Autor Wątek: Pierwszy łuk bloczkowy.  (Przeczytany 37232 razy)

helix

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 14, 2010, 01:18:55 pm »
Kurde mam dylemat - czy kupić nowego klasyka Samick Polaris czy używanego 
bloczka PSE Nova od Degustiego :-\ Co byście doradzili?

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 14, 2010, 02:18:59 pm »
No to wszystko zależy od tego, co chcesz z tym łukiem robić. Nie możesz kupować łuku bez zastanowienia do czego chcesz go wykorzystywać bo możesz popełnić błąd.

Jeżeli chcesz strzelać do tarczy i w dodatku w jakimś klubie, to upewnij się najpierw, czy trener nie będzie miał nic przeciwko strzelaniu z bloczka. Bloczki nie są czymś lubianym w środowisku trenerów PZŁucz (chociaż są wyjątki). Dużo trudniej będzie Ci wybrać się na jakieś zawody, bo PZŁucz stawia na klasyki. Bloczki to jak ciepłe lody - niby są ale nikt ich nie chce ;)

Jeżeli masz ochotę popróbować łucznictwa terenowego 3D - to wtedy bloczek wydaje się być lepszym wyborem niż łuk klasyczny.

To tak zupełnie nie wnikając w stan techniczny tego bloczka.

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 14, 2010, 02:20:50 pm »
Najpierw musisz wybrac z czego chcesz strzelac compound czy recurve. Potem juz odpowiedz bedzie prosta, nikt za Ciebie nie wybierze upodoban.

helix

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 16, 2010, 10:18:41 am »
Jednak sprawię sobie Polarisa. Czemu?
Po 1.
Podejrzewam że nie naciągnę 60 funtów bloczka.
Po 2.
Mam zamiar zapisać się do jakiegoś klubu - a nie wiem czy mnie przyjmą z bloczkiem.
Po 3.
Bloczkowe mi się z wyglądu nie podobają.

A teraz moje zapytanie - jaki będzie dla mnie najlepsza siła naciągu? Słyszałem że trzeba podać rozpiętość ramion - mam 163cm. PS mój obecny łuk ma około 15funtów.

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 16, 2010, 10:33:22 am »
Twój wybór jest odpowiedni i przemyślany. Zrobisz dobrze kupując Polarisa. Nauczysz się poprawnej postawy strzeleckiej, celowania, opanowania i skupienia. Nabędziesz również więcej siły, o ile tylko nie kupisz łuku o zbyt małej sile naciągu. Później będziesz mógł sam, w oparciu na własnym bogatym doświadczeniu, stwierdzić jaki łuk docelowo będzie dla Ciebie najlepszy. Być może po roku, twóch czy trzech stwierdzisz, że łucznictwo klasyczne nie jest tym co kręci Cię najbardziej i wtedy kupisz sobie bloczka ;-) a Polarisa po prostu odsprzedasz komuś innemu.
łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE


@(o.o)@

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 17, 2010, 10:56:08 am »
Otóż tak - cięciwę naciągasz na pewną długość, zależną od długości rąk, wzrostu itd. Im bardziej ją naciągasz z tym większą siłą musisz to robić. Strzały kupuje się dobierając ich twardość właśnie do tej siły (zwanej siłą naciągu).

Do zestawu warto byłoby kupić button. I skórkę na palce.

helix

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 17, 2010, 11:17:29 am »
W takim razie jaka długość i siła oraz strzały będą dla mnie odpowiednie jeśli mam 163cm wzrostu i 163 rozpiętości rąk.  Button kupię a skórkę już mam ;) 

Baila

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 17, 2010, 12:14:18 pm »
HELIX - Dostałam od Ciebie na PV wiadomość o odpowiedzi w wątku. Najprawdopodobniej pytasz o kontakt z Centrum Łuczniczym w Jaworzu: 33 499 89 09 - to telefon a dres znajdziesz na www.3d archery.pl
Co do długości i parametrów strzał to również możesz zmierzyć i dobrać to na miejscu w Jaworzu.
Pozdrawiam

Baila

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 17, 2010, 12:26:42 pm »
Sorki nie dres tylko adres znajdziesz na stronie www.3darchery.pl ;D

helix

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 17, 2010, 12:35:07 pm »
Szczerze powiedziawszy do Jaworza będę miał okazję jechać w przyszłym roku a wolałbym łuk kupić w tym ;) A poza tym Polaris w Łuksporcie jest już z celownikiem i podstawką - nie mógłby mi ktoś doradzić parametrów łuku na odległość?

