Autor Wątek: PSE Nova dla początkującego  (Przeczytany 4144 razy)

Denar

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
PSE Nova dla początkującego
« dnia: Sierpień 05, 2009, 11:53:40 am »
Witam, od niedawna interesuje się łucznictwem i jako że udało mi się odłożyć trochę grosza chciałbym zakupić swój pierwszy łuk. Po przesledzeniu for w internecie moj wybór padł na PSE NOVA do strzelanie w tarczę. Moj wzrost to 190cm i 95kg. Myślę że z tymi 50-60# naciągu  spokojnie sobie poradzę.. natomiast moje pytanie dotyczy długości naciągu - po zmierzeniu swojego zasięgu wyszło mi ok 80cm czyli jakieś 32#, czy nie będzie problemu jeśli ten łuk ma tolerancje +/- 1# czyli max 31#? Czy istnieje możliwość uszkodzenia łuku przez przeciągnięcie o ten 1#? W ogole czy ten łuk będzie dla mnie odpowiedni? Widziałem w internecie kilka modeli NOVA (NOVA CU, NOVA LR, NOVA VECTOR)-czym one się różnią i który byłby dla mnie najlepszy?.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Łukasz

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: PSE Nova dla początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 05, 2009, 02:57:01 pm »
Witaj Łukaszu.
Po pierwsze (#) takim symbolem określamy siłę naciągu przeważnie w funtach.
Po drugie długość naciągu mierzymy przeważnie w calach a oznaczamy ją tak('')
np:31''.
Co do twojej wyliczonej długości naciągu równej 32'' to ten łuk ustawiony na 31'' w zupełności może Tobie wystarczyć.
Jeżeli będziesz strzelał ze spustu to jeszcze dochodzi część jego długości + długość pętelki.
Dodatkowo właśnie długością pętelki można korygować ewentualne braki w długości naciągu.
Inna sprawa jest taka że łuku nie przeciągniesz powyżej ustawionej wartości ponieważ na bloczku jest malutki kołeczek (draw stop), który po uzyskaniu ustawionej wartości naciągu opiera się o kabel uniemożliwiając dalszy naciąg.
Co do modeli PSE NOVA to one różnią się od siebie konstrukcją bloczków, ale o tym to napiszą Tobie może sami ich użytkownicy, których mamy kilku na tym forum.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2009, 06:37:13 pm wysłana przez Arkadio »
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: PSE Nova dla początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2009, 04:34:14 pm »
Łukaszu, nie obraź się, bo to niewinny żart, ale skoro potrzebujesz naciągu 32" to musisz być chyba ogrem ;)
Pozdrawiam i dopisuję się do posta Arkadio - ładnie wszystko przedstawił ;)
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

Leif

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: PSE Nova dla początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2009, 05:03:49 pm »
Ja będę bardziej wstrzemięźliwy w entuzjazmie niż koledzy.

Łuk nie jest po to, aby się z nim męczyć, tylko po to aby mieć frajdę. Jeśli masz możliwość (np. ktoś znajomy, może ktoś z tego forum, ew. sklep łuczniczy niedaleko), możesz przymierzyć się do 31'' (samo sprawdzenie nie zaboli), ale jeśli nie, to sugerowałbym nie ryzykować, tylko sprawić sobie łuk o odpowiednim zakresie regulacji.

Lepiej wydać trochę więcej (jak wszędzie, niestety mniej popularne wymiary bywają drogie...) niż zrazić się z powodu 1-2 cali różnicy (które będziesz kompensować np. nieprawidłową postawą...).
hardware: Hoyt Powerhawk, NAP QuikTune 800, Stock Dog Plus BS-1, Carter Insatiable 2+

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: PSE Nova dla początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2009, 05:41:36 pm »
Łukaszu, nie obraź się, bo to niewinny żart, ale skoro potrzebujesz naciągu 32" to musisz być chyba ogrem ;)
;D ;D ;D Hassassin ja wiem że Ty masz poczucie humoru aleteraz przeszedłeś wszelkie normy. ;D
buhahaha ;D
tak 3maj brachu ;D
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

Denar

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: PSE Nova dla początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2009, 06:28:31 pm »
Faktycznie przedni zart, uwielbiam takich niewinnych, dowcipnych chlopców z malymi luczkami:) Tak trzymaj kolego.. kazdy potrzebuje jakos dowartosciowac swoje braki:) Wracajac do tematu - znalazlem na glownej stronie złotej strzaly łuk PSE NOVA LR Vector 5.. czy taki byl by odpowiedni na poczatek? To jakis nowy model?

shiffo

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: PSE Nova dla początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2010, 08:29:51 pm »
Mam PSE Nova Vector 5 i nie moglem ustawic kabli w taki sposób aby sie nie dotykały.

Odbojnica blokuje sie w pewnym momencie o bardzo grubą rączkę na majdanie. Wykręciłem tą
rączkę i okazało się, że można tak ustawić tą odbojnicę aby kable w miejscu gdzie na oko się krzyżują nie dotykały się. Teraz jest miedzy kablami minimalna przerwa i nie ma tarcia podczas strzału.
Po tym ustawieniu wszyskie strzały z 30m poszły 20cm w górę, czyli jakby łuk stał się mocniejszy?

Tylko teraz kombinuje aby zamiast tej rączki owinąć czymś ten majdan, np owijką na kierownicę
rowerową, taka owijka korkowa. Co o tym sądzicie?
PSE NOVA Vector 5, 50lbs,  TOXONICS STOCK DOG PLUS, Easton Powerflight 500