Autor Wątek: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?  (Przeczytany 36090 razy)

greg

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 10, 2009, 08:50:45 pm »
Moich dywagacji ciąg dalszy:

Na tym forum pojawiła się teza, że wyznacznikiem rozwoju łuków bloczkowych jest i będzie głównie łowiectwo, a mniej sport.

Czy zatem jest słuszne założenie, że ewentualne prace rozwojowe pójdą w kierunku zwiększenia mocy obalającej pocisku (strzały)? W łowiectwie ta właściwość jest pożądana. Zgodzimy się chyba, że pocisk wystrzelony z łuku bloczkowego ma zdolność obalającą niezmiernie małą w stosunku do jego zdolności penetrującej?

Oczywiście w takich rozważaniach rozpatrujemy związek łuk - strzała, który w tego typu broni jest silniejszy, niż w przypadku broni palnej układ broń - nabój.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2009, 08:54:31 pm wysłana przez greg »

zgaszony

  • Gość
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 10, 2009, 09:29:31 pm »
Specyfiką strzały  w aspekcie zabijania jest cięcie,  nie obalanie i w tym kierunku podąża rozwój .
Motorem każdego postępu technicznego jest wojna a sport jest zjawiskiem ubocznym.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2009, 11:02:09 pm wysłana przez zgaszony »

greg

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 10, 2009, 09:48:57 pm »
Nie wiem, czy dobrze się zrozumieliśmy - mi nie chodzi o wybór zero jedynkowy typu obalanie/penetracja, ale o wzajemne stosunki pomiędzy tymi właściwościami?

Moje rozważania dotyczą kwestii, czy udział zdolności obalającej strzały mógłby być zwiększony?

Abrat

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 122
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 10, 2009, 09:55:44 pm »
Cytuj
Niestety, coraz trudniej o niepowtarzalny pomysł. W większości wypadków, kiedy doznajemy olśnienia... okazuje się, że ktoś ciut wcześniej zrobił już coś b. podobnego...
jako zboczonemu miłośnikowi historii, to jak raz, te ostatnie konstrukcje kojarzą mi się z taką, jak by to powiedzieć, super nowoczesną ręczną balistą na strzały. Czyli w pewnym sensie, to już było ale pomysłowość ograniczały możliwości technologiczne.

pozdr,
Abrat
PS dwa tematy mocno się dublują
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2009, 09:57:43 pm wysłana przez Abrat »
łuki: od sasa do lasa, najchętniej coś refleksyjnego

zgaszony

  • Gość
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 10, 2009, 09:58:27 pm »
W tym wypadku ja upieram się przy układzie binarnym tzn nie ma takiego tematu
w przypadku łuku.
Ale zawsze można porozmawiać o maszynie miotającej np. 400 gramowe strzały.
Tylko nie wiem czy jest to właściwe miejsce.

Lonm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 10, 2009, 10:15:35 pm »

,,Moje rozważania dotyczą kwestii, czy udział zdolności obalającej strzały mógłby być zwiększony?''

Siła obalająca uwarunkowana jest głównie prędkością pocisku, a co za tym idzie aby było to możliwe w łuku to konieczne było by zwiększenie prędkości i to znacznie. Pocisk wystrzelony z karabinu np. sztucera osiąga ok. 800 m/s z łuku ok. 100 m/s . Pocisk myśliwski  przy tej prędkości podczas uderzenia o źdźbło trawy potrafi się spłaszczyć, zatem należy wyobrazić sobie co się dzieje podczas gdy uderza on o skórę zwierzęcia. Zmierzam do tego że pocisk pomimo swojej mniejszej wagi, ale za to dużej prędkości podczas uderzenia wywołuje on coś w rodzaju wstrząsu (rozchodzącej się fali) która jest właśnie tą siłą obalającą.

Łuk: Mathews Monster 70#
Podstawka: NAP Quik Tune Smart Rest
Celownik: G5 Optix XR 2
Stabilizator: Doinker BF11
Peep: G5 Meta Magnesium

kissielec

  • Gość
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 10, 2009, 10:53:25 pm »
Popieram propozycję Zgaszonego, by skleić te dwa wątki, bo ten powstał sztucznie przez nieuwagę...i szkoda rozbijać dyskusję na ten sam temat która rozpoczęliśmy gdzie indziej.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2009, 01:44:36 pm wysłana przez kissielec »

greg

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 10, 2009, 11:01:37 pm »
Cytat: Lonm
Siła obalająca uwarunkowana jest głównie prędkością pocisku

Niestety, ale z tym nie mogę się zgodzić. Teoretycznie jest to twierdzenie uzasadnione, ponieważ prędkość pocisku  więcej "waży" w powszechnie znanym wzorze na energię kinetyczną. Konstrukcyjnie wygląda to już inaczej. W uproszczeniu: duża prędkość - mniej dżuli, mniejsza prędkość - więcej dżuli. Dlaczego? Bo jest drugi czynnik - masa pocisku. A iloczyn tych wielkości wiadomo co nam daje.
I dlatego w moim pytaniu szczególnie zakcentowałem związek strzała - łuk.

Cytat: Lonm
(...)800 m/s z łuku ok. 100 m/s . Pocisk myśliwski  przy tej prędkości podczas uderzenia o źdźbło trawy potrafi się spłaszczyć

Przepraszam, ale to chyba jest jakieś science fiction, ewentualnie strzelaliśmy w warunkach różnej, jakiejś innej fizyki. Miałeś kiedyś jakąkolwiek broń palną w ręku i użyłeś jej?

Cytat: zgaszony
W tym wypadku ja upieram się przy układzie binarnym tzn nie ma takiego tematu
w przypadku łuku.

Rozumiem, koła zatem tutaj na nowo nie wynajdziemy?

P.S. Popieram postulat Kissielca - scalmy wątki.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2009, 11:17:05 pm wysłana przez greg »

Lonm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 10, 2009, 11:31:00 pm »
Cytuj
Niestety, ale z tym nie mogę się zgodzić. Teoretycznie jest to twierdzenie uzasadnione, ponieważ prędkość pocisku  więcej "waży" w powszechnie znanym wzorze na energię kinetyczną. Konstrukcyjnie wygląda to już inaczej. W uproszczeniu: duża prędkość - mniej dżuli, mniejsza prędkość - więcej dżuli. Dlaczego? Bo jest drugi czynnik - masa pocisku. A iloczyn tych wielkości wiadomo co nam daje.
I dlatego w moim pytaniu szczególnie zakcentowałem związek strzała - łuk.

Zgadza się,  ale nie bez powodu napisałem że jest uwarunkowana "głównie" prędkością .W  przypadku zwiększenia masy 2 krotnie daje to dwukrotny wzrost energii kinetycznej natomiast zwiększenie prędkości 2 krotnie daje 4 krotny wzrost biorąc pod uwagę że wartości wyjściowe w obu przypadkach są takie same. Po prostu zbyt szczegółowo nie chciałem sie rozwodzić na ten temat

Cytuj
Przepraszam, ale to chyba jest jakieś science fiction, ewentualnie strzelaliśmy w warunkach różnej, jakiejś innej fizyki. Miałeś kiedyś jakąkolwiek broń palną w ręku i użyłeś jej?

Kula myśliwska,  już dokładnie nie pamiętam ale ma chyba miedziany lub ołowiany szpic dzięki czemu spłaszcza się przy uderzeniu. Zresztą jest wiele rodzajów.

PS: A z tą trawą to nie do końca science fiction, co prawda może trochę przesadziłem  ;) ale w zbliżonych  warunkach jest to możliwe. Tak miałem okazje potrzymać i postrzelać trochę :)

Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2009, 11:38:24 pm wysłana przez Lonm »
Łuk: Mathews Monster 70#
Podstawka: NAP Quik Tune Smart Rest
Celownik: G5 Optix XR 2
Stabilizator: Doinker BF11
Peep: G5 Meta Magnesium

paskud

  • Gość
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 11, 2009, 12:01:06 am »
Znaczy tak:
- z racji proporcji długości pocisku do średnicy, pocisk z broni palnej niszczy tkanki za pomocą fali uderzeniowej. Proporcje przy strzale są takie, że w jej przypadku można mówić o zdolności penetracji. I aby wykorzystać tą zdolność ktoś wpadł na pomysł, żeby zamontować groty tnące do strzał (broadheady)
- skoro mówimy o zdolności penetracji, to ta zależy w głównej mierze od pędu strzały a nie od jej energii. We wzorze na pęd mamy iloczyn masy i prędkości a we wzorze na energię kwadrat prędkości.

Jeżeli mamy mówić o przyszłości łuku jako narzędzia do polowania to są takie drogi (no jest jeszcze marketingowa ale ją pomińmy bo dzięki niej podnosi się dochód a nie wartość łuku w łuku):
- zwiększenie pędu i zdolności penetracji strzały
Pojawi się możliwość strzelania z cięższych strzał, broadheady będą coraz nowocześniejesze i lepsze (na początku były jednolite, teraz są mechaniczne)

- zwiększenie prędkości strzały
Które przełoży się na bardziej płaską trajektorię i poprawę celności

-sprawność energetyczna
Jednym naciągnięciem rąk ładujemy energię do łuku a następnie jest ona przekazywana strzale. Tutaj należałoby napisać, że nie cała, bo występują straty, zależne od sprawności łuku.

Perpetum mobile nie uda nam się stworzyć i jeżeli ma to być urządzenie naciągane przez człowieka jednym ruchem rąk to najsłabszym ogniwem będziemy my, ludzie. Kombinowanie, jakby tutaj napchać jeszcze więcej energii do łuku doprowadzi nas albo w kierunku kuszy, którą nakręca się dość długo korbką (np. TAC15) albo w kierunku łuków wspomaganych innymi źródłami energii.

aro1569 - Arkadiusz Kania

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 249
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 11, 2009, 06:55:18 am »
Ciekaw jestem ,przy teoretycznym zalozeniu zwiekszonej predkosci strzaly jakie to spowoduje drgania na majdanie, jak poradziliby sobie konstruktorzy łukow z ich wytrzymaloscia tudziez masa.Jaki mialoby to wplyw na celnosc ?Mam na mysli drastyczny przyrost predkosci
Bowtech Invasion CPX 70#, Mathews Drenalin 70#,
TR Micro Alpha v5, Sure- Loc QC,
Ripcord Code Red, Mathews HD II,
Cartel Midas Max ,
Octane 11'' , Bee stinger pro hunter max 8"
CE Maxima 250

zgaszony

  • Gość
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 11, 2009, 08:28:26 am »
Średnią moc człowieka szacuje się na 200W, czyli w ciągu jednej sekundy może wykonać pracę 200 dżuli

greg

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 11, 2009, 12:41:33 pm »
Cytat: paskud
- skoro mówimy o zdolności penetracji, to ta zależy w głównej mierze od pędu strzały a nie od jej energii. We wzorze na pęd mamy iloczyn masy i prędkości a we wzorze na energię kwadrat prędkości.

Nie do końca. Jeżeli pobawimy się w analizę energii i pędu, to dojdziemy do wniosku, że pęd ciała jest proporcjonalny do jego energii. Wygląda to tak: p=2E/v.
W naszych rozważaniach pominęliśmy istotny fakt, jakim jest geometria pocisku. Tutaj wchodzą już opory powietrza, szczególnie istotne przy wyższych prędkościach.
Zostawmy to jednak, bo to zbacza z tematu.

Chciałem zapytać jeszcze, jakie są najcięższe strzały stosowane w bloczkach? I czy istnieją jakieś szacowania, co do maksymalnej masy strzał możliwych do wystrzelenia z tej broni?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2009, 01:05:43 pm wysłana przez greg »

zgaszony

  • Gość
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 11, 2009, 02:54:52 pm »
Witaj
Producenci określają energię łuku i np. Bowtech od 95.22 fpe - 68.43 fpe w zależności od modelu łuku natomiast APA 116.42 fpe, przekłada się to na prędkość i masę strzały
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2009, 03:02:07 pm wysłana przez zgaszony »

greg

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Co jeszcze można zrobić w łuku bloczkowym?
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 11, 2009, 06:02:55 pm »
Możesz mi rozszyfrować tą jednostkę? Fpe, to..

Z góry dziękuję