Autor Wątek: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki  (Przeczytany 25194 razy)

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 04, 2010, 08:24:40 pm »
nie można powiedzieć że cisowy  jest jakis magiczny , ot udało się dobry wynik osiągnąć ale - ja trochę tych łuków robię i ten longbow oprócz tego że z cisu poddany był szeregowi "tuningujących" zabiegów. Można zrobić łuk z cisu i okaże się że strzela 140 fps jak ktoś nie ma wprawy w robocie

Proszę, niech Pan schowa głęboko fałszywą skromność i głośno zgodnie z prawdą zakrzyknie: Jam jest Mistrz, a konkurencja z którą się zmierzyłem przy mnie to cieniasy!!!!
Wiadomo, że nie same składniki robią smakowite danie, ale i dobry kucharz.

Co to znaczy "tuningujące zabiegi"? Po prostu Pan, jako Mistrz zrobił łuk porządnie, lepiej niż inni. Tak samo, jak polscy mistrzowie czasów pierwszych Piastów robili lepsze długie łuki proste niż nasi wrogowie, co potwierdził kronikarz Thietmar, choć niby łuki polskich wojów i armii cesarskiej były podobne.

Cytuj
Dłuższy naciąg bardzo faworyzuje dany łuk bo poprzez dłuższą drogę więcej energii zostaje przekazane strzale , tu na pewno swoje robiło niskie BH longbowa - ok 14 cm , przy znacznie wyższych refleksów faworyzowało longbowa.

Niekoniecznie.
Niskie brace height daje wielkie fory bloczkom, spore fory refleksom, a łukom prostym prawie nic lub nic
To wynika z praw fizyki:

1. Bloczek - siła działająca na strzałę zwiększa się w czasie jej rozpędzania, największa jest na końcu. Im bardziej rozpędzimy strzałę na początku przez wydłużenie naciągu (oczywiście przy odpowiednio sprofilowanej krzywce) - tym większa prędkość końcowa cięciwy i strzały.

2. Refleks - na cięciwę nawet w spoczynku działa pewna spora siła, choćby BH wynosiło nawet zero. Tu już odwrotnie niż w bloczku - siła działająca na strzałę wraz z jej rozpędzaniem maleje, ale na końcu (dzięki refleksowi) jeszcze jest na tyle duża, by jeszcze strzałę rozpędzać. 

3. Polski długi łuk prosty - przy hipotetycznej wysokości cięciwy wynoszącej 0 (zero) cięciwa wcale nie jest napięta, a na strzałę nie działa na końcu rozpędzania ŻADNA siła skierowana do przodu! Strzała porusza się wyłącznie przez inercję, a biorąc pod uwagę, że rowek nocka tkwi w spowalniającej już cięciwie i że działają opory powietrza - wręcz strzała jest na końcu HAMOWANA!
Trudno powiedzieć, przy jakiej wysokości cięciwy (przy zwiększaniu BH od zera) hamowanie zamienia się w przyspieszanie - ale jedno jest pewne - bardzo niski BH polskiego łuku prostego (czy nawet longbowa, jak już się Pan tak bardzo upiera swój POLSKI łuk tak nazywać) - jak nawet ma wpływ na zwiększenie prędkości strzały - to znikomy.

Czemu trzyma Pan w tajemnicy sposób wyrabiania i "tuningowania" swoich łuków? OK, jeżeli Pan planuje opatentowanie lub sprzedaż. Życzę Panu zbicia majątku, a my będziemy zazdrośnie Pana podziwiać i czapki z głów zdejmować. Choć masowa sprzedaż Pańskich gotowych łuków chyba nie wchodzi w rachubę, bo nie widziałem Pańskich ogłoszeń o sprzedaży...

Kłaniam się nisko, czapkę w rękach trzymając.

lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 04, 2010, 09:19:10 pm »
Dziękuje za miłe słowa ale do mistrzów mi jeszcze brakuje , wg mojej oceny najlepsi są nie chociażby w Anglii ale w USA , moim idolem jest Marc st Louis przy którym jestem jak padawan  przy mistrzu Yoda ;) , wytwarza on łuki drewniane dużo szybsze niż te 170 fps. A technik wytwarzania bynajmniej nie okrywam tajemnicą
http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1557&category_id=107&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
tu można poczytać o podstawach , pare jednak bardziej chytrych sztuczek chowam dla swoich dzieci i wnuków  8). Masowa produkcja łuków wykonywanych ręcznie nie wchodzi niestety w grę, a szkoda.
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2010, 09:24:17 pm wysłana przez lukaszn »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 04, 2010, 10:49:11 pm »
moim idolem jest Marc st Louis przy którym jestem jak padawan  przy mistrzu Yoda ;) , wytwarza on łuki drewniane dużo szybsze niż te 170 fps.

