Autor Wątek: ocieranie się lotek o podstawkę  (Przeczytany 3887 razy)

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
ocieranie się lotek o podstawkę
« dnia: Sierpień 17, 2009, 08:34:25 pm »
mam nowa podstawkę samoopadającą Nap quicktune smart rest i mam taki problem że po oddaniu kilkudziesięciu strzałów zauważyłem ślady lotek na podstawce. Łuk jest świeżo po wymianie cięciwy i kabli przeszedł testy przestrzelinowe. Zauważyłem jeden mały mankament, lotki ocierają się delikatnie o kable czy może to być przyczyną powiedzmy lekkiego "odepchnięcia" strzały co skutkuje jej otarciem o podstawkę?? dodam że prędkośc opadania podstawki jest ustawiona na maxa.
aha mój łuk to Pse Nova
pozdrawiam
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

adifri

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 74
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 17, 2009, 09:39:24 pm »
Wcześniej już był podobny post. musisz poszukać na forum. Na pewno wyjście strzały musi być czyste bez żadnych otarć. Mysle ze to kwestia regulacji.
Diamond Justice 2006 (70# single cam)
Podstawka opadająca RipCord
Celownik Red Head hunting 3piny
Strzały Easton St.Epic 300
Spust Scott

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 573
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2009, 05:10:07 am »
Witam.
Strzała musi wychodzić czysto skoro ociera Ci delikatnie o odciąg kabli to musisz je przesunąć i na nowo ustawić łuk.  Tu http://www.forumlucznicze.pl/tematy-związane-ze-sprzętem/odległość-lotek-od-cięciwy-t1037.0.html
masz linka gdzie był poruszany ten temat.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2009, 05:12:07 am wysłana przez szybalski »

kissielec

  • Gość
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 18, 2009, 08:28:46 am »
...zauważyłem ślady lotek na podstawce...
Z tego co zdążyłem sie zorientować, parę osób używajacych tej podstawki, miało podobny problem. Jedno jest dla mnie jasne...że ta podstawka na pewno nie jest "Quick Tune" i wymaga nieco zabawy.
Ale jeśli:
sztywność strzały jest idealnie dobrana do siły łuku,
a strzała ustawiona w osi cięciwy i krzywek i na wysokości śruby mocującej podstawkę,
a do cięciwy pod kątem prostym,
a kable odsunięte od lotek,
a lotki są co najwyżej 4",
a podstawka opadając nie uderza w majdan,
a lotka prowadząca jest na górze,
a linka od podstawki właściwej długości i poprawnie zamocowana do kabla ... :)
- to znaczy że z grubsza wszystko powinno grać. Jeśli tak nie jest to zmień lotki na niskoprofilowe (np Duravanes LowProfile), lub naklej 4 mniejsze w X zamiast 3 większych w Y (tak by utrzymać podobną całkowitą powierzchnię lotek), lub przejdź na pióra naturalne.   
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2009, 01:08:08 pm wysłana przez kissielec »

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 18, 2009, 08:06:14 pm »
...zauważyłem ślady lotek na podstawce...
Z tego co zdążyłem sie zorientować, parę osób używajacych tej podstawki, miało podobny problem. Jedno jest dla mnie jasne...że ta podstawka na pewno nie jest "Quick Tune" i wymaga nieco zabawy.
Ale jeśli:
sztywność strzały jest idealnie dobrana do siły łuku,
a strzała ustawiona w osi cięciwy i krzywek i na wysokości śruby mocującej podstawkę,
a do cięciwy pod kątem prostym,
a kable odsunięte od lotek,
a lotki są co najwyżej 4",
a podstawka opadając nie uderza w majdan,
a lotka prowadząca jest na górze,
a linka od podstawki właściwej długości i poprawnie zamocowana do kabla ... :)
- to znaczy że z grubsza wszystko powinno grać. Jeśli tak nie jest to zmień lotki na niskoprofilowe (np Duravanes LowProfile), lub naklej 4 mniejsze w X zamiast 3 większych w Y (tak by utrzymać podobną całkowitą powierzchnię lotek), lub przejdź na pióra naturalne.   
kąt między strzałą a cięciwą jest nieco mniejszy bo przecież nie raz pisano na forum że strzała (nockin opint) ma być parę minimetrów wyżej od środka łuku
co do uderzania podstawki o majdan to tak przy opadaniu wali o majdan ale w tym miejscu nakleiłem jakieś "cosik" gumowego co było dołączone do podstawki i tak też widziałem w instrukcji żę podstawka opiera się nieco o majdan
co do linki jest ok
lotki mam jakieś arizona chyba 6"
co do okleiny to mam z tym jeszcze mały problem gdyć w maszynce cartel nie wiem jak ustawić lotkę równolegle do promienia i na jego środku (brak regulancji:/) ale jakoś dam rade
wogóle można chyba zauważyć po forum  że ta podstawka często "gryzie się" z łukami Pse chyba że to tylko błędne wrażenie

aha jeszcze jedno czy przesunięcie odciągu delikatnie w prawo spowoduje że będę musiał od nowa ustawiać łuk podstawkę itd??
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

kissielec

  • Gość
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 18, 2009, 08:59:10 pm »
czy przesunięcie odciągu delikatnie w prawo spowoduje że będę musiał od nowa ustawiać łuk...

Wg mnie zmiany wynikające z delikatnego przesunięcia odciągu będa zbyt małe by powodowało to konieczność powtórzenia regulacji.

Co do nock-point'a, to sprawa indywidualna dla każdego łuku. Drobiazgowo - pozycję strzały na cięciwie, pokazuje dopiero test papierowy,...a warunkiem by do niego przystąpić, jest właśnie czystość wyjścia strzały. Więc na etapie przed testem papierowym strzałę zwykle ustawia się prostopadle do cięciwy,... :)   

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 18, 2009, 09:33:53 pm »
dzięki będe próbował dalej coś z tego będzie :)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

kissielec

  • Gość
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2009, 10:01:48 pm »
co do okleiny to mam z tym jeszcze mały problem gdyć w maszynce cartel nie wiem jak ustawić lotkę równolegle do promienia i na jego środku (brak regulancji:/) ale jakoś dam rade

Prawdopodobnie masz taka samą metalową, prymitywną, koreańską maszynkę do lotek jaką mam również ja.
Nie jest to produkt z laboratoriów NASA,  ;)...ale wszystkie niezbędne regulacje ma. Skos lotki na promieniu ustala się śrubkami przy magnesach. Idealnie symeryczna pozycja śrubek w rowkach skutkuje lotką naklejoną prosto (równolegle do promienia). Jak są niesymetryczne to otrzymasz tzw. offset.
Co do lotek 6" - to wg mnie co najmniej ze dwa numery za duże lotki. Do zwykłych strzelań nie ma potrzeby stosować aż takich "żagli". Czwórki, piątki - to i tak wielgachne lotki (do stabilizacji broadhead'ów lub sportowych strzelań halowych na 18m).
Zwykłe groty tarczowe w polu, wymagają 2" - 3,2" na bliższe odlegości, a na dalsze dystanse, 70-90m jeszcze mniejsze lotki 1,5-2". 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2009, 11:07:37 pm wysłana przez kissielec »

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 18, 2009, 10:30:09 pm »
powiedz mi jak Ci się udało ustawić te dwie śrubki w maszynce tak aby potem nakłądając lotkę już z klejem wszytko było ok bo te srobki jak sie je poluzuje to magnes lata jak chce nie ma tam zadnego kątomierza więc wszytko trzeba na oko no nie??na początku myślałęm że mam jakąś wybrakowaną wersję maszynki:/ co do samych lotek to napewno zmienie ale ta maszynka mnie juz wq....wia kiedyś  ją prawie wyrzuciłem :-X
i to jak do tej pory jedyna widoczna moim okiem wada ktora odbiera przyjemnośc z oklejania strzał...cóż trzeba będzie kiedyś zainwestować w coś lepszego
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

MarcinS

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 134
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 18, 2009, 10:47:51 pm »
Wg mnie nie ma co przepłacać! Cartelowska maszynka ma wszystko czego potrzeba zeby nią strzałki dobrze okleic  ;)
Moze i trzeba jej ze dwie minuty wiecej poswiecic na krecenie srubkami i ustawianie magnesu ale za to te pare dyszek ( jak nie stówek...) zostaje w kieszeni  ;D
Pozdrawiam

kissielec

  • Gość
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 18, 2009, 11:23:38 pm »
... ale ta maszynka mnie juz wq....wia kiedyś  ją prawie wyrzuciłem :-X

cierpliwości, pare razy trzeba próbować przyłożyć na sucho (bez kleju i lotki) zacisk do promienia i sprawdzić jak leży na promieniu, czy jest prosto, czy skośnie.
Ja przykładowo, w ogóle nie używam naklejania lotek prosto. W zasadzie jedynie lotki NAP QuickSpin nadają się do oklejania prostego bo pomimo to obracają strzałą w locie, chociaż w dołączonych do opakowania ulotkach, producent radzi również lekki, prawy offset.
(No i jeszcze lotki SpinWing - do strzałek tarczowych, też nakleja sie prosto).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2009, 09:10:48 am wysłana przez kissielec »

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 19, 2009, 09:03:20 am »
ok dzieki wielkie za dobre rady, będę próbował lekkiego prawego offsetu ale najpierw podstawkę ustawie zrobie testy przestrzelinowe i zmienię lotki na mniejsze, "żagle" odstawię na bok :)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 573
Odp: ocieranie się lotek o podstawkę
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 20, 2009, 02:41:00 pm »
Daj znać czy uporałeś się z tym problemem w tej podstawce bo też chce ową kupić