Autor Wątek: FOC  (Przeczytany 6017 razy)

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
FOC
« dnia: Wrzesień 27, 2010, 05:24:23 pm »
Chciałem się zapytac kolegów odnośnie Foc'a, czy robię to prawidłowo (nie mam programu); wydaje mi się, ze dobrze ale róznie to bywa:
(waga grotu + insertu) - (waga lotek + nocka + np. unibushinga (czy też gbushinga) + wraps) /dzielę przez 2. Nastepnie wynik dzielę przez wagę strzały na gram mnożę * 100 i dzielę przez długośc strzały? bo rozumiem, że wyliczenia teoretyczne nie tolerują wykroczeń poza sztywne ramy np. dla węglowej strzały 9-11%  A  jak traktujecie FOC strzał do 3 d czy tak jak odpowiednie strzały (alu, carbo, ALU/CARBO) tarczowe?
I teraz mam pytanie bo wyliczenia są dośc prezyzyjne a nawet 2 grainy w pewnym momencie mogą miec znaczenie. A mianowicie czy np. uni-bushing wlicza w wagę promienia np. lightspeeda (bo jest dołączany do niego fabrycznie), czy nie? Może ktoś się orientuje?
Ktoś mądry poradził mi bym po prostu sprawdził to "przeważając" strzałę, ale chciałem sprawdzic jak się teoria ma do praktyki? :-\
Sage 35#

@(o.o)@

  • Gość
Odp: FOC
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2010, 06:06:10 pm »
Niestety, nie jest to prawidłowy sposób...
Położenie równowagi wagi szalkowej osiąga się nie tylko ciężarem odważników na szalkach ale też długością ramienia.
Twój sposób liczenia nie uwzględnia np. położenia lotek od nasadki. Zrobiłeś błędne założenie, że grot+insert są w tej samej odległości od środka co lotki, nasadka i unibushing)...

Wliczenie gniazda nasadki do wagi promienia nie miałoby sensu, bo zależałoby od długości strzały. Ja np. miałem LightSpeedy z Super Nockami. :)

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: FOC
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2010, 07:50:26 am »
hmm...Ja myślałem, że chodzi o znalezienie punktu równowagi w stosunku do 1/2 długości promienia ??? Odnośnie długości ramion wagi to ok. ale w przypadku strzał nie ma to chyba szczególnego znaczenia gdyż moim zdaniem insert położony jest  w takiej odległości od grotu co lotki od nasadki (a przecie obie wartości bierze się po uwagę). Nie zrobiłem założenia, że są w tej samej odległości, po prostu masa równowagi musiałaby się teoretycznie spotkać w odpowiednim do wagi FOC :-\
Dlatego też jeśli miałeś Lightspeedy z Super nockami to nie uwzględniasz przecież wagi bushingu tylko nocka, nie porównywałem g-nocka do super długością ale nie wiem, czy się nie równoważa razem z bushingiem?
Poza tym (może się mylę) ale przy danej wadze promienia chyba nie można inaczej policzyć???
No i muszę sprawdzić jak to się ma w praktyce czyli zważyć...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2010, 08:16:26 am wysłana przez dany »
Sage 35#

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: FOC
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2010, 08:07:39 am »


Uploaded with ImageShack.us

Przepraszam autora tego obrazka (ze strony Bowhuntingu), że skorzystałem na forum ale wzorowałem się właśnie na tym wzorze ???  :-\
Sage 35#

@(o.o)@

  • Gość
Odp: FOC
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 28, 2010, 09:03:19 pm »
W tym wzorze:
[...]
(waga grotu + insertu) - (waga lotek + nocka + np. unibushinga (czy też gbushinga) + wraps) /dzielę przez 2
[...]
zrobiłeś za duże uproszczenia

Grot oraz insert nie stanowią wagi "punktowej" ale rozłożone są w różnych odległościach od środka geometrycznego strzały zależnie od typu insertu czy wykonania grotu.
Podobnie lotki oraz nasadka. Dłuższy typ nasadki czy lotki przyklejone 0.5" od końca strzały dadzą inny wynik niż lotki przyklejone 3.5" od końca.

Wzór z obrazka czytamy:

L = prawidłowa długość strzały (mierzona wg. AMO) - Dystans od dołu nacięcia w nasadce do końca promienia
A = Dystans od dołu nacięcia w nasadce do punktu równowagi strzały (wyposażonej w grot [+insert], system nasadki oraz opierzenie)

Oczywiście, że dałoby się stworzyć funkcję służącą do wyliczenia środka ciężkości, ale to niepotrzebne komplikowanie sobie życia. Empirycznie jest znacznie prościej - wystarczy strzałę zmierzyć i zmierzyć odległość do środka ciężkości.

aro1569 - Arkadiusz Kania

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 249
Odp: FOC
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 28, 2010, 09:46:09 pm »
No własnie , nie ma sensu komplikowac sobie zycia. Najprosciej sciągnac sobie Easton Shaft Selector , ktory oblicza automatycznie parametr FOC ,wpisac chocby w cm odpowiednie wartosci i czesc pracy.
Bowtech Invasion CPX 70#, Mathews Drenalin 70#,
TR Micro Alpha v5, Sure- Loc QC,
Ripcord Code Red, Mathews HD II,
Cartel Midas Max ,
Octane 11'' , Bee stinger pro hunter max 8"
CE Maxima 250

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: FOC
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 29, 2010, 07:57:23 am »
Grot oraz insert nie stanowią wagi "punktowej" ale rozłożone są w różnych odległościach od środka geometrycznego strzały zależnie od typu insertu czy wykonania grotu.
Dobra. Może i się nie mylisz, ja na fizyce za bardzo nie uważałem. Sprawdzę sobie empirycznie, zobaczymy co wyjdzie, mam trzy różnie oklejone strzały, więc będzie jakieś porównanie.
Najprosciej sciągnac sobie Easton Shaft Selector , ktory oblicza automatycznie parametr FOC ,wpisac chocby w cm odpowiednie wartosci i czesc pracy.
Ja mam schaft selectora z 2009 i wpisując długości to wyskakują bzdury jakieś ???, pokazuje tylko przy 28 cali/14 cali  FOC 0% i 28/28 daje 50%. Poza tymi wartościami, daje ciąg liczb, któych nie rozumiem. :-\ :o Może coś źle robię ale wątpię, przejrzałem i nic innego nie znalazłem
W tym wzorze:
Wzór z obrazka czytamy:
L = prawidłowa długość strzały (mierzona wg. AMO) - Dystans od dołu nacięcia w nasadce do końca promienia
A = Dystans od dołu nacięcia w nasadce do punktu równowagi strzały (wyposażonej w grot [+insert], system nasadki oraz opierzenie)

@(o.o)@ wiem jak czytamy, przecież nie doszedłbym do tego swojego wzoru bez tych informacji ;)
Sage 35#

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: FOC
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 04, 2010, 07:37:10 am »
Sprawdziłem sobie wyważając strzały, @(o.o)@ masz rację ;D
Sage 35#