Ankieta

Którą polecacie podstawkę?

NAP QUICKTUNE 3000 MICRO
7 (35%)
NAP QUICKTUNE SMART REST
13 (65%)

Głosów w sumie: 19

Autor Wątek: Podstawka zwykła kontra opadająca  (Przeczytany 24964 razy)

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: Podstawka zwykła kontra opadająca
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 07, 2011, 10:19:06 am »
czy przypadkiem nie rozmawiamy o łukach bloczkowych ??
rozmawiamy o tym czy podstawka MUSI być w osi czy też niekoniecznie,
z mojego bardzo skromnego doświadczenia (a też jestem osobą która dąży do ideału) wychodzi że podstawka nie musi być idealnie w osi aby można było oddawać celne, poprawne strzały. Ważne aby strzała wychodziła prosto i poprawnie. Oczywiście strzała powinna  mieścić się ze swoją sztywnością, długością  i masą grota w zakresie przewidzianym dla typu, szybkości i siły łuku.

PK

  • Gość
Odp: Podstawka zwykła kontra opadająca
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 07, 2011, 10:43:08 am »
...rozmawiamy o tym czy podstawka MUSI być w osi czy też niekoniecznie,...

Co to jest oś centryczna łuku?

niektórzy sadzą że to wtedy jak cięciwę zgramy ze środkiem dziurki w majdanie, poniżej uchwytu... :D.

Oś centryczną łuku wyznacza płaszczyzna pionowa (lub zbliżona do pionu) utworzona przez 3 elementy: górny bloczek, dolny bloczek, cięciwę....i to w napiętym łuku. Majdan z osią centryczną łuku ma niewiele wspólnego. Dlatego samo ustawianie osi na jakieś dziurki, lub wyłącznie laserem mocowanym do majdanu lub prętami - to może służyć jako ustawienie wyjściowe do testów.
Jeśli mamy uszkodzony łuk,...lub nasz błąd złożenia (torque) jest za silny - to wtedy oś centryczna może być mocno przesunięta co prowadzi do nonsensów w ustawieniach łuku. 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2011, 01:32:21 pm wysłana przez PK »

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: Podstawka zwykła kontra opadająca
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 07, 2011, 10:58:59 am »
dlatego ja w wersji uproszczonej w ciągu jednego dnia mogę ustawić łuk tak aby dało się z niego celnie strzelać,
nie każdy ma możliwość zrobić test papierowy bo to wymaga już pewnego zorganizowania,
najszybszym sposobem jest nieopierzona strzała
ustawiam podstawkę mocno w prawo co skutkuje tym że strzała (odpowiednia strzała dla danego łuku) po wbiciu się w tarcze powinna mieć nocka wychylonego w prawo, względem grotu. Następnie przesuwam podstawkę w lewo aż do uzyskania poprawnego wektora strzały. Oczywiście powtarzalnie. Wychylenia góra/dół regulujemy analogicznie wysokością podstawki lub wysokością osadzenia D-loopa.
Oczywiście łatwiej reguluje się podstawką :)
Prosta nieopierzona strzała wbita po opierzeniu powinna również wbijać się prosto, jeśli nie to coś jest nie tak z opierzeniem.
Tak na szybkiego wykonana regulacja skutkuje już oczekiwaną celnością.

PK

  • Gość
Odp: Podstawka zwykła kontra opadająca
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 07, 2011, 01:16:23 pm »
...Wychylenia góra/dół regulujemy analogicznie wysokością podstawki lub wysokością osadzenia D-loopa.
Oczywiście łatwiej reguluje się podstawką :)

Ja z kolei staram się w pionie ustawić podstawkę tak by strzała była na poziomie śruby mocującej podstawkę...i już nie przesuwam tego ustawienia. Zapotrzebowanie na obniżanie lub podwyższanie nock'a...realizuję zawsze samym siodełkiem - na cięciwie. W większości wypadków strzała po wszystkich testach - wychodzimi bardzo nieznacznie powyżej kąta prostego z cięciwą.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2011, 01:35:05 pm wysłana przez PK »

