Autor Wątek: Maty  (Przeczytany 6129 razy)

paskud

  • Gość
Maty
« dnia: Styczeń 09, 2010, 11:44:20 pm »
Witam,
W tej oto odpowiedzi:
http://www.forumlucznicze.pl/zawody-turnieje-imprezy-spotkania/rodzaje-turniejów-t1013.0.html;msg11500#msg11500
znalazłem ciekawy temat na nasz zimowy sezon ogórkowy. Wyciągnięte od Was wiadomości mogą być pomocną wskazówką dla osób planujących zakup czy wykonanie strzałochwytu. Aha, prosiłbym o zaznaczenie z jakiej siły naciągu strzelacie do celu.

Ciekawy jestem Waszych doświadczeń z matami i strzałochwytami ogólnie. Chciałbym się dowiedzieć, jakie strzałochwyty - oczywiście te, których mieliście okazję używać:
- uważacie za najgorsze (pod względem trwałości, przenośności, łatwego wyjmowania strzał czy stosunku jakości do ceny),
- używacie akutalnie i o tym wyborze zadecydował właśnie taki a nie inny walor

Dla przykładu:
- najmniej trwałym strzałochwytem do jakiego miałem okazję strzelać to pudło wypełnione styropianem - przeżył może z 200 - góra 300 - strzałów,
- kiepska przenośność - ze względu na wagę - strzałochwyt BMC
- wyjmowanie strzał - bezapelacyjnie BMC - do wyciągania pierwszych strzał wbitych z 50# łuku musiałem prosić kogoś o pomoc. Często próby wyciągnięcia strzały z tej maty po jej przewróceniu na ziemię i ciągnięcie dwiema rękami kończyły się porażką (hehe to musiałbyć niezły widok) dopóki mata nie została trochę podziurawiona. Do tego czasu więcej siły potrzebowałem na wyciąganie strzał niż naciąganie cięciwy.
- ethafoam - zbyt drogi w stosunku do trwałości - dość szybko się zużywa, strzały wychodzą ciut lepiej niż z BMC ale też nie jest to rewelacja.

Wybierając obecnie matę wybrałbym BMC ze wzgledu na trwałość. Co prawda na początku trzeba się posiłować ale jej trwałość jest naprawdę niesamowita.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2010, 11:21:07 am wysłana przez paskud »


paskud

  • Gość
Odp: Strzałochwyty
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2010, 12:39:55 am »
A tak, tak, rozumiem aluzję ;D
Ale widzisz - to są tematy traktujące o tym "jak pozyskiwać Uran z przedmiotów użytku codziennego" ;) i w zasadzie takiego tematu chciałbym uniknąć. Tym razem mam na myśli również tych, którzy chcą kupić gotowy strzałochwyt (bo tak między Bogiem a prawdą niektóre konstrukcje DIY wcale nie wychodzą tanio w budowie czy użytkowaniu).

Informacja, którą podałeś o strzałochwytach McKenzie ( http://www.forumlucznicze.pl/zawody-turnieje-imprezy-spotkania/odp-rodzaje-turniejów-t1013.0.html;msg11510#msg11510 ) jest istotna dla kogoś zainteresowanego zakupem i z pewnością nie znajdzie jej w podanych przez Ciebie wątkach.

Zamiast wielostronnicowego rozwodzenia się skąd wziąć pilśnię czy ethafoam chętnie przejrzałbym takie zestawienie kto z czego, do czego i dlaczego strzela.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2010, 12:41:49 am wysłana przez paskud »

kissielec

  • Gość
Odp: Strzałochwyty
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2010, 02:02:49 am »
Gwoli ścisłości... czy pod pojeciem "strzałochwyt" - mam rozumieć matę łuczniczą ?
Zwykle strzałochwyt - to część obudowy strzelnicy, najbardziej narażona na przyjmowanie źle wystrzelonych strzał, które niechcąco znajdą się poza matą.
Odpowiednikiem strzałochwytu w przypadku broni palnej - jest kulochwyt.
Może pozostaniemy przy powszechnie przyjętej terminologii. Proponowalbym na te wszystkie pudła, pilśnie, styro... lub etha...coś tam - mówić po prostu mata  :).  

