Autor Wątek: Arrow travel  (Przeczytany 5403 razy)

adifri

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 74
Arrow travel
« dnia: Październik 07, 2009, 01:05:25 pm »
http://www.youtube.com/watch?v=XPlhMEQGB78

Co o tym sądzicie??? Rzekomo ta mała gumka powoduje, że widełki podstawki opadającej dłużej "trzymają" strzałę.

Myślicie, że to może poprawić skupienie????
Diamond Justice 2006 (70# single cam)
Podstawka opadająca RipCord
Celownik Red Head hunting 3piny
Strzały Easton St.Epic 300
Spust Scott

Hungry

  • Gość
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 07, 2009, 02:20:01 pm »
wręcz odwrotnie :) bo im dłużej strzała ma kontakt ze sztywną podstawką tym bardziej odkształca jej lot ...
To najlepiej widać na filmach kręconych specjalna szybka kamerą.

poza tym jestem przeciwnikiem opadających podstawek, jako źródła problemów.

Stinger

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 07, 2009, 02:56:57 pm »
Czy masz jakieś linki do takich filmów? Ja mam drop away i widzę, że po pewnym czasie ma ona pomarańczowe i zielone rysy od lotek mimo że regulowałem ją. Ciekaw jestem jak to wygląda na takim zwolnionym filmie i czy można podstawkę wyregulować tak żeby jednak nie miała kontaktu z lotkami.
PSE Stinger 60# @30"
QAD Hunter Ultra Rest
Viper Predator H1000 0.019

MarcinS

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 134
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2009, 04:38:00 pm »
Czy masz jakieś linki do takich filmów? Ja mam drop away i widzę, że po pewnym czasie ma ona pomarańczowe i zielone rysy od lotek mimo że regulowałem ją. Ciekaw jestem jak to wygląda na takim zwolnionym filmie i czy można podstawkę wyregulować tak żeby jednak nie miała kontaktu z lotkami.

Hmm... To dziwne... Podstawki tego typu wymyślono własnie po to aby takiego kontaktu nie było... Czy jest zamontowana zgodnie z instrukcją producenta? Jesli tak i jest ustawiona prawidłowo we wszystkich płaszczyznach to spróbuj zwiększyć prędkość opadania... A wspomniane filmiki można zobaczyć np. na stronie NAP'a.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2009, 04:39:32 pm wysłana przez MarcinS »

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 07, 2009, 05:26:29 pm »
witajcie
@hungry- na stronie 3D archery jest artykuł o podstawkach, w którym autor pisze, że im dłuższy kontakt podstawki opadającej ze strzałą, tym  korzystniej. podstawka musi opadać tuż przed nadchodzącymi lotkami.
a co do filmów pokazujących zjawisko opadania podstawki to jest ich sporo.
niedawno oglądałem slajdy z kamer ''slow motion'' obrazujące praktycznie minimalne uniknięcie kontaktu podstawki z lotkami.
pozdro
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

Hungry

  • Gość
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2009, 08:24:30 pm »
ja czytałem inne artykuł i swój rozum też mam :)
Strzała juz w początkowym etapie odrywa sie od podstawki a potem w nią lekko uderza 1-2 razy. Jeżeli mamy normalną podstawkę z cienką blaszką, to blaszka poddaje sie uderzeniom strzały i  nie wywiera na nią właściwie żadnego wpływu. Natomiast podstawka opadająca jest w początkowym stadium sztywna jak cholera i jeżeli strzała w nią uderzy to sie lekko odbije, a o wpływie takiego odbicia chyba nie muszę tu pisać....

Strzelałem kilka lat z opadających i zrezygnowałem, bo kilka razy na zawodach albo sznurek mi sie obluzował, albo gumka pękła, albo .... i punkty szlag trafiał :(
Teraz jako zatwardziały tarczowiec, stawiam na to co pewne i bezawaryjne, aczkolwiek rozumiem myśliwych dla których opadająca podstawka z louncherem mocno trzymającym strzałę wyposażoną w duże piórka jest idealnym rozwiązaniem :)

kissielec

  • Gość
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 08, 2009, 01:09:59 am »
Tak na zdrowy - niefachowy rozum  ;), to jak naciśniemy strzałę opartą o podstawkę sztywną i puścimy palec, to strzała ugnie się i podskoczy na pewną niewielką wysokość. Jeśli zrobimy to samo  ze strzałą opartą na takiej trampolinie - jaką jest podstawka blaszkowa - to sama strzała ugnie się mniej ale jej podskok będzie większy.

By zminimalizować nacisk przesuwającej się strzały na podporę (co faktycznie powoduje takie hołubce...o jakich pisze Hungry4sport) trzeba byłoby precyzyjnie skonfigurować siłę łuku ze sztywnością strzały oraz jej ciężarem, by zredukować ugięcie promienia pod wpływem nagłego zadziałania siły łuku.
Jest to moim zdaniem warunek wystarczający by kwestia użycia takiej czy innej podstawki nie decydowała o celności strzału.
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2009, 01:37:21 am wysłana przez kissielec »

Hungry

  • Gość
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2009, 09:51:10 am »
Tak na zdrowy - niefachowy rozum  ;), to jak naciśniemy strzałę opartą o podstawkę sztywną i puścimy palec, to strzała ugnie się i podskoczy na pewną niewielką wysokość. Jeśli zrobimy to samo  ze strzałą opartą na takiej trampolinie - jaką jest podstawka blaszkowa - to sama strzała ugnie się mniej ale jej podskok będzie większy.

a jak pstrykniemy w strzałę palcem to spadnie z podstawki ...  Taki sam sens ma pisanie o uginaniu strzały palcem, bo czy robi się to przed każdym strzałem? ;)

Strzała w momencie strzału ma jakaś konkretną pozycje startową na podstawce, niezależnie od jej typu. Blaszka umożliwia strzale niemal perfekcyjne wyjście, bo łatwo ugina sie pod jej naporem i prawie w żaden sposób nie wpływa na początkowe zachowanie sie strzały i to jest jej wielka zaleta. Opadające są natomiast sztywne jak kamień.
Strzała  posiada olbrzymią energię przekazaną przez cięciwę. Jeżeli ta energia spotyka na swej drodze uginająca się blaszkę, to nie zmienia swego lotu, gdy natomiast spotka na swej drodze oddolna siłę podstawki skierowaną do góry, to musi mieć to wpływ na lot strzały, dlatego im dłużej opadająca podstawka jest w pozycji górnej, tym bardziej wpływa na lot strzały ...
Tak to widzę :)

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 08, 2009, 03:35:38 pm »
to ja myślę, że to źle widzisz.
gdyby podstawka opadająca opadała natychmiast po puszczeniu cięciwy, pozostawiając strzałę samą sobie, to każda strzała leciała by w innym kierunku. autor tamtejszego artykułu pisze o tym, że rolą podstawki jest nakierować strzałę na właściwy tor lotu, w czym się z nim w zupełności zgadzam.
odbicie strzały od podstawki opadającej nie ma miejsca w łuku bloczkowym. powinieneś wiedzieć Hungry, że pierwsza oscylacja strzały po zwolnieni cięciwy jest w kierunku ku górze.
a kiedy strzała zmienia kierunek oscylacji ku dołowi(następna faza lotu) to wtedy podstawka jest już na dole, a strzała poza podstawką. tak ja to obserwuję na podstawie teorii artykułów i bazie filmów ''slow motion''.
a może jest inaczej? proszę o inne teorie.
pozdrawiam Arek
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

Hungry

  • Gość
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 08, 2009, 03:56:43 pm »
tak to do niczego nie dojdziemy, bo każdy ma swoje argumenty  :)
Koniecznie powinniśmy razem usiąść i obejrzeć/przeanalizować kilka filmów ... ;D

btw. zagranicznej myśli technicznej, czy wiecie kto wymyślił stabilizator?  :o

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 08, 2009, 04:55:38 pm »
btw. zagranicznej myśli technicznej, czy wiecie kto wymyślił stabilizator?  :o

Zdaje się że to polski wynalazek(podobnie jak klikier)...p.Mieczysława Nowakowskiego...
Szkoda tylko że tego nie opatentował...
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2009, 04:57:53 pm wysłana przez N.E.M.O »

kissielec

  • Gość
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 08, 2009, 08:21:30 pm »
a jak pstrykniemy w strzałę palcem to spadnie z podstawki ...

O przepraszam... ;D z mojej nie spadnie... ;)

...a chodziło mi tylko o to, że podstawka blaszkowa, nie tylko poddaje się naciskowi strzały, ale jako sprężynująca, oddziałuje również z powrotem na tę strzałę i to oddziaływanie nie jest (przynajmniej teoretycznie) obojętne dla pozycji wystrzeliwanej strzały.
Uważam, że wszystkie te problemy są efektem zaniedbań przy konfiguracji łuku i strzały i podstawka "lepsza" pozwala po prostu na większe zaniedbanie w tej kwestii, natomiast przy dobrej konfiguracji , nie ma większego znaczenia dla toru lotu strzały - jaki typ podstawki stosujemy
.
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2009, 11:00:17 pm wysłana przez kissielec »

Hungry

  • Gość
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 08, 2009, 08:58:44 pm »
właśnie Nowakowski, polak, zawodnik a potem trener. Miło wiedzieć, że nasz rodak tak bardzo przyczynił sie do obecnego wyglądu łucznictwa :)

adamc1

  • Gość
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 09, 2009, 06:08:28 pm »
Zanim zacząłem strzelać z łuku, przez wiele lat zajmowałem się taternictwem jaskiniowym i alpinizmem, czytając wątek o podstawkach przypominają mi się czasy sporów, o to który węzeł jest lepszy i który to stosować się powinno a który nie ponieważ zbyt mocno osłabia linę.
Piętnastoletnia praktyka w górach i w pracach na wysokościach,  co do węzłów pozwoliła mi wyrobić jednoznaczna opinię na te tematy .
Moje doświadczenie z łukami bloczkowymi mimo znacznie krótszego stażu skłania mnie do przyznania całkowitej racji Piotrowi to kompletny tuning łuku ma wpływ na parametry lotu strzały a to czy stosujemy podstawkę opadająca czy też inną to kwestia upodobań i mody.

Hungry

  • Gość
Odp: Arrow travel
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 12, 2009, 09:45:16 am »
.. przypominam, że tematem przewodnim wymiany augmentów, nie była wyższość jednego typu podstawki nad innym, ale to czy przedłużony kontakt strzały z podstawką jest dobry czy nie :)