I znów fałszywa skromność...
Czy ten Mareczek wytwarza "łuki drewniane dużo szybsze niż te 170 fps" - ale o sile naciągu tylko 42 funty, jak Pański? Podejrzewam, że gdyby Pan zrobił taki sam - ale o sile naciągu 60-70 funtów, to byłby sporo szybszy.

Kontynuując wątek problematycznego zysku z niskiego BH łuku prostego jeszcze dodam kilka teoretycznych uwag o generowaniu prędkości strzały.
Zauważyłem nadreprezentację na tym forum zwolenników refleksów.
Gdy przewaga refleksa nad dobrze wykonanym i dobranym dla konkretnego łucznika łukiem prostym wcale nie jest oczywista.
Niewątpliwą przewagą refleksa nad łukiem prostym jest większe napięcie cięciwy w spoczynku.  Ale łuk prosty ma dla odmiany przewagę nad refleksem w innych kwestiach.
Najpierw wprowadzenie:

Ramiona łuku niebloczkowego są rodzajem sprężyny, która działając z siłą X w czasie Y powoduje rozpędzenie pocisku. Ale ramiona same nie rozpędzają - przenosi siłę cięciwa. Zatem przy założeniu, że mam dwa łuki - prosty i refleks o tej samej sile i długości naciągu, z ramionami wykonanymi z materiału o identycznej sprężystości - przeanalizujmy prędkość cięciwy w kolejnych stadiach wyrzutu strzały.
Bowiem przy identycznej sile i sprężystości ramion o prędkości decyduje kąt między ramieniem łuku a cięciwą - im bardziej i dłużej jest zbliżony do 90 stopni - tym prędkość strzały większa.

1. Oba łuki są w pełni naciągnięte. Refleks osiągnął mniej więcej kąt prosty między gryfem a cięciwą, długi łuk prosty nieco go przekroczył. Na początku minimalna przewaga refleksa.

2. Ramiona rozpoczynają prostowanie się. Refleks zmniejsza kąt poniżej 90 stopni - a długi łuk prosty teraz dopiero osiąga kąt 90 stopni. Przewaga łuku prostego.

3. Do samego końca łuk prosty ma większy kąt między gryfem a cięciwą od refleksa - czyli prosty powienien wygrać - tylko na koniec refleks ma handicap - mimo, że na końcu kąt jest tragicznie mały (a właściwie już jest ujemny) - to cięciwa jest ze sporą jeszcze siłą "przeciągana" na drugą stronę łuku, gdy w łuku prostym cięciwa już niewiele przyspiesza z powodu drastycznie malejącej przy końcu siły naciągu.

Jak widać - w różnych etapach wyrzutu pocisku raz jeden łuk jest lepszy, raz drugi. Do tego jeszcze należy uwzględnić nieco wolniejsze powracanie ramion do stanu przed naciągnięcia dla łuku dłuższego (niewielka przewaga refleksa). Który łuk ostatecznie wygra - decydują niejednokroć szczególiki konstrukcji - stąd mnie nie zdziwiło, że akurat Pański, dopracowany łuk okazał się najlepszy.

Podejrzewam, że najszybszy będzie łuk, który chyba jeszcze nie istnieje - długi (ponad 2 metry), prosty lub o minimalnym refleksie na końcówkach - ale za to o majdanie bardzo mocno wykrzywionym w kierunku cięciwy. Cięciwa krótka (by ramiona w spoczynku były już nieźle napięte, czyli to, co ma refleks), by na początku naciągania łuk nie przekrzywiał się i nie walił po łapie z powodu bardzo krótkiego BH - nawet można by rozważyć zintegrowaną w łukiem obejmę na dłoń i przedramię.
Taki łuk by był trudny w obsłudze - ale przy dopracowaniu mógłby być najszybszy. Albo i nie ;D - to tylko takie gdybanie nie poparte obliczeniami.

P.S.
Trzymanie tajemnic dla dzieci i wnuków - to było dobre w mało innowacyjnym średniowieczu.
Później takie postawy już przegrywały z ludźmi, którzy zamiast tezauryzować pomysły - natychmiast je zamieniali na pieniądze.
Cóż, my Polacy tego jeszcze nie potrafimy.
Pan potrafi wykonać świetny łuk - lecz nie chce (nie potrafi?) swoich łuków (lub patentów na nie) sprzedać.
Ja dla odmiany mam przed nosem projekt najszybszej niebloczowej kuszy świata - lecz że mam dwie lewe ręce - nie potrafię go zrealizować, ani znaleźć nikogo z dwoma rękami prawymi, kto by wspólnie ze mną zamienił projekt w prototyp - i pieniądze dla nas obu.
Polskie piekiełko, brak współpracy...
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2010, 11:03:34 pm wysłana przez jopsa »

