Autor Wątek: dobór strzały / groty myśliwskie tzw. broadhead's  (Przeczytany 6237 razy)

redrover610

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
dobór strzały / groty myśliwskie tzw. broadhead's
« dnia: Maj 07, 2010, 10:10:38 pm »
Witam ponownie.
Na wstępie ogromne podziękowania za szybką i dokładną odpowiedź na mojego poprzedniego posta http://www.forumlucznicze.pl/tematy-zwi%C4%85zane-ze-sprz%C4%99tem/pierwszy-%C5%82uk-bear-assault-t1583.0.html dla 'kissielec'.

Tym razem gnębi mnie sprawa "amunicji" do łuku.
Przeglądając oferty przeróżnych sklepów zauważyłem, że w myślistwie najczęściej używane są groty typu broadhead (stałe bądź mechanicznie rozkładane) i tu nasuwa mi się kilka pytań:

1) Jak takie groty instaluje się do promienia?
O ile na swoich stronach internetowych producenci strzał podają wszelkie wymiary promieni, to producenci grotów jedynie ich wagę.
Skąd więc wiadomo czy dany grot będzie pasował do wybranego promienia (głównie chodzi mi o średnice zewnętrzne i wewnętrzne powyższych)? Czy jest jakiś standard gwintów (jeśli się je wkręca) lub innych wymiarów?
Czy (pomijając kwestię wagi) każdy grot będzie pasował (bądź raczej da się zamontować) do każdego promienia?

dla przykładu: http://www.g5outdoors.com/#sec_t3
czy taki grot można zamontować na przykład do takiego promienia:
http://www.eastonarchery.com/products/product/42

i jak się go montuje (wkręca, wciska, wkleja, przykręca śrubami, zaciska)?

Jak wygląda sprawa centrowania grotu do osi promienia, może trzeba mieć specjalistyczny sprzęt aby to wszystko zrobić?

2) Czy strzała z powyższego linku jest kompletna, czyli czy zawiera już grot? Na zdjęciach jest w niego wyposażona jednak nic nie piszą o jego wadze.

3) A teraz z innej beczki.
Jakich grotów używa się/używacie w "warunkach bojowych", jakich do 3D a jakich do tarczy (waga, kształt).

4) Ostatnie co mnie interesuje to to jak osiągnąć minimalną wagę strzały zalecaną przez IBO czyli dla mojego docelowego łuku 350gr? Jaki grot dobrać aby to osiągnąć, skoro kalkulatory producentów dla łuku 70lbs podają całkiem ciężkie strzały a do tego trzeba jeszcze grot doliczyć. Domyślam się więc że grot jest stosunkowo lekki w strzałach nastawionych na osiąganie maksymalnej prędkości, jak więc wygląda w tym wypadku wyważenie strzały jeśli do strzały myśliwskiej używane są groty średnio 100gr?

Dużo tego ale naprawdę nic nie znalazłem (więcej chyba jest na temat elaboracji amunicji do broni palnej lub budowy domowych bomb atomowych) na temat montażu broadheadów do shaftów.

pozdrawiam
Piotr
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2010, 10:23:44 pm wysłana przez redrover610 »

N

  • Gość
Odp: dobór strzały / groty myśliwskie tzw. broadhead's
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2010, 11:27:37 pm »
Cześć

W sprawie broadhead`ów to Ci za wiele nie pomogę-bo nie używam :)
Ale mogę napisać jak to jest z grotami tarczowymi(toczonymi)
Otóz do strzelania tarczowego jak i 3D stosuje się groty bez ostrzy czy zadziorów...mogą być one wklejane w promień albo wkręcane we wklejany w promień aluminiowy insert(wkładkę)
Przy zamawianiu grotów oprócz interesującej Ciebie wagi musisz również podać ich średnicę,np.

Bardzo popularne groty Saunders Combo-wkręcane, są dostępne w takich średnicach i wagach

9/32 cala : waga 65, 80, 90, 100, 125 gr
5/16" : 65, 75, 80, 85, 90, 100, 125gr
21/64": 85, 90, 100, 125, 145gr
11/32" : 85, 90, 100, 125, 145gr

Tak samo jest ze wspomnianymi insertami...

Jeśli wybierzesz wariant z grotem tarczowym wklejanym w promień to problem gwintów odpada :) jednak groty myśliwskie są tylko wkręcane.

Grot po wkręceniu w równo wklejony insert jest już wycentrowany-nie potrzeba do tego żadnych przyrządów...

zresztą zajrzyj tu a z pewnością znajdziesz potrzebne Ci informacje

http://bowhunting.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=15:budowa-wasnej-strzay&catid=2:sprzet&Itemid=13

pozdr

« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2010, 11:40:52 pm wysłana przez N »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: dobór strzały / groty myśliwskie tzw. broadhead's
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 08, 2010, 12:16:39 am »
Szanowny Panie redrover610 , miałem juz nie pisać na tym forum zdominowanym przez obrażającego ludzi trolla "pół dupy" N i równie niekompetentnych, co bezczelnych koleżków z jego sitwy, ale muszę zareagować, bo stosując się do "rad" niekompetentnych trolli może Pan ponieść spore straty.

Otóż wbrew temu, co pisze ten troll - niech Pan nigdy nie stosuje tępych grotów wklejanych w promień podczas zabawy 3D. Figurki do 3D są bardzo drogie, a tępe groty wklejane je bardzo szybko zniszczą. Do figurek z etofoamu powinno się strzelać wyłącznie z ostrych grotów toczonych - bo one nie niszcza szybko pianki. 

Resztę szczegółowo poda Panu Pan kissielec (on nie jest trollem), ja na tym forum staram się już nie pisać.

Życzę powodzenia!

Jarek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
  • There are two types of shot - precision and love
Odp: dobór strzały / groty myśliwskie tzw. broadhead's
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 08, 2010, 06:02:02 pm »
Jak rozpoznać trolla:

- przedstawia siebie jako ofiarę (np. moderatorów, współdyskuntantów etc.);

- chętne używanie argumentów ad personam ? atakujących osoby lub ich cechy szczególne, jak wiek/zainteresowania/etc., bez związku z tematem dyskusji, a często przy użyciu słów wytrychów, w niektórych przypadkach troll posuwa się do wyzwisk i gróźb;

- regularne ogłaszanie swojego definitywnego odejścia z forum lub grupy dyskusyjnej i za każdym razem, po jakimś czasie, powracanie ? troll tłumaczy się tutaj różnego rodzaju ?obowiązkiem?... etc.;

więcej w pełnym opracowaniu
źródło: Wikipedia


There are two types of shot. It's a precision and... love.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: dobór strzały / groty myśliwskie tzw. broadhead's
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 08, 2010, 06:07:24 pm »
Szanowny Panie redrover610 - więcej odpisałem Panu na PM, by nam trolle znów nie przeszkadzały w merytorycznej i rzeczowej dyskusji