Autor Wątek: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!  (Przeczytany 66811 razy)

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« dnia: Marzec 23, 2010, 03:42:35 am »
Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji uznała kuszę za broń podlegającą szykanom biurokratycznym:
"Art. 4. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
4) b) broń cięciwową w postaci kusz".

Lecz ustawodawca nie zdefiniował, co rozumie przez pojęcie "kusza"! Choć dokładnie zdefiniował w Art. 7 oraz 8 broń palną, broń palną sygnałową, broń palną alarmową i broń pneumatyczną.
Skoro nie zdefiniował - to kuszą wymagającą pozwolenia w myśl ustawy będzie tylko to urządzenie, na które się wydaje pozwolenie na broń:

Rozporządzenie Ministra SWiA z 20.03.2000 r. w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w których może być wydane pozwolenie na broń:
"Paragraf 7 - pozwolenie na broń służącą do celów kolekcjonerskich może być wydane na 1) kusze".

Czyli jak ktoś chce jakieś historyczne średniowieczne kusze (lub ich repliki) kolekcjonować - musi mieć pozwolenie na broń. A jak ktoś posiada nie kolekcjonerską średniowieczną kuszę, lecz współczesny "łuk horyzontalny" ?(w USA potocznie mówi się na to, z czego strzelacie "vertical bow", a na to, do czego wszystkich namawiam "horizontal bow") Na to nie trzeba mieć żadnych pozwoleń!!!! Ponieważ nie posiada się kuszy (bo ustawodawca nie zdefiniował, czym jest kusza!!!!), lecz BLOCZKOWY ŁUK HORYZONTALNY. Ja mojego ŁUKU HORYZONTALNEGO (ŁH)  Barnett Quad 400 nie muszę zatem rejestrować, ani starać się o jakiekolwiek pozwolenie na mój ŁH.

Lecz gdyby ktoś się nadal bał szykan - że jego ŁH zostanie potraktowany przez aparat represji jako kusza - informuję z radością, że ustawodawca jako broń uznał całość danego urządzenia strzelającego, za wyjątkiem:

"Art. 5. 1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.
2. 4)  Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni, baskila, lufa, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy."

Ponieważ nie są wymienione żadne istotne części kuszy lub ŁUKU HORYZONTALNEGO - można bez żadnych zezwoleń posiadać części kuszy (lub ŁH). Zatem ja swój ŁUK HORYZONTALNY Barnett Quad 400 rozkręcam na dwie części - przednia będzie leżeć w kotłowni, tylna w pokoju komputerowym na pięterku - i możecie mi smerfy skoczyć.

-----------

Zatem dość tych ciuciubabek - proponuję oficjalnie otworzyć na tym forum dział "bloczkowe łucznictwo horyzontalne" (niech nikt nie waży się nazywać błędnie ŁUKÓW HORYZONTALNYCH "kuszami"!!!!).
Deklaruję pomoc w nabyciu ŁH, doradztwo który łuk wybrać, jakie stosować zasady bezpieczeństwa, technikę strzelania, naciągania, smarowania raila, kabli i cięciwy, doboru strzał (nie bełtów, bełty są przy kuszach dla kolekcjonerów...), limb saverów, silencerów itp. itd.
Jesteśmy wolnymi ludźmi i nie dajmy się szykanować biurwokratom!



luqas

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2010, 10:11:24 am »
Popieram pomysł. Ustawodawstwo pod tym względem jak i pod wieloma innymi jest dziurawe i pełne niejasności . Skoro urzędasy interpretują przepisy tak jak im pasuje w zależności od sytuacji to czemu my mamy z tego nie korzystać .
Darton pro3500s  shadow black:)

Wilk

  • Gość
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2010, 11:08:22 am »
Bardzo ciekawy pomysł i szczerze popieram. Ale co jeśli komuś zostanie postawiony zarzut posiadania kuszy czyli nielegalnej broni. W sądzie można się upierać że to łuk horyzontalny ale co kiedy sąd poprosi o opinię rzeczoznawcę?
A ta osoba stwierdzi że to właśnie kusza?

