Autor Wątek: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE  (Przeczytany 62948 razy)

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 23, 2010, 10:20:06 pm »
Zresztą nie tylko Hoyt czy Mathews potrafią polować  ;).

Jak pisałem wcześniej - każdy bloczek powyżej 50 lbs nadaje się do polowania. Wyjaśnienie jest proste - poluje się skutecznie z łukiem już od neolitu, a bloczki to wynalazek dopiero lat 60-tych XX wieku.
Łuk bez bloczków, nawet dobrej marki i mocny z trudem przekracza 200 stóp na sekundę, a bloczek powyżej 50 lbs - przekracza każdy.

Gdyby te bloczki nie nadawały się do polowania - to polowanie z łukiem dopiero by musiało się zacząć w drugiej połowie XX wieku.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2010, 10:23:05 pm wysłana przez jopsa »

kissielec

  • Gość
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 23, 2010, 10:21:56 pm »
Polowanie ze sztucerem mówiąc potocznie zmierzło mi się.

Podobno większość myśliwych, która spróbowała cięciw, zostawia rury jedynie na drapieżniki
i ptactwo odstrzeliwane w locie.
:) Darzbór!

Jak pisałem wcześniej - każdy bloczek powyżej 50 lbs nadaje się do polowania.
Nikt nie mówi, że nie można nim zabić zwierza. Można i kordelasem  ;)(kiedyś w epoce siłowego ujarzmiania natury - stosowano i taki sposób jako popis łowieckiej odwagi, przy użyciu ciętych psów osaczających).
Ja zaś uważam, że jak już polować z łukiem bloczkowym a nie tradycyjnym - to skorzystać z przewag jakie daje compound. Pracowano tyle lat nad technologią bloczka, by trafienie było maksymalnie szybkie, efektywne i humanitarne. Ja idąc do lasu z łukiem bloczkowym, chcę właśnie z tego skorzystać i użyć łuku o max. parametrach które są jeszcze dla mnie wygodne.
Podobnie, biorąc do ręki kuszę (aczkolwiek nie brałem  :'(), oczekiwałbym lepszych osiągów i precyzji niż z łuku bloczkowego.   
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2010, 10:54:25 pm wysłana przez kissielec »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 23, 2010, 10:25:54 pm »
Podobno większość myśliwych, która spróbowała cięciw, zostawia rury jedynie na drapieżniki.

I to jedynie jako asekurację, gdyby np. źle trafiony lew zechciał pogłaskać strzelca - to go asekurujący dobija z flinty.

Tak się poluje na lwy z asekuracją:

http://www.youtube.com/watch?v=gaf_YR1GH5I

http://www.youtube.com/watch?v=r4gN6FSsKag&feature=related


A tu widać, jak lew o mało nie upolował myśliwego:

http://www.youtube.com/watch?v=tEIGqD80N6U&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=2gdIPW1ifIs&NR=1

Ja się zresztą lwu nie dziwię - jak, to tak pohańbić króla sawanny, by iść na niego ze śmierdzącym kijem?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2010, 10:39:37 pm wysłana przez jopsa »

Piotr Knapczyk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 23, 2010, 10:51:05 pm »
Mimo że jestem myśliwym i że od 12 roku życia (a mam 38 lat) jestem związany z łowiectwem i że dostanie się do koła okupiłem dużą ilością pracy, kasy i trunków i że będąc myśliwym poświęciłem większość swojego czasu (zaniedbując rodzinę) to nie mam o większości myśliwych i PZŁ dobrego zdania bo znam to od podszewki i z niejednej ambony strzelałem. Gwarantuję że niewielu chciało by się trenować po to by musieć podchodzić zwierzynę na 20m i spudłować. Lepiej jechać jeepem, przyświecić lampą i paknąć na 200 lub więcej metrów, podjechać, zgarnąć tuszę itd.
Bear Carnage 70#
Mathews Monster 6 70#

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 23, 2010, 10:55:11 pm »
Gwarantuję że niewielu chciało by się trenować po to by musieć podchodzić zwierzynę na 20m i spudłować. Lepiej jechać jeepem, przyświecić lampą i paknąć na 200 lub więcej metrów, podjechać, zgarnąć tuszę itd.

Tak rozumując - jeszcze prościej jest zapłacić chłopu, wejść do jego obory, przystawić uwiązanej przy żłobie krowie lufę między rogi i nacisnąć spust.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 23, 2010, 11:06:32 pm »
Ja zaś uważam, że jak już polować z łukiem bloczkowym a nie tradycyjnym - to skorzystać z przewag jakie daje compound.

I dlatego napisałem "powyżej 50 lbs", a nie "50 lbs"

Cytuj
Podobnie, biorąc do ręki kuszę (aczkolwiek nie brałem  :'(), oczekiwałbym lepszych osiągów i precyzji niż z łuku bloczkowego.   

Co prawda kuszy nie mam (a jedynie części do bloczkowego horyzontala ;) ) - ale jakby co, to zawsze można się pokusić o złożenie części do kupy - za granicą!!!  ;) - i wspólnie postrzelać z prędkością 345 fps - to prędkość rzeczywista, prawdziwą, myśliwską ciężką strzałą 420 grain.
Producenci bloczków wertykalnych bajki opowiadają naiwnym o prędkościach rzędu 350 fps - co jest osiagalne tylko przy użyciu naciągu 80 lbs, krótkiego brace height, strzałeczce zbyt lekkiej do polowania i do tego bez lotek.

kissielec

  • Gość
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 23, 2010, 11:13:23 pm »
Gwarantuję że niewielu chciało by się trenować po to by musieć podchodzić zwierzynę na 20m...