Baila

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 17, 2010, 01:09:50 pm »
Myślę, że na odległość trudno ocenić Twoje możliwości (chodzi o określenie siły naciągu łuku). Dobrze byłoby na początek kupić łuczek nie za twardy - czyli jakieś 13 kg max. Skoro wcześniej nie strzelałeś to może jeszcze lżejszy. Później możesz wymienić ramiona na silniejsze. Określenie długości strzał - moim zdaniem będzie to około 28 cali. Najlepiej zadzwoń albo do Centrum Łuczniczego albo Łuksportu i dokładnie zapytaj-na pewno nikt nie odeśle Cię z kwitkiem.

Pozdrawiam

helix

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 17, 2010, 01:48:07 pm »
Wcześniej z łuku strzelałem ;) Mam łuk Eagle ze sklepu bron pl. Ma on naciąg 15 funtów czyli jakieś 7kilo i naciągam go z łatwością (ba czasami nawet mi strzała z łuku spadnie  ;D) Lecz ten łuk jest dla mnie za słaby a w dodatku nie można do niego nic przyczepić (celownika, buttonu, lipka itp). Jeśli chodzi o naciąg właśnie uznałem że 24funty będą najlepsze i mam to potwierdzone ;) A jak by był troche za mocny to przecież nie muszę naciągnąć na maxa. Z resztą - dzisiaj zadzwonię to Łuksportu ;)

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 17, 2010, 02:56:46 pm »
A jak by był troche za mocny to przecież nie muszę naciągnąć na maxa.

??? Łuk zawsze naciągasz tak samo, prawda???
Nie ma takiej opcji, że raz naciągniesz go mniej a raz bardziej. To bardzo ważne, inaczej nie ma mowy o powtarzalnosci strzałów i dobrym skupieniu. Cięciwe zawsze naciągasz aż do brody i czubka nosa!!! jesli do tej pory tego nie robiłes to koniecznie musisz zmienic nawyki!!! Grunt to prawidłowa postawa strzelecka.
Wiem co mówię, postawy i techniki strzelania uczyła mnie Baila!!! teraz wciąż jestem "początkującym" i nie robię wszystkiego idealnie, ale zrobiłem dzięki niej spore postępy za co jej bardzo dziękuję. Również i TY możesz poprosić Baile o pomoc, myslę że Ci nie odmówi.

łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

N

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy.
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 17, 2010, 05:14:53 pm »
Cześć

Technik strzału jest prawie tyle samo co łuczników, i nie musi to być wyłącznie technika sportowa z "dzieleniem twarzy"na pół ,ponieważ są również inne które są tak samo poprawne :) cała sztuka polega jednak na tym by za każdym razem starać się jak najwierniej powtarzać wszystkie czynności-tak samo dociągać cięciwę, w tym samym miejscu ją kotwiczyć i używając odpowiednich mięśni tak samo ją wypuszczać...

pozdr

PS
W żadnym zaś razie nie kupuj łuku zbyt silnego(w wypadku Polarisa - zbyt silnych ramion).
Opanuj podstawy, oswój się z łukiem, nabierz wprawy i siły a dopiero po jakimś czasie myśl o zwiększeniu "tonażu".
Zbyt silny łuk mógłby zrobić Ci tylko krzywdę...
Jest takie powiedzenie:
"Są w stanie naciągać 40# łuki, kupują 60# a w efekcie naciągają tylko 20#" :)

W kwestii doboru strzał i samego Polarisa:
Musisz znać swoją długość naciągu- masz tu link do filmu pokazującego aż dwie metody
http://www.youtube.com/watch?v=RdV8suofTsM&feature=PlayList&p=BE49B174588F3987&playnext_from=PL&playnext=1&index=11

Do wyniku pomiaru musisz dodać 1-2 cali(dla bezpieczeństwa)
Znając już wynik pomiaru, możesz spróbować dobrać sobie długość łuku pod siebie-o ile w przypadku łuków tradycyjnych/hunter nie ma to znaczenia(już kiedyś o tym pisałem) o tyle w przypadku łuków sportowych(także Polarisy) już ma.

I tak

Jeśli długość Twojego naciągu wyniesie
-poniżej 24 cali to odpowiedni łuk będzie miał 60-64 cale długości
-25-26 cali będzie odpowiadać łukowi 65-66 calowemu
-27-28 cali łukowi 67-68 calowemu
powyżej 28 cali łukowi sportowemu o długości 69-70

pozdr
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2010, 05:16:39 pm wysłana przez N »