zgaszony

  • Gość
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 04, 2010, 11:10:16 pm »
Cytuj
Ramiona łuku niebloczkowego są rodzajem sprężyny, która działając z siłą X w czasie Y powoduje rozpędzenie pocisku. Ale ramiona same nie rozpędzają - przenosi siłę cięciwa. Zatem przy założeniu, że mam dwa łuki - prosty i refleks o tej samej sile i długości naciągu, z ramionami wykonanymi z materiału o identycznej sprężystości - przeanalizujmy prędkość cięciwy w kolejnych stadiach wyrzutu strzały.
Bowiem przy identycznej sile i sprężystości ramion o prędkości decyduje kąt między ramieniem łuku a cięciwą - im bardziej i dłużej jest zbliżony do 90 stopni - tym prędkość strzały większa.

Ramiona łuku są sprężyną.
W łuku refleksyjnym ta sprężyna jest wstępnie napięta!!

http://www.fizykon.org/dynamika/en_energia_sprezystosci.htm
http://www.fizykon.org/statyka_osr_ciagle/sprezystosc_stala_sprezystosci.htm

lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 04, 2010, 11:30:19 pm »
jedna sprawa to gromadzenie energii , inna masa ramion. Wyższe przekroje łatwiej uzyskają korzystniejszy stosunek siły naciągu do masy. Mój łuk waży ok 300 gram , tyle co windfighter - podobno najszybszy łuk refleksyjny stylizowany na historyczny  zrobiony z cieniutkich listewek włókna.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 05, 2010, 12:18:11 am »
Ramiona łuku są sprężyną.
W łuku refleksyjnym ta sprężyna jest wstępnie napięta!!

No przecież to uwzględniłem - jako jedną z dwóch przewag rekurwieńca nad łukiem prostym. Druga to mniejsza bezwładność krótszych ramion - która wynika nie tylko z długości, ale i z masy ramion, co Mistrz lukaszn trafnie uzupełnił.
Lecz wektory sił działających na cięciwę wynikające z kątów między ramieniem a cięciwą już są na korzyść prostego długaska.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 05, 2010, 01:05:28 am »
Ja dla odmiany mam przed nosem projekt najszybszej niebloczowej kuszy świata - lecz że mam dwie lewe ręce - nie potrafię go zrealizować, ani znaleźć nikogo z dwoma rękami prawymi, kto by wspólnie ze mną zamienił projekt w prototyp - i pieniądze dla nas obu.
Skoro jesteś tak oblatany w kątach i wektorach, to sobie zamodeluj komputerowo swój projekt. Od takiego modelu zaczynają wszystkie poważne projekty za oceanem.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 05, 2010, 02:26:14 am »
zamodeluj komputerowo swój projekt. Od takiego modelu zaczynają wszystkie poważne projekty za oceanem.

Nie ma takiej potrzeby.
Idea mocno nietypowego kształtu ramion a szczególnie dziwacznego ich umocowania daje tak dużą przewagę na starcie nad topowymi modelami, takimi jak Middleton DTM 375, Excalibur Equinox i Exomax czy Horton Legacy 225 - że ta kuszka nie musi być super dokładnie zaprojektowana ani nawet wykonana. I tak będzie najszybsza.
Trzeba jedynie zrobić prototyp, by sprawdzić, czy ramiona nie będą pękać od naprężeń w nietypowych miejscach i drgań - a tego obliczyć się nie da. Tylko empiria.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 06, 2010, 05:54:55 am »
Próżnoś repliki się spodziewał
Nie dam ci prztyczka ani klapsa...

Ciąg dalszy tłuk musi sobie wyguglować

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 06, 2010, 07:08:31 pm »
Masz skopanie zadu czerwony chamie jak w banku, gdy kiedykolwiek spotkam chama w realu. Howgh.

N

  • Gość
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 06, 2010, 07:10:28 pm »
Masz skopanie zadu czerwony chamie jak w banku, gdy kiedykolwiek spotkam chama w realu. Howgh.

Nie no kultura wypowiedzi PIERWSZA klasa ...Hahahahaha...

Módl się i to naprawdę żarliwie ,by do tego spotkania w realu nie doszło !!!

