Autor Wątek: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?  (Przeczytany 14352 razy)

Mieszko294

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Siema, najpierw kilka informacji.

Chciałbym kupić łuk, żeby zobaczyć czy łucznictwo w ogóle mi sie podoba. Mam 14 lat (nie postrzegajcie mnie przez ten wiek jak jakieś dziecko, które zafascynowało się robin hoodem), nie jestem wybitnie umięśniony, taki ot chudzielec xd. Mam 169 cm wzrostu. Na sprzęt nie chce wydać więcej niż 300zł, ponieważ poco wydawać więcej jeśli mi się nie spodoba, a na mój wiek, to duża kwota. Miałem kupić łuk bloczkowy nowa, ale w poprzednim temacie (http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=4195.0) Powiedziano mi, że za taką cenę, lepiej kupić klasyka, ponieważ, wmiare zobacze o co chodzi z łucznictwem i czy mi się to podoba, a nie kupię szmelcu bloczkowego, który mnie zrazi. Więc pisze ten temat. Czy lepiej kupić mi łuk Javelina (http://www.polluk.pl/~polluk/luki-mysliwskie/368-luk-internature-coyote-wyzszy-model-od-javelina.html) Czy może Polarisa? (http://www.sklepluczniczy.pl/uki-klasyczne-zestawy/1198-luk-samick-polaris-zestaw-sklep-luczniczy.html)
Napiszcie który byłby lepszy, a może jakieś inne propozycje?

I kolejne pytanie, gdy napiszecie jaki łuk kupić, to powiedzcie jakie akcesoria do niego dokupić? w sensie jakie podstawki, strzały, celowniki itp.



Sorry ze kilka pytań w jednym ale nie chciałem spamić kilkoma. Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2013, 10:25:19 pm »
Ja postawiłbym na Javelinę. Co prawda jeszcze jej nie testowałem ale za kilka dni będę. Z Polarisa strzelałem 5 lat i jest ok na początek. Ale Javelina zbiera niesamowite pochwały za dynamikę, no i jestem świadkiem jak kolega Rafał kosi z niej na zawodach Field. Może on skrobnie kilka słów więcej na jej temat. Ale oczywiście poczekaj też na opinie innych, bardziej doświadczonych ode mnie. Co do naciągu to celowałbym na Twoim miejscu w 25-30 lbs. Ale widzę że Javelina jest oferowana od 30#, pytanie czy to nie będzie za dużo na początek.

No i jeszcze napisz jaki typ łucznictwa Cie interesuje, bo z jednej strony dajesz temat w tradycyjnych a z drugiej wspominasz o celowniku.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2013, 10:48:10 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Marcin Antosiewicz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2013, 10:57:28 pm »
Luknij na to http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/643,luk-klasyczny-core-flash-zestaw Odpada myślenie na podstawką i celownikiem :P Moc do 30lbs ci wystarczy. Strzały aluminiowe Easton Jazz, Blues albo Neos też wystarczą na początek. Z resztą wystarczy powiedzieć w sklepie że do takiego łuku potrzebujesz strzał i coś ci dobiorą.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2013, 11:02:31 pm wysłana przez Marcin Antosiewicz »
łuk:         Bowtech Sentinel FLX
celownik: Sure-Loc Challenger 550/Ten Zone 0,75
stabile:    Fuse Blade ES 33"/15"
spust:     TRUBall Pro Diamond/HT3
strzałki:   carbon1/ A/C/C

Mieszko294

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:01:23 pm »
Jacbo"Nie wiem co by mnie interesowało, ponieważ nie strzelałem jeszcze nigdy. Kupię klasyka jako iż wydaje mi się ciekawszy, a co do celowników nie rozumiem. Na pewnym forum w temacie związanym z łucznictwem klasycznym znalazłem taką informację (nie dam linku, by nic nie reklamować) cytat: "Jako że w łucznictwie klasycznym nie dopuszcza się stosowania soczewek, celowniki mogą być nieco mniej precyzyjne (ok 5-8 klików na mm), jednakże możemy spotkać celowniki o dużej precyzji firm Shure-lock i Shibuya (celowników tych także używają zawodnicy bloczkowi). "
Więc chyba są jakieś celowniki są prawda? chyba ze nie zrozumiałem twojej wypowiedzi.






Co do łuku Pana powyżej, co o nim sądzicie? Lepszy od tamtych? (przypomnę http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/643,luk-klasyczny-core-flash-zestaw)

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:03:04 pm »
Ja jak próbowałem strzelać z klasyka nie strzelając nigdy ale za to strzelam z bloczka, to wołało to o pomstę do nieba, wg mnie bloczek w brew pozorom dużo łatwiejszy do opanowania, celowania no w sumie do wszystkiego.

Co do tego czy ci się spodoba, może lepiej podpytaj osób z twojej okolicy kto ma jakie łuki, podjedź spróbuj, postrzelaj i oceń czy wolisz klasyka czy bloczka, i czy w ogóle ci się to podoba.

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Mieszko294

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:06:38 pm »
To znaczy póki co nie będę kupować bloczka. Czemu? Ponieważ z tego co czytałem bloczki dobre na początek to ponad tysiąc bez osprzętu, a to dużo jakby mi się nie spodobało. Zawęźmy się w klasykach :D

Marcin Antosiewicz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:15:50 pm »
Ja bym brał ten zestaw. Wychodzi poprostu taniej.
łuk:         Bowtech Sentinel FLX
celownik: Sure-Loc Challenger 550/Ten Zone 0,75
stabile:    Fuse Blade ES 33"/15"
spust:     TRUBall Pro Diamond/HT3
strzałki:   carbon1/ A/C/C

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:18:42 pm »
wiesz tak naprawdę dobry klasyk nie koniecznie jest tanszy od bloczka, podobnie jak dobry osprzęt cenowo też nie specjalnie ustępuje cenowo osprzętowi bloczkowemu :). Generalnie koszty są stosunkowo podobne jak już zaczniesz "strzelać" naprawdę.