Pozdrawiam

luqas

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2010, 11:16:39 am »
To niech określą w ustawie co jest kusza a co nie.
Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego stosowania ale jeśli prawo nie definiuje tego to przeciez zwykły człowiek nie będzie przed kupnem płacił za opinie rzeczoznawcy co kupuje ....
Darton pro3500s  shadow black:)

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2010, 11:38:09 am »
Najprosciej byloby wprowadzic zapis w ustawie, ktory zamiast definiowac co jest kusza a co nie, okreslalby ze pozwolenie na bron miotajaca jest wymagane dla wynalazkow, w ktorych wykorzystuje sie pociski w postaci gwozdzi, szpilek, beltow czy strzal o dlugosci nie przekraczajacej XXX mm.
Oczywiscie dotyczyc powinno to broni cieciwnej. Tak jest na przyklad w Niemczech. Z drugiej strony co z procami czy to tez bron cieciwna ???  ;D 

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2010, 12:50:20 pm »
jopsa, czasami siejesz na tym forum zamieszanie ale w tym wypadku mam ochotę postawić Tobie dobrą szkocką.
ja już od dawna jestem zainteresowany takim łukiem horyzontalnym ale nie wiedziałem jak ominąć prawo.
teraz wydaje mi się że można zaryzykować jeżeli interpretacja przepisów jest tak różna.
mój wybór padł na łuk horyzontalny Barnett Predator Avi lub Bowtech Stryker force.
czy któys z tych VB(vertical bow) będzie dobrym wyborem?
zależy mi aby było małe AtA no i sprzęt jak najbardziej poręczny a także szybki.
podoba mi się również PSE TAC 15 ale ta cena...
pozdrawiam
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

kissielec

  • Gość
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2010, 02:05:37 pm »
Nie wiem jakie są w końcu losy projektu zmiany ustawy o broni amunicji, określającej nowe zasady dostępu obywateli do broni...ale w samym projekcie jest mowa o tym, że:
 
"20) urządzenia niebezpieczne ? należy przez to rozumieć ostrza ukryte, kastety,
paralizatory elektryczne o prądzie wyładowania powyżej 10 mA, broń cięciwowa
o sile naciągu cięciwy powyżej 750 N
."
(750N = 168,6lb)
(...)
"Art. 6. W rozumieniu ustawy broń i amunicja dzieli się na następujące kategorie:
1) A ? broń i amunicja, której posiadanie jest zabronione, z wyjątkami przewidzianymi
w art. 8 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy;
2) B ? broń i amunicja, którą wolno posiadać na podstawie pozwolenia na broń
podstawowego, rozszerzonego, obiektowego i muzealnego;
3) C ? broń i amunicja, którą wolno posiadać na podstawie obywatelskiej karty broni;
4) D ? broń i amunicja, którą wolno posiadać bez pozwolenia."

(...)
"3. Do kategorii C zalicza się:
1) broń krótką palną bocznego zapłonu, z wyjątkiem samopowtarzalnej;
2) broń długą palną bocznego zapłonu;
3) broń długą palną gładkolufową, z wyjątkiem samopowtarzalnej;
4) broń sygnałową;
5) broń gazową;
6) broń hukową samoczynną;
7) broń pneumatyczną;
8 ) broń czarnoprochową;
9) amunicję do broni określonej w pkt 1 - 6 i 8, w tym proch czarny i jego substytuty;
10) urządzenia niebezpieczne."

(...)
"Art. 10. Broni i amunicji nie może posiadać osoba:
1) która nie ma ukończonych 21 lat;
2) skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia lub ograniczenia wolności
za umyślne przestępstwo:
a) przeciwko życiu i zdrowiu,
b) przeciwko mieniu,
c) przeciwko wolności seksualnej i obyczajności,
d) z zastosowaniem przemocy lub groźbą jej użycia,
e) określone w art. 263 § 1-3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
(Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.1);
3) u której stwierdzono stan chorobowy lub istotne zaburzenie funkcjonowania
psychologicznego, wymienione w załączniku nr 1;
4) nieposiadająca miejsca zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej."

