Autor Wątek: Pomysły na tarczę  (Przeczytany 19127 razy)

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Pomysły na tarczę
« dnia: Marzec 04, 2009, 08:30:33 am »
Aby strzelać trzeba mieć do czego...
Proszę forumowiczów o podzielenie się swoimi pomysłami z czego zrobiliście/kupiliście tarczę, jakiej wielkości,  jak sprawdza się "w praniu" dany materiał, na jak długo wystarcza itp.
A może używaliście kiedyś też jakichś innych niż obecnie tarcz i możecie je ze sobą porównać.

Kilka pomysłów: słoma, deska pilśniowa, styropian, pianka termoizolacyjna...

adamc1

  • Gość
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 04, 2009, 10:18:17 am »
Zadaj sobie odrobinę trudu ten temat już był.

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 04, 2009, 10:38:49 am »
Jeżeli to masz dla Polarisa to często dobrym i tanim rozwiązaniem są popularne słomianki. Co innego jeżeli chodzi o bloczek bo tutaj żeby kupić fabryczną matę to trzeba się mocno wykosztować i w tym wypadku własne patenty są często lepsze (i tańsze) niż dostępne w sklepach.

paczek46

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Taki stary koń a łukami się bawi.
    • strona warmińskich łuczników i nie tylko..
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 04, 2009, 11:10:14 am »
Też kiedyś miałem Polarisa 36# i dla mnie b dobrym rozwiązaniem było piankowe siedzisko ze starego fotela i zagłówki z łóżka narożnego. Tanie , dobre ,i się nie sypie . Mi to wystarczyło na rok strzelania dopóki nie kupiłem bloczka
DZIDOWNICE:Bowtech Specjalist#60;29"
Bowtech CPX Insanity vel rzeźnik
Celownik ;jeden do lasu drugi FITA
Dzidy: ostre kawałki carbonu.

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 04, 2009, 11:11:23 am »
ten temat już był.
Można prosić o link, jakoś nie mogę znaleźć...

Temat w dziale łuki klasyczne, i o tarcze do takich właśnie pytam.
Słomiana gotowa tarcza fajna rzecz, ale razem z przesyłką kosztuje toto koło 150zł. Poza tym nie można jej zostawić ot tak w "terenie" bo szybko stamtąd zniknie, a wozić ze sobą to potwornie niewygodne.

Stąd moje pytanie dotyczy tarcz kombinowanych, własnej produkcji, tanich.

adamc1

  • Gość
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 04, 2009, 11:57:51 am »
Kliknij na zakładkę szukaj i wpisz po prostu "mata"

Ivar Trzy Strzały

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 107
    • Posłannicy Chorsa
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 04, 2009, 02:15:15 pm »
Jejku jejku, jakie te ludziki w dzisiejszych czasach są wygodne i leniwe...  ;D

Słomianek nie lubię bo się z nich sypie słoma, są niewygodne w transporcie i w ogóle się nie nadają do mocniejszych łuków... no, może dwie, jedna na drugiej ale to jest bezsensowny wydatek.
Tutaj masz łopatologiczną instrukcję na zrobienie tarczy, która zatrzyma nie takiego Polarisa jak Twój  :)
http://www.czambulik.pl/?page_id=303
Trochę tańsze od słomianki ale dużo bardziej estetyczne, trwałość chyba porównywalna. Nie polecam tylko tej szarej taśmy bo klej z niej zostaje na promieniach i potem łapią się do tego wszystkie farfocle.
Jak nie chce Ci się specjalnie bawić to weź karton, zrób w środku dwie tekturowe przegrody i we wszystkie wolne przestrzenie poupychaj stare folie. Napewno się przez to nie przebijesz. Jak pudło się wybije to zmieniasz na nowe, folia zostaje ta sama - koszty bardzo bardzo niskie.
A w terenie na tarczę najlepiej jednak nadaje się wał ziemny - wersja standart lub wał piaszczysty - wersja deluxe... i można go spokojnie zostawić i ma się pewność, że nie zniknie  ;D
Pozdrawiam!
"Mój sekret celności? - PRAKTYKA" - Simo Häyhä

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2009, 02:44:58 pm »
Wrzucam link o którym mówił adamc1: http://archeryschool.republika.pl/maty.html

To naprawdę bardzo ciekawe pomysły, zwłaszcza ten Ivara wydaje się bardzo prosty w wykonaniu.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś fajne źródła lub własne sposoby na tarcze/maty-samoróbki proszę wrzucać, niech ten temat będzie takim all-in-one, dla kolejnych osób które będą w potrzebie. A może na bazie tych pomysłów powstaną jakieś nowe, jeszcze lepsze patenty?
:) Mnie w każdym razie te maty "pudełkowe" bardzo zainspirowały :).

papok

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2009, 09:23:25 pm »
2 lata temu zmajstrowałem matę z książek telefonicznych,
na początku roku przeszedłem się po znajomych i zabrałem kilkanście sztuk,
co z moimi "zapasami" stanowiło ok. 30. Ułożyłem książeczki w słupki, owinąłem je folią
a la spożywcza, zapakowałem w karton... i gotowe. Waliłem do tego z bloczka, i działało
świetnie, nawet jak nasiąkło wilgocią... 
Martin MOAB,Samick SHB, KTB Nomad,Reflex Highlander

radar1977

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 04, 2009, 09:33:02 pm »
Witam
Mam klasyka i bloczka.Do kalsyka zrobiłem tarczę z karimaty -warstwa ok 5 cm i książki telefonicznej owiniętej taśmą bezbarwną i potem fojią pakową.Do bloczka podobnie tylko że dwie książki telefoniczne jedna za drugą.Idealnie zatrzymuje strzały.
klasyk - 30 funtów
bloczek - 50 funtów

Saladyn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 04, 2009, 10:34:29 pm »
Przejdź się na pocztę i kup standardowy karton typ A (największy 50x50x40) - ok 7-8 zł, następnie zakup 3 pojemniki pianki montażowej 10-12 zł za szt i wypełnij nią karton. Dla łuku klasycznego o średniej sile 40-45 funtów taka tarcza starczy na długo. 

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 14, 2009, 07:16:15 pm »
a u mnie na razie sprawdza się pudło tekturowe (z 6 warstw tektury) z wypełnieniem 25cm styropianu, choć zdarza się że (rzadko) z 15m strzała przebija to na wylot.

Kaczyk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pomysły na tarczę
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 13, 2009, 08:49:13 pm »
U mnie sprawdzają się sprasowane klocki słomy. Słabo sprasowane klocki słomy można ścisnąć opasarką (urządzenie używane do pakowania). Jak się chce mieć większą matę, to się ściska opasarką  do kupy kilka klocków, miejsca styku klocków najlepiej wypełnić pianką montażową. Carbonowe strzały z łuku 60 lbs zatrzymują się w połowie długości.