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 06, 2010, 07:24:50 pm »
Czy ktoś z Szanownych Państwa orientuje się, cóż za indywiduum kryje się pod nickiem "N" - i na której imprezie mógłbym tego czerwonego namierzyć?
Nie mam zamiaru uczestniczyć w dalszym trolowaniu tego osobnika i uczestniczyć w zaśmiecaniu tego forum. Czas załatwić sprawę osobiście. Bardzo proszę o odpowiedzi na PM.

zgaszony

  • Gość
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 06, 2010, 10:16:13 pm »
Jopsa jesteś na tym forum jednostką, pojawiłeś się znikąd, starasz się wzbudzić zainteresowanie.
Znany jesteś z imienia i nazwiska.
Zupełnie nie wiem jakim jesteś człowiekiem, Twoje wypowiedzi wzbudzają sporo niechęci.
N i spora grupa bywalców tego forum to ludzie którzy się znają, są kolegami czasem przyjaciółmi, mają wspólne pasje.
To tyle na dzisiaj.
Pozdrawiam Adam

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 06, 2010, 11:11:24 pm »
Panie Adamie - czy chce Pan przez to powiedzieć, że skoro cham o ksywie "N" jest w jakiejś sitwie - a ja nie - to cham "N" może mi ubliżać z Pańską aprobatą?

N

  • Gość
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 07, 2010, 11:32:26 am »
Czy ktoś z Szanownych Państwa orientuje się, cóż za indywiduum kryje się pod nickiem "N" - i na której imprezie mógłbym tego czerwonego namierzyć?
Nie mam zamiaru uczestniczyć w dalszym trolowaniu tego osobnika i uczestniczyć w zaśmiecaniu tego forum. Czas załatwić sprawę osobiście. Bardzo proszę o odpowiedzi na PM.

Panie Adamie - czy chce Pan przez to powiedzieć, że skoro cham o ksywie "N" jest w jakiejś sitwie - a ja nie - to cham "N" może mi ubliżać z Pańską aprobatą?

Dziękuję Ci Adamie

@jopsa
Przeczytaj uważnie to co za chwilę pojawi się niżej(bo nie będę tego więcej powtarzał) i odpowiedz sobie na pytanie kto tu jest naprawdę "chamem" i kto tu komu ubliża... ?

Nikt inny tylko ty użyłeś wobec mnie (i nie tylko zresztą)słów cham(czerwony), tłuk,indywiduum,niedorozwój,niekumaty, nienormalny itp,itd,etc(osobiście nie rusza mnie to wcale-bo powiedzmy sobie szczerze nie jesteś dla mnie żadnym autorytetem).
A epitet "troll"(całkiem trafny-niestety) nie jest mojego autorstwa...

Całkiem ciekawe jest to że póki ty traktowałeś innych z góry, w tonie totalnego lekceważenia, bezczelnie i bez mrugnięcia okiem ośmieszałeś innych,czepiałeś sie słówek(choć sam wiele razy "popisywałeś się" swoją ewidentną niewiedzą) itd. to wszystko było ok, ale gdy ktoś w taki sam sposób potraktował ciebie(używając zresztą twoich "tekstów") to już "chamstwo"

Zupełnie jak w Pustyni i w puszczy H.Sienkiewicza : Kali ukraść krowę to OK, Kalemu ukraść krowę to źle..

Jakoś dziwnie odeszła ci wtedy ochota na kpiny i tanie, krasomówcze żarciki oraz pseudonaukowe wywody...za to ukazałeś wszystkim swoje prawdziwe,atawistyczne, prostackie, pozbawione nawet krzty samokrytyki  "Ego",

Pomijam już fakt że wiele z Twoich poprzednich wypowiedzi pokazało również twój delikatnie mówiąc- negatywny stosunek do:

- innych ras i narodowości (zwłaszcza Azjatów i Rosjan),
-wybitnie przedmiotowe podejście do kobiet
a także
-brak poszanowania dla życia-np. monolog o wypychaniu jelenia jako celu 3D, czy też o "durnym bażancie"...
itp,itd,etc...

Ponadto nie zauważasz pewnej subtelnej różnicy w wypowiedziach i ocenach...ja opisuję zachowanie "jopsy"- gburowatego, przemądrzałego i nadętego do bólu uczestnika forum...ty zaś oceniasz mnie całościowo jako osobę prywatną-chociaż w ogóle mnie nie znasz !!!

...
No dobrze, załóżmy że mnie gdzieś tam "namierzyłeś" i co dalej...masz zamiar mnie zabić czy jak ?

Weź się w garść człowieku !!!

Tak na marginesie nie nazywaj użytkowników tego forum "sitwą", bo nie znajdziesz tu a zwłaszcza w rzeczywistości, żadnego sprzymierzeńca (o ile w ogóle jeszcze takowy istnieje)

Był tu kiedyś całkiem do ciebie podobny osobnik o nicku "Nowotny"...co się z nim stało ?
zerknij tu :

http://www.forumlucznicze.pl/tematy-zwi%C4%85zane-z-technik%C4%85-strzelania/odp-%C5%81uk-w-%C5%82owiectwie-t609.0.html;msg4792#msg4792

Tak więc łaskawie zmień swoje nastawienie do otoczenia, a otoczenie zmieni swoje wobec ciebie...