(...)
"Art. 12. 1. Obywatelską kartę broni wydaje się na wniosek osoby, wobec której nie zachodzą
okoliczności, o których mowa w art. 10.
2. Do wniosku o wydanie obywatelskiej karty broni należy dołączyć:
1) informację o wnioskodawcy z Krajowego Rejestru Karnego;
2) zaświadczenie od lekarza rodzinnego, po zasięgnięciu w razie potrzeby opinii lekarzy
specjalistów."
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2010, 03:20:57 pm wysłana przez kissielec »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2010, 03:13:45 pm »
mój wybór padł na łuk horyzontalny Barnett Predator Avi lub Bowtech Stryker force.
czy któys z tych VB(vertical bow) będzie dobrym wyborem?
zależy mi aby było małe AtA no i sprzęt jak najbardziej poręczny a także szybki.
podoba mi się również PSE TAC 15 ale ta cena...

Barnett Predator - odradzam. Jest to konstrukcja oparta na tylnej części Barnett Revolution - ale zwiększono długość odcinka na którym jest rozpędzana strzała (power stroke), zwiększono siłę naciągu do 175 lb - i wprowadzono mięsisty, bajerancki wygląd frontu. Lecz że Revolution już był łukiem horyzontalnym dość wyżyłowanym - jeszcze bardziej wyżyłowany Predator ulega częstym awariom. Odrywa się umocowanie ramion od reszty i łuk ulega zniszczeniu.

Stryker force - ponieważ Bowtech robi głównie wertykalne łuki bloczkowe - Stryker ma perfekcyjne bloczki. Łuk dobry (niestety drogi), niezbyt celny - ale jak to jest najszybszy seryjny łuk horyzontalny świata, to nie spodziewajmy się super celności.
Cos za coś - albo siła, albo celność. działo wielkiego kalibru też będzie mniej celne od karabinu snajperskiego.

Wszystkie PSE serii TAC - drogi chłam. Dla chłoptasiów z fijołem na tle militariów. Inne modele PSE też nie cieszą się uznaniem w segmencie łuków horyzontalnych z powodu niskiej jakości wykonania i niskiej trwałości.

====

Ergo - z tych trzech polecam Strykera, tylko najpierw zadaj sam sobie pytanie - do czego Ci aż tak szybki łuk?


jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2010, 04:01:45 pm »
Jeszcze jedno - jeżeli przejdzie to, o czym pisal Mister kissielec:

"broń cięciwowa
o sile naciągu cięciwy powyżej 750 N." (750N = 168,6lb)"

- to zawczasu kup łuk horyzontalny o sile naciągu do 150 lb, byś go mógł później używać.
Mój Barnett Quad 400 ma właśnie 150 lb draw weight i przejdzie. Przy czym jest szybszy o każdego łuku wertykalnego (rzeczywiste 345 fps). Nie ma bajeranckiego wyglądu - ale nie mam zamiaru paradować z nim na wsiowe dyskoteki. Jedynie dziś bym kupił droższą wersję AVI (system antywibracyjny).

Najlepsze łuki horyzontalne - to Parkery. Wyglądają skromnie, nie porażają super prędkościami - ale dzięki temu są niemal bezawaryjne i bardzo celne. Parker daje dożywotnią gwarancję na swoje łuki dla pierwszego właściciela!

kissielec

  • Gość
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 23, 2010, 06:03:22 pm »
Ciekawe skąd w projekcie ustawy akurat taka a nie inna granica 750N, poniżej której urzadzenie jest jeszcze bezpieczne  :o, a powyżej tej wartości - już niebezpieczne (i dostępne na obywatelską kartę broni).
Dodatkowo projekt przytacza wcześniej definicję broni, z której wynika, że nie ma czegoś takiego jak BROŃ cięciwowa:

"Art. 3. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
(...)
2) broni ? należy przez to rozumieć strzelecką broń palną, broń gazową, broń sygnałową,
broń hukową oraz broń pneumatyczną;"


...także posiadając jakikolwiek łuk, faktycznie posiadamy całkowicie bezpieczne urządzenie, porównywalne z pistoletem na wodę - które można użytkować gdzie dusza zapragnie  :). Dopiero pow. 168,6lb siły naciągu - nasze urzadzenie staje się raptem niebezpieczne i musimy bawić się w formalności policyjno-lekarskie by się nim posługiwać (w rzeczywistości wystarczy mniej niż połowa z tej siły naciagu by szybko wyprawić nosorożca lub słonia na tamten świat).

