Autor Wątek: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki  (Przeczytany 25193 razy)

lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« dnia: Maj 02, 2010, 10:45:28 pm »
właśnie powróciłem z Byczyny gdzie wreszcie udało mi się potestować wiele łuków na chronografie.Kto chciał mógł przyjsc sprawdzić swój łuk a chętnych było wielu. Miałem zestaw strzał na różne siły naciągów i dla każdego łuku dobierana była odpowiednia waga strzały w przeliczniku 9 grain na funt naciągu , długość naciągu 28 cali oznaczona na każdej strzale, komisyjnie obserwowana żeby dobrze ciągnąć.Cięciwy wszystkie syntetyczne. Zazwyczaj z łuku oddawano ok 3 strzałów i wyniki są średnią.Wyniki w fps - stopy na sekundę

1. Łuk refleksyjny 13 kg producent Smoliński , właściciel Łukasz K. - 115 fps
2. Łuk refleksyjny 22kg producent Smoliński - 125 fps
3. Diana Bisok 15 kg właściciel Michał K. - 135 fps
4 Wschodni Bisok 14 kg właściciel Magda K. - 145 fps
5.Grozer Węgier typ nomad G1 - 149 fps
6.Wschodni Bisok 16 kg własciel Błażej A. - 150 fps
7.SKB 18 kg właściciel Dorota C. - 150 fps
8.SKB 21 kg właściciel Jerzy D. - 150 fps
9.SKB 14 kg właściciel Edyta G. - 150 fps
10.Turek Grozer 17 kg - 151 fps
11.łuk Długi z refleksem Bisok 22 kg - 154 fps
12. j .w , 20 kg własciciel Piotr G. - 154 fps
13 j.w , 21 kg włascicel Dorian J, - 154 fps
14 . Łuk długi prosty Bisok 22 kg , wł. Ignacy K. - 155 fps
15.Łuk Długi z refleksem Bisok 27 kg , wł Sławek K. - 155 fps
16.Łuk sportowy POLARIS 18 kg ,wł . Jerzy D. - 164 fps
17. Płaski z refleksem 15 kg akacja Camelot - 165 fps
18. Grozer turek 27 kg , wł . Bartosz K. - 169 fps
19. Grozer Scyt 21 kg , wł Bartek K. - 170 fps
20. Cisowy longbow 19 kg - 172 fps

N

  • Gość
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 02, 2010, 11:34:36 pm »
Cześć Łukaszu

Rezultaty Twoich pomiarów bardzo ciekawe,jednak... mam pewne zastrzeżenia.
Otóż łuki wschodnie pracują trochę lepiej przy długościach naciągu przekraczających te "badawcze" 28 cali.


SKB
Nie znalazłem jak dotąd informacji(napisałem nawet do producenta-ale jak dotąd nie odpisał)przy jakiej długości naciągu mierzy się jego siłę naciągu; kiedyś uważałem ze @28" obecnie po porównaniach z innymi łukami ale o tej samej co SKB sile, skłaniałbym się ku co najmniej 30"(o ile producent odrobinę nie "naciagnął"parametrów).
Tak więc np. SKB 18 kg @28" byłby jeszcze słabszy(ok.4#)co przekładałoby się na gorszy wynik w chronometrze...
Zresztą za tym co napisałem powyżej przemawia dobitnie fakt dominacji łuków długich mierzonych@28" !(wyjątkiem jest tu Polaris również mierzony@28")
Grozer Turek i Scyt byłyby więc przy właściwym dla siebie reżimie pracy(pow.28") jeszcze szybsze...
Niemniej jednak Twój cisowy Longbow jest jak na łuk drewniany BARDZO szybki(co już ostatnim razem napisałem).
Cięciwy-wszystkie syntetyczne...hmmm to trochę nie precyzyjne...wszak różnica w prędkosci strzały wystrzelonej z tego samego łuku lecz z dwóch różnych(pod względem materiałowym)cieciw-dacron(bardziej rozciagliwy) albo fastflight(mniej rozciagliwy)-jest zauwazalna...
O różnej wysokosci cieciwy i jej wpływie na prędkość strzały nie wspomnę...
Znalazłem niedawno wyniki z chronografu dla SKB i Minda 50-trochę różniły się od Twoich ;) jak znajdę to zamieszczę.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2010, 11:37:40 pm wysłana przez N »

lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2010, 11:42:02 pm »
tez mam podejrzenie że SKB ma za słaby wynik i być może siła podawana jest przy 30 calach.Cięciwy były firmowe , nie wiem z jakich tworzyw poszczególni producenci je wytwarzają , podobnie jak odległośc cięciw od majdanu , tak jak z fabryki wyszło.