Bowhunter

  • Gość
Odp: Strzałochwyty
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2010, 07:07:35 am »
Ja strzelam do tych kulo- strzalo-chwyt- mat:
Rinehart 18-1  http://picasaweb.google.de/lh/photo/2bYxyNn_d6P5u3LYKFaybQ?authkey=Gv1sRgCPzcsYLwwJqAyQE&feat=directlink

http://picasaweb.ghttp://picasaweb.google.de/lh/photo/iOvEB_g4RYgFfglSsYicgQ?authkey=Gv1sRgCPzcsYLwwJqAyQE&feat=directlinkoogle.de/lh/photo/LgjAdV8h0yWHEcLn4_WKOw?authkey=Gv1sRgCPzcsYLwwJqAyQE&feat=directlink


Bowhunter

  • Gość


paskud

  • Gość
Odp: Strzałochwyty
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2010, 11:20:47 am »
Gwoli ścisłości... czy pod pojeciem "strzałochwyt" - mam rozumieć matę łuczniczą ?
Zwykle strzałochwyt - to część obudowy strzelnicy, najbardziej narażona na przyjmowanie źle wystrzelonych strzał, które niechcąco znajdą się poza matą.
Odpowiednikiem strzałochwytu w przypadku broni palnej - jest kulochwyt.
Może pozostaniemy przy powszechnie przyjętej terminologii. Proponowalbym na te wszystkie pudła, pilśnie, styro... lub etha...coś tam - mówić po prostu mata  :).  
Niech będzie mata - chociaż ta, kojarzy mi się ze słomianką więc wolałem nazwać to w sposób bardziej ogólny... widać nie do końca zgodnie z terminologią :D

@Bowhunter - mógłbyś wyedytować swoje wiadomości o informacje jak Ci się te maty sprawują? Ze zdjęcia wiele nie wyniknie dla osoby, która stoi przed wyborem i zakupem (zdjęcia zawsze na stronie producenta można znaleźć).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2010, 11:23:45 am wysłana przez paskud »

Bowhunter

  • Gość
Odp: Maty
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2010, 02:18:57 pm »
Ta kostka Rinehart 18-1 Jest moim zdaniem  b-dobra,strzelamy do niej z kolegami(6 osob) cztery razy w tygodniu od wrzesnia  2009 i nie jest jeszcze zniszczona .zaleta! ma 18-cie punktow do ktorych sie strzela :D.
Wyciaganie bezproblemowe obojetne czy compaund 60lbs czy Recurve.
Acha grube 11/32 drewniane strzaly niszcza kostke !
Ta druga (Jak pilka )Raczej do indywidualnego uzywania,Jast tez tansza ok 35?.
kupilem w zeszlym roku na turnieju(3D Masters).
Kostka zaleznie od sklepu mirdzy 120 a 130?.

Bowhunter

  • Gość
Odp: Maty
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2010, 02:22:21 pm »
Kostki sprasowanej slomy sa tez dobre (oczywiscie na plac)Zabezpieczone przed deszczem stoja dobre dwa lata.

kissielec

  • Gość
Odp: Maty
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2010, 06:09:33 pm »
Z prasowanej słomy produkowane są również profesjonalne maty łucznicze (nie mylić z matami ze słomianych warkoczy) - zwykle w okrągłych obręczach z ocynkowanej blachy. Często zdarza się, ze spotykamy je na zawodach tarczowych
.
Niestety ja oceniam je jako zbyt twarde  :-\. Wyszarpywanie z nich (szczególnie cieńkich karbonowych) strzał - to prawdziwa męka (zwłaszcza z nowych mat) mimo że łuki nie przekraczają 60#, a czasem zdarza się że w trakcie tych czynności strzała pęknie przy grocie. Z dotychczas wypróbowanych mat do strzelania tarczowego, zdecydowanie optuję za miękkimi płytami pilśniowymi lub wersją high-price - matami z szarej pianki Ethafoam.
Z kolei do celów treningu 3D w terenie, uważam, że szmaciane czyściwo jest wystarczające i bardzo wygodne w użytkowaniu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2010, 07:15:37 pm wysłana przez kissielec »

shiffo

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: Maty
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2010, 09:06:26 pm »
No ja tam nie mam dużego doświadczenia, ale kartony po różnych AGD, wypchane szmatami, można okleić z kilku stron tarczą papierową, i strzały wyjmuje się jak z masełka ;)
zalety:
1 darmocha
2 łatwość wyjmowania
3 kartony można później spalić a szmaty zostawić
wady:
1 trudne do przenoszenia
2 wytrzymałość to tylko kilkadziesiąt strzałów na jedną stronę sześcianu
3 obciachowy wygląd ;D
PSE NOVA Vector 5, 50lbs,  TOXONICS STOCK DOG PLUS, Easton Powerflight 500

Bowhunter

  • Gość
Odp: Maty
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2010, 07:16:36 am »
Niektorzy upychaja worki Butelkami plastykowymi i folia.W miare lekkie  ;)
widzialem tez wypchane sianem albo sloma- tez funkcjonuje. ;D

Abrat

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 122
Odp: Maty
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 11, 2010, 10:42:34 pm »
Wory (na ziemniaki - bez ziemniaków  ;D) wypchane tzw. reklamówkami czyli workami ze sklepów. Powoli źródło woreczków plastikowych się kończy z przyczyn "ekologicznych". To są jedne z najtańszych mat typu - zrób to sam, jak żeś taki Słodowy.
Z droższych piankowe maty. i te kostki o których pisał bowhunter.

pozdr.
Abrat
łuki: od sasa do lasa, najchętniej coś refleksyjnego