A zahaczając o temat bowhuntingu,...skoro broń cięciwowa wg prawa ma nie istnieć, nie będzie możliwa legalizacja polowań na zwierzęta...bez broni ! Nie sądzę również by zalegalizowano polowania z użyciem czegoś co nosi nazwę "urządzenie". Niby błahostka, ale takie rzeczy w Polsce potrafią skomplikować rzeczywistość. Słowem: jeden krok do przodu, ale trzy wstecz  :-\.

« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2010, 08:10:54 pm wysłana przez kissielec »

White_Eagle

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 267
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 23, 2010, 06:23:03 pm »
Witam serdecznie.
Już dawno chciałem taki temat poruszyć. Nie bardzo wiedziałem, jak się do tego zabrać.
Jestem zainteresowany posiadaniem takiego łuku horyzontalnego, jeżeli to nie będzie powodować łamania prawa.
Chciał bym kupić taki łuk, ale nie wiem, jak się do tego zabrać i co kupić, aby kupić coś dobrego, oczywiście z bloczkami.

Temat śledzę i oczekuje, że zdobę tutaj informacje co i gdzie mam kupić.

Pozdtawiam serdecznie
White Eagle
Łuk Bloczkowy Bowtech PATRIOT DUALLY
Celownik Shibuya
Optyka Las Vegas SCODE + 0,50
Strzały EASTON POWER FLIGHT 400
HW100Tqf LONG
FWB 300S Universal
TWINMASTER SPORT + LUNETKA 2X20 WALTHER
ŁUCZNIK 1970
GG 3176262

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 23, 2010, 07:10:27 pm »
pracując jeszcze w Atenach poszedłem do sklepu łuczniczego gdzie moją uwagę zwrócił piękny VB marki Darton. wziąłem go do rąk, przymierzyłem i leżał idealnie(nie napięty oczywiście). do dziś nie mogę zapomnieć gdy popatrzyłem przez celownik optyczny na pobliskie drzewa. czułem się jak Tom Berenger ze swoim Barett'em w filmie "Snajper".
pomimo iż w Grecji jest prawo podobne do naszego sprzedawca poinformował mnie, że mogę ten sprzęt kupić bez problemu od niego. a co ja z nim dalej zrobię to jest moja sprawa.
trochę cienko, że u nas w ogóle nie ma w sklepach takiego sprzętu.
tu pytanie do jopsa. co myślisz o sprzęcie Darton'a? mnie się np. podoba seria Serpent.
osiągami nie powala ale ma zwartą, solidną konstrukcję.
pozdrawiam

łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 23, 2010, 08:15:06 pm »
Ale co jeśli komuś zostanie postawiony zarzut posiadania kuszy czyli nielegalnej broni. W sądzie można się upierać że to łuk horyzontalny ale co kiedy sąd poprosi o opinię rzeczoznawcę?
A ta osoba stwierdzi że to właśnie kusza?

Jestem już przygotowany na taką ewentualność. Nabyłem za parę groszy w największej sieci sklepów sportowych w Polsce Decathlon żółty plastikowy sprzęt z trzema strzałkami na przyssawkę. Mam rachunek, oryginalne opakowanie. Gdy pożal się Boże "rzeczoznawca" zakwalifikuje mój BLOCZKOWY ŁUK HORYZONTALNY jako "kuszę" na podstawie dowolnych kryteriów - udowodnię przed sądem, że te same kryteria spełnia ta żółta zabawka, którą legalnie nabyłem.
Przedstawię link do polskiego sklepu wysyłkowego, który zgodnie z prawem oferuje produkt spełniający kryteria "rzeczoznawcy":
http://rangershop.pl/product-pol-1152633049-Kusza-Phantom%60.html

Na szczęście żyjemy w Europie, gdzie nadal obowiązuje stara rzymska zasada prawna, że wszystkie wątpliwości muszą być rozstrzygane na korzyść oskarżonego. 