Póki co radził bym ci pojechać i postrzelać z tego i z tego, bo jak się np zrazisz klasykiem na początku to niesmak może ci przejść na całe łucznictwo :).

Strzelanie nic cie nie kosztuję na pewno prawie każdy ci użyczy sprzętu na testy o ile będzie parametrami dobrany.

Skąd jesteś, jak chcesz to możesz wpaść do mnie mam 3 łuki w domu, w sumie Mój żony i ojciec też ma ale on dla lewo ręcznych akurat :).

Są to same bloczki, mojego pewnie nie ogarniesz bo na 99% go nie naciągniesz, ale żony to hulaj duszo piekła nie ma :)



pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

preddy

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Walk Softly... And Carry A Big Gun
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:23:55 pm »
Kup coś tradycyjnego. Skontaktuj się z którymś ze Sprzedawców (Dawid - Sklep Łuczniczy, Centrum Łucznicze, Łuksport, e-Łuk). Wyjdzie najtaniej, na początek... Przekonaj się... Zachwyć się na chwilę bloczkami... Kup bloczka... Postrzelaj... Sprzedaj bloczka... "Dopakuj"... Kup mocnego "huntera"... :) :) :)
Albo jakoś tak... ;)
Taki recurve w liście...

Mam też czapkę Hoyt'a camo...:)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:32:02 pm »
Łukasz no ale nie proponuj koledze bloczka jak dysponuje budżetem 350 zł... Bo za to to wiesz co można kupić z bloczków, nic. Kolega chce coś na początek - za 350 coś kupi co się zaraz nie rozleci jak bloczek w tej cenie. Wciągnie go łucznictwo to za jakiś czas kupi sobie bloczka czy lepszego klasyka.

Mieszko ten zestaw Core Flash wygląda nawet ok. Majdan wygląda jak z Polarisa. No ale szczerze nie wiem co to warte.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2013, 11:44:45 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Daniel Nowacki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:47:22 pm »
Jeżeli interesuje Cię strzelanie tarczowe z łuku z celownikiem to lepszym wyborem będzie Samick Polaris lub ten z zestawu który Ci podesłał Pan Marcin, są to łuki szkoleniowe o charakterze sportowym/olimpijskim). Jeżeli chcesz poczuć się bardziej jak myśliwy wtedy Javelina. Nie kupuj na start łuku o dużej sile naciągu, spowoduje dużo błędów a wręcz może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. (Jak masz sentyment do historii to jest jeszcze taki łuk: http://lukbis.pl/oferta/more/36)

Akcesoria:
Ochraniacz przedramienia (karwasz) i  ochraniacz palców. Przydatny będzie też kołczan.

Jak zdecydujesz się na zestaw który polecił Pan Marcin, to będziesz już wszystko miał.
Jak zdecydujesz się na gołego Polarisa to celownik Junior, podstawka pod strzałę (button do tego łuku to przerost formy nad treścią).
Jak zdecydujesz się na Javelinę, to wg mnie wszystko co doczepisz do tego łuku poza podstawką będzie tylko ten łuk szpeciło i wypaczało jego charakter.

Siła naciągu: stawiałbym na #26-#28 (68''), tak aby nie walczyć z łukiem.

Strzały lepiej kupić trochę za długie (zwłaszcza, że za rok możesz być kilka centymetrów wyższy) i lekko twardsze np.: beman flash (900/750 dla 26#, 750 dla 28#).

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:55:26 pm »
Łukasz no ale nie proponuj koledze bloczka jak dysponuje budżetem 350 zł... Bo za to to wiesz co można kupić z bloczków, nic. Kolega chce coś na początek - za 350 coś kupi co się zaraz nie rozleci jak bloczek w tej cenie. Wciągnie go łucznictwo to za jakiś czas kupi sobie bloczka czy lepszego klasyka.

Mieszko ten zestaw Core Flash wygląda nawet ok. Majdan wygląda jak z Polarisa. No ale szczerze nie wiem co to warte.


Dlatego najlepiej jak podjedzie i postrzela z tego i z tego, to może od razu stwierdzić czy kupić klasyka czy składać jednak na bloczka, bo każde zmiany to generalnie straty, na tym etapie, najtaniej, najlepiej, naj optymalniej jest "sprawdzić" w praktyce jak co strzela zanim wyda się $$$

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Mieszko294

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 31, 2013, 12:37:24 am »
Panie danielu nie bardzo rozumiem. Puczuć się jak myśliiwy czyli jak? Czym się różnią bo nie rozumiem porównania.

Daniel Nowacki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 31, 2013, 07:59:32 am »
Javelina to łuk typu hunter

Spięty

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Który łuk lepszy na początek? A może inne porpozycje? Co do kupić?
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 31, 2013, 09:32:47 am »
Łuki Internature Javelina lub Coyote (mam ten drugi) to bardzo dobra opcja jak na początek - dobra dynamika, przystępna cena (trochę powyżej 300), ma już podstawkę pod strzałę a i celownik można zamontować, jeśli ktoś chce.