N

  • Gość
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2010, 11:56:19 pm »
tez mam podejrzenie że SKB ma za słaby wynik i być może siła podawana jest przy 30 calach.Cięciwy były firmowe , nie wiem z jakich tworzyw poszczególni producenci je wytwarzają , podobnie jak odległośc cięciw od majdanu , tak jak z fabryki wyszło.
Z tej fabryki to czasem różnie wychodzi ;) widziałem już różne cieciwy w SKB zbyt krótkie(lub w górnej granicy dopuszczalnego bh)albo i za długie(poniżej min.bh)
OK
Oto dane o których wspomniałem poprzednio;pomiarów dokonali nasi koledzy zza wschodniej granicy u których SKB jest bardziej popularny niż u nas.

Łuk: SKB 60# cieciwa FF
Amunicja: Strzały węglowe(par.400) o wadze 8,6 gpi
Waga grotów: 100 i 125 grain
Wyniki pomiarów dla:
długosci naciagu 28" przy strzale ze 100-grainowym grotem: 174-176 fps
długosci naciagu 28" przy strzale ze 125-grainowym grotem: 172-174 fps

dla
długosci naciagu 30" przy strzale ze 100-grainowym grotem:188-190 fps
długosci naciagu 30" przy strzale ze 125-grainowym grotem:184-186 fps

pozdr

PS
Autorzy pomiarów nadmienil iż ten konkretny egzemplarz SKB mimo iż opisany jako 60#, po zmierzeniu siłomierzem okazał się aż o 5# słabszy i to przy 30-calowym naciagu ;)(nie wiadomo czy była to pomyłka czy celowy"zabieg" producenta).
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2010, 12:07:52 am wysłana przez N »

lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 03, 2010, 08:57:42 am »
Normalne że z karbonowych strzał będzie szybciej. Nasze testy były solidne , kilka osób cały czas czuwało żeby wszystko było ok plus kilkunastu świadków, miałem proporcjonalne wagi strzał na każdy naciąg. Ale z naciągami SKB naprawde jest podejrzana sprawa i wydają się dużo miększe niż to co napisane na łuku , stąd myśle te wyniki. Na następny raz wezmę wagę do pomiaru naciągu żeby wszystko było jasne. Zdziwił mnie przeciętny wynik łuku sportowego , jakoś zawsze wydawało mi się że są bardzo szybkie.
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2010, 09:06:22 am wysłana przez lukaszn »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 03, 2010, 09:12:33 am »
Co tu komentować, Panowie?
Empiria weryfikuje teorie.
Prosty, długi kawałek dobrego drewna, dokładnie taki sam z jakiego strzelali wieki temu nasi Czcigodni Antenaci (nie wiem czemu zwany tu z anglijska, skoro wojowie Mieszka I strzelali z takich jeszcze przed powstaniem nazwy "longbow" i inwazją Normanów na Wielka Brytanię) - wygrał z laminatami, pokrzywieńcami itp. I to silniejszymi od niego.

Mam takie pytanie - skoro zakrzywienie końcówek ramion daje podobno fory - to czemu nie mają "zrekurwień" najszybsze łuki bloczkowe?