Zresztą żadnego oskarżenia nie będzie - jak napisałem w pierwszym linku legalne jest posiadanie części do kuszy i do BŁH. Wystarczy przechowywać i transportować sprzęt w częściach (już dwie wystarczą) - i mogą nam skoczyć na...
Oddzielanie ramion od reszty w przypadku słabszych kusz jest dziecinnie proste (zdjąć cięciwę, wyjąć łuczysko), przy kuszach profesjonalnych jak Horton Legacy czy Excalibur trudniejsze, ale też się da. Najtrudniej jest w przypadku Bloczkowych Łuków Horyzontalnych, bo trzeba przełożyć kable przez szparę w korpusie - ale po kilku razach idzie jak z płatka.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 23, 2010, 08:56:10 pm »
jaki jest zasięg "ognia" celowanego ?
To znaczy chodzi mi o dystans przy którym łoże jeszcze nie zasłania celu.
Tak swoją drogą Quad 400 to kawał niezłego...łuku...

Łoże ma kusza. Bloczkowy Łuk Horyzontalny ma "stock" ;)
I ten "stock" nigdy nie zasłoni celu, gdyż nie strzela się co celów, które wychodzą poza celownik.
Stosuje się dwa rodzaje celowników, mam oba:

1. "Red dot" - krótka rurka gdzie sa wyświetlane trzy czerwone kropki na baterię. Ich wysokośc ustala się pokrętłami. Bez powiększenia. Zalety - można patrzeć dwoma oczami podczas celowania. Wada - musi byc dobrej firmy, czyli dość drogi.

2. Luneta (scope) 4/32 (o powiększeniu 4x, tubusie 32) i siatce "multi reticle". Im cel bardziej odległy - patrzy się na coraz niższy "krzyż", Preferuję ten celownik, Są wersje iluminowane, nawet w dwóch kolorach w zależności od oświetlenia celu, ale to zbędny bajer. Luneta może być marna, za to konieczny jest dobry montaż - UWAGA! rozstaw montażu lunety do BŁH jest mniejszy niż do broni palnej (7/8"), stąd najlepiej zamawiać BŁH od razu razem z lunetą i montażem.

Zasięg BŁH - po prawie prostej 50-90 jardów w zależności od prędkości strzały. Na większe odległości się nie strzela w terenie, bo strzał ma być pewny. Lecz są znane przypadki z USA, gdy ktoś niechcący nacisnął spust, strzała wyleciała i położyła trupem na miejscu jelenia stojącego na wzgórzu 400 jardów dalej.

Barnett Quad 400 nie jest niezłym łukiem. Mnie pasuje, bo jest niedrogi, krótki, lekki, i ma wysoko umieszczoną kolbę (wygoda celowania). Ma małe bloczki - to zaleta, bo gdy bloczek w terenie zaczepi o gałązkę - może być nieszczęście nie dla celu, lecz dla strzelającego. Celny - 3 strzały wystrzelone z 30 jardów grupują sie w kole o średnicy poniżej 2 cali. I szybki, duża energia kinetyczna. Ale wymaga dużej ostrożności - spore wibracje, głośny, wymaga ciężkich strzał, dobrych ochraniaczy ramion i "sciszaczy cięciwy" (na Boga, nie wiem, jak to napisać po polsku) ;) Pierwsze kilkanaście strzałów najbezpieczniej oddać w kasku motocyklowym

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: BLOCZKOWE ŁUCZNICTWO HORYZONTALNE - otworzyć nowy dział!
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 23, 2010, 09:36:28 pm »
tu pytanie do jopsa. co myślisz o sprzęcie Darton'a? mnie się np. podoba seria Serpent.

Bardzo dobre łuki. Mają jedna wadę - są mało popularne.
Niestety, w przypadku BŁH wydatki nie kończą się z chwila nabycia łuku. Ja z mojego wertykalnego recurva strzelałem ponad 20 lat - bez zmiany cięciwy!!! Mam ją do dziś, sprawna.
BŁH wymaga zmiany cięciwy co mniej więcej 100 strzałów (producenci nawet polecają co 50) - ze względów bezpieczeństwa. Kable co kilkaset strzałów. Kupisz mało popularny łuk - a potem będzie leżał w szafie z powodu braku części zamiennych.