Autor Wątek: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova  (Przeczytany 7599 razy)

wit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« dnia: Styczeń 16, 2010, 09:52:30 am »
Witam.
na wstępie chciałem się przywitać i kilka słów o sobie...
od kilku lat troszkę strzelam czysto rekreacyjnie -i tak pozostanie -w sobotę na godzinkę dwie wyskoczyć za miasto i  podziurawić tarczę...
najpierw jakieś "zwykłe" samodzielnie zrobione łuki -potem -sam zrobiłem bloczkowy... troszkę za  mocny zresztą -co odbijało się na precyzji... od dłuższego czasu czytam to forum - pierwszy raz piszę -i dziękuję  za wiedzę...

obecnie kupiłem uszkodzony łuk PSE nova -jakiś stary typ -niby myśliwski - w barwach maskujących.
nie potrafię zidentyfikować modelu -może podpowiecie.
bloczki -kołowe plastikowe,
kable -stalowe linki w plastikowej osłonie.
pręt podpierający kable (nie wiem jak się nazywa) -poniżej rękojeści.
co to może być za model ?
i podstawowe pytanie gdzie mogę kupić same bloczki -mogą być zwykłe kołowe-bo są obydwa mocno wykruszone -prawdopodobnie w wyniku suchego strzału.
i czy montować jak było -stalowe linki kable -czy kusić się na wymianę na dakronowe rozdwojone na końcach jak w obecnych modelach nova?
łuk chcę naprawić po minimalnych kosztach -służyć będzie do okazjonalnego  czysto rekreacyjnego pukania do tarczy na 50 kroków...
tak więc nie mam wielkich wymagań... ot coby strzelanie było przyjemnością...
pozdrawiam. i wdzięczny będę za rady.
Witek.

wit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2010, 01:00:28 pm »
Wymiana stalowych linek z kotwiczkami na nowe jest już praktycznie niemożliwa- to stare i nie stosowane już rozwiązanie(chyba że jeszcze tylko w chińskich podróbkach)
tu sprawa dość prosta... mam takie stalowe kable -z czasów kiedy sam robiłem łuk bloczkowy. (łuk był majdan spawany z profilu stalowego -a ramiona klejone z laminatu włókien szklanych. bloczki też z laminatu szklanego robiłem.

A wymiana stalowych kabli na te z włókien typu BCY 8125 albo ULTRA CAM oraz krzywek na nowsze raczej nieopłacalna(zwłaszcza jeśli chcesz to zrobić "po kosztach")...
a ile coś takiego może kosztować ? chodzi o same części -krzywki i linki z włókna ?
bo robocizna -to sam bym wymienił...

wit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2010, 03:32:39 pm »
 łuk   przypomina PSE deer Hunter -bloczki ma identyczne...
na ramionach napis " PSE Nova"

na jednym z ramion jakby kalkomania z parametrami  i numerem 0707666 SN#

i co to za model  ?

wit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2010, 07:41:44 pm »
Twój łuk to PSE NOVA model STAGE3 z roku 1997. Koszt zakupu do niej nowych bloczków, np.Vector lub Synergy + cięciwa i kable = 600 - 700 zł.

cięciwę i kable mam nowe (no kilka lat leżały na półce)
zresztą cięciwa która jest na łuku wygląda jeszcze dobrze.

kable są postrzępione ściślej zdarta plastikowa osłona z linek -więc wymienię -bo mam zapasowe.

problemem są jedynie bloczki -bo te  na łuku są zniszczone -i muszę dokupić albo dorobić...
jeśliby udało kupić się taniej np. używane  -to może...
jeśli kosztują około 600zł -to o wiele drożej niż dałem za uszkodzony łuk... wtedy sam wykonam bloczki na wzór oryginalnych...

luqas

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2010, 07:33:03 pm »
jak to dorobisz ? Masz dostęp do obrabiarki CNC ?
Te krzywki moze nie są jakieś szczególnie skomplikowane ale muszą być
dokładne i nie przypadkowe co sprawia że ich wykonanie to już nie
to samo co zrobienie procy ,
Darton pro3500s  shadow black:)

wit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 17, 2010, 08:43:39 pm »

Te krzywki moze nie są jakieś szczególnie skomplikowane ale muszą być
dokładne i nie przypadkowe co sprawia że ich wykonanie to już nie
to samo co zrobienie procy ,
metoda podobna -i niewiele trudniejsze... tylko czasochłonne ;)

jak to dorobisz ? Masz dostęp do obrabiarki CNC ?
żadnych obrabiarek -a dorobię tak jak już  robiłem - do całkowicie samodzielnie wykonanego łuku -tamten był 80 funtów ten ma 60-65 -więc będzie łatwiej.

płytka drukowana laminat 1,5mm dwustronnie miedziowany. ważne aby był na żywicy epoksydowej a nie poliestrowej.

zgrubnie wycinam nożycami i piłką kółka -średnice troszkę większe od potrzebnych -8 większych na bloczki cięciwy i 8 mniejszych na bloczki kabli. . w środku wiercę otwory 8 lub 10mm
 potem składam  te niby  kółka razem 8szt -i MOCNO skręcam dopasowaną śrubą. mocuję w wiertarce -i na obrotach dociskam do szlifierki --wychodzą zgrubne kółka.

pojedyncze kółka do wytrawiacza -zostaje sam laminat.