Nawet w Ameryce, która jest Mekką bowhuntingu, zdecydowana większość poluje z rurami bo nie chce im się inaczej.
Cięciwowcy, to wszędzie tam gdzie łuk jest legalny - nieliczna elita - i tak będzie zawsze.
A pośród bowhunterów, mało jest takich którzy definitywnie połamali kolby. Są odstrzały które należy wykonać śrutem (lecące ptactwo) lub za pomocą sztucera (drapieżne szkodniki typu wilki, kojoty, dzikie psy...).

p.s.
Właśnie ze względu na takich jak Ty, oponuję, gdy ktoś wrzuca wszystkich myśliwych - do jednego worka  :).  
 

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 23, 2010, 11:23:23 pm »
Są odstrzały które należy wykonać śrutem (lecące ptactwo) lub za pomocą sztucera (drapieżne szkodniki typu wilki, kojoty, dzikie psy...).

Każdy ptaszek kiedyś przysiądzie.
Na bażanty i kaczki cięciwa jest świetna.
Na kojoty polują z cięciw - sporo potwierdzających wpisów na www.crossbownation.com
Do psa bym nie strzelił - a nuż jakieś dziecko będzie po zaginionym piesku płakało?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2010, 11:26:17 pm wysłana przez jopsa »

kissielec

  • Gość
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 23, 2010, 11:24:15 pm »
Producenci bloczków wertykalnych bajki opowiadają naiwnym o prędkościach rzędu 350 fps - co jest osiagalne tylko przy użyciu naciągu 80 lbs,...

Producenci podają prędkość zmierzoną wg normy I.B.O., tzn.:
siła 70#, naciąg 30", strzała 350grs.

Testy są wykonywane na kilkumetrowych odległościach, zmierzona prędkość jest prędkością wylotową, a podawany wynik jest maksymalny w serii różniących się od siebie o pare fps wyników.
Większość producentów podaje przedział - czyli minimalny i maksymalny wynik testu.
Strzały do testu są pozbawione lotek, a cięciwa wszelkich dodatków. Podstawka wyłącznie opadająca. Wszystko to walka o parę fps - by wyprzedzić konkurencję.

W łowieckiej rzeczywistości nikt nie strzela strzałą która waży 5grs/1# tylko wiele cięższą. Wszyscy używają "hamulców" w postaci lotek, a cięciwy są dociążone siodełkiem, przeziernikiem, tłumikami,...itp. Tak więc dane producentów to nie bajki - a wyłącznie norma porównawcza. Średnio, w zależności od łuku, szybkość I.B.O. należałoby pomniejszyć o 20-40fps odnosząc ją do realnego strzelania łowieckiego.

Piotr Knapczyk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 23, 2010, 11:33:16 pm »
Kissielec. A powiedz mi co sądzisz o łuku bear attak i jak by tak go obuś w porządne sprzęty hmm?
Bear Carnage 70#
Mathews Monster 6 70#

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 23, 2010, 11:33:30 pm »
Producenci podają prędkość zmierzoną wg normy I.B.O., tzn.:
siła 70#, naciąg 30", strzała 350grs.

I do tego jeszcze kłamią.
Mój chiński wertykal ma mieć wg producenta IBO 285 fps.
Ale ten sam łuk sprzedawany w USA jako Martin Threshold - już ma podane załgane IBO 305 fps.
http://www.martinarchery.com/2010web/threshold.php
W rzeczywistości będzie miał 250fps - ale i to wystarczy.

kissielec

  • Gość
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 23, 2010, 11:35:09 pm »
Każdy ptaszek kiedyś przysiądzie.
Gęsi lub kaczki - w większości krajów wg przepisów strzela się tylko w locie (tzn. ptak musi być w locie... ;) a nie myśliwy).
Natomiast do leśnych kuraków strzelają już na ziemi - i tam w użyciu są również cięciwy.

kissielec

  • Gość
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 23, 2010, 11:38:29 pm »
Kissielec. A powiedz mi co sądzisz o łuku bear attak i jak by tak go obuś w porządne sprzęty hmm?

Nie strzelałem z niego, aczkolwiek użytkujący myśliwi strasznie pieją z zachwytu...więc jak będę wymieniał swojego Truth2, to chyba spróbuję Attack'a. Wtedy będę w stanie go przetestować...i wrażeniami sie podzielę  :).
Szkoda, że zmiana ramion na łukowate - znacznie skróciła łuk w porównaniu z poprzednikiem - Truth2. Rozstaw osiowy zmniejszył się aż o 2" (z tym ze IBO wzrosło aż o 22fps), ale za to jeszcze lepiej rozwiązano elastyczność tłumienia cięciwy - przez łukowate zderzaki.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2010, 03:38:21 pm wysłana przez kissielec »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 23, 2010, 11:52:48 pm »
Gęsi lub kaczki - w większości krajów wg przepisów strzela się tylko w locie

Nie będę pisał, w którym otworze naturalnym stricte mam przepisy (a nuż jakieś dziecię niewinne przeczyta?) - ale trudniej jest podejść kaczkę z cięciwą gdy pływa, niż zasypać ją deszczem śrutu gdy zrywa się do lotu.

A na dobranoc - w takim towarzystwie to by było polowanko....

http://www.youtube.com/watch?v=DmVridMTf_A&feature=related

Jak widać - śliczna Laura nie trafiła w komorę, ale że strzała w klatce piersiowej zawsze powoduje zgon trafionej zwierzyny - polowanko zakończone sukcesem, choć poszukiwania były długie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2010, 01:11:12 am wysłana przez jopsa »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 24, 2010, 11:08:45 am »
Gdzie ci mężczyźni?? Prawdziwi tacy...
Orły, sokoły, herosy?

http://www.youtube.com/watch?v=0a9-misdtdk