P.S. Czy ktoś z Państwa orientuje się, czy inne gatunki cisów (mam takiego upatrzonego w ogródku kolegi), nie podlegające ochronie tak ścisłej jak cis pospolity - są równie dobre na historyczne POLSKIE łuki proste?
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2010, 09:25:33 am wysłana przez jopsa »

lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 03, 2010, 09:34:59 am »
wszystkie cisy w Polsce są pod ochroną . Naturalnie występuje tylko cis pospolity baccata , miałem też do czynienia z ogrodowej hodowli cisem japońskim i krzyżówką japońskiego z pospolitym a także pacyficznym. W mojej ocenie pospolity i pacyficzny są najlepsze - pacyficzny można sprowadzić z USA po ok 500 zł za szczapę na 1 łuk.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 03, 2010, 09:12:02 pm »
miałem też do czynienia z ogrodowej hodowli cisem japońskim i krzyżówką japońskiego z pospolitym a także pacyficznym. W mojej ocenie pospolity i pacyficzny są najlepsze - pacyficzny można sprowadzić z USA po ok 500 zł za szczapę na 1 łuk.

Kolega ma w ogródku cis japoński, ale że chce więcej za wycięcie niż pięć stówek - to bym się skusił na pacyficznego. O ile nie jest tajemnicą, gdzie mogę taki materiał nabyć w USA. I co oznacza słowo "szczapa"? Ma te minimum dwa metry długości? Jaka jest gwarancja, że podróżując przez pół świata nie ulegnie zniszczeniu, np, nie zwilgotnieje nadmiernie lub się nie rozeschnie? Wymaga obróbki? Jeżeli tak - to jakiej? Zrobią to "dwie lewe ręce", czy wymaga fachowca?
Nie powiem - rozpaliło moją wyobraźnię te 172 fps uzyskane z nędznych 42 funcików. Tylko jak zrobić, by ze szczapy nie zrobiło sie sporo mniej, albo sporo więcej siły naciągu? Mnie by zadowoliło 45-50 funtów siły naciągu (uzyskane przy długości naciągu 30-31 cali) - mniej jest bez sensu, a więcej nie wytrzyma moje oko... Bo łapy wytrzymają grubo ponad stówkę - ale niestety nie z samych łap składa się człowiek...   :(
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2010, 09:26:51 pm wysłana przez jopsa »

N

  • Gość
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 03, 2010, 09:40:11 pm »
Co tu komentować, Panowie?
Empiria weryfikuje teorie.
Prosty, długi kawałek dobrego drewna, dokładnie taki sam z jakiego...bla,bla,blaaa  - wygrał z laminatami, pokrzywieńcami itp. I to silniejszymi od niego.

Po raz kolejny nasz forumowy troll "pół dupy" nie zrozumiał...normal ;D

Test powinien być przeprowadzony nie tylko z uwzględnieniem strzał, ale także tożsamej z długością naciągu twardością samego łuku,tj. łuki refleksyjne @powyżej 28" a długie proste @28".

Podejrzewam że wówczas wyniki pomiarów nie byłyby już tak pomyślne dla "długali" ;)

Gdyby te "pokrzywieńce" były beee, to producenci longbow`ów nie produkowali by ich w bardziej refleksyjnych  odmianach...
 
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2010, 09:46:57 pm wysłana przez N »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 03, 2010, 09:46:43 pm »
Czy literka "N" w nicku tego trefnisia oznacza "niekumaty", "nienormalny", czy "niekulturalny"?

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 03, 2010, 10:09:13 pm »
A co mi tam, zlituję się nad nieszczęśnikiem i wyjaśnię.
Niech łypnie nieszczęśnik ślepiami na prędkości oraz siły naciągów:

2. Łuk refleksyjny 22kg producent Smoliński - 125 fps
8.SKB 21 kg właściciel Jerzy D. - 150 fps
11.łuk Długi z refleksem Bisok 22 kg - 154 fps
12. j .w , 20 kg własciciel Piotr G. - 154 fps
13 j.w , 21 kg włascicel Dorian J, - 154 fps
14 . Łuk długi prosty Bisok 22 kg , wł. Ignacy K. - 155 fps
15.Łuk Długi z refleksem Bisok 27 kg , wł Sławek K. - 155 fps
18. Grozer turek 27 kg , wł . Bartosz K. - 169 fps
19. Grozer Scyt 21 kg , wł Bartek K. - 170 fps
20. Cisowy longbow 19 kg - 172 fps

Łypnął?
To niech wysili resztki swego szczątkowego intelektu, a gdy nadal nie zajarzy, niech weźmie kajecik i wpisuje solennie:

"Jak łuk A o słabszym naciągu wyrzuca strzały z większą prędkością, niż inne łuki o naciągu silniejszym - to łuk A jest od nich szybszy"

"Jak łuk A o słabszym naciągu wyrzuca strzały z większą prędkością, niż inne łuki o naciągu silniejszym - to łuk A jest od nich szybszy"

I tak ze sto razy.
I niech nie zapomni o szlaczku!

lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 03, 2010, 10:43:27 pm »
panowie przecież łucznictwo to zabawa  ;). Refleksy w krótkich łukach są konieczne bo zmniejszają kąty między cięciwa a gryfami co powoduje lepsze magazynowanie energii , krótki łuk bez refleksów to placek. Nie były testowane najszybsze modele longbow deflex reflex które w laminowanych wersjach bez trudu przekraczają 180 fps. Podejrzewam że średni wynik długiego łuku sportowego wziął się z dużej masy ramion Polarisa , jeśli były tam karbonowe ramiona zamiast szklano/drewnianej klejonki to wyniki sporo lepsze , tak więc dużo opcji różnych , nie można powiedzieć że cisowy  jest jakis magiczny , ot udało się dobry wynik osiągnąć ale - ja trochę tych łuków robię i ten longbow oprócz tego że z cisu poddany był szeregowi "tuningujących" zabiegów. Można zrobić łuk z cisu i okaże się że strzela 140 fps jak ktoś nie ma wprawy w robocie. Co do długości naciągu dla różnych typów łuków to można dyskutować. Dłuższy naciąg bardzo faworyzuje dany łuk bo poprzez dłuższą drogę więcej energii zostaje przekazane strzale , tu na pewno swoje robiło niskie BH longbowa - ok 14 cm , przy znacznie wyższych refleksów faworyzowało longbowa. Tak więc w gruncie rzeczy te pomiary to zabawa , coś tam mówiąca , przede wszystkim to że drewniane prymitywne łuki mogą równie dobrze strzelać jak szklane laminaty różnej maści i kształtów, ale rzeczywiście jakiś kategrycznych stwierdzeń bym nie wysuwał  :)

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 03, 2010, 10:53:58 pm »
panowie przecież łucznictwo to zabawa

Zabawa się kończy wtedy, gdy jakiś Czerwony cham wyzywa mnie "trollem pół dupy".
Ciekaw jestem, czy byłby równie odważny, gdybyśmy się zetknęli o północy w ciemnej bramie?

Pisze Pan bardzo ciekawie.
Czy byłby Pan uprzejmy odpowiedzieć na moje pytania z poprzednich postów?
Byłbym bardzo wdzięczny.
z poważaniem

N

  • Gość
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 04, 2010, 12:04:24 am »
Witaj Łukaszu

Twoje łuki wyrobiły już sobie zasłużoną markę-bez dwóch zdań...
Wbrew temu co pewnie myślisz-nie uważam że prosty łuk drewniany jest do niczego albo że źle strzela...albo że nie daj Boże jest gorszy....bo byłaby to nieprawda...prawdą zas jest to że nie jest łatwo porównywać różne łuki uśredniając warunki prób-wszak liczba kombinacji materałowo-ustawieniowych jest olbrzymia...

A wyniki pomiarów tak jak napisałeś dają pewne pojęcie o osiągach różnych łuków i  warto takie próby porównawcze przeprowadzać.

Pozdrawiam


lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: prędkości strzał , sprawności łuków wyniki
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 04, 2010, 09:59:25 am »
 łuk prosty drewniany być może da radę dorównać laminatom stylizowanym na historyczne ale np długie łuki reflex/deflex czy Hunting przekraczają swobodnie 180 . Przypominam link do testów zawodów na szybkość łuków w USA "walk the talk" http://video.google.com/videosearch?q=walk_the_talk.mpg&sitesearch=video.google.com#.Trapi mnie też pytanie ile jest w stanie podnieść wynik szybki spust z maszyny, podobno dużo. Tak czy inaczej trzeba zrobić maszynę ze spustem żeby dalej ciągnąc to zagadnienie porównywania łuków i mieć jakieś w miarę pewne wyniki.