Autor Wątek: Kusza 150lbs  (Przeczytany 52158 razy)

markwild2100

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Kusza 150lbs
« dnia: Kwiecień 01, 2010, 08:33:58 pm »
Witam, jestem nowy na tym forum.
Piszę z Włoch, gdzie z racji zmiany miejsca zamieszkania zmuszony byłem zrezygnować z broni palnej i przesiąść się na wiatrówkę 7,5J albo kuszę :)
Wybór był oczywisty :)

3 tyg. temu rozpakowałem paczkę z tym produktem:
http://www.bighunter.net/shop/it/cat/01/H88/4/caccia/archi%2C-barlestre-e-fionde-balestre-e-supporti.html

Jest to najtańszy model, podła Chińska jakość itd. Na pierwszą kuszę w sam raz.

Do kompletu zakupiłem komplet bełtów aluminiowych dedykowanych do kuszy 150lbs.

Kusza przeszła polerkę mechanizmu spustowego, krawędzie blach mających styk z cięciwą zostały zaokrąglone i wypolerowane ( zrobione to było z tłoczonych blach 3mm i przecinało cięciwę).

Teraz kultura pracy jest zadowalająca, spust pracuje kulturalnie, występuje tylko jeden problem - chodzi o bełty!

Albo nie potrafię skonstruować odpowiedniej tarczy "bełtochwytu" albo są za słabe, po trafieniu w cel wyginają się jak paragraf i nie nadają do strzelania.
 
Na początku myślałem, że problem tkwi w grocie, który pozwala na głęboką penetrację tarczy (drewna) i podczas wyciągania (wyrywania) bełt jest krzywiony. Postanowiłem przetoczyć jeden z grotów na tokarce na kształt pocisku pistoletowego, pomogło chwilowo -bełt wbijał się na maks. 3cm i bez użycia siły można było go wyjąć, jednak po kilku strzałach pokrzywił się.

Potrzebna jest jakaś specjalna tarcza albo lepsze bełty?
Dystans strzału to ok 35m.

Pomóżcie koledzy.
Pozdrawiam!

N

  • Gość
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2010, 09:14:49 pm »
Cześć

Spróbuj bełtów z włókna węglowego (karbonowych)-chociaż wina leży głównie po stronie sztywnej, drewnianej tarczy ;)
Jeśli nie zmienisz swojej "maty" na coś bardziej "przyjaznego" to te bełty dla odmiany będą się łamać,sypiąc przy okazji snopami drzazg ;)
Lepsza byłaby tarcza zrobiona z pasów pilśni, pianki Ethafoam(są różne jej twardości)albo z wora ciasno wypchanego szmatami...opcji jest naprawdę niezliczona ilość...
Gotową matę można również kupić...np.





Zajrzyj do wątku o matach łuczniczych- bo w zasadzie to to samo...jedyna różnica to taka, że w przypadku kuszy muszą być trochę solidniejsze i dodatkowo wzmocnione.

Pozdr

PS
Drewniany jest tylko stojak podtrzymujący matę...
http://www.arrowinapple.de/videos/2008/apple-shoot-crossbow-tournament-2008.mpg
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 09:38:51 pm wysłana przez N »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 02, 2010, 10:28:38 am »
Kusza faktycznie najpodlejsza - zatem ma Pan rację, ideał do nauki. Ale do niczego innego. Te kuszki teoretycznie mają mieć prędkość wylotową bełta 245 fps, w rzeczywistości przy naciągu 150# lecą wolniej niż 200 fps. Wersje z mocniejszym łuczyskiem 175# osiągają w testach tylko 208 fps. Energia kinetyczna takiego wolnego krótkiego bełcika jest malutka.

