Autor Wątek: Jaki łuk tarczowy?  (Przeczytany 3678 razy)

Ewa

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Jaki łuk tarczowy?
« dnia: Kwiecień 30, 2010, 04:54:30 pm »
Witam wszystkich :)

Trenuję strzelanie z bloczka jakieś półtora roku i chyba nadeszła pora pomyśleć o jakimś nowym sprzęcie (teraz mam PSE Nova). Moglibyście doradzić mi jakiś dobry łuk typowo do strzelania do tarczy? (nie planuję póki co zabaw z 3D albo polowań) Hoyt wydaje się być dość oczywistym wyborem, tylko który model? A może ktoś zna jakiś wart polecenia łuk innej firmy? Parametry dość zwyczajne- 28??, 60# więc raczej żadnego modelu nie wyeliminują.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Jaki łuk tarczowy?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 30, 2010, 06:36:54 pm »
ja mam identyczne parametry jak Ty:) też strzelam z PSE Nova a teraz zamówiłem nowy łuk jest to Hoyt Maxxis 35 60#, 28". Jak go dostane w swoje ręce to na pewno coś na temat samego łuku napiszę. Tyle że ja nie precyzuje dokładnie jaką formę łucznictwa chce czy też będę uprawiał
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

kissielec

  • Gość
Odp: Jaki łuk tarczowy?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 30, 2010, 08:50:09 pm »
Moglibyście doradzić mi jakiś dobry łuk typowo do strzelania do tarczy?

Jeśli szukasz typowego tarczowego sportowca, to sprawdź dostępność i ceny takich modeli jak przykładowo:
HOYT: Contender, Vantage, UltraElite, ProElite, ... 
Mathews: Conquest, Conquest Apex, Prestige,...
PSE: MoneyMaker, XForce Axe,...
Martin: Scepter, Mystic,...   
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2010, 11:33:39 pm wysłana przez kissielec »

burykot

  • Gość
Odp: Jaki łuk tarczowy?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 30, 2010, 09:29:28 pm »
Nie bez znaczenia jest cena, jaką masz zamiar przeznaczyć na sprzęt. Teoretycznie im droższy sprzęt tym lepszy i im nowszy to sprawniejszy, ale tylko w teorii.  Są jeszcze sprawy marketingowe, które mieszają potencjalnym kupcom w głowach.
Masz wybór dwóch systemów:
Jednokrzywkowe - z twardą ścianą - dobre do spustów nadgarstkowych - mniej skomplikowane i łatwiejsze w obsłudze.
Dwukrzywkowe - z miękką ścianą - bardziej nadają się do spustów back tension -  trudniejsze w ustawianiu.
Każdy łuk wymaga jednakże umiejętności strzelania i nie będzie strzelał za ciebie.
Dobry zawodnik strzeli z każdego łuku, jest tylko sprawa co komu bardziej leży w ręce.
Powodzenia.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Jaki łuk tarczowy?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 30, 2010, 11:41:34 pm »
Jednokrzywkowe - z twardą ścianą - dobre do spustów nadgarstkowych - mniej skomplikowane i łatwiejsze w obsłudze.
Dwukrzywkowe - z miękką ścianą - bardziej nadają się do spustów back tension -  trudniejsze w ustawianiu.
Każdy łuk wymaga jednakże umiejętności strzelania i nie będzie strzelał za ciebie.
Dobry zawodnik strzeli z każdego łuku, jest tylko sprawa co komu bardziej leży w ręce.
Powodzenia.
Przy strzelaniu z BT istotna należy też wziąć pod uwagę wartość let-off. Na początek łatwiej przyuczyć się do spustu na 75...85% let off. Zatem - najlepiej coś co ma krzywki z regulowanym let-off.
Oglądałem filmy z różnych turniejów łuczniczych FITA i łuki są przeróżne - Hoyt, Mathews, Darton... Zobacz sam:
http://www.youtube.com/user/archerytv

