Autor Wątek: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE  (Przeczytany 62951 razy)

Piotr Knapczyk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 164
ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« dnia: Kwiecień 21, 2010, 07:46:25 pm »
Witam wszystkich serdecznie. Jestem tutaj pierwszy raz. Od 12 lat jestem myśliwym w RP. Zawsze ciągło mnie do polowania z łukiem lecz polski regulamin na to nie zezwala. Teraz z racji wykonywanej pracy nadarza mi się taka okazja. Ponieważ biegle nie znam języka i nie mogę skorzystać z porad swoich francuskich i kanadyjskich kolegów proszę Was o porady.
Mam do wydania 3 do 4 tys zł.
Jestem dość dorodnym chłopem i mam sporo siły.
Jakiej marki, o jakiej sile naciągu, z jakim rodzajem bloczków i z jakim osprzętem poradzicie łuk?
Jakie tytuły książek przeczytać które wprowadziły by mnie dostatecznie w ten sport (mam na myśli porady odnośnie ćwiczeń, doboru i regulacji sprzętu itp)
Gdzie w RP mogę nabyć taki sprzęt i nie zostać naciągnięty?
Z góry dzięki za odpowiedzi
Bear Carnage 70#
Mathews Monster 6 70#

kissielec

  • Gość
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2010, 08:34:51 pm »
Ooo! ruszyłeś temat-rzekę, bo każdy łucznik swój łuk chwali (jak ta pliszka ogon  :)).
Ja również mam silne przekonanie do łuków z których strzelam, ale
by nie skupiać się na modelach i markach, polecam łuk o następujących parametrach i niezbędnym osprzęcie:

- długość (ATA) - 31-33"
- wysokość cięciwy (BH) 7"
- szybkość (I.B.O.) >320"
- redukcja (let-off) - 80%
- siła naciągu (DW) >60 lb
- single-cam
- zderzak cięciwy (STS), stabilizator-tłumik majdanu 7-11", tłumik odciągu kabli, ew. tłumiki ramion
- tworzywowy lub drewniany, ale niezbyt rozbudowany uchwyt
- kołczan mocowany do łuku (na 3-5 strzał) najlepiej jednoczęściowy, szybko-odłączany
- celownik wielopinowy (3-5 pinów światłowodowych ustawionych na odl. co 10m: 20-30-40-50-60) + peep-sight magnezowy, bez szkieł powiększających
- podstawka trzymająca strzałę w każdej pozycji łuku
- spust nadgarstkowy

- smycz zapobiegająca wypadnięciu łuku z ręki

Jeśli chodzi o nienajdroższe ale świetne strzały myśliwskie, posłużę się jednak nazwą firmową:
BEMAN ICS Hunter Elite, lotki - NAP Quick Spin, groty (broadheads) wkręcane - w zależności od celu polowania oraz groty treningowe o tej samej wadze.

Taka jest moja opcja myśliwska. Łuk wyłącznie do sportu i zabawy miałby nieco inne parametry. Na niebiesko oznaczyłem wg mnie najważniejsze cechy sprzętu. Kilka ciekawych porad dot. polowania z łukiem, doboru sprzętu, grotów,...itp. znajdziesz na polskiej stronie: http://bowhunting.pl . Warto również posiadać (kupić, pożyczyć ?) dalmierz z redukcją kątową i nie za dużą lornetkę. Przyda się bardzo, również odpowiedni strój maskujący i środki osłabiające ludzki zapach (do odzieży węglowej nie namawiam, bo b.droga, ale i kłopotliwa w transporcie).

Jeśli chodzi o nasze sklepy internetowe - to adresy ich ston znajdziesz tu na forum, natomiast jeśli chodzi o książki - to dość dobrą wg mnie broszurkę o wyborze łuku bloczkowego, w jęz. polskim - napisał nasz amerykański rodak dr Wojciech Łucka. Pozostałe godne polecenia - są niestety w obcych językach. O ustawieniach, regulacjach i tuningu łuku bloczkowego i strzał - do celów łowieckich (i nie tylko) - bardzo wyczerpująco napisał amerykanin Larry Wise w dość zwięzłym i b.treściwym opracowaniu: Tuning your compound bow. Producent strzał, f-ma  Easton wydała również dostępny w necie poradnik, pt. Easton Tuning Guide, który chyba też został już przetłumaczony w dużej części na nasz język.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2010, 09:01:34 am wysłana przez kissielec »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2010, 08:55:06 pm »
Łuk - jakikolwiek, który:

1. Wyrzuca strzały z prędkością powyżej 200 stóp na sekundę przy zastosowaniu strzały o łącznej wadze minimum 350 grain.

2. Z którego strzelający jest w stanie regularnie trafiać w cel średnicy poniżej 15 cm z odległości, z jakiej ma zamiar polować - im mniejsza ta odległość, tym lepiej. Ale nigdy nie więcej, niż 50 metrów

Czyli każdy łuk bloczkowy o sile naciągu powyżej 50 funtów. Plus bardzo mocne - powyżej 60 funtów siły naciągu i długości naciągu minimum 28 cali - dobre łuki bez bloczków.

Nie ma sensu wchodzić w koszty łuku (w lesie łuk się szybko niszczy!), super łuki kupują albo bardzo bogaci, albo szpanujący gadżeciarze, którzy "polują" najwyżej na piankowe atrapy. Ważniejsze jest dobranie strzał i grotów myśliwskich. Strzała ma być wystarczająco sztywna. Najdokładniej imitują lot strzały z grotem ćwiczebnym groty myśliwskie typu "mechanicznego" (otwierające otrza tnące dopiero w chwili uderzenia w cel). Jak stosuje się ostrza stałe (gorzej lecą, za to lepiej tną) - to najlepiej o trzech ostrzach, przy czym linia ostrzy powinna pokrywać się z linią lotek. By to osiągnąć trzeba wkręcać grot myśliwski z cienką gumową podkładką.

Lecz od jakości łuku, a nawet od umiejętności strzeleckich ważniejsze jest zachowanie się myśliwego w łowisku - gdy myśliwy nauczy się podpuszczać cel na odległość 15-20 metrów - to trafi każdy nawet półślepy patałach, łącznie ze mną  ;D

P.S. Parametry i wymagania przedstawione przez Pana kissielca są mocno przesadzone.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2010, 08:59:53 pm wysłana przez jopsa »

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2010, 02:59:05 pm »
Mam łuk typowo myśliwski APA Black Mamba 7o Funtów z 2009 roku kompletny tj podstawka celownik stabilizator. Do 30 m używam 1 pinu. Poniewaz bawię się w 3 d a nie zamierzam polować jest mi ten łuk nie potrzebny.
Jest w dziale do sprzedania opisany dokładnie.
Jeżeli masz pytania możesz zadzwonić 604135402
Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

Piotr Knapczyk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2010, 03:03:01 pm »
Dziękuję Wam bardzo za porady. Faktycznie! Oferta na naszym rynku jest dosyć bogata. Najbliżej mam do Bielska Białej do sklepu. Jeśli nie macie nic przeciwko to jak wypatrzę jakiś konkretny model, jeszcze raz skorzystam z Waszej pomocy i poproszę o opinię.
Pozdrawiam.
Bear Carnage 70#
Mathews Monster 6 70#

macheti

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 22, 2010, 04:06:41 pm »
Polecam generalnie łuki firmy "Bear Archery"  http://www.beararcheryproducts.com/
Model Bear Attack 60lbs  będzie idealny dla Pana.Zresztą flagowy łuk tej firmy.Od miesiąca mam ten łuk i z każdym dniem nabieram przekonania że nic lepszego nie mogło mnie spotkać:).


Z książek o tej tematyce  wartą uwagi jest
"SETTING UP THE PERFECT HUNTING BOW" BILLA WINKE
Niestety barierą może być język angielski.

Z początkiem maja wybieram się na polowanie( Słowacja ). Obiecuje zdać obszerną relacje.


jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 23, 2010, 04:10:32 pm »
Z początkiem maja wybieram się na polowanie( Słowacja ). Obiecuje zdać obszerną relacje.

Zamiast relacji wolał bym pojechać z Panem.
Są wolne miejsca?
Tylko trochę dziwne, że w maju - poluje się przecież jesienią i zimą, gdy małe zwierzaczki są już odchowane...

Piotr Knapczyk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 23, 2010, 04:30:52 pm »
Kolego Jopsa. mylisz się. W Polsce polujemy od 11 maja na rogacze (samce sarny) oraz od zeszłego roku na dziki z wyjątkiem loch cały rok. Domniemam że na Słowacji jest podobnie. Ba! Sezon na jelenie jest dłuższy i można polować na wilki co u nas jest zakazane jednak praktykowane co jest odzwierciedleniem debilności naszych ustawodawców którzy w latach 50-tych kazali tępić wilki a teraz ortodoksyjnie ich bronią zamiast po prostu regulować. Ciekaw jestem jakie są ceny polowań na Słowacji i jakie wymogi formalne i praktyczne trzeba spełnić żeby zapolować z łukiem?
Bear Carnage 70#
Mathews Monster 6 70#

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 23, 2010, 04:47:57 pm »
Masz rację - ale nie pisałem o przepisach prawnych, tylko o dobrych obyczajach.
Ja bym nie potrafił strzelić do dzika idącego z lochą i małymi warchlaczkami.

Zresztą dzików ci u nas zatrzęsienie - czy aby nie z tego powodu, że cena skupu jest niska i nie opłaca się strzelać?

Ale jak się jednym nie opłaca - to może opłacać się innym.
Niedawno kupiłem mikroskop, a w laboratorium pokażą mi, jak się samodzielnie bada wycinek przepony by wykluczyć włośnicę.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2010, 04:51:36 pm wysłana przez jopsa »

painkiller84

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 23, 2010, 06:19:38 pm »
Ciekaw jestem jakie są ceny polowań na Słowacji i jakie wymogi formalne i praktyczne trzeba spełnić żeby zapolować z łukiem?

i ja również ;)

Piotr Knapczyk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 23, 2010, 07:32:54 pm »
A gdybyście mi mieli doradzić łuk z hoyta i wraz z całym osprzętem (bez strzał)  to jaki byście polecili model i osprzęt aby zamknąć się w 3-4 tys zł?
Bear Carnage 70#
Mathews Monster 6 70#

kissielec

  • Gość
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 23, 2010, 08:40:32 pm »
@Drwalhunter
Robiłem jakiś czas temu wyliczenia, ...biorąc ceny z oferty polskiego sklepu internetowego i zakładając nowy sprzęt średniej klasy.
I jeśli komplet (łuk + osprzet) na polowanie wraz z 12 strzałami i 6 grotami myśliwskimi, musiałby zamknąć się w 4000,- pln, to sam goły łuk musiałby kosztować ok. 2500,- pln.
Sprawdź jakie łuki z oferty Hoyta są w tej cenie. Chyba ciężko będzie znaleźć tak taniego, nowego Hoyta. Zresztą nie tylko Hoyt czy Mathews potrafią polować  ;).
Chyba, że pójdziesz w sprzet używany, to wtedy można znacznie te kwoty poobniżać, ale szukania dużo i ryzyko trafienia na bubel. Z tym że na początku nie warto szaleć z drogimi zakupami.
Pozdrawiam.   

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 23, 2010, 09:41:16 pm »
to sam goły łuk musiałby kosztować ok. 2500,- pln.
Sprawdź jakie łuki z oferty Hoyta są w tej cenie. Chyba ciężko będzie znaleźć tak taniego, nowego Hoyta.

Powerhawk i Turbohawk kosztują w Polsce ok. 2000 zł

kissielec

  • Gość
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 23, 2010, 09:52:38 pm »
Faktycznie. A więc 500,- pln z powrotem do świnki  ;).

Piotr Knapczyk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: ŁUK DO POLOWANIA DORADZCIE
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 23, 2010, 10:05:58 pm »
Polowanie ze sztucerem mówiąc potocznie zmierzło mi się.Dwa sezony przepolowałem tylko z flintą bez optyki (szyna, muszka) co wymaga podejścia na dystans 40m i mniej.Nie używałem żadnych blokerów zapachu (nie ma u nas). Ot poprostu! mycie szarym mydłem, kamuflaż itp. Wyniki ilościowe spadły oczywiście ale satysfakcja wzrosła.
Dlatego też wolę raz czy dwa zapolować z łukiem a resztę roku trenować a nie chwalić się ile to sztuk nastrzelałem i z jakich odległości. Z Twojej wypowiedzi wynika że na osprzęt i strzały trzeba wydać 1500zł a widzę że dość fajnego hoyta za 3100zł da sie nabyć. Tak więc powiększę kwotę i już.
Bardzo dziękuję za cierpliwe rady.
No chyba że zdecydował bym się na BEAR-a to chyba za te pieniądze coś lepszego by było?

Bear Carnage 70#
Mathews Monster 6 70#