Zatem aluminiowe bełty 16 lub 17" które Pan zakupił - są w zupełności wystarczające. Problem leży w materiale chwytającym bełt. Szkoda pieniędzy na gotową tarczę kuszniczą - może być droższa od Pańskiej kuszki, do tego będzie za twarda. Ja strzelałem ze strzeladła podobnego ("Jaguar" 150#) - i stosowałem tarczę następującej budowy, od strony wbijania się bełta:

1. Kilka cm miękkiej gąbki np. ze starego materaca - na za zadanie stabilizować wbijający się bełt i częściowo hamować przez tarcie o promień.
2. Warstwy kartonów z opakowań po dużych przedmiotach przekładane mocno zbitymi szmatami bawełnianymi (nie sztuczne, bo mogą się topić!) i mocno zbite - dookoła taśmą do pakowania, w środku przebite i związane sznurkiem - będa absorbować większośc energii uderzenia.
3. Na końcu dykta lub płyta meblowa - zatrzyma ostatecznie grot.

Grubość całej tarczy ma być taka, by po dojściu grota do ostatniej przeszkody zostało między lotkami a tarczą dość miejsca na chwycenie bełta w celach wyciągnięcia. To najtrudniejsze - bo bełciki krótkie.

Taka tarcza będzie nietrwała - ale zanim ją Pan zniszczy - nauczy się Pan strzelać na tyle dobrze, by kupić porządną kuszę lub Bloczkowy Łuk Horyzontalny. A jaki i gdzie - chętnie Panu pomogę, proszę wtedy o wiadomośc na PM.

Pozdrawiam!

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 02, 2010, 04:17:38 pm »
Zapomniałem jeszcze dodać, by strzelając z kuszy nie używał Pan tarcz-plansz łuczniczych. Kusze są celniejsze od łuków i strzelając np. 3 bełtami w jeden punkt istnieje spora szansa zniszczenia już wbitego bełta przez następny bełt. Dlatego z kuszy strzela się do planszy z namalowanymi kilkoma malutkimi tarczkami - po jednej dla każdego strzału.

Choć z tej kuszki strzelając z 35 metrólw to chyba Panu nie grozi - to urządzenie jest tak słabiutkie, że odchylenie bełta od linii prostej po przeleceniu 35 metrów wynosi już jakieś kilkanaście cali.

zgaszony

  • Gość
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 02, 2010, 06:30:30 pm »
Na zawodach nie zauważyłem aby kusznicy mieli jakieś wyśrubowane wyniki :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 06:56:43 pm wysłana przez zgaszony »

markwild2100

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 02, 2010, 08:05:47 pm »
Dziękuję za pomoc, po skonstruowaniu i przetestowaniu "bełtochwytu" dopiszę do tematu jak to dalej wygląda :)

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 02, 2010, 09:43:08 pm »
Na zawodach nie zauważyłem aby kusznicy mieli jakieś wyśrubowane wyniki :)

A ja nie pisałem o strzelaniu mistrzów. Proszę dać kompletnemu dyletantowi swój łuk oraz kuszę - i zobaczymy po tygodniu treningu, z czego będzie strzelał celniej.

kombatant

  • Gość
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 02, 2010, 10:57:51 pm »
...
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2011, 11:35:13 pm wysłana przez kombatant »

markwild2100

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 03, 2010, 11:05:54 am »
Tak zgadza się, z powodu (taki pw dostałem) "bo budził jakieś dziwne emocje wśród użytkowników"

Wrzucam fotki mojego potworka i zniszczonych bełtów .

Apropo, z tych wszystkich pseudobełtów został mi jeden prosty, więc zastanawiam się co zakupić teraz.
Możecie coś doradzić, oczywiście cena nie może przekroczyć wartości 10euro za sztukę.
Długość strzałek to 37,5cm.
Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2010, 11:11:32 am wysłana przez markwild2100 »

zgaszony

  • Gość
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 03, 2010, 12:47:48 pm »
Mam kilka jak nie kilkadziesiąt strzał o spinie 300 i 340 po strzeleniu strzałę w strzałę większość z nich ma długość o której piszesz ( promienie to karbony powerflight jeżeli cię interesują mogę przyciąć je na konkretna długość i wymienić np na smar do cięciwy ( cena około 12zł :) ) oczywiście lotki, nasadki i groty kupujesz i montujesz we własnym zakresie.