Łuk łukiem - co Ci tam leży, ale ja gorąco polecam spust palcowy BT.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Jaki łuk tarczowy?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 01, 2010, 09:14:27 am »
palcowy BT - wezmę pod uwagę:)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Ewa

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Jaki łuk tarczowy?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 02, 2010, 10:32:11 am »
@burykot: Jaką kwotę? W tym momencie- do 3000 zł, chyba że okaże się że w tej cenie nic odpowiedniego nie będzie to spokojnie mogę trochę poczekać i wyłożyć więcej. Choć oczywiście by lepiej by było nie przeznaczać tej kasy na sztuczki marketingowe.

Strzelam obecnie ze zwykłego palcowego spustu (chociaż próby z back tension wypadały obiecująco i niewykluczone że sobie go wymienię) a miękka ściana mi nie przeszkadza. Czyli raczej dwukrzywkowy?

Zdaję sobie sprawę, że każdy łuk strzela bardzo dobrze, pod warunkiem że mu łucznik nie przeszkadza ;)

@kissielec: Wiem, że te, które wymieniłeś by się nadawały do tarczy i zasadniczo są dostępne, ale może byłbyś w stanie coś o którymś bliżej powiedzieć bo np. miałeś go w ręce albo znasz o nich jakieś opinie? 

@forlorn: A gdzie zamawiałeś? Przy okazji, nurtuje mi pewna kwestia- w sklepach dostępne są zwykle dwie wersje łuku- target i hunting. Może wiesz czym one się różnią oprócz malowania i tłumika na cięciwie?
Czekam na wrażenia :)
   

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Jaki łuk tarczowy?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 02, 2010, 09:25:28 pm »
generalnie cały sprzęt zamawiam  w sklepluczniczy.pl z Bielska
(lub Jaworza?) w Polsce jest kilka bardzo dobrych sklepów  łuczniczych. Co do wersji łuku to wg mnie jest to ten sam łuk tylko malowanie inne, osobiście najbardziej lubie blackout i taki też łuk zamówiłem:) pozdrawiam
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

kissielec

  • Gość
Odp: Jaki łuk tarczowy?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 02, 2010, 10:29:14 pm »
@kissielec: Wiem, że te, które wymieniłeś by się nadawały do tarczy i zasadniczo są dostępne, ale może byłbyś w stanie coś o którymś bliżej powiedzieć bo np. miałeś go w ręce albo znasz o nich jakieś opinie? 
Osobiście uważam, że z łukiem - jak z samochodem -  ;) tak naprawdę, to ważne są: system konstrukcyjny, parametry i osiągi, solidna marka i uroda, ... a resztę i tak trzeba oswajać. Nawet najlepszy łuk nie jest nic wart w rękach początkującego.
;D A wiem to z autopsji.

Przykładowo: mój UltraElite - łuczek z najwyższej sportowej półki, okazał sie dla mnie łukiem bardzo trudnym, nie wybaczającym błędów i nie tolerującym przerw w trenowaniu. Oswajanie trwało ponad pół roku, zanim moje życiówki  :) zaczęły ślamazarnie, punkt po punkcie...rosnąć. Ale wystarczyło parę miesięcy przymusowej przerwy w strzelaniu - i robotę zaczynam od nowa, a moje własne wyniki z przed roku są dla mnie póki co odległe  ;D.
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2010, 11:10:18 pm wysłana przez kissielec »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Jaki łuk tarczowy?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2010, 01:27:19 am »
Przy okazji, nurtuje mi pewna kwestia- w sklepach dostępne są zwykle dwie wersje łuku- target i hunting. Może wiesz czym one się różnią oprócz malowania i tłumika na cięciwie?
Target ma maksymalną siłę naciągu 60# bo tyle jest dopuszczone przez regulamin FITA. Hunting - ile dasz radę naciągnąć ;) Zwykle jest to powyżej 60#. Malowanie "hunting" robione metodą hydrografii jest mniej trwałe niż malowanie "target".