 - i znowu na śrubę tym razem po 4 szt. i albo dokładnie wiertarką przy szlifierce -albo lepiej na małą zwykłą tokarką. 4szt średnica "dużej" bieżni -4 szt o 4mm większe -jako boki.
podobnie na srube 4szt -i obtoczyć dokładnie na średnicę "małej" bieżni i kolejne 4 szt większej o 4mm średnicy na boki małej bieżni.

potem dokładnie odtłuścić (aceton  - potem spirytus) -potem zmatowić drobnym papierem ściernym -znowu spirytusem czyścić.

rozrobić świeżo wyprodukowany klej distal (max 2 miesiące od daty produkcji)  (zwykły -wiążący 24 godz) -posmarować -i złożyć krzywki z kółek -duże mniejsze-mniejsze - duże -
znowu duże z tych małych -najmniejsze -najmniejsze -i to ciut większe.

śrubę posmarować lekko tłuszczem najlepiej smarem silikonowym -lub cienko owinąć teflonem. -co zapobiega przyklejeniu śruby do robionego bloczka.

mocno skręcić cały blok kółek. drugi blok -bloczek podobnie  podobnie.
do piekarnika na około 50 stopni i 2 godziny. potem pół godz na 120-140 stopni.

wystudzić -wyjąć -i rozkręcić wybić śruby.

złożyć oba bloczki razem -dużymi kołami do siebie i znowu skręcić

wywiercić mimośrodowe  otwory pod panewki jednocześnie przez obydwa bloczki.
wiercić otwory pomocnicze 3mm średnicy -jednoczesnie przez oba bloczki -co zapewni ich jednakowość.

bieżnie można wylać znowu distalem -i zostawić na małych obrotach w wiertarce aż zastygną. obroty powodują bardzo równe rozpływanie się żywicy...
jak zastygnie -24 godz  -bloki w piekarnik i dotwardzić 15 min na 120 stopni.

rozmontować i  wkleić panewki (najlepiej na gorąco) .  można dodatkowo przez te małe otwory szyć bloczki nażywicowanym szkłem -to je dodatkowo wzmocni.

tak wykonane bloczki pracowały w moim homemade łuku. -współpracując ze stalowymi linkami kabli.
daje się tak wykonać jedynie bloczki kołowe. -choć można  zeszlifowyć części bieżni na prosto lub według szablonu -ważne aby jednocześnie obrabiać  elementy obydwu bloczków razem skręcone -co zapewni ich identyczność i symetrię.

da się zrobić i mocno i precyzyjnie... ale roboty dużo... dlatego wolałbym kupić jakieś stare gotowe krzywki niż je robić...


zgaszony

  • Gość
Odp: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2010, 09:14:14 pm »
Nieco to skomplikowałeś. Bloczki raczej kupisz tylko niekonieczne w satysfakcjonujących Cię widełkach cenowych np. http://cgi.ebay.com/ELITE-COMPOUND-BOW-REV-CAMS-29-DRAW_W0QQitemZ170430910712QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item27ae7950f8

paskud

  • Gość
Odp: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 17, 2010, 09:21:01 pm »
Witam,
Nie masz jakichś zdjęć krok po kroku? Opis jest dosyć zakręcony ;D Ja nie do końca rozumiem po co bierzesz laminat powlekany miedzią skoro i tak jedną z pierwszych rzeczy jest jej wytrawienie ;)

wit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 17, 2010, 09:26:01 pm »
dzięki -a jakiś krajowy sklep prowadzący bloczki -krzywki PSE  jako części zamienne  ?
nigdy nie kupowałem na ebay-u...

i może jakieś tańsze -spoko wystarczyłyby zwykłe kołowe 65% -które często są z łuków wywalane celem zastąpienia mocniej odelżonymi...

w stary łuk -przeznaczony tylko do okazjonalnej rekreacji - pukania do tarczy gdzieś na łące za miastem  -szkoda ładować drogie elementy...


wit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 17, 2010, 09:32:52 pm »
Witam,
Nie masz jakichś zdjęć krok po kroku? Opis jest dosyć zakręcony ;D Ja nie do końca rozumiem po co bierzesz laminat powlekany miedzią skoro i tak jedną z pierwszych rzeczy jest jej wytrawienie ;)

nie dość, że nie mam zdjęć -to nie wiem jak je tu zamieścić...  mógłbym ewentualnie sfotografować juz gotowe bloczki.
a laminat miedziowany -bo jest zazwyczaj lepszej jakości i po wytrawieniu lepiej się klei...
te bez miedzi często mają na wierzchu błyszczącą  ciut grubszą warstwę żywicy -a miedziowane od razu pod miedzią bliziutko szkło. -i są fajnie matowe (to pomaga w klejeniu)
i po wytrawieniu miedzi -laminat powinien być biało przezroczysty, lekko mleczny -lub lekko żółtawy. taki wyraźnie zielonkawy odcień -to często laminat poliestrowy -lub z dodatkiem barwnika -w obu przypadkach - słabszy i gorzej się klejący.

zgaszony

  • Gość
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2010, 09:40:55 pm wysłana przez zgaszony »

wit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2010, 09:56:38 pm »
tylko obawiam się, że łuki z militaria mimo nazwy nova nie mają nic wspólnego z pse nova

-i siła pse może natychmiast taki krążek rozwalić  :(

zgaszony

  • Gość
Odp: Witam- i pytanie o krzywki PSE Nova
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 18, 2010, 08:16:45 am »
Albo źle albo niedobrze może po prostu napisz lub zadzwoń do PSE, lub zmień łuk na nowszy model.