markwild2100

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 03, 2010, 04:51:48 pm »
Moja wiedza na tematy łucznicze jest poniżej poziomu krytyki :)
Gdybyś mógł przedstawić jakąś ofertę na gotowe bełty, było by mi prościej.
Z tymi aluminiowymi jest taki problem (dzisiaj próbowałem na dość twardej piance), że nawet gdy wchodzi w taki cel trochę się krzywi, bełty są z rurki aluminiowej o śmiesznie cienkich ściankach, co widać na zdjęciu.
Można to zgiąć w rękach, nie posiadają żadnej sprężystości tzn. po wygięciu w rękach na ok 5mm od osi tak już zostaje - próbowałem na uszkodzonych.
Nie wiem jak to jest, bo zawsze mi się wydawało,  że strzała sprężysta musi być, bo pracuje podczas strzału. Jeden taki bełt wystarcza na góra dwa strzały a następnie na opisanym wcześniej dystansie, ląduje metr od celu i składa się jak scyzoryk :o

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 03, 2010, 06:34:41 pm »
Jaki potrzebujesz parametr bełtów?
Jeżeli 226 lub 2219 to nie zamiast tych chińskich, które masz na zdjęciu kup Easton aluminiowe modele:
XX 75 CAMO HUNTER
Team Realtree
Razor

Co do bełtów ze strzał nie ma problemu jeżeli używasz bełtów z nasadką typu flat. Wtedy wklejasz insert także z tyłu i gra.
Jeżeli używasz nasadki typu half moon to gorzej, bo nie wiem czy któryś z dostępnych na rynku rozmiarów dopasujesz do wymiaru strzały.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2010, 06:37:05 pm wysłana przez Herr Otto Flick »

markwild2100

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 03, 2010, 09:00:55 pm »
Hmmm... Na dzień dobry to nie wiem co to jest parametr bełtu, czy to liczba wypisana z boku? Na tych Chińskich pisze 2018.
Co to oznacza?
Co do tych nasadek, to czy jest to ta zaślepka od strony cięciwy?
Do tej zabawki były dołączone dwa bełty z płaskim tyłem z aluminium (niebieskie) i trochę dłużej wytrzymały od tych, które zamówiłem dodatkowo. Te dodatkowo zamówione wykonane są ze słabszej rurki tył mają plastikowy z wycięciem na cięciwę (na zdj. kolor czerw.) natomiast łączenie z grotem jest również plastikowe (grot wkręcany).
Zauważyłem także, że same groty po kilku (czyt. dwóch:) ) strzałach nie są osiowe z korpusem bełta.
No cóż, tania chińszczyzna, nie spodziewałem się nic lepszego. Zamówiłem to ponieważ kryzys i każdy grosz trzeba liczyć, poza tym mam stały dostęp do doskonałego warsztatu i wszystko prócz pióra (napędu) i cięciwy mogę zrobić za darmo.

Apropo samych bełtów, chciałbym kupić raz a dobrze, nie płacić kilka razy za to samo - fundusz mam strasznie ograniczony, na dodatek żona marudzi, że na zabawki wydaje...
Znacie to :)

Pozdrawiam!
Wybaczcie nieznajomość terminów łuczniczych, to moje pierwsze strzeladło bez lufy!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2010, 09:18:04 pm wysłana przez markwild2100 »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 03, 2010, 09:19:11 pm »
Hmmm... Na dzień dobry to nie wiem co to jest parametr bełtu, czy to liczba wypisana z boku? Na tych Chińskich pisze 2018.
Co to oznacza?
http://www.bowhunter-ed.com/mi/course/ch4_matching_arrows_to_bow.htm

markwild2100

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kusza 150lbs
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 03, 2010, 09:30:32 pm »
Czyli pierwsze dwie cyfry to średnica zewnętrzna rurki a następne to grubość ścianki?
Wybaczcie początki są zawsze trudne ???