Tak tak, przez ... ;)

lansky

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 28, 2010, 09:24:36 pm »
Używając selektorów doboru strzał jaki rodzaj "cam" wpisać  w moim przypadku jest to jeden bloczek ,ale jaki rodzaj bloczka jakie to są kryteria .

@(o.o)@

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 28, 2010, 10:10:00 pm »
Używając selektorów doboru strzał jaki rodzaj "cam" wpisać  w moim przypadku jest to jeden bloczek ,ale jaki rodzaj bloczka jakie to są kryteria .
Patrząc na krzywiznę bloczka Bengala ja bym wybrał "hard". Natomiast nie mogę się doszukać w googlach fotki Wildcata....

lansky

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 29, 2010, 04:47:40 pm »
I tak właśnie robię ,raczej obstawiam "twardy" WilDcat ma taki sam bloczek tylko mniejszy przy naciągach 27" i sile 63lb strzały 2216 cięte na 28" są raczej za sztywne skupienie fatalne , na początku strzaly były 31" i skupienie było bardzo dobre po obcięciu jest lipa, to samo z carbonami 400 31" dawały dość dobre skupienie po obcięciu na 28' jest żle groty 125 grain. .

@(o.o)@

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 29, 2010, 09:35:12 pm »
Jedyne co mi na myśl przychodzi i mogłoby się udać, to spróbować dopasować strzały do mocniejszego łuku z grotem 80 granowym. Może zwiększając masę grotu do słabszego łuku do np. 125 granów dałoby się strzałę odpowiednio zmiękczyć... Jakby się w miarę udało, to zostawałoby tylko przekręcanie grotów na odpowiednią wagę przed strzelaniem.


lansky

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 29, 2010, 10:07:46 pm »
Co do podkręcenia łuku wolał bym zostawić i tak już strzelam z bólem stawu barkowego , a po chybieniu celu alusy po prostu się gną , trzeba będzie wrócić do strzał 31" .

@(o.o)@

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 30, 2010, 02:55:31 am »
Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Mogłoby się trafić tak, że ta sama strzała będzie pasować do krótszego naciągu (z grotem 125) i do dłuższego (z grotem 80).

Jak masz ból stawu barkowego to być może za bardzo wypychasz rękę łuczną. Wrzuć fotkę jak się nie boisz ;)

lansky

  • Gość
Odp: długość strzał
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 30, 2010, 11:09:42 am »
W zasadzie te strzały po ostatnim strzelaniu z 28" skróciły się o jeszcze o 2" czyli nie dało się wyprostować musiałem ciąć.
Cytuj
Jak masz ból stawu barkowego to być może za bardzo wypychasz rękę łuczną. Wrzuć fotkę jak się nie boisz Mrugnięcie
Ból to pozostałość po szarpaniu się z "ciężarami"  lekkie zwyrodnienie stawów barkowych ,czasami do długości naciągu zapominam dodać 0,5cm luzu samego stawu ;) .