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: Podstawka zwykła kontra opadająca
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 07, 2011, 02:22:51 pm »
też mam na wysokości śruby :)

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Podstawka zwykła kontra opadająca
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 07, 2011, 05:31:04 pm »
no tak ale jak po papierze wyjdzie że siodełko musi iść do góry to chyba lepiej prościej i wygodniej jest troszkę obniżyć podstawkę:) mnie zawsze denerwuje rozwiązywanie pętelki i zakładanie jej od nowa. Choć widzę już taką prawidłowość że po testach siodełko a raczej górny zacisk jest jakieś 2 lub 3 mm powyżej kąta prostego...
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

PK

  • Gość
Odp: Podstawka zwykła kontra opadająca
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 07, 2011, 08:49:23 pm »
no tak ale jak po papierze wyjdzie że siodełko musi iść do góry to chyba lepiej prościej i wygodniej jest troszkę obniżyć podstawkę...

Strzała najlepiej jak leży jak najbliżej środka łuku (jak w kuszy ;)).  Ta połowa, przebiega zwykle przez oś śruby mocującej podstawkę i dlatego zaleca się tę pozycję strzały. Łuk wtedy oddziałuje na strzałę symetrycznie.
Dodatkowo między lotkami strzały a półką majdanu musi być bezpieczny odstęp, więc przy używaniu wyższych lotek, lepiej podstawki w dół nie obniżać. Podobnie szeroki broadhead powinien zmieścić się nad półką majdanu, chyba, że wystaje calkowicie poza majdan.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2011, 08:38:19 am wysłana przez PK »

PK

  • Gość
Odp: Podstawka zwykła kontra opadająca
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 08, 2011, 08:27:59 am »
... Łuk bloczkowy byłby fajnym wynalazkiem, gdyby nie było z nim tych ciągłych żmudnych ustawiań i majstrowań.

Wszystko zależy od tego - jak łuk bloczkowy zamierzamy wykorzystywać. Mam w klubie łuczniczym - tarczowych, wielokrotnych mistrzów i wicemistrzów kraju...w bloczkowych łukach, którzy oprócz tabel Eastona do doboru strzał... wykorzystują do regulacji swojego sprzętu, głównie...... pokrętła celownika  :). I strzelają na 90m tak, jak my na 30.
Jak strzelec i łuk robią zawsze te same błędy...to wystarczy ruszyć celownik. Oczywiście na znanym niezmiennym dystansie... ;D.
Natomiast gdyby przyszło im co 3 strzały zmieniać dystans, lub co gorsza odgadywać go jeszcze po każdym strzale...wtedy ten sprzęt mógłby zawieść.
Poza tym łuk ustawia się raz. I warto mu poświecić nieco czasu. Natępny tuning - dopiero po wymianie cięciwy na nową lub przejściu na inne strzały...więc nie ma z tym aż tak źle. Ja zwykle drobiazgowo zapisuję wszystkie ustawienia, by je łatwo odtworzyć po założeniu nowych sznurków.


Ryby można łowić siecią...ale niektórym odpowiada dłubanie przy haczykach
  ;).
 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2011, 10:26:55 am wysłana przez PK »

aro1569 - Arkadiusz Kania

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 249
Odp: Podstawka zwykła kontra opadająca
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 08, 2011, 10:43:35 am »
Mnie tam sie podoba ta regulacja łuku. Jest to ciekawe i przyjemne.
Bowtech Invasion CPX 70#, Mathews Drenalin 70#,
TR Micro Alpha v5, Sure- Loc QC,
Ripcord Code Red, Mathews HD II,
Cartel Midas Max ,
Octane 11'' , Bee stinger pro hunter max 